İçeriğe git

Nikon D600 Güncellenmiş bilgiler..

Kemal Öztürk Turkoy

Recommended Posts

Pardon yanlış yazdım :) Lenslere baktıktan sonra yazdığım için Sensör yerine lens demişim. Sensöre baktım bir şey göremedim. Sensöre hava tutmadım. Sensörüm temiz inşallah da öyle kalır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensöre bakarak zaten bi şey göremezsiniz. Tabii elinizde profesyonel bir sensör büyüteçi yoksa. Sözkonusu tozu iyi ışıklandırılmış düz beyaz düzlemde F16 ve yukarısındaki pozlamalarda görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki Mehmet bey benim şuan elimde 35mm f/1,8g 70 300 VR Lensim var malum kit lens 24-85MM ayni zamanda 35 mm lensimi cok seviyorum tavsiyeniz nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hangi gövdeye hangi amaçla hangi bütçeye göre tavsiye istiyorsunuz? "malum kitlens 24-85 mm" hangi gövde için "kit"lenmiş lenstir? 24-85 mm nin benim bildiğim 2 versiyonu var, siz hangisini kastediyorsunuz?

Verileri eksiksiz verirseniz sorunuza cevap verebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon d600 istiyorum tavsiyeyi manzara portre ve sokak fotoğrafları çekiyorum , kit lens kastim d600 ün kit lensi 24-85vr idi , 35 mm 1 8g mi seviyorum ayni etkiyi 50 mm 1.8 g dede alabilirmiyim onu merak ediyorum , son olarak ta 70-300vr lensimden dx govdede memnunum ayni memnuniyetim d600 dede devam edermi bunlari merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani yatırımı yine gövdeye yapıp eldeki lenslerle acaba nereye kadar gidebiliriz? Bu tipik bir Türk insanının satın alma stratejisi.

Elinizdeki 35 mm acaba DX gövdeler için mi yoksa FX gövdeler için mi dizayn edilmiş? Aynı etkiyi 50 mm de alabilir misiniz? Matematiksel hesaba göre almanız gerekiyor, ama Nikon aynı karakteristiği bu 50 mm ye de koymuş mudur bilemem. D600 için bu kadar paranız varsa o zaman bi tane 85 mm F1.4 alın olsun bitsin; bakın ne etki alıyorsunuz o zaman.

70-300 mm nin VR modeli kendi kulvarında iyi bir lens. Aynı memnuniyetiniz devam eder mi sorusu çok zor; zamana bırakıp netteki değerlendirmeleri görmek lazım. Normalde bir sorun olmasını beklemiyorum. Ama bir full frame makine alıp da önüne hala en uygun şartlarda lens aranmasına şiddetle karşıyım. Ben olsam paranın büyük bölümünü lense, kalan bölümünü gövdeye ayırırdım.

Bu fikrimi her forumda sürekli tekrarlıyorum. Bizim insanımız cep telefonunun en iyisini alır ama kontörü yoktur; arabanın en son modelini alır ama deposunda benzini yoktur; gövdenin en güncel ve en üst segmentini alır ama o gövdenin hakkını verebilecek, o gövdenin performansını ortaya koyabilecek lensi yoktur.

Halbuki iyi bir lensi ortalama 20 yıl sorunsuz kullanabilirsiniz. Ama en iyi gövdenin bile ömrü 3 ile 5 yıl arasında değişir, çünkü onu sürekli güncellemek zorundasınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumunuz için teşekkürler 35mm sorumun amacı şuydu 35mm f/1.8g kullanıyorum dx te crop farkınadan 50mm ye denk geliyor bu yüzden 50 mm f1/8 g nin performansını d600 de merak ettim zaten 35mm 1/8g dx bir lens bunu D600 de deneme fırsatım oldu çok kısa köşelerden kararma yaptı.

85mm şu ana açısal olarak çok dar olduğunu düşündüğüm bir lens

Son olarakta şuan telefonum note 2 hattımda faturalı aracımda da her daim yarım depodan fazla benzin her zaman vardır :) İlk makinam D5000 di bununla bu işe başladım sonra lens aldım ve bağladığınız orantıya ulaştım lenslerim şuan ağır basıyor ancak bu işi uzun soluklu düşünüyorum ve ileridede hobi olarak devam ettirmek istiyorum bundan sonrada yoluma full frame ile devam etmek istiyorum başlangıç olarak d600 düşündüm ve ileride yine sizinde tavsiye ettiğiniz makine lens orabtısını kuracağım 14-24 24-70 70 -200 üçlüsünü kurmak istiyorum , ama şuan için başlangıç için tavsiyelere ihtiyacım var o yüzden sizden tavsiye istemiştim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumunuz için teşekkürler 35mm sorumun amacı şuydu 35mm f/1.8g kullanıyorum dx te crop farkınadan 50mm ye denk geliyor bu yüzden 50 mm f1/8 g nin performansını d600 de merak ettim zaten 35mm 1/8g dx bir lens bunu D600 de deneme fırsatım oldu çok kısa köşelerden kararma yaptıl Bu çok normal, sonuçta apsc sensör için dizayn edilmiş bir lens, full frame sensörü tam olarak kapylayamıyor. Kitlens kullanan başlangıç seviyesindeki kullanıcılar bu tür sabit odaklı lenslerle tanıştıklarında bu lenslerin performanslarından etkilenmeleri normal. Ama unuttukları bir şey var, bunlar dünyanın en iyi lensleri değil, çok daha iyileri var, ama bunu öğrenmeleri için zamana ve paraya ihtiyaçları var.

