İçeriğe git

Lens Seçimi -İki gün süreli-

Recommended Posts

NikonTÜRK ailesi merhabalar,

d300 kullanıcısıyım.Yeni zoom lens almak istiyorum.Tokina 28-70mm ve 28-80mm (ikiside sabit f2.8) lensleri uzun zamandır arıyorum.Artık onları alamamak çok sinir bozucu duruma geldi.sahibinden.com'da sabahlar duruma geldim.

800 lira bÜtçe ile F2.8 değerine sahip veya arlığı 2.8'den başlayan lens almak istiyorum.

Genel amaçlı kullanacağım.Tabi ki öncelik portre Üzerinedir.Manzarası-makrosu(makro mecburi değil) standart olabilir.Keskin ve fiyatına göre renk değerleri gÜzel olan bir lens lazım.

Gerçekten artık lens görÜşlerini okumaktan takip etmekten deli olacağım.

İki gÜn içinde bu işi çözÜp bir çekim işini almalıyım.Yani acelem var.

Sizin öneriniz nedir ?

Zamanınızı alacağım;kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 17-50 f:2.8 modeli tam senlik kardeşim.. Fiyat performans lensidir kesinlikle.. Makinen zaten ağır bir moel olduğu için uzun süreli çekimlerde hantal sayılabilecek olan 28/70 Tokina - Sigma gibi lensler seni yorabilir..

Ama Tamron 17/50 hem hafifliği hemde performansı ile seni kesnlikle tatmin edecektir.

Tek dikkat etmen gereken bu lens'în 2 model mevcut Vc li olan Ve vc siz olan modeli. O konuda biraz araştırma yaparak almanı tavsiye ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yalçın Bey,

17-50'nin 17mm'de kenarlarda distorsiyon yapması gibi bir gerçek var.Bu o kadar sıkıntı değil.Alabileceğim lensler arasında bulunuyor.Titreşim önleyici özelliği olan daha cazip ama içim ısınmıyor o lense.

Sigma 18-50mm ex macro F2.8 kullandım.AF hızı yavaş ama keskin bir lensti.Renkleri de parasına göre tatmin ediciydi.Ama ne bileyim kullanırken bile lens ben eksiğim diye bağırıyordu.

çok karamsarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerebileceğim çok fazla lens yok Bu kategori ve bütçe ile :)

Ama çok fazla düşünmek çÖzüm olmuyor hiçbir zaman.

Bir karar vermenizi, ki bu kararı daha geniş açı olarak sayabileceğimiz 17-50 den yana kullanmanızı tavsiye ediyorum. Takdir edersiniz ki distorsiyon aşılmayacak bir sorun değil. Ancak kullanma fırsatı bulamadğım için bu tespitinizi kabul ediyorum ve bu nette gÖrdüğümüz 17-50 ile çekilen fotoğrafların kalitesi ile direk olarak zıt düştüğü için ikilemde kalıyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada ben ağırlığı sorun etmiyorum.Daha öncesinde gripli d200 kullanıyordum.Sonra gripsiz d300 alınca hafif geliyor bana.Tok makine ve lensleri severim.Tokina benim için biçilmiş kaftan ama lensi alan beğendiği için satmıyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

önerebileceğim çok fazla lens yok Bu kategori ve bütçe ile :)

Ama çok fazla düşünmek çözüm olmuyor hiçbir zaman.

Bir karar vermenizi, ki bu kararı daha geniş açı olarak sayabileceğimiz 17-50 den yana kullanmanızı tavsiye ediyorum. Takdir edersiniz ki distorsiyon aşılmayacak bir sorun değil. Ancak kullanma fırsatı bulamadğım için bu tespitinizi kabul ediyorum ve bu nette gördüğümüz 17-50 ile çekilen fotoğrafların kalitesi ile direk olarak zıt düştüğü için ikilemde kalıyorum..

çok haklısınız,düşündükçe detaya iniyorum ve iyice çıkmaza giriyorum.Sigma 24-70 f2.8 ve tokinalar en çok cazip olanlar.Diğer üyelerin de görüşlerine göre kesin seçimimi yapacağım.

çok teşekkürler,zahmet edip cevapladınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kafanızı karıştırmak istemem ama...

Tamron lenslerinin Nikon gövdelerdeki performansları gerek fotoğrafçılar gerekse de otoritelerce de beğenilmemektedir. TR'de Canon gövdelerdeki başarısı (bu konuyla ilgili daha önce yazmıştım) ve düşük fiyatından dolayı tercih edilmesi bu markanın Nikon gövdelerde de iyi olacağı manasına gelmez. Plastik kasası, ağır netlemesi, mikrometre kareye verebildiği ışık miktarı ve çözünürlük gibi konuları hatırlatmak isterim.

