İçeriğe git

Fotoğrafın ilk yıllarında büyük boyutta baskı sorunu ve çözümü

Recommended Posts

• Forum Editörü

Fotoğrafçılığın ilk yıllarında reklam afişi fotoğrafları; Henüz Agrandizör denen fotoğrafı büyüterek basmaya yarayan alet keşfedilmediği için aşağıda görülen dev fotoğraf makinalarıyla çekilebiliyordu. Daha doğrusu reklam afişi yapmak istedikleri ebatta fotoğraf çeken dev fotoğraf makinaları yapmak zorundaydılar.

post-1809-0-92349400-1344625615_thumb.jp

Şimdilerde birçok yeni arkadaşımız Agrandizörün ne olduğunu eminim ki bu yazıyı okuduklarında hemen google amcalarına soracaklardır. Zahmet etmeyin, aşağıda merak edenler için birkaç farklı model Agrandizör fotoğrafı ekliyorum.

post-1809-0-89940200-1344625875.jpgpost-1809-0-29462200-1344625885.jpg

Ne büyük keyifti, siyah-beyaz filmi banyo ettikten sonra, kurutmak ve sonra Agrandizör yardımıyla fotoğraf kartına istediğimiz ebatta baskıyı yaparak KIRMIZI ışığın altında 1. banyo olan gelişim banyosuna atarak kartı yıkayıp, görüntülerin kartta yavaş yavaş oluşumlarını izlemek. üniversitede Cumartesi günleri millet o kafe senin bu kafe benim gezerken, bende sabah 9'da girdiğim karanlık odadan akşam 5'e doğru elimde karta bastığım siyah beyaz fotoğraflarla çıkardım ve mutlu bir şekilde evin yolunu tutardım. Aslında karanlık odanın bulunduğu bina kapanmasa hiç çıkmayacağım ama.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle güzel konu olmuş.

Valla geçen hafta meraktan eski film almaya gittim (Özlemişim)

fotoğrafçıda buldum aldım. kullanayamayacağımı bilsem de mutluydum

ama şu pinhole yapımına baktım onu deneyeceğim banyo imkanı yok şimdilik aklımın bir kÖşesinde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.