85mm şu ana açısal olarak çok dar olduğunu düşündüğüm bir lens Şimdilik böyle düşünmeniz normal, çünkü 85 mm yi bir full frame de hiç kullanmadınız, bu konuda hiç iş yapmadınız, bunun için daha zamana ve tecrübeye ihtiyacınız var. Halbuki bu lensi alabilmek için her türlü şartı zorlamaya değiyor. Yaptığı iş bakımından kesinlikle mükemmel ve kulvarında tek olan bir lens, tabii ki burda F1.4 versiyonundan bahsediyorum; F1.8 versiyonları başlangıç seviyesi kullanıcıları için oldukça yeterli. Yani özetle dar değil, şimdilik sizin fotoğraftaki iş tecrübeniz dar.

Son olarakta şuan telefonum note 2 hattımda faturalı aracımda da her daim yarım depodan fazla benzin her zaman vardır Neden yazdıklarımı üzerinize alıyorsunuz? Ben dışarıdan TR ye bakabilen, iki toplumu rahatlıkla kıyaslayabilen bir coğrafyada olduğum için gördüklerimi yazdım, bunu siz yapıyorsunuz demedim ki???? İlk makinam D5000 di bununla bu işe başladım sonra lens aldım ve bağladığınız orantıya ulaştım lenslerim şuan ağır basıyor ancak bu işi uzun soluklu düşünüyorum ve ileridede hobi olarak devam ettirmek istiyorum bundan sonrada yoluma full frame ile devam etmek istiyorum Full frame gövdelerin ucuzlamaya başlamasıyla herkes gibi siz de bu gövdelerden bir tane almaya niyetlisiniz o kadar. Halbuki yazdıklarınızdan full frame kullanabilecek seviyede bir fotoğraf bilgisine sahip olmadığınız rahatlıkla anlaşılıyor. başlangıç olarak d600 düşündüm ve ileride yine sizinde tavsiye ettiğiniz makine lens orabtısını kuracağım 14-24 24-70 70 -200 üçlüsünü kurmak istiyorum , ama şuan için başlangıç için tavsiyelere ihtiyacım var o yüzden sizden tavsiye istemiştim

özet olarak paranız varsa gidin istediğiniz lensi, istediğiniz gövdeyi alın. Siz hangi lensin hangi gövdede ne kadar uygun olduğunu zaten kendiniz deneyerek öğreneceksiniz. Bizim tavsiyelerimizin faydalı olacağı konusunda endişeliyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey sanırım direkt sizin isminizi vererek yardim istemekle hata yaptım , alti ustu bir d600 için tavsiye istedim mali durumumu sorgulamaktan başlayıp Türkiye nin teknolojiye bakış açısına kadar gitmissiniz , bu kadar detaya girmenize gerek yoktu , ben zaten bu fotograf olayinda bu isle hasir nesir kisilerin yani tecrubeli yeni baslayan kisileri neden bu kadar kucumsedigini bir turlu anlayamadim .ve benim cektigim tek bir fotografi izlemeden full frame bir govde kullanayamayacak bir kişi oldugumu sadece yazdiklarimdan anladiniz bu konudada tebrik ederim sizi, son olarak sizin yorumları niz benim için değersiz olsaydi hic yazarak vakit kaybetmez istedigim body ve lensleri alirdim zaten

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramiz bey biliyor musunuz, aslında siz çok haklısınız. Neden yardım etmeye çalışıyorum ki? Size yardım etmemeliydim, çok haklısınız. çünkü yazdıklarım hoşunuza gitmedi, çünkü bunlar daha önce de dile getirdiğim gerçeklerdi, aynı şeyleri sizden önce başkalarına da söyledim ben, onlar da tıpkı sizin gibi gücendiler bana. Bazen keşke bütün doğruları söyleme diye kızıyorum kendime ama ne yapayım, benim yaradılışım bu, inanmadığım şeyi söyleyemiyorum. Ama aradan 2 yıl geçtikten sonra "sen haklıydın" deme cesaretini gösterenler de çok oldu.

Neyse, siz ilk değilsiniz, ama bu noktada inşaallah son olacaksınız.

Bundan böyle ekipman satın alma noktasında, asla ve asla tavsiyede bulunmayacağım, fikir vermeyeceğim.

Bir süredir özelden gelen mesajlara cevap vermeme kararı almıştım, çünkü artık gına gelmişti; şimdi de bu tür ekipman tavsiyesi konularına aynı kuralı koyuyorum. Hangi lensi alayım, hangi gövde nerde daha uygundur gibi sorulara cevap vermiyeceğim.

