İçeriğe git

Nikon D600 Güncellenmiş bilgiler..

Kemal Öztürk Turkoy

Recommended Posts

• 4 hafta sonra...

d600'de lcd aydınlatması eksikliğinin önemli olduğunu kabul etmekle birlikte, auto modun olup olmamasına pek takılmamak lazım bence, kullanmazsınız olur biter diye düşünüyorum. bu modun varlığına göre segment belirlemek çok doğru değil diye düşünüyorum. test sonuçlarına bakmak lazım. auto modunun varlığı, profesyönelin yeteneğini gölgelemez ' güneş balçıkla sıvanmaz misali'

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Mahmut Fırat,

Bahsettiğiniz toz sıkıntısı makina kiralayan bir şirkette ilk olarak ortaya çıktı (lens rental diye aratınız), yani aşırı kullanılan makinalardan söz ediliyor burda, adamların elinde 40 tane D600 var. Daha sonrasında birkaç kullanıcı daha aynı şikayeti dile getirmiş. Tahmin edilen sebep kullanılan shutter mekanizmasındaki maden. Sanıırm farklı bir madde kullanılmış bu yeni shutter mekanizmasında ve bu metal sensörde sol üst tarafta zerrecikler halinde parçalar bırakıyor diye bir fikir yürütülmüş, henüz kesin bir şey yok.

Yalnız benim dikkatimi çeken nokta şu: Bir canon kullanıcısı olarak Nikon'da ortaya çıkabilecek her hatadan hoşnut bir haliniz var, yazılarınızdan bunu anlıyorum. Nikon severler sitesinde talihsizlik olarak görüyorum bunu.

özellikle son modellerindeki gerek gripte kullandığı zararl kimyevi madde gerekse kullanıcıyı hüsrana uğratan, beklentileri karşılamayan 6D, ancak ve henüz 2010 yılında renkli sensörle ölçüm yapıp beyaz dengesine karar verebilen canon (nikon analog makinalarından beri renkli sensörle ölçüm yapar) gibi hatalar için sayfalarca yazı nette dolaşıyor. Bunlara karşılık son 10 yıl içinde bir yağ bulaşması, ardından shutter mekanizmasından kopan toz parçaları gibi hataları büyütmek sadece sözkonusu markanın TR distribütörüne fayda veya zarar sağlar. Sizi ise bu sitede sevimsiz yapar, çünkü burası Nikon severlerin buluştuğu bir site.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Merhaba arkadaşlar,bu postları ben de internette okumuştum ancak daha önce D7000 içinde türlü söylentiler yapılmıştı bir D7000 kullanıcısı olarak makineden çok memnundum ve sorun yaşamamıştım.Ama sirkeci piyasasından alacağıma garantisi bulunsun istedim ve bu mantıkla yurdışına derneğimizin sergisi için giden arkadaşım sağolsum Berlin Saturnden açılmamış bir kutu getirdi.Bayramın ikinci günü aldığım makine gerçekten gerek dinamik aralığı gerek iso performansı ve renk dengesi olarak şapka çıkarılacak bir makine.

Ancak daha 100 kareye dalya demeden çektiklerimi bilgisayara attığımda sol üst ve sol altta bir günlük makinede olamayacak kadar spot ve bir de sanki yağ lekesi vs gibi bir sorunu net gördüm.çekimler ortalama 8 f gibi yapılmıştı hemen 22 f ve üstü peyaz kareler çekerek laptopa attım evet sorun malesef var dostlar bir günlük 100 kare çekmemiş makinede bir çok spot var.Ertesi gün hayyamda günediğim Macro foto Murat arkadaşıma gittim.O da baktı hava sıktı spotlar yerinde duruyordu,agabey bunlara dokunmayalım sen biraz daha izle artacakmı kontrol edelim bu arada toz mask yap dedi.Galiba yakında bana bir Berlin yolculuğu görülecek...

Makine çok iyi de sorununun çözülmesini beklemeden almamanızı öneririm..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar,bu postları ben de internette okumuştum ancak daha önce D7000 içinde türlü söylentiler yapılmıştı bir D7000 kullanıcısı olarak makineden çok memnundum ve sorun yaşamamıştım.Ama sirkeci piyasasından alacağıma garantisi bulunsun istedim ve bu mantıkla yurdışına derneğimizin sergisi için giden arkadaşım sağolsum Berlin Saturnden açılmamış bir kutu getirdi.Bayramın ikinci günü aldığım makine gerçekten gerek dinamik aralığı gerek iso performansı ve renk dengesi olarak şapka çıkarılacak bir makine.