Hatta biraz daha ileri gideyim:

Semi profesyonel bir gövde alıp da önüne Tamron lens takılması bana göre abesle iştigaldir. Elinizdeki bir giriş seviyesi makina ise o zaman sizi anlayabilirim ama bir D300 ve segmentindeki diğer gövdelerde bu lensle alacağınız verim bellidir; o halde neden bu gövdeye bu kadar para yatırdınız diye sorarlar adama.

Eğer bütçem yetmiyorsa; günün yeni Tamron lensine para bağlayacağıma 20 yıl önceki Nikon ve Tokina lenslerini tercih ederim. Bu durum sadece benim fikrim değil, fotoğrafçıların da tecrübeyle sabitleştirdiği bir durumdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kafanızı karıştırmak istemem ama...

Tamron lenslerinin Nikon gövdelerdeki performansları gerek fotoğrafçılar gerekse de otoritelerce de beğenilmemektedir. TR'de Canon gövdelerdeki başarısı (bu konuyla ilgili daha önce yazmıştım) ve düşük fiyatından dolayı tercih edilmesi bu markanın Nikon gövdelerde de iyi olacağı manasına gelmez. Plastik kasası, ağır netlemesi, mikrometre kareye verebildiği ışık miktarı ve çözünürlük gibi konuları hatırlatmak isterim.

Hatta biraz daha ileri gideyim:

Semi profesyonel bir gövde alıp da önüne Tamron lens takılması bana göre abesle iştigaldir. Elinizdeki bir giriş seviyesi makina ise o zaman sizi anlayabilirim ama bir D300 ve segmentindeki diğer gövdelerde bu lensle alacağınız verim bellidir; o halde neden bu gövdeye bu kadar para yatırdınız diye sorarlar adama.

Eğer bütçem yetmiyorsa; günün yeni Tamron lensine para bağlayacağıma 20 yıl önceki Nikon ve Tokina lenslerini tercih ederim. Bu durum sadece benim fikrim değil, fotoğrafçıların da tecrübeyle sabitleştirdiği bir durumdur.

Feyz alacağım bir mesaj oldu bu.. Dikkat edeceğim ben bu mevzuya artık..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce ki sorularıma da olduğu gibi bu soruma da Mehmet Bey, açık bir şekilde cevap verdi.

Makine lens uyumunda yerden göğe kadar haklısınız.Bütçem 800 lira civarı.Nikon 24-85 F2.8-4'ü de seçenekler arasına almıştım ama pek memnun olan yok.Ya da yanlı yazılan yazıları okudum.

Mehmet Bey,sizin öneriniz nedir ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu konuyu da açıklayamalıyım:

Bahsi geçen lenslerin fotoğraflarını da inceledim.Yalnızca yorumlar üzerinden gitmiyorum.Beni en çok tatmin eden her yönüyle Tokina lensler.

Aynı zamanda Sigma 24-70mm F2.8'de bana çok güzel geldi.Tamron 17-50'nin fotoğrafları beni hiç etkilemedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-85 mm'nin bu analog zamandan kalma olan versiyonu, yani sadece 24 mm de f2,8 verebilen versiyonu TR'deki fotoğrafçılara bolca afedersiniz ama kakalanmış. Yahu, ben zaten 24 mm de iken ışık derdim olmaz ki? Ordaki f2,8'i ne yapayım? Arkadaşlarda D300 var, önünde bu lens, yani tamam bütçe yetmiyor ama ben bir D300 önüne bunu takmam, gider makinayı daha düşük alırım, ama lensim iyi olur, hep diyoruz, makina değil lens önemli diye.

Ama nedense bu lensin yeni versiyonu 24-85 mm F3,5-4,5 olanı TR de kimse kullanmıyor. Halbuki keskinlik, kontrast ve renk konusunda kendini ispatlamış bir lens, kesinlikle eski versiyonundan çok daha iyi. Ama bizim millet F2,8 i görünce bi yerleri düşüyor hemen, sonra da sadece 24 mm deki F2,8 'e sinir olmakla vakit geçiriyor.

Sigma'da 24-70 olarak sanırım 2 versiyon var, kendim kullanmadım, ama fiyatı da bir alternatif olamıyor maalesef, netteki fotoğraflara göre gayet güzel performansı var, ama fiyat?

