İçeriğe git

merhaba

Recommended Posts

sanırım siz yanlış anladınız beni ben vizörden çekiyorum fotoyu anlatmak istediğim iç mekanda çekerken vizörden bakarken deklanşöre basınca vizör kapanıyor elimi deklanşörden çekince açılıyor ve resim oluşuyor bazende deklanşöre basınca vizör kapanıyor 4-5 saniye sonra acılıyor sonra çektiğim fotolara bakınca ya siyah oluyor yada resim puslu çıkıyor ama (flas açık olduğunda iç mekanda böyle bir durum yok saniyesine açılıp kapanıyor ) ve resimlerde net oluyor

dış mekanlardada hemen vizörden çekiyor yani umarım bu sefer anlatabilmiştirim bu arada eğer lcd den çekmek için alsamdım emin olun kompat makine alırdım zaten:)

Hah tamam işte Ahmet bey, ben de aynı şeyi söylüyorum. Sizin temel fotoğrafçılık bilginiz yeterli değil, bundan dolayı bu soruyu soruyorsunuz. Enstantane süresi ne zaman uzun ne zaman kısa olur gibi temel bilgiyi öğrendiğinizde sorun kalmıycak.

Makina fotoğraf çekimi için yeterli ışığı alamadığında (çünkü ortamın ışığı o an için yetersiz) bu kez çekim süresini uzatarak yani pozlamayı uzatarak çekimi yapmak istiyor. Sizi ise bu süre içerisinden makinayı elde tuttuğunuz için oynatıyorsunuz, bu normal. Bu süre içinde aynı kalkıp vizörü kapattığı için vizör size karanlık geliyor.

Dedim ya, temel bilgileri öğrenin, inanın bu sorulara kendiniz de güleceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dostum senin sorun çok basit

Deklanşöre bastığın zaman ayna yerinden kalkar ve ışık sensöre doğru yol alır.

ayna yukarı kalktığı için vizör de doğal olarak göremeyiz.

iç mekanda neden bir süre sonra karanlık veya flu çıkıyor.

çünkü enstantane yani aynanın yukarıda kalma süresi uzayıp kısaldığı için bu fotoğrafın oluşma süresi ve görüntü gelme süresi artıp azalıyor.

umarım anlayıp anlatabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir örnek yapalım:

Makineni S moduna al

1/250 ye getir enstanteneyi tekerlek ile bi kare çek

şimdi de 4" aynen bu şekil yazsın ekranda şimdi bunları elde çekmeyi dene

sonuçları bekliyorum sınav yapacam seni :))))) :D :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet Bey,

Sanırım bir temel fotoğrafçılık eğitimi şart görünüyor.

Perde ayarının makine tarafından kontrol edildiği P= Program veya A= Aperture ( Diyafram ) modlarından birini kullanıyorsunuz.

İç mekan çekimlerinizde ışık yeterli olmadığından perde hızını makine kontrol ettiğinde ortam ışığına uygun perde hızı belirler ve bu değişkenlik gösterir.Buna görede karanlık veya flu görüntüler ortaya çıkar.

Fotoğraf makinelerinin ( DSLR ) çalışma prensiplerine göre siz fotoğrafı çekmek için deklanşöre bastığınızda ayna kalkar, vizöre düşen görüntü yok olur, perde açılıp belirlenen süre kadar pozlama yapılır ve bu süre zarfında sensöre düşen görüntü kaydedilmiş olur.

Pozlama süresi ( perdenin açık kalma zamanı ) ışık şartlarından dolayı uzun sürdüğü için ( 1 saniye fotoğraf için çok uzun bir süredir. ) eliniz titreyeceğinden flu veya net olmayan görüntüler ortaya çıkacaktır.Flaşı açtığınızda veya dış mekanda ışık varken ( dış mekanda gecede ışık az olur ) perde hızlı davranacağı için net görüntüler elde edersiniz.

Zamanla hepsi hallolur ama öncelikle temel eğitimden başlayarak ilerlemek ve bol bol fotoğraf izleyip alıştırma yapmak gereklidir.

Her şey gönlünüzce olsun

İyi bayramlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir örnek yapalım:

Makineni S moduna al

1/250 ye getir enstanteneyi tekerlek ile bi kare çek

şimdi de 4" aynen bu şekil yazsın ekranda şimdi bunları elde çekmeyi dene

sonuçları bekliyorum sınav yapacam seni :))))) :D :D :D :D

dediğinizi yaptım göz yanılmasımı bilemem ama 4 yapınca daha canlı oldu sanki bu arada

fotoraf makinesinin lcd sindeki şeffat jelatin gibi şey çıktı şimdi lcdnin cizilmesini nasıl önlerim acaba bunun için ne gibi şeyler kullanabilirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet kardeşim işin kolayına kaçmakta üstüne yok..

Konusuna tam profesyonel sayılacak insanlar inan ele avuca gelmeyecek olan sorularna cevap veriyor..

Şu link'i bir inecle sen.. Kullandığın modlar neler. Nerelerde kullanılır.

http://www.bascek.com/2679/fotograf-makinenize-hukmedin-ileri-cekim-modlari-p-a-s-m/

faydası dokunacağına eminim..

