İçeriğe git

merhaba

Recommended Posts

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Şimdi de beyaz dengesinde takıldım biraz forumdaki diğer konularda araştırıp Öğrenmeye çalışıyorum :)

Genelde auto bazen kalvin olarak kurcalıya kurcalıya artık Öğrencez. :)

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Genelde auto bazen kalvin olarak kurcalıya kurcalıya artık öğrencez. :)

Arkadaşlar

Aşağıdaki linlkte beyaz ayarı ile ilgili güzel bir yazı var. Okumanızı tavsiye ederim.

http://ekgurbuz.word...ta-beyaz-ayari/

Selamlar,

• Harika 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar

Aşağıdaki linlkte beyaz ayarı ile ilgili gÜzel bir yazı var. Okumaızı tavsiye ederim.

http://ekgurbuz.word...ta-beyaz-ayari/

Selamlar,

Hocam raw çekiyorum makine ÜstÜnden daha sonra istediğim ayarları yapabiliyorum bu çok gÜzel bir özellik olmuş raw duruyor yeni kaydı jpg olarak kopyalıyor aslında çokda kurcalamamak lazım wb ayarlarını :) gÜndÜz çekimlerinde genelde 5500 kalvin yaptım mesela diğerlerde auto..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beyaz dengesi ayarınızın başlangıç için Auto modunda kullanılması uygun olur.Beyaz dengesi, renk sıcaklığı gibi konular birkaç satırla geçiştirilecek konular değil.Zamanla öğrenilir. Zamanınız oldukça okuyun ve deneyin.

Diyafram , perde ve iso değerleri kafanızı meşgul ederken birde beyaz dengesiyle kafa yormamak gerekir. Bırakın makine hesaplasın. Siz doğru pozlama ve kompozisyona yönelin.

Kolay gelsin

• Harika 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

yha bu gün menüde dolaşırken renk boşluğu diye bişey gördüm tıklayıca :)

srgb ve adobe rgb diyor bunlar tam olarak nedir bilen varmı ??

Merhaba;

"RENK BOŞLUĞU" :) :) :) Bir zamanlar adamın birisi kızarmış piliç dükkanı açacak ve turistlere de hitap etmek istemiş olacak ki; İnglizce öğretmeni olan komşusuna; Hocam ingilizce "çevirme" ne demek diye soruyor?. çünkü, bir bez afişe ingilizce olarak PİLİç çEVİRME yazdırıp yoldan geçen sürücülerin görebileceği şekilde asacak ve turistleri de çekmek istiyor dükkana. Ancak bu akıllı arkadaş ingilizce öğretmeni komşusuna PİLİç çEVİRME ingilizce nasıl yazılır diye sormuyor. Pilici biliyor ama çEVİRME'yi bilmiyor. öğretmen de ne bilsin. çevirme TRANSLATE (TERCüME) diyor. :) Ne oluyor biliyor musunuz? Yola tüm sürücülerin görebileceği şekilde ingilizce bir afiş asılıyor "CHICKEN TRANSLATE" Yani TAVUK TERCüME... :) Elbette ingilizce bilen çeşitli milletlere ait turist arkadaşlar; BİZ BİR YAZIYI BİLE TERCüME EDEMİYORUZ TüRKLER TAVUĞU BİLE TERCüME EDİYORLAR DİYE BU SİVRİ ARKADAŞI ALKIŞLAMIŞ OLABİLİR. :) Bende bu sivri Japonları alkışlıyorum... :)

Sizin kameradaki tercüme de aynen bunun gibi olmuş.. :)

çevirinin doğrusu RENK UZAYI olmalıydı. Eğer RAW çekiyorsanız bunun bir önemi yok ama JPG çekiyorsanız. sRGB' ye ayarlayın. Adobe RGB'ye bulaşmayın.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