Ancak daha 100 kareye dalya demeden çektiklerimi bilgisayara attığımda sol üst ve sol altta bir günlük makinede olamayacak kadar spot ve bir de sanki yağ lekesi vs gibi bir sorunu net gördüm.çekimler ortalama 8 f gibi yapılmıştı hemen 22 f ve üstü peyaz kareler çekerek laptopa attım evet sorun malesef var dostlar bir günlük 100 kare çekmemiş makinede bir çok spot var.Ertesi gün hayyamda günediğim Macro foto Murat arkadaşıma gittim.O da baktı hava sıktı spotlar yerinde duruyordu,agabey bunlara dokunmayalım sen biraz daha izle artacakmı kontrol edelim bu arada toz mask yap dedi.Galiba yakında bana bir Berlin yolculuğu görülecek...

Makine çok iyi de sorununun çözülmesini beklemeden almamanızı öneririm..

Sorunun yeri burası değil aslında ve gerekli cevap yukarıda mehmet abi tarafından verilmiş toz bu tarz makınalarda sorun değildir her makineye olur hayyamın 2. katında tamırcı var ona gıdın temızletın çıkmassa eğer almanyaya gönderirsiniz. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden yeri burası değil onu öncelikle öğrenebilirmiyim artı, garantili ve sıfır kapalı ambalajda alınan bir makinedeki tamamen kalite kontrol eksikliği nedeni ile çekilmek zorunda kalınan bu sorun için neden Hayyama götürmek zorunda kalmama ve bunun normalmiş gibi lanse edilmesine de ayrıca hayret ettim dostum..Bu benim ne ilk ne ikinici kullandığım Nikon yaşınızı bilmem ama benim 53 ve F2s lerden beri Nikonla tanışırız.İlk defa bu denli özensizlik gördüğümü söylemem hatamı oluyor ? Tşk..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d600'de lcd aydınlatması eksikliğinin önemli olduğunu kabul etmekle birlikte, auto modun olup olmamasına pek takılmamak lazım bence, kullanmazsınız olur biter diye düşünüyorum. bu modun varlığına göre segment belirlemek çok doğru değil diye düşünüyorum. test sonuçlarına bakmak lazım. auto modunun varlığı, profesyönelin yeteneğini gölgelemez ' güneş balçıkla sıvanmaz misali'

Bu arada lcd aydınlatma eksikliği yok makinede,auto mod ile ne kastettiğinizi net anlamadığım için bir şey yazmadım ama bildiğimiz A yani Aparture öncelikli çekimden bahsediliyorsa elbette var.Ama herhalde bunu kastetmediniz diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lcd eksikliği konusunda emin değilim haklı olabilirsiniz d600'ü inceleme fırsatım olmadı.açıkçası. auto modu A yani diyafram öncelikli mod değil, bildiğiniz herşeyi makinenin yaptığı , otomatik modu yani....ben de zaten otomatik modun olması veya olmaması önemli değil demek istedim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu modelde shutter mekanizmasından kopan zerreciklerin sensöre bulaştığı söyleniyor. Ancak Şakir beyin bahsettiği "spot" şikayetini biraz daha açarsa tam olarak ne olduğunu öğrenmiş oluruz. Bu shutter sıkıntısını bekleyip görmek lazım, bakalım nereye kadar gidecek.

Bu arada Nikon'un D600 ve D800 modelleri için yeni firmware geliştirmekte olduğu dedikoduları var. Bununla ilgili gerekçeler ise D600 ün live view modunda diyafram değişikliği yapılamaması; D800'de ise yine live view modunda öncelikli AF noktalarıyla ilgili bir bug'u ortadan kaldırmak.

Merak eden, eli tornavida tutan teknisyen arkadaşlar için ifixit sitesinde D600 için çok güzel bir deassembly serisi fotoğraflar yayınlanmış. Arif hocam özellikle senin için bu:

http://www.ifixit.com/Teardown/Nikon+D600+Teardown/10708/1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Merhabalar ben yeni bir body arayışındayım , şuan D5000 18-55 kit lens 35mmf1.8g ve 70-300vr lensleri kullanıyorum ve D600 ü incelemekteyim lakin bu toz sorunu ciddi anlamda kafamı karıştırıyor , alım için karar veremiyorum özellikle makineyi kullanmış olan arkadaşların yorumlarını alabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ben yeni 1 haftalık D600 sahibiyim. Henüz toz ve yağ görmedim. Henüz 1 k shooter olmadı. Umarım sorun yaşamam. Makinemden çok memnunum 3200 ISO da bile çok güzel fotograflar alabiliyorum. Gece karanlıkta sokak lambalarının ışığında tripotsuz güzel çekimler yapabiliyorum. Renkler filan güzel çıkıyor..Hiç olmadık yerlerde beni şaşırtacak fotograflar aldım. Tabi 2.8 Lens kullanıyorum. Ben 3.5 yada 4 diyafram kulanacam diyorsanız bu makineyi almanızı tavsiye etmem. Sanırım nikon sorunu anladı ve düzelti yeni makinelerde sorun olmuyor. Yada ben öyle ümit ediyorum. ISO için bence güzel. Zaten dxo göre 2. en iyi makine. Hemi de bu paraya.