Araştırma yapmaktan kaçınma hiç bir zaman.. Yoksa olduğun noktadan 1 adım ötesine geçmen Aylar sürebilir..

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

dediğinizi yaptım göz yanılmasımı bilemem ama 4 yapınca daha canlı oldu sanki bu arada

fotoraf makinesinin lcd sindeki şeffat jelatin gibi şey çıktı şimdi lcdnin cizilmesini nasıl önlerim acaba bunun için ne gibi şeyler kullanabilirim

tripodsuz 4 saniye pozlamak, evet çok canlı çıkmıştır kesin :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

evet şimdi objektif değiştirmek istiyorum biraz para biriktirdim :))

birkaç siteye baktıkdan sonra gördümkü makiinenin fiyatından 4-5 kat fazla paraya objektifler var her neyse ben size başka bişey sorucam :))

şimdi bazı yerlerde aynı özellikteki lensleri değişik fiyata koymuşlar atıyorum biri 2o lira diyeri 30 lira bunun sebebi nedir ??

(aynı sitede )

her neyse gelelim seçtiğim lenslere :))

Sigma 70-300/4-5.6 APO DG Macro (Nikon)----

Nikon AF Nikkor 70-300 F/4-5.6 G Lens-----

Sigma 70-300/4-5.6 DG Macro Lens (Nikon)-----

NIKON AF 70-300 G LENS SİYAH ----

NIKON AF-S VR ED 55-200/4-5.6 G LENS -----

NIKON AF-S DX ED55-200/4-5.6 GLENS SİYAH-----

Nikon AF 70-300mm f/4-5.6G (Black) ----

Nikon AF-S DX 55-200mm f/4-5.6 G ED -----

Tamron Af 70-300 F/4-5.6 Ld Di Macro 1:2 Objektif----

NIKON NIKKOR AF-S DX VR 55-200MM F/4-5 6G IF-ED LENS------

NIKON NIKKOR AF-S DX 55-200MM F4-5 6G ED LENS BK** LENS-----

NIKON NIKKOR 70-300MM F4-5 6G AF ZOOM- BLACK LENS W/HB-26 LENS-----

Nikon AF-S DX ED55-200/4-5.6 G SilVer (Thai) Objektif----

Nikon AF-S DX ED55-200/4-5.6 G Black (Thai) Objektif-----

evet bunlara baktım bunlar sizce nasıl işe yararmı yaramazmı ????

hangisini önerirsiniz:)

şimdiden tüm cevaplar için tşkler :))

----- yanlarında fiyatlarını yazmıştım ama sonra bilemedim sitede fiyat koymak belki yasaktır diye neyse cevaplarınız :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lens seçimi için öncelikle amacını belirlemelisin. yazdığın lensler elbette doğru kullanıldığında işe yarar, seçim yaparken biraz daha spesifik olmalısın.

alacağın lensle ne çekmek istiyorsun mesela?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

mrhb :D

http://www.vatanbilgisayar.com/Foto%C4%9Fraf%20Mak.%20Lensleri/tiffen-52-mm-uv-52-mm-uv-koruyucu-filtre/productdetails.aspx?I_ID=56580

http://www.vatanbilgisayar.com/Foto%C4%9Fraf%20Mak.%20Lensleri/marumi-m023-marumi-52-mm-low-uv-filtre/productdetails.aspx?I_ID=58021

bu 2 sinden hangisi işimi görür lensimin çizilmememi için hangisi daha iyidir :)

ve bunun dışında bişi sormak istiyorum bataryamda 3 çizgi var 2 çizgiye gelmişti sonra odada bir deneme resimi çekeyim dedim flaş madonu slow a aldım bir kere patladı flas ekran kapandı daha açılmadı sonra ben makineyi kapatım açmak zorunda kaldım çünkü baya bi süre açılnadı :( sonra açtığımda 3 çizgiden 1 e inmişti :D şarz takılması gerektiğini yazdı denklaşör iptal edildi diyor neyse şarz ettim taktım sorunsuz foto çekmeye devam eddiyorum ama neden birden bire 2 çizgiiden 1 inmiş olabilir ??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uzun pozlama yapmıştır makine o yüzden ekran gemedi. Yetkin olana kadar bulb moduna geçmemeye çalış ve o tarz durumlarda bataryayı çıkarma :D

Bir sorun oluşmadı makinende yada bataryanda rahat ol.