Bu konularda sitedeki diğer arkadaşlar sizlere yardımcı olacaklardır.

Herkese isabetli kararlarla doğru satın almalar dilerim.

Ha bu arada, eğer insanları küçümsemiş olsaydım burada hiç kimseye cevap vermez, bilgimi paylaşmazdım. O sizin kastettiğiniz karaktere sahip olsaydım ustaların bile beni kara listeye almalarına sebep olan tamir püf noktalarını burada dile getirmezdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramiz bey biliyor musunuz, aslında siz çok haklısınız. Neden yardım etmeye çalışıyorum ki? Size yardım etmemeliydim, çok haklısınız. çünkü yazdıklarım hoşunuza gitmedi, çünkü bunlar daha önce de dile getirdiğim gerçeklerdi, aynı şeyleri sizden önce başkalarına da söyledim ben, onlar da tıpkı sizin gibi gücendiler bana. Bazen keşke bütün doğruları söyleme diye kızıyorum kendime ama ne yapayım, benim yaradılışım bu, inanmadığım şeyi söyleyemiyorum. Ama aradan 2 yıl geçtikten sonra "sen haklıydın" deme cesaretini gösterenler de çok oldu.

Bundan böyle ekipman satın alma noktasında, asla ve asla tavsiyede bulunmayacağım, fikir vermeyeceğim.

Bir süredir özelden gelen mesajlara cevap vermeme kararı almıştım, çünkü artık gına gelmişti; şimdi de bu tür ekipman tavsiyesi konularına aynı kuralı koyuyorum. Hangi lensi alayım, hangi gövde nerde daha uygundur gibi sorulara cevap vermiyeceğim.

Ha bu arada, eğer insanları küçümsemiş olsaydım burada hiç kimseye cevap vermez, bilgimi paylaşmazdım. O sizin kastettiğiniz karaktere sahip olsaydım ustaların bile beni kara listeye almalarına sebep olan tamir püf noktalarını burada dile getirmezdim.

Mehmet Bey, bana en sert şekilde cevap vermenizi istiyorum. Fotoğrafı hobi olarak yapıyorum hiç bir gelir beklentim yok SLR Like kullanıyordum ama filtre & lens gibi nedenlerden dolayı sattım. D7100 mü D600 almalıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası Mehmet bey ben direkt isminizle hat yapmışım özür dilerim sizden vaktinizi çaldım belkide sizde sanırım artık yorulmuşsunuz bu sorulardan ki böyle bir karar verdiniz , ama bence forumların amacının dışında bir fikir bu nedir forum bilgi alış veriş platformu eğer bilgi yoksa forumda yoktur benim gözümde , küçük görme konusunda da ne demek istediğimi siz çok iyi anladınız aslında öyle olmadığınızı tamir konusunda püf noktalar veriyorum diyerek açıklamaya çalışmışsınız ama şu anda konumuz ekipman alım tavsiyesi tamir değil, size göre ben ve diğer insanlar full frame kullanacak kadar bilgi ve tecrübeye sahip değiliz ancak kimse bu cihaz ve lensleri satarken güzel sanatlar fotoğrafçılık bölümü diploması karşılığında satmıyor bedelini ödeyen herkes bunları alıp kullanacak ,

Bede elektronik ürün sektörünün içindeyim hep satış hemde satış sonrası destek kısmında bu yüzden işime yaramayacak bir cihazı kolay kolay almam , benin tek sıkıntım ekipmanları elle gözle birebir deneyip gözlemleyecek bir çevrem yok olsa zaten burada bu tip sorular sormama da gerek kalmayacak tek istediğim tecrübeli kişi veya kişilerin tecrübesinde faydalanmak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sert cevaba gerek yok :) D5200 al. Tahminen kaliteli bir objektif kadar para artar, sonra buraya gelip hangi objektifi alman gerektiğini sorarsın. D7100 ve d600'e gerek yok.

D7000 yerine D5200'ü çok düşündüm ama eski bir Canon 60D kullanıcısı olduğum için o tepedeki ufak LCD'ye çok alışkınım mümkün olduğunca arka LCD'yi kullanmıyorum. Ayrıca D5200'de dahili AF motoru bulunmaması ayrı bir sıkıntı.

D5200+18-105mm VR ile almaya kalktığında da D7000 ile aynı paraya geliyor neredeyse.

Resmi garantili D5200 almak yerine aynı paraya spot D7100 almak daha mantıklı gibi geliyor.

Bu nedenle D5200 düşünmüyorum.

D7100 gerçekten çok gelişmiş bir crop body ama D600 de Full Frame muhakkak ki ciddi fiyat farkı var ama bu nedenle spot da düşünmüyor değilim. D600'ün eksiklerini FF olması kapatır mı? Yoksa doğurdan D7100 alsam mı karar veremiyorum.

D7100 de olmayan Low Pass filtresi iyi bir şey mi kötü bir şey mi? Anlayamadım bunu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.