İçeriğe git

FEE hatası 50 mm F1.8

Recommended Posts

Tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım ama olması gerekeni yazmaya çalışayım:

Eğer, üzerinde diyafram halkası bulunan bir lens satın aldıysanız ve bunu günümüz DSLR gövdede kullanacaksanız, lensinizin diyafram halkasını rakam olarak en yüksek değere (genelde 22 dir) getiriniz ve kilit mekanizmasıyla diyaframı bu en kısık değerde sabitleyiniz. Lensin diyafram halkası rakamsal olarak en yüksek değerden başka bir değerde kilitlenmez/sabitlenmez. özetle sizdeki durum bir sorun değil normal bir durumdur.

üzerinde diyafram halkası bulunan lensler, elektronik olarak diyaframın kontrol edilemediği bazı analog gövdelerde de çalışabilmesi için bu şekilde dizayn edilmiştir.

Ayrıca bu lensleri ters bağlama adaptörü ile gövdeye tersten bağlayıp çok yakın makro çekimler yaparken diyafram bileziği bulunmasının avantajı daha iyi anlaşılır.

Günümüz modern lenslerinde (G serisi) diyafram halkası hiç yoktur, diyafram gövde üzerinden elektronik olarak kontrol/kumanda edilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Merhabalar,

Aynı lensten ben de kullanıyorum. Şu an aynı hatayi bende almaktayim. Dediginiz gibi F22 ye sabitledigimde fee hatasi alıyorum. Aynı şekilde f1.8 e alıp makinaya bagladigimda tüm a s p m modlarında fee hatasi veriyorken auto moduna aldığımda problemsiz çalışıyor. Makinam d7100 normalde kullandığım lensim 24-120 f4 acaba sorun makinada mi lenste mi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

Aynı lensten ben de kullanıyorum. Şu an aynı hatayi bende almaktayim. Dediginiz gibi F22 ye sabitledigimde fee hatasi alıyorum. Aynı şekilde f1.8 e alıp makinaya bagladigimda tüm a s p m modlarında fee hatasi veriyorken auto moduna aldığımda problemsiz çalışıyor. Makinam d7100 normalde kullandığım lensim 24-120 f4 acaba sorun makinada mi lenste mi.

Sizdeki sorun biraz farklı. Görmeden, bazı kontrolleri yapmadan, uzaktan fikir yürütmek oldukça zor. Yine de bazı sorular sorarak sizin de kendi kontrollerinizi yapmanıza yardımcı olmaya çalışayım:

- Gövde, G tipi lenslerde nasıl davranıyor? Yani bu lenslerde diyafram mekanizması P,A,S,M modlarında norma mi?

- Kullandığınız "aynı lens" bir 50 mm F1.8 AFD midir? Bu lensin %100 doğru çalıştığından emin miyiz?

- Gövde bu lenste yaptığı hatayı bir başka AFD lenste de yapıyor mu? Eğer bu soruya cevabınız evet ise gövdedeki diyafram kontrol mekanizması ve birlikte çalışan elektronik ünitenin teknisyen tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Bu noktada bir D7000 üzerinde diyafram kontrol ünitesindeki mekanik+elektronik potansiyometrenin bozulabildiğini söylemek isterim. Bunun sebebini bilmiyorum, ama başımıza gelen bir durumdu. Tıpkı sizdeki gibi semptomlar vardı.

Eğer İstanbulda iseniz ve garanti şartlarınız uygun değilse bu kez Hayyam'da özcan Foto Teknik, özcan ustaya makinayı gösterebilirsiniz. Güvenilir ve işinin ehli bir ustadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok hizlisiniz teşekkür ederim. Diğer lensleri mde hiç bir sorun yaşamıyorum. Evet sorun yaşadığım lens 50 mm 1.8 af d

Başka af d lensim yok bu sebeple makinamda deneyemedim. Söz konusu lensimi başka bir makinada denemisti arkadas. Ama hızlıca auto modda denediyse ki yazdığım gibi o modda bir problem yok ve diyaframi da makina ayarlıyor. Hayyam a yolum düştüğünde dediğiniz yere ugrayacagim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, NİKON D7000 kullanıyorum, bugün 50 mm f1,8 objektif aldım. fEE hata kodu il ilgili yazılanlaarı okudum, f22'ye sabitleyip kilitlememe rağmen halen aynı hata kodunu veriyor ve çalışmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

2 gün önce İlk lensi taktığımda bende aynı mesajı almıştım

Makinanın bayonetinde lensi tanıyan bir çentik var

Lensi çevirdiğiniz an bu çentik 2-3 mm hareket edip orda kitllenmesi lazım

Bunun için lensi üstten bastırarak saat yönünün tersine çevirin

Klck sesi gelirse o çentik içerden lensi kitlemiş demektir

Kilik sesi gelmez ise makina lensi tanıacak ama diyafram bileziğini kontrol edemiyecek

Makinanın bayonetindeki çentik dik yukarı bakıyor olmalı ve ezik olmalı

Cepten o kısmı çekip ekleyin bir bakalım

Şayet ezilmiş ise o çentik lensi takıp çevirdiğinizde en sona dayanmıyacaktır

ve her modda hata verecektir

Açıkcası karga burnu ile işi bilen usta düzeltebilir

Ben eski slr makinam için manuel lens alırken ilk baktığım çentik olurdu

Bayoneti (lens takılan metal halka kısım) üstten çekip foto ekleseniz resimden belli olur

Tamire götürdüğümüz ustaya sorunu iletirseniz ücret 15-20 tl der

Yoksa sizden 200-300 tl alabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.