Tiffen marka Uv daha iyi gibi gözüküyor. En azından daha duyulmuş bir marka.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba doğru konuya mı yazıyorum emin değilim ama konunun başında d3100 ile ilgili sorular olunca buradan belki bir cevap alabilirim diye düşündüm. D3100 de M modda sadece enstantene ve ISO ayarını yapabiliyorum diyafram 18 de sabit kalıyor (gece çekiminde) diyaframı değiştiremiyorum. M modda hepsini kendim ayarlayabilmem lazım die anladım okuduğum konularda ama yapamadım ? birde 11 odak noktası var. netleme yapmaya çalıştığımda tek odak noktasını seçebiliyorum ya da dinamikte birkaç odak noktasına makine kendisine göre ayarlıyor. ben istediğim odak noktalarını (birden fazla) nasıl seçebilirim . Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba doğru konuya mı yazıyorum emin değilim ama konunun başında d3100 ile ilgili sorular olunca buradan belki bir cevap alabilirim diye düşündüm. D3100 de M modda sadece enstantene ve ISO ayarını yapabiliyorum diyafram 18 de sabit kalıyor (gece çekiminde) diyaframı değiştiremiyorum. M modda hepsini kendim ayarlayabilmem lazım die anladım okuduğum konularda ama yapamadım ? birde 11 odak noktası var. netleme yapmaya çalıştığımda tek odak noktasını seçebiliyorum ya da dinamikte birkaç odak noktasına makine kendisine göre ayarlıyor. ben istediğim odak noktalarını (birden fazla) nasıl seçebilirim . Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

af-a yapıcaksınız bütün odak noktalarını kullanacak makine..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba;

Nikon D3100 kullanan bir arkadaşın diyaframı kontrol ettiğiniz tuşu size söylemesi veya kullanma kitabından bulmanız gerek. Netlik konusunda gelince kamerayı ya AF-A yada AF-C moduna alıp AF Alan Modunu

1-) AF-S, yani tek nokta netlik veya

2-) Dinamik alan netlik

Aradaki farka gelince AF-S durağan konuları çalışırken, Dinamik Alan ise siz deklanşöre bastığınız anda hareket etmesi muhtemel konular için uygundur. Bu modun avantajı netliği yaptığınız konu diyelim ki netlik alanı dışına çıktı; Kamera sıra ile diğer netlik noktalarında cismi arar ve bulduğunda ise yaptığı netliği korur, böylece de hareket eden cisimlerin fotoğrafları net çekilmiş olur. Bu yazdıklarımda belirtme ihtiyacı hissetmedim ama düşük perde hızında hareket eden cisimleri çekerseniz o zaman net çıkmaz.

Selamlar,

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ümit beyin yazdıklarına ialave olarak ;

D3100 kullanmıyorum ama üstten görünüşe baktığımda ; d3100 ün üst tarafında - + yazan bir tuş var. Yanında diyafram işareti var. Bu tuşa basıp arkada bulunan tekerleği çevirdiğinizde M modunda diyaframa kumanda edersiniz. ( Ekli dosyada kırmızı okla işaretli )

11 odak noktasını elle seçtiğinizde teker teker gezersiniz. Otomatikte kendi seçer.

Birden fazla seçememeniz gerekiyor. Sizin elle seçtiğinizin yanındakiler seçilen netlik noktasına destek olarak çalışır . Siz vizörden baktığınızda birini görürsünüz.

post-2342-0-37931900-1350884929_thumb.jp

• Harika 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya birde konuyu başka yere dağıtmak istemedim :)

bu zoom lenslerle geniş açı lensleri arasında ne farklılıklar var acaba ??

Adı üstünde zaten zoom ve geniş açı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bu yazıyı daha önce diğer forum başlığında okuysanız o halde burda bir daha paylaşmama gerek yok, kaldırıyorum yazıyı hemen.

Ama görünen o ki yazının pek bi faydası olmamış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ümit beyin yazdıklarına ialave olarak ;

D3100 kullanmıyorum ama üstten gÖrünüşe baktığımda ; d3100 ün üst tarafında - + yazan bir tuş var. Yanında diyafram işareti var. Bu tuşa basıp arkada bulunan tekerleği çevirdiğinizde M modunda diyaframa kumanda edersiniz. ( Ekli dosyada kırmızı okla işaretli )

11 odak noktasını elle seçtiğinizde teker teker gezersiniz. Otomatikte kendi seçer.

Birden fazla seçememeniz gerekiyor. Sizin elle seçtiğinizin yanındakiler seçilen netlik noktasına destek olarak çalışır . Siz vizÖrden baktığınızda birini gÖrürsünüz.

Merhaba;

Nikon D3100 kullanan bir arkadaşın diyaframı kontrol ettiğiniz tuşu size sÖylemesi veya kullanma kitabından bulmanız gerek. Netlik konusunda gelince kamerayı ya AF-A yada AF-C moduna alıp AF Alan Modunu

1-) AF-S, yani tek nokta netlik veya

2-) Dinamik alan netlik

Aradaki farka gelince AF-S durağan konuları çalışırken, Dinamik Alan ise siz deklanşÖre bastığınız anda hareket etmesi muhtemel konular için uygundur. Bu modun avantajı netliği yaptığınız konu diyelim ki netlik alanı dışına çıktı; Kamera sıra ile diğer netlik noktalarında cismi arar ve bulduğunda ise yaptığı netliği korur, bÖylece de hareket eden cisimlerin fotoğrafları net çekilmiş olur. Bu yazdıklarımda belirtme ihtiyacı hissetmedim ama düşük perde hızında hareket eden cisimleri çekerseniz o zaman net çıkmaz.

Selamlar,

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Şimdi de beyaz dengesinde takıldım biraz forumdaki diğer konularda araştırıp Öğrenmeye çalışıyorum :)

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.