İçeriğe git

Battery Grip Nedir ve Ne İşe Yarar?

Samet Özelci

Recommended Posts

Nikon DSLR’larımız mevcut bataryalarıyla 500-850 kare (modellere göre değişen) arası çekim yapılabilmektedir. Makinemizin video çekme özelliği de varsa bu süre sadece video çekimi için 2 saati bulmaktadır. Aslında bu süreler biz Nikon kullanıcıları için tatmin edici ve yeterli kabul edilebilecek sürelerdir. Eğer uzun süreli bir çekim yapacaksak yanımıza dolu bir yedek ilave batarya veya şarj ünitemizi alarak batarya ihtiyacımızı aşmaya çalışmaktayız.

Battery Grip Nedir?

Battery Grip, DSLR’larımızın alt kısmına tripod bağlantı noktasından takılan aksesuarlardan biri olup amaçları makinelerimize ilave enerji üretmektir. Battery Gripler, makinelerimize almış olduğumuz yedek bataryayı da sürekli olarak kullanıma hazır bulundurmasının yanında, içlerindekipil kızakları sayesinde (alkalin) de çalışabilme özellikleri vardır ki bu en büyük avantajlarından biridir. Alkalin pil çok kolay bulunabildiği için uzun süreli seyahatlerde veya çekimlerde yanınıza şarj ünitesini bulundurmak istemeye bilirsiniz.

Battery Grip Ne İşe Yarar?

Battery Grip‘ler makinelerimize ilave enerji kaynağı yaratması dışında da kullanımı kolaylaştırıcıergonomik avantajlar da sağlamaktadır. Battery Grip takıldıktan sonra makinemizin ağırlığı arttığından ve boyutu büyüdüğünden daha rahat tutuş sağladığı gibi titremeyi azaltıcı etkisi de olmaktadır. Makinenizi yatay değilde dikey tuttuğunuz zamanda üzerinde bulunan ilave deklanşördüğmesi özellikle portre çekimlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır. üzerinde bulunan ilave tekerlek ile de diyafram ve estantene ayarlarını kolay ve hızlı yapma imkanı tanır. Battery Grip’lerin diğer bir özelliği ise çok para vermiş olduğumuz makinelerimizin alt kısmını çizilmelere karşıkorumasıdır.

Battery Grip’lerin özelliklerini ve bizlere sağladığı avantajları sıralayacak olursak;

• Tüm battery gripler hem pille hem de bataryayla çalışır.
    • İki adet pili aynı anda kullanma imkanı sunarak çekim sayısını ikiye katlar, özellikle uzun çekimler de pil derdimizi ortadan kaldırırlar.
    • Makinemizin tutuşunu kolaylaşır. El titremesini en aza indirirler.
    • üzerindeki deklanşör ile aynı zamanda dikey konumda çekim yapılabilir.
    • İlave tekerlek sayesinde diyafram ve estantene ayarlarını kolay ve hızlı yapma imkanı tanır.
    • Bazı modellerde seri çekim sayısını saniyede 1-2 kare arttırır.
    • Makinenin alt kısmını çizilmelere karşı korur.

Bir çok kullanıcı yukarıdaki özellikler ve avantajlar dışında sadece makine görünümündeki olumlu değişim için bile bu aksesuarları kullanmaktadırlar.

Battery Grip’lerin dezavantajları olarak makinemizin ağırlığını arttırıyor olmasının yanında 200$ ile 400$ arasındaki yüksek maliyetleri gösterilebilir. Yüksek maliyetleri aşmak için de 40$ ile 100$ arasında fiyatlarda değişen yan sanayi gripler bulunmaktadır. Bu Battery Grip’lerinorjinal olanlardan farkı dış yapılarının orjinal makinalarda olduğu gibi makinanın gövdesinin malzemesinden değilde plastikten imal edilmiş olmasıdır. Bu durum düşme ve çarpmalara karşı ekstra hassasiyet göstermeyi gerektirecektir. Fiyat/performans avantajına bakarak yan sanayi üretimi olan Battery Grip’lerin rahatlıkla kullanılabileceğini düşünüyor ve sizlere öneriyoruz.

NOT:ALINTIDIR

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu battery grip bana çok garip geliyor :D :D

makina lens ağırsa bi de bu ne bileyim makina iyice hantallaşmış gibi geliyor

Aslında düşündüğünüz gibi değil. Burada önemli bir ayrıntıyı atlamadan düşünmek lazım. Nikon hangi modellere orjinal olarak battery grip tasarlamış? Bu noktadan hareket edersek konu daha anlaşılır hale geliyor. Gribin amacı ekstra pil gücünden ziyade daha sağlam bir tutuş ve makinanın önünde daha ağır duran bazı model lenslere karşılık makinaya da biraz daha ağırlık yükleyerek dengelemeyi kolaylaştırmak.

Şimdi bir D3100 veya benim de kullandğım D5100 modeline ne kadar yan sanayi grip taksam bile o dengeyi bulmuyor, çünkü makina zaten giriş seviyesi, bu makinaya ben 70-200 takıyorum, iyi sonuçlar alıyorum bu lens önündeyken ama o grip ne ağırlık ne de ergonomi olarak büyük bir fayda sağlamıyor. Sadece bir pil daha ekstra avantajım var. Zaten Nikon bu modellere grip üretmiyor.

