İçeriğe git

40 mm f/2.8g ve 50 mm f/1.8g + ET

w k

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Makro çekimlere oldukça meraklıyım ve buna uygun lens düşünüyorum. 40 mm f/2.8'i kafaya koymuştum, fakat dx lens olduğundan ve ilerde fx makineye geçmeyi düşündüğümden kararsız kaldım. 60 mm f/2.8'de pahalı geldi şuan için.

50 mm f/1.8 alıp bunu extension tüple makro lens olarak kullanabilir miyim? Eğer kullanabilirsem hem çok iyi bir fx lensim olmuş olacak hem de makro çekim yapabileceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makro çekim yapmayı düşünüyorsan kuş böcek vs..

Objeden olabildiğince uzak kalman gerekli, ürkütmemek adına. DXgövdeler crop faktörü olarak bir dezavantaj gibi görünsede, Makro tekniğinde FX gövdelere göre daha üstün bence :)

Malum 105mm x 1.5x

Gelelim Objektif seçimine 40mm veya 60mm bu konu için üretilmiş için olsa dahi odak uzaklığı bakımından yetersiz..

Makro çekimler için sana 105mm f:2.8 öneriyorum Nikon dahil olmak üzere farklı markalarıda mevcut.. Biraz araştır istersen..

50mm konusuna bu lenslerin yanında hiç girme istersen.. f:1.8 değeri oldukça aldatıcı ve abartı bir durumdur.. f:1,8 de çekemezsin bile bir çok fotoğrafı.. Son karar senin yinede..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 mm f 1,8 i makro için sakın düşünme. Makro denilen çekimler için Nikon MikroNikkor lenslerin yanına bile yaklaşamaz.

Yalnız ben çok daha büyütmek isterim dersen 50 mm lensