İçeriğe git

merhaba

Recommended Posts

merhaba siteye yeni üye oldum

öncelikle eğer yanlış yere konu açtıysam hepinizden özür dilerim :)

12 ağustos yani 2 gün önce aldımgım hatta şuan 00.07 olduğundan 3.gün oldu

makinem

nikon d3100 gerçekten çok güzel bir makine bunun yanında objektif olarak nikon dx af-s nikkor 18-55 mm 1:3.5-5.6g bunu verdiler yanında 1-ben max fiyat olarak 700 tl gibi bi fiyata tavsiye edebileceğiniz objektifler varmı acaba ?

2-telezoom ile zoom lens arasında ne fark vardır açıklarmıısınız baana ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bi süre mevcut kitlensiniz ile devam etmenizi şiddetle tavsiye ederim. O lensi küçümsemeyin, günün en pahalı lenslerinden ne eksiği var diye sorarsak cevap verilebilecek pek argüman bulunamaz.

Telezoom lens uzak odaklı ama aynı zamanda değişken odaklı lenslerdir. Bir süre sonra mevcut lensinizi elden çıkarmadan bunun yanına bir adet Nikkor 55-200 mm VR modeli almanızı tavsiye edebilirim. Bunun haricinde "kitlens kötüdür" saplantısına siz de inanmayın.

öncelikle kendinizi geliştirin, daha üst seviye lens için en az 1 yıl gereklidir ki o zaman zaten gövdeyi de değiştirmek istersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Hoş geldiniz;

Başlangıç için güzel bir makine seçmişsiniz.üzerinde kit lens denilen 18 - 55 mm lensi ile birlikte.

Öncelikle bu makinaya ve elinizdeki objektife hakim olmaya en fazla verimi almaya çalışmalısınız.Makineyi alır almaz farklı odak uzaklıklarına sahip objektifkere yÖnelmek ilerde sıkıntı yaratabilir. Makinanıza, Özelliklerine, çekim tekniklerine ve bu konudaki teknik bilgilere hakim olmadan objektif arayışına girmeyin bence.

Eğer yeni başlıyorsanız elinizdekileri sonuna kadar kullanın ve bir tarzınız veya yÖneleceğiniz bir konu bulduğunuzda objektif arayışına girin derim.

Şimdi size şunu alın en iyisi bu falan gibi birşeyler yazılsa çok anlamlı olmaz. Bir makro lense yÖnlenseniz belkide çektikçe hiç zevk almazsınız veya bir telefoto lens alsanız hiç ilginizi çekmeyen konulara yÖnelip ilginizi yitirebilirsiniz.

Elinizdeki 18-55 mm lens ile şimdilik her türlü ihtiyacınızı karşılarsınız. Manzara, portre ve genel amaçlı çekimlerde rahatlıkla kullanılır. Kit lens diye yabana atmayın fiyatlarına gÖre oldukça verimli lenslerdir. Bir müddet bununla çekimlerinizi gerçekleştirdikten fotoğraf, makine ve objektifler hakkındaki bilgilerinizi artırdıktan sonra emin olun kendiniz çok daha rahat( seçeceğiniz konuya gÖre ) karar vereceksiniz. 700 TL bir kenarda dursun ve üzerine yavaş yavaş ilave etmeye çalışın ve zamanı gelince uygun olan objektife karar verdiğinizde alın.

Tekrar hoşgeldiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoşgeldiniz makineniz hayırlı olsun

İyi günlerde kullanın inşallah.

Sorular

1-Lens alırken fiyat önemli değil; önemli olan amacınız ne? Balıkgözü, makro, zoom vs. türleri olduğu için ne çekeceksiniz onu belirleyin.

2-Sorunuza yanlış bilgi verirsem ustalar düzeltir umarım

18-55 ; 17-50; vs lenslerde zoom lens olarak geçiyor. geniç açı ve dar açı (tele) aralıkları vardır

Tele zoom dar açıdan başlıyor sanırsam örnek 70-200 ; 70-300 vs gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir şey daha sormak istiyorum size

1-ben manuel olarak çekttiğimde fotoyu vizörden bakıp çekiyorum aama resim lcd de gözükmüyor siyah ooluyor aama flassız

flaslı olursa gösteriyor ama ben fazla flas kullanmak istemiyorum nasıl yaparım acaba ?

2-fotorafı vizörden çekince 1 kere ses çıkıyor lcd den çekince 2 kere ses çıkıoyor normal mmi ?

3-ben araştırdım ama beceremedim malesef yha ben şimdi fotorafı çektim diyelim ama çektiğim fotorafın lcd ye gelmesini istemiyor bunu yapabilirmiyim?

4-ve ben vizörden çekmeyi sevmeye başladım lcd yi sürekli kapatma şanşsımız varmı acaba ?

sanırım haklısınız bu arada ilk önce elimdekii lensle biraz vakit geçirmeliyim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başlangıç için en iy yöntem makine ile beraber verilen kitabı okumaktır tüm sorulaınızın cevabı var.

çektiğiniz fotoğrafları lcd de görmek için menüden ayar yapmalısınız.

Vizörden bir ses LCD den ( canlı izleme ) iki ses gelmesi normal. Canlı izleme modunda çekildiğinde önce makine izlemeyi kapatıp çekim yapar sonra tekrar izlemeyi açar tamamen makinenin yapısı ( mekanik ) ile alakalı.

Vizörden çekmeye alışın daha keyifli olduğunu göreceksiniz.

Perde hızı, diyafram , iso nedir öncelikle bunları araştırıp öğrenin, yoksa uzun bir süre fotoğraflarınız siyah olur.Manual modda çekim yaptığınızda perde hızına veya diyaframa sizin müdahale etmeniz gerekiyor ya diyafram kısık ya perde hızlı, uygun ışığı alamadığı için " siyah " çıkıyor.

Lütfen önce makinenim kullanım kitapçığını okuyun. sonrada bu konular hakkında bilgi edinmeye çelışın ve bol bol denemeler yapın, daha olmadı lens için ayırdığınız 700 liranın bir kısmı ile bir kursa gidin.

Başlangıç için internetten araştırıp öğrenebilirsiniz.

Kolay gelsin.

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1-soruyu pek anlayamadım :D :D

2-perde sesini diyorsunuz diye tahmin ediyorum. Vizörden çekerken ayna normal konumda ; ancak livewiew modunda ayna konumu farklı olduğu için ayna normal konuma geçiyor ve çekim yapıyor iki kere ses gelmesi budur diye tahmin ediyorum.

Live Wiew modu olan makinem yok o yüzden ses olarak tahminim bu

3-Menüden bu seçeneği seçebilirsiniz Makinenizde tamyolu nedir bilmiyorum ama önizleme modu kapatılabilir.

4-LCD yi sürekli kapatırsanız ayarlara nasıl ulaşacaksınız? D3100 DE 2. küçük ekran yok olsaydı dediğinizi yapabilir ve kullanırdınız.

bir şey daha sormak istiyorum size

1-ben manuel olarak çekttiğimde fotoyu vizörden bakıp çekiyorum aama resim lcd de gözükmüyor siyah ooluyor aama flassız

flaslı olursa gösteriyor ama ben fazla flas kullanmak istemiyorum nasıl yaparım acaba ?

2-fotorafı vizörden çekince 1 kere ses çıkıyor lcd den çekince 2 kere ses çıkıoyor normal mmi ?

3-ben araştırdım ama beceremedim malesef yha ben şimdi fotorafı çektim diyelim ama çektiğim fotorafın lcd ye gelmesini istemiyor bunu yapabilirmiyim?

4-ve ben vizörden çekmeyi sevmeye başladım lcd yi sürekli kapatma şanşsımız varmı acaba ?

sanırım haklısınız bu arada ilk önce elimdekii lensle biraz vakit geçirmeliyim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kitapcık demişsiniz ama benim kitapcık almanca malesef internetten türkçesini buldum okudum ama istediğim cevapları bulamadım :)

yha benim rahatsız olduğum konu şu aslında vizörden çekerken info tuşuna basınca ekran kapanıyor ama foto çekmek için düğmeye bastığımda tekrar açılıyor bunu engelleyebilsem çok iyi olurdu :)

ve bişey daha sorucam size ben lcd nin cizilmesini engellemek için ekran koruyucu alacaktım ama burda 2-3 fotorafcı dolaştım hiçbirinde yoktu nerde bulabilirim sizce (internet hariç ) :D:wub:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ankara ve İstanbul da bulabilirsiniz yaşadığınız şehirde yoksa mecburen internet üzerinden sipariş vermelisiniz.

İnfo tuşuna bastığınızda kapanması deklanşöre dokunduğunuzda açılması normal bir durum. Deklanşöre dokunduğunuzda ekrana gelen bilgilere bakın. Diyafram, perde hızı ve iso gibi bilgiler mevcut bunları görerek değiştirmenize olanak tanıyor.Bu ayarların ekranda görünmesinden rahatsız olmayın ayar yapabilmeniz için gerekli.Bu ayarlara müdahale etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. İnternet üzerinde pek çok bilgi mevcut. D3100 makinem olmadığı için size menüsü hakkında bilgi veremiyorum. Araştırıp öğrendiğinizde daha kalıcı olur.Zorlanacaksanız P moduna alıp çekim yapın şimdilik.Diyafram ve perde hızını makine otomatik ayarlasın, öğrendikçe M modunu veya A, S modlarından birini kullanırsınız. P veya Auto modu kalıcı olmasın.

Makinenin özelliklerini kitapcığını tekrar tekrar okuyun .

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel Makina hayırlı olsun. Güzel yerdesin oda herkese hayırlı olsun. Benimde 3100 üm var. Bir arabada lens. Fakat hala en güzel fotoğraflarını 18-55 ile çekiyorum. Lensten ziyade, bir adet üçayak, bir adette uzaktan kumanda al. Objektifin önünede iyi bir polarize filtre tak. Ve başkada masraf etme. Nasılsa ortalama haftada 500 kare çeksen 6 ay sonra bir gövde motorlu makina arayışına gireceksin. Ve elindeki makinayı satmak Yukarda al dediğim ekipmanı kullandığın için, makina temiz olacağından satman kolaylaşacak. Fakat Maddi durum iyiyse 3100 ü satmayacaksın. Büyük ihtimalle.

Hoşgeldin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Sayın IŞKIN,

Yeni bir d5100 kullanıcısı olarak size önerilerim şu şekilde olacak:

1-) Makinelerin kutusundan 2 adet dokuman çıkıyor.Birinci dokuman kagıt baskı olarak, makine hakında bir önbilgi, kullanım "ön kılavuzu" şeklinde.Diğeri ise bir cd ve cd içerisindeki pdf formatlı doküman var ve bu TAM bir açıklama..Bu dokumanda (bu dokumanı on kere baştan sona okuduğum için) sizin tüm sorularınızın yanıtı mevcut.Benim makinem d5100.Ancak menüsünün sizin makinenizle hemen hemen ortak olduğunu düşünüyorum, bu nedenle mail adresi verirseniz size mail ile benimkini gönderebilirim, kaldı ki bu sitede de bazı makinelerin indirilebilir dokumanları olduğunu hatırlıyorum, biraz araştırmayla buılabileceğinizi düşünüyorum.

2-) Fotoğrafların, çekimden sonra ekranda görünmemesini, menüden çekim ayarlarından sağlayabiliyorsunuz.

3-)Fotoğraf çekerken lcd ekranın yani bilgi ekranının görünmesini istemiyorsanız bırakın kapalı konumda kalsın ;) yani lcd kısmı size doğru değil de içe dönük konumda kalsın böylece siz de görmemiş olrsunuz..

4-) Objektif seçimi konusunda yukarıdaki arkadaşlarımın söylediklerinin kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum.Bırakın kendinizi zamanın akışına.Göreceksiniz ki; eğer hala sıkılmamış ve fotoğrafa ilginiz azalmamış ise tercihleriniz kendiliğinden oluşacak ve size yol gösterecek..ANCAK, tüm bu gerçekliğe rağmen ben, yine de her durumda (ileride bir ff makineye geçseniz dahi) size lazım olacak ve başucu kitabınız olacak bir AF-S 50 mm. 1.8G lensin olmazsa olmaz olacağını düşünüyorum.. :D Hani her eve lazım denir ya işte öyle..

Görüşmek üzere..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitede D3100 için kullanım kılavuzu linki daha önce paylaşılmış:

http://www.nikonturk...u-full-orjinal/

Ayrıca bir not: D5100 ve D5000 modellerinde LCD ekran dönebilir türdendir. D3100 modelinde bildiğim kadarıyla LCD ekran dönmüyor, sabit.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

filitre almalımıyım gerçektende sizce ??

ben hiç filitreden anlamam objektifim nikon dx af-s nikkor 18-55 mm 1:3.5-5.6g bu objektife uygun filitre önerebilirmisiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kutu içinde çıkmaması garip

Usb genelde evrensel oluyor çoğu kablo benim harddisk usb kablosu bile olurdu

aşağıdaki fooda ortadaki gibiyse usb girişi çoğu yerde bulabilirsin illa d3100 için aramana gerek kalmaz.

ports.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Standart usb kablosu yeterli, bir tarafı mini usb diye tabir edilen. Ancak benim tavsiyem bu portu çok sık kullanmak yerine bir kart okuyucu ile hafıza kartını makinadan çıkarıp o şekilde veri aktarımı yapmak. çünkü bu küçük usb portları hata affetmiyor, gerek aşınma gerekse basit bir hata sonucu port kullanılamaz hale gelebilir, hatta zorlamalarda anakarta bile zarar verilebiliyor.