"RENK BOŞLUĞU" :) :) :) Bir zamanlar adamın birisi kızarmış piliç dÜkkanı açacak ve turistlere de hitap etmek istemiş olacak ki; İnglizce öğretmeni olan komşusuna; Hocam ingilizce "çevirme" ne demek diye soruyor?. çÜnkÜ, bir bez afişe ingilizce olarak PİLİç çEVİRME yazdırıp yoldan geçen sÜrÜcÜlerin görebileceği şekilde asacak ve turistleri de çekmek istiyor dÜkkana. Ancak bu akıllı arkadaş ingilizce öğretmeni komşusuna PİLİç çEVİRME ingilizce nasıl yazılır diye sormuyor. Pilici biliyor ama çEVİRME'yi bilmiyor. öğretmen de ne bilsin. çevirme TRANSLATE (TERCÜME) diyor. :) Ne oluyor biliyor musunuz? Yola tÜm sÜrÜcÜlerin görebileceği şekilde ingilizce bir afiş asılıyor "CHICKEN TRANSLATE" Yani TAVUK TERCÜME... :) Elbette ingilizce bilen çeşitli milletlere ait turist arkadaşlar; BİZ BİR YAZIYI BİLE TERCÜME EDEMİYORUZ TÜRKLER TAVUĞU BİLE TERCÜME EDİYORLAR DİYE BU SİVRİ ARKADAŞI ALKIŞLAMIŞ OLABİLİR. :) Bende bu sivri Japonları alkışlıyorum... :)

Sizin kameradaki tercÜme de aynen bunun gibi olmuş.. :)

çevirinin doğrusu RENK UZAYI olmalıydı. Eğer RAW çekiyorsanız bunun bir önemi yok ama JPG çekiyorsanız. sRGB' ye ayarlayın. Adobe RGB'ye bulaşmayın.

Selamlar,

RENK UZAYI yazmıyor malesef fotosunu çekip koymaya çalışıcam görÜrsÜnÜz umarım renk boşluğu yazıyor :)) ama neyse yinede tşkler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

RENK UZAYI yazmıyor malesef fotosunu çekip koymaya çalışıcam görÜrsÜnÜz umarım renk boşluğu yazıyor :)) ama neyse yinede tşkler :)

Zaten RENK UZAYI yazsaydı o kadar şeyi yazmazdım. Anlatmak istediğim şey Japonlar TÜrkçe çeviriyi nereye yaptırıyorsa tıpkı bizim TAVUK TERCÜMESİ gibi yaptırıyorlar..:)

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten RENK UZAYI yazsaydı o kadar şeyi yazmazdım. Anlatmak istediğim şey Japonlar TÜrkçe çeviriyi nereye yaptırıyorsa tıpkı bizim TAVUK TERCÜMESİ gibi yaptırıyorlar.. :)

chıcken translate :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkese iyi günler diliyorum bende yakın bir zamanda d3100 satın aldım..ahmet bey gibi çok yeniyim ve çok merakım var..manzara çekimlerinde biraz problem yaşıyorum fotoğrafı çektikten sonra bilgisayara atıyorum ve yakınlaştırınca bulanık oluyor ve netliği bir türlü elde edemiyorum..biraz araştırdım birkaç deneme yaptım ama yine istediğim kadar net değil birkaç tavsiyede bulunabilir misiniz acaba.? benimde lensim dx af-s nikkor 18-55 mm 1:3.5-5.6g şimdiden teşekkür ediyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkese iyi günler diliyorum bende yakın bir zamanda d3100 satın aldım..ahmet bey gibi çok yeniyim ve çok merakım var..manzara çekimlerinde biraz problem yaşıyorum fotoğrafı çektikten sonra bilgisayara atıyorum ve yakınlaştırınca bulanık oluyor ve netliği bir türlü elde edemiyorum..biraz araştırdım birkaç deneme yaptım ama yine istediğim kadar net değil birkaç tavsiyede bulunabilir misiniz acaba.? benimde lensim dx af-s nikkor 18-55 mm 1:3.5-5.6g şimdiden teşekkür ediyorum..

Kurs vr tripod şart yada makineyi sabitlemen şart yüksek çözünürlekde çek fotolarını. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim o zaman ilk iş tripod almak olacak :) başka aksesuarlar gerekir mi mesela filtrenin uv olması nasıl avantaj yada dezavantaj sağlar?

Her zaman bir uv takılı olsun ucuzdur zaten.gündüz güneşli havalarda manzara çekeceksen birde polarize filitren olsun.youtubda videolar mevcut burdada videolar mevcut izle onları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok teşekkür ederim son bir soru yan sanayi bir batarya makineyi etkiler mi acaba?

evet orjinal alıcaksın onu sitede bir arkadaşın yazısı var altta oku onu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Bilsel,

Fotoğrafta netlik sorun başka mecralara kaymış gibi..