Benim dikkatimi çeken bi şey var TR pazarında: Adam Nikkor alamıyor, sonra sadece iki markayı anıyor, biri Tamron diğeri Sigma. Peki kardeşim sizin Tokina denen bir markadan, asıl işi sadece profesyonel lens (sadece foto değil adamlar başka dalda da lens üretiyor) üretmek olan bir markadan haberiniz yok mu diye sormadan edemiyorum.

Aslında sebep belli, ithalatçı neyi getirirse millet onu satın almaya mecbur. Ucuz olsun ki sürümden kazanalım, e doğru, fiyat satın almayı etkileyen en büyük faktör.

Bir APS-C sensör ile çalışıyorsam 24-70 mm gibi lenslere para yatırmam, çünkü açı yeterli gelmez ve her defasında yanına bir de 12-24 mm takmak zorunda kalırım. O halde?

Neden 16 mm den, 17 mm den, 18 mm den başlayan lensleri düşünmüyorsunuz?

Nikkor: 16-85 mm, sınıfında çok başarılı bir lens. İlla F2,8 mi, o zaman 17-55 mm, tabii bu lensi alınca bu işten para kazandığınızı varsayıyorum. Şimdilerde plastik kasasıyla milletin diline düşmüş olsa da performans olarak o kadar zoom aralığına rağmen hiçbir eksiği olmayan 18-105 mm.

E usta Nikkor'a para yettiremiyoz?

Tokina 16-50 diye bi lens var hiç duymadınız mı? Nikkor 17-55 mm den ne eksiği var diye google amcaya bi sorun. Tokina'nın Sigma'daki karşılığı 17-50 mm, çok beğeniliyor eğer Tokina kelimesinden rahatsız oluyorsan.

Ama dedim ya, illa Tamron olacak.

Bakın, Canon'un bağlantı ağzı yani mount dediğimiz yer Nikon'un ağzından büyüktür, dolayısıyla daha küçük ağıza lens yapmak daha zordur, maliyeti yüksektir, istenen performansı yakalamak için lens dizaynı ve üretimi konusunda çok iyi teknoloji ve tecrübe gerektirir. Burda sensörün ağıza yakınlığından tutun da FF ve APS-C sensöre kadar bir çok aritmetik hesaplamadan fizik kurallarına kadar uzanan faktörler vardır.

Benim seçimim Nikkor'dan sonra Tokina'dır, sonrasında Sigma gelir. Tamron konusunda neden mi bu kadar itiraz ediyorum? İşte bu yüzden.

Ha bu arada, ben TR'de oturmuyorum, yurt dışındayım. TR'deki gibi bazı fotoğraf sitelerinin forum sayfalarında bazı ticarethanelerin istediği dilden konuşup stoklarında fazla olan malın satılmasına alet olanlardan değilim. Adamlar D90 modelini bile D300s 'ten daha iyidir diye yazdılar TR forumlarında, sonra iş ortaya çıktı, ithalatçıların depoları zamanında ucuz diye D90 ile tıka basa doluymuş. Adım sanım her türlü bilgim açıktır, takma isimlerle arayıp bulunamayan kullanıcılardan değilim. İtirazı olan varsa bilimsel argümanlarıyla beni ikna edebilir, ama sanayi diliyle konuşarak değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey,tekrar tekrar sizin şu bilginize hayran olduğumu belirtmek isterim.Siz beni aydınlattıkça ben hayran olmaya devam edeceğim.

Evet,bende istiyorum Tokina lenslerim olsun.Hatta imkanım olsa yalnızca Tokina ve Nikon'dan set kurarım ama Türkiye piyasasında bulunmaz hint kumaşı.

16-50mm lensi biliyorum.Takip ediyorum ama düşmüyor nete.Tekrar söylüyorum ben 28-70 ve 28-80 lensim olsun diye çok istiyorum ama 2. el piyasası imkanımız çok kısıtlı.İnanın Sigma marka olarak bana çok itici ve güvensiz ama 24-70mm ex dg macro'dan daha mantıklı 2.el lens bulamadım.

Kısıtlı olanaklar içerisindeyiz.Benim mali gücüm,ülkenin sanaldaki 2.el ürünleri belli.Hani çöpten ne çıkarsa razıyım artık.Eğer varsa y.dışından ürün satımı yapan arkadaşınız: Ben hazırım tokina almaya.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olsam şimdilik D300'ün önüne bir 18-55 mm VR takar ve geçici olarak bununla devam ederdim, bu kitlens sınıfının en iyisidir ve pek çok lensten çok daha iyi performansa sahiptir, yeni fiyatı buralarda 80 euro civarında.

Sonra?

Eğer bütçem bu ise kendimi Tokina'ya odaklar, ikinci el bir 28-70 mm F2,8'in düşmesini beklerdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.