Ama aynı gribi bir D300 için kullandığımda gerçekten makina elime daha rahat oturuyor, elimden düşecek korkusu yaşamıyorum. Ergonomi olarak da önüne taktığım 70-200 ile bir denge kesinlikle var.

Orjinal olmayan griplerle veya Nikon'un grip üretmediği modellere emitasyon grip takınca makinanın dış görüntüsünü ben pek beğenmiyorum, kendim de D5100'de mecburen grip kullandığım için bu noktayı iyi biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dediklerinize katılıyorum ben işin esprisindeyim

illaki kullanıma etkisi olmasa üretilmezdi

ama sayenizde bişey daha öğrendim

mesela giriş seviyesi makinelerde yan sanayi gripler takılınca tipi çok kayık oluyor

ama bi d200 300 300s neyse onda güzel görünüyor demekki her makinaya da illa grip takmamak lazım.

yatay çekimlerde avantajlı görüyorum. ekstra deklanşör sayesinde sadece 2 pil için gereksiz buluyorum.

yedek pili çantada da taşırım sonuçta

Aslında düşündüğünüz gibi değil. Burada önemli bir ayrıntıyı atlamadan düşünmek lazım. Nikon hangi modellere orjinal olarak battery grip tasarlamış? Bu noktadan hareket edersek konu daha anlaşılır hale geliyor. Gribin amacı ekstra pil gücünden ziyade daha sağlam bir tutuş ve makinanın önünde daha ağır duran bazı model lenslere karşılık makinaya da biraz daha ağırlık yükleyerek dengelemeyi kolaylaştırmak.

Şimdi bir D3100 veya benim de kullandğım D5100 modeline ne kadar yan sanayi grip taksam bile o dengeyi bulmuyor, çünkü makina zaten giriş seviyesi, bu makinaya ben 70-200 takıyorum, iyi sonuçlar alıyorum bu lens önündeyken ama o grip ne ağırlık ne de ergonomi olarak büyük bir fayda sağlamıyor. Sadece bir pil daha ekstra avantajım var. Zaten Nikon bu modellere grip üretmiyor.

Ama aynı gribi bir D300 için kullandığımda gerçekten makina elime daha rahat oturuyor, elimden düşecek korkusu yaşamıyorum. Ergonomi olarak da önüne taktığım 70-200 ile bir denge kesinlikle var.

Orjinal olmayan griplerle veya Nikon'un grip üretmediği modellere emitasyon grip takınca makinanın dış görüntüsünü ben pek beğenmiyorum, kendim de D5100'de mecburen grip kullandığım için bu noktayı iyi biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"yedek pili çantada da taşırım sonuçta"

İşte tabiri caizse zurnanın zırt dediği yer burası :)

Bir D5100 pili için orjinal kullanmak zorundasınız, emitasyon piller içinde barındırmadığı bir tür chip'den ötürü makina tarafından reddediliyor!

Bir orjinal pile 60 euro vermektense 18 euroya grip, 8 euroya da emitasyon bir kaç pil alıp sonrasında makinayı orjinal piliyle bir kez start ederseniz sonrasında grip üzerinden emitasyon pillerle yolunuza devam edebiliyorsunuz. özellikle bu makina ile video çekerken (ki benim bu modeli alma sebebim budur, D7000'den daha yüksek fps'e sahiptir) pil derdiniz çok oluyor. Bu konuyla ilgili forumda bir paylaşımım var, ilgisini çekenler bakabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben video ile ilgim olmadığı için pil derdim de olmuyor

1 dolduruyorum öyle gidiyor.

yan sanayi piller direk olmuyor ha bak yine bişey daha öğrendim

Ne mübarek insansınız büyük sevaba giriyorsunuz

Allah razı olsun.

yalnız "18 euroya grip, 8 euroya da emitasyon bir kaç pil alıp " bu TR fiyatları değil dimi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Hollanda'da yaşıyorum. Bu fiyatlar Ebay üzerinden Hong Kong çıkışlı ürünler için benim malettiğim fiyatlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Hollanda'da yaşıyorum. Bu fiyatlar Ebay üzerinden Hong Kong çıkışlı ürünler için benim malettiğim fiyatlar.

yani ülkemizde bu tarz şeyler gerçekten pahalı

sadece bir örnek vereyim

arkadaşım vizör lastiğini düşürmüş makinesinin body lens kapağını da kaybetmiş ikisinin TR fiyatı 35-45 TL arası

Ebay 'dan bi kaç ürünle 5-10 Euro ya hem de ücretsiz kargo ile aldı

Fiyata bakın :))))

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-aksesuarlar-nikon-dslr-d3100-d3200-d5100-en-el14-battery-grip-ucretsiz-kargo-97129665/detay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ülkemizde bir çok kişi ebay alışverişini bildiği için buralardan alıp

TR de satıyor ben EBAY alışverişini bilmiyorum

arkadaş yapıyor ondan alıyorum ben de :))))) :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.