Değerli fotoğrafsever, fotoğraf çekiminde acemi, ancak teoride başlangıç seviyesinin biraz üzerinde biri olarak ve de bir ağabeyin olarak lütfen söylediklerime kulak ver:

1-) Makinenin kullanım kitapçığını oku, bir değil pek çok kez..

2-) Şu anda bana kalırsa hiçbirşey satın alma..Buna tripod da dahil.

3-) Lütfen oku ve çek sonra yine oku ve yine çek..

4-) Fotoğrafta netlik konusunda -biraz amiyane bir öğüt olacak ama üzgünüm- google kullan.

5-) Okudukça göreceksin ki fotoğrafta net bir çekim pek çok kritere bağlı: Lensde vr özelliğine, mevcut ışık şartlarına, doğru çekim tekniklerine (doğru tutuş, doğru duruş, doğru deklanşör hareketi, doğru nefes hakimiyeti ve sana ait biyolojik diğer özelliklere, kullandığın objektifin odak uzaklığından daha küçük enstantane süresi seçmemene vb.

6-) Okudukça ve çektikçe göreceksin ki ; şu anda sormayı düşündüğün pek çok soruya kendin yanıt verebiliyor duruma gelmişsin, özellikle de objektif başta diğer ekipmanların seçimi konusunda..

7-) Sabırlı ol..

Sevgi ve selamlarımla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, Muhsin Bey;

Yakınlaştırınca bulanık oluyor ifadesi bence eksik. Ne kadar büyütünce bulanık oluyor ve hangi programda büyütüyorsunuz. Bunları da yazarsanız daha doğru yardımcı olabiliriz. çünkü bazı arkadaşlar pixellere kadar büyütme yapıp sonra bunlar net değil türünden şikayet ediyorlar. Sizinki bu durumda değilse; Fotoğrafı çektiğiniz perde hızını çok düşük seçiyor olabilirsiniz. Bu nedenle de titreyerek bulanık çıkıyor olabilir. Sizdeki kit lensle çekilmiş fotoğrafların ve bu kit lens hakkındaki düşüncelerimi içeren link ektedir.

http://www.nikonturk.com/konu/906-nikon-nikkor-18-55-mm-f35-56-kit-git-lens/

Bu yazıyı inceleyin ve kit lensi küçümsemeyin. Ayrıca mümkünse netliğinden şikayet ettiğiniz bir fotoğrafınızı; Fotoğrafa hiçbir müdahale yapmadan bana uatumen@hotmail.com adresinden gönderin. Bir bakalım neden bulanık.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

peki ümit bey yollamaya çalışırım becerebilirsem yani :) ve nef dosyası olarak görünüyor .. umarım bu problemi aşabilirim

Nef de olsa gönder. NEF dijital negatif demektir. Bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

peki ümit bey yollamaya çalışırım becerebilirsem yani :) ve nef dosyası olarak görünüyor .. umarım bu problemi aşabilirim

Merhaba; Muhsin;

Bence her ikisinde de bir problem yok. DSC0039 numaralı olanını ışığın azalmaya başladığı bir saatte ve gökyüzü ile birlikte çekmişsin. Yani bu kadraj için netlik bence gayet normal. Diğeri de aynı. Ağaçların yapraklarının pırıl pırıl net olmasını istiyorsun ama bunu kameranın çektiği fotoğrafın işlenmemiş halinden alman mümkün değil. Netliği, kontrastı ve renkleri PS veya diğer fotoğraf işleme programlarında düzenlemen gerek. Kısaca kameranda bir sorun yok.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

bunları okuduğuma çok sevindim teşekkür ederim.. peki hangi programlarda fotoğrafları düzenleyebilirim

Muhsin Bey, Merhaba;

Öncelikle foroğraf, Işığı; Onun izin verdiği Ölçüde kontrol ederek sensÖre en ideal miktarını hapsetmektir. Bu da yetmez. SensÖre hapsedilen bu gÖrüntünün yukarıda yazdığım PS (Photoshop) veya daha basit fotoğraf işleme programlarında işlemeniz gerekir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.