Benim de bir sorum olacak. A modunda öndeki tekerlek diyaframı çevirirken arkadaki tekerlek de iso değiştirsin istiyorum. ISO tuşu yeri çok saçma geldi bana. Ayarlardan fonksiyon tuşlarına da baktım hiç bir tuşu iso ya atıyamadım. D800 de bu özelik ekleniyormuş sanırım. D600 de yapabilen var mı yaparsa bana yazarsa çok sevinirim.

yoksa da yok derseniz gene çok sevinirim. Uğraştım bir türlü yapamadım taktım kafaya :) Hem ingilizce hem türkçe klavuzu okudum. Yerli yabancı sitelere girdim baktım yok.

Şimdiden teşekkürler.

İyi günler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İSO için zaten sol tarafta öyle bir tuş mevcut neden oyle tehlıkelı bır yere alıyorsun ISO bence yerınde olması cok iyi gibi geldi bana :)

Ancak dedıgın gıbı fonksiyon tuslarından oraya ıso'yu alamazsınız baska kısımlara oncekı fonksiyon tuslarına oto iso gibi özellık olabilir ancak Ustteki tekerleklere görev veremezsın sadece önizleme modunda fotograf degısım özellıgı ve bunun gıbı bırkac ozellık eklersın dedıgım gıbı sadece önizleme modunda..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu yüzden ihtiyaç duyoyorum. sol elin lensin altında, sağ elin tetikte :) peki lensin altında lens çeviren zoom yapan el nasıl o iso tuşuna basacak. Vizörden gözünü ayırmadan değiştiremiyorsun. Neyse yolu yok ise yoktur ne yapalım. Ama A ve S modlarında tekerleklerin biri resmen boş hiç bir işe yaramıyor. İso yu değiştirebilsek sag el herşeyi yapabilecekti. Bu arada en altaki tuşa yer çekimini göstergesini koymak çok güzel oluyor. ön izleme de süper, diyafram değiştirdiğinde netlik ne oluyor beli oluyor. BKT tuşu da çok bir işe yaramıyor. Yada ben beceremedim. Teşekkürler Kemal

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dünya'nın en kötü şeyi ne istediğini bilmemek... :)

NEX'e karar verdim Canon 60D oldu sonrasında D7000 derken şuan D600 almayı düşünüyorum. Sirkeci'den spot almamı önerir misiniz?

24-85mm ile alırsam yüksek bir meblağ ödeyeceğimden bir süre başka lens almadan idare edebilir miyim?

D600 dükkan garantili olacağından dolayı D7000'de yağ sıçratması gibi kronik ya da olası sıklıkla görülen sorunları var mıdır?

Birisinden dayak yemeden ay başında yeni bir dSLR alıp çevremdeki herkese bir OH deme imkanı sunacağım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D600 de bu sitede konusu geçen mevzu geçerli mi? http://www.scroll.co...ciddi-problemi/

çok bayatlamış bir konu bu. İlk 1000-2000 çekimde belli bir serideki D600'lerin shutter mekanizmasındaki kaplama bir miktar dökülüyor: Bir kez sensör temizliği yapılınca sorun bitiyor. Daha önce bu konuyu forumda paylaşmıştık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok bayatlamış bir konu bu. İlk 1000-2000 çekimde belli bir serideki D600'lerin shutter mekanizmasındaki kaplama bir miktar dökülüyor: Bir kez sensör temizliği yapılınca sorun bitiyor. Daha önce bu konuyu forumda paylaşmıştık.

Peki Mehmet bey şuan üretilen ve satışta olan serilerde bu sorun giderildimi acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir bilgi yok, yeni seride sorun görülmüyor olsa bile bunun TR ye yansıması her zaman geç oluyor. Ben bugün gözüm kapalı D600 alırım, bana göre bu bir sorun değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Yeni D600 aldım. 1 Haftada 1 K çekim yaptım. Bu sabah lense baktım önemli birşey görmedim, Lensin tam ortasında iğne ucu kadar bir iki nokta var. O da tozdur herhalde fotograflarda görünmüyor. Hava dahi tutmadım. Bir kaç haftada 2 K ya ulaşırım. O zaman da durumu yazarım.

Makineyi Hayamdan fokus fotografçılıktan aldım. ABD fiyatına.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toz lenste değil, sensörün üzerinde, bunu F16 nın üzerinde görebilirsiniz. Ayrıca lense hava tutmayın; olmayan tozları camların üzerine serpiştirmiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.