İçeriğe git

D800 menü ve ayarlarıyla ilgili

muhammet ceylan

Recommended Posts

eski bir nikon d90 kullanıcısı olarak d800 e alışmak bana çok zor gelmedi fakat menülerde tam olarak anlamadığım bazı ayarlar mevcut Türkçe kullanma klavuzu olmadığında da anlamakta biraz zorluk çekiyorum

-Af activation ( shutter/ AF-ON - af-on only )

-af point illumination ( auto-on-of)

-ev steps for exposure cntrl

-self timer (interval betwenn shots)

-exposure delay mode

-multi selector center button ( shooting mode - playback mode -live view)

-Assing BKT button ( auto bracketing - multiple exposure - hdr (high dynamic range) ( sanırım bu tuşa bu üç fonksiyonda birini atıyoruz ama emin değilim )

-fine-tune optimal exposure

şimdilik bunlarda takıldım diğerlerinin üç aşağı beş yukarı ne olduklarını çıkardım menüyü Türkçe yapınca iyice kötü oldu bazı şeylerin ne olduğunu anlamakta güçlük çektim ingilizce yapınca biraz daha anlaşılır oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoşgeldiniz ... Makinanız hayırlı olsun uzun bir atlayış olmuş sizin içim makina modeli..

Dedıgının konularda sana bildiklerimi yazayım ancak bunlar sadece d800 özel degil cogu modelde olan seyledir..

-Af activation ( shutter/ AF-ON - af-on only ) - Otofocus'un calısma stilini soruyor burda yani denklaşör'de bastıgımızda (shutter/ AF-ON) veya otofocus'u sadece af-on tuşu işe çalıştırmayı..

-af point illumination ( auto-on-of)- Netleme noktalarını aydınlatma ile ilgili açık kapalı bilgisi..

-ev steps for exposure cntrl - bu menu- stop ve + stop verdıgımız denklanşör üstünde bulunan buton'un ayarlarını içeriyor değerlerinin kontrolu hakkında..

-self timer (interval betwenn shots) - bilindiği üzere zaman ayaları çekim'in menüsüdür çekimler arasındaki aralık hakkında bilgi içeriir..

-exposure delay mode - Bu çekim aslında bazı makinalarda MUP diyede menu olarakda vardır ve ona benzer aynaya baglantısız yanı aynayı makınan belirli zaman sonra hareket ettirmesidir bu genellıkle titremısım cok cok az olması kanısında yapılır fotoğrafınızda titresme hiç yer vermemek ıcın hassas cekımler yapmak ıcın..

-multi selector center button ( shooting mode - playback mode -live view) bunun hakkınad belki yanılıyor olabilrim cunku d800' üst shutter yanında bır kırmızı rec butonu koymuslar bu onun ıcın verılerecek görev olabilir veya body tuttgunuz kısımda lens'ın sagın'da bulunan button olma ıhtımalıde vardır.. kısaca o butona atayacagınız görevı belirler..

Assing BKT button ( auto bracketing - multiple exposure - hdr (high dynamic range) - Buda üstte bahsettıgımız gibi onun bır ustunde bulunan butonyun görevını soyluluyor bu buton HDR dedıgımız teknıgı yapmakda kolaylık saglayan 3 adet fotoğrafı - 0 + olarak kendi cekıyor bunun hakkında 3 secenek sunuyor size..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Fatih, soru çok genel oldu, tam olarak neyi kastettin?

Braketing olayı mı yoksa bu modelin içinde zaten var olan HDR olayı mı? Ertan hoca en iyi cevabı verecektir, çünkü onda bu model var.