Ayrıca, şimdilik hiçbir filtre almamanızı tavsiye ediyorum. Tamer arkadaşımızın kastettiği UV filtre idi sanırım; yanlışlıkla polarize yazdığını tahmin ediyorum. Filtre konusu çok uzun bir mevzu ve yazmakla bitmiyor, sonuçta bir pencere camını lensinizin önüne sırf koruma amaçlı takıp pek çok şeyden feragat ediyorsunuz, örneğin keskinlik ve kontrast. İyi filtre almak gerekiyor, ona da bir lens parası ödemek zorundasınız, peki UV filtre nerde gerçekten gerekli diye sorsak kafalar karışıyor.

özetle, gerek yok, profesyoneller kullanmıyor bile. Sadece özel durumlarda polarize filtresi kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaşmak istediğiniz fotoğraf size göre anasayfada dereceye girebilecek türden iyi bir kare ise tabii ki normal fotoğraf yükleme bölümünü kullanmalısınız. Ama yeni başlayan birinin denemeleri türünden iddialı olmayan karelerden bahsediyorsanız burada, foruma ekleyebilirsiniz. Görsel editor butonuna basarak fotoğraf eklemeyi rahatlıkla görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

He valla UV filtre diyecektim. (şu ara polarizeler ile ilgilendiğimdem takılmışım.) Sen Mehmet Köse'yi dinleme kardeşim. Bunlar Prof. Makinayı 10 kaplan gücünde kullanırlar. onun için makinaya bişey olmaz. ama biz o lensin camını önce parmaklar sonra gömlek yada tişörtle temizleriz. En iyi ihtimalle selpakla. onun için iyi fotoğraf için değil ama korumak için kullan filtre. Sen beni dinle. Bunlar bilmez yukarlardan aşağıdakinin halini. Bunlar King !...

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TIFFEN 52MM UV KORUYUCU FİLTRE bu olurmu peki birde link vericem şimdi :)http://www.teknosa.com/kategori/fotograf__video_kamera/filtre/1308/135175236/tiffen_52mm_uv_koruyucu_filtre bu filitre olurmu teknosada ?

ve arkadaşlar ekran koruyucu nerden alabilirim size lcd cizmek istemiyorumda :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birşey daha sormak istiyorum size tavsiyeniz üzerine p modunda çekiyorum fotoları ama sorum şu vizörden bakarak oda içinde çekersem deklanşöre basınca vizör kapanıyor elimi çekince acılıyor bazende 4-5 saniye kapalı oluyor acılınca çekilen resme bakıyorum bazen puslu bazende siyah oluyorr ve dışarıda çeksem saniyesine açılıp kapanıyor ve siyah veya puslu olmuyor ama şunuda eklemek isterim flası açınca odada aynı dışarıda çektiğim gibi saniyesine açılıp kapanıyor neden bunu anlayamadım acıklarmısınz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İfadelerinizden anladığım kadarıyla siz makinanızı sanki bir kompakt makina gibi kullanıyorsunuz. Bakın, dslr makinalarda sürekli olan lcd ekrandan canlı görüntü izlenmez, bu doğru bir yol değil. Eğer görüntüyü sürekli olarak ekrandan izlemek istiyorsanız o makinayı satın ve bir kompakt makina alın, bu sizin için daha hayırlı olur.

Sizin temel fotoğrafçılık eğitiminden önce o makina hakkında bir bilen tarafından birebir ders almanızda fayda var. çevrenizde dslr makinalar hakkında bilgili biri bulun ve bu tür konuları yani temel bilgileri ondan öğrenin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İfadelerinizden anladığım kadarıyla siz makinanızı sanki bir kompakt makina gibi kullanıyorsunuz. Bakın, dslr makinalarda sürekli olan lcd ekrandan canlı görüntü izlenmez, bu doğru bir yol değil. Eğer görüntüyü sürekli olarak ekrandan izlemek istiyorsanız o makinayı satın ve bir kompakt makina alın, bu sizin için daha hayırlı olur.

Sizin temel fotoğrafçılık eğitiminden önce o makina hakkında bir bilen tarafından birebir ders almanızda fayda var. çevrenizde dslr makinalar hakkında bilgili biri bulun ve bu tür konuları yani temel bilgileri ondan öğrenin.

sanırım siz yanlış anladınız beni ben vizörden çekiyorum fotoyu anlatmak istediğim iç mekanda çekerken vizörden bakarken deklanşöre basınca vizör kapanıyor elimi deklanşörden çekince açılıyor ve resim oluşuyor bazende deklanşöre basınca vizör kapanıyor 4-5 saniye sonra acılıyor sonra çektiğim fotolara bakınca ya siyah oluyor yada resim puslu çıkıyor ama (flas açık olduğunda iç mekanda böyle bir durum yok saniyesine açılıp kapanıyor ) ve resimlerde net oluyor

dış mekanlardada hemen vizörden çekiyor yani umarım bu sefer anlatabilmiştirim bu arada eğer lcd den çekmek için alsamdım emin olun kompat makine alırdım zaten:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.