Benim D800 de gayet kullanışlı bulduğum özellik HDR değil, time lapse filmini kendinin yapabiliyor olması :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

makinede hdr çekim modu var bkt tuşuna hdr özelliğini atarsan bkt tuşuna basılı iken tekerleği çevirince hdr ve hdr L ibaresi çıkıyor ama tek poz çekiyor ve tabiki hdr olmuyor

soru 1. bkt ve hdr arasında aslında bir fark varmı ?

soru 2 bkt çekim yaptığımda diyelim 3 poz çektim - 0 + şeklinde bunu makine üzerinde üst üste bindirebilimiyim?

yada bu işin makine tarafında yapılması için menü ayarları nasıl olmalı çözemedim??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soru zor, makinenin kendi içinde HDR yapabilme özelliği olunca yanlış bir cevap olur diye korkarım hep. Benim kazandığım nokta odur, bilmediğim ya da içinde başka faktörlerin olduğu konularda ahkam kesmem. Kesin bildiğim bir şey varsa konuşurum, işkembeden atanları da anında eleştiririm.

Şimdi:

HDR uygulaması için en az 3 adet farklı poz değerleriyle çekilmiş kareye ihtiyaç var. Yani biz bunu pc ortamında yazılımla yapıyoruz. Eğer daha fazla kare varsa kalite daha iyi olabilir. Bu farklı poz değerleriyle aynı karenin otomatik olarak makine tarafından yapılabilmesi için bracketing denen özelliği kullanıyoruz. Verdiğimiz artı ve eksi poz değerlerine göre makine yine bizim verdiğimiz adet sınırı kadar kareyi kendisi otomatik çekiyor. Sonra bu kareleri alıp uygun yazılımla pc ortamında işliyoruz.

D800 bunu kendi içinde yapabiliyor. Ama bunu yaparken bracketing özelliğini mi kullanıyor, yoksa yazılımsal olarak başka bir hareket mi yapıyor bilmiyorum. İşte bundan dolayı işkembeden atmak yerine mikrofonu bu aleti kullanmayı bilenlere uzatıyorum.

"Yarım usta ev yıkar, yarım molla din yıkar!"

O yüzden, ağzımızdan çıkana dikkat etmeliyiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarıyla Ertan hoca buna cevap verebilir ama sanırım yoğun bu aralar. Ertan hocanın kendi bloğundaki D800 incelemesinde bu konuya yer vermiş olabileceğini tahmin ediyorum. İstersen bi incele.

Ama bundan önce bracketing özelliğini iyi öğrenmekte fayda var. Yani makinenin kendi yaptığı HDR den önce sen kendin bracketing özelliğini kullanark nasıl HDR yapılabileceğini öğrenirsen bence daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu anda yanımda makine yok ama hatırladığım kadarıyla D800'de HDR şöyle oluyordu:

- Çekim menüsünden girip HDR Çekim modu aÇılabiliyor.

- RAW seÇiliyse HDR seÇilemiyor. JPEG ya da TIFF formatı seÇili olmak zorunda.

- İki fotoğaf Çekiliyor, orjinaller siliniyor ve sana sadece HDR'li fotoğraf kalıyor. Deklanşöre bir kere bassan bile makine iki fotoğraf Çekiyor.

- Pozlama telafisinin kararını makineye bırakabiliyorsun, ya da -3 ve +3 arası kendin karar veriyorsun. -2 ve +2 şu ana kadar benim tercihim oldu. Bazen -1 ve +1 de oluyor. İlk seferde varsayılan değerlerle denemenizi tavsiye ederim "Otomatik" ve "Normal".

- "Smoothing" ya da "Bleding" opsiyonlarında "High" seÇeneğinde geÇişler daha yumuşak oluyor. Low'da daha sert geÇişler oluyor (tonlarda).

- Her sahnede farklı ayar yapmak en iyisi. Sahneye göre karar vermek lazım.

Ben olsam 3 ya da 5'li basamaklama yapıp ayrı bir programda birleştirirdim. D800'deki HDR özelliği 3-5 yıl öncesinden bir teknoloji gibi aslında. Modern kompaktların bazıları bile daha iyi HDR özelliğine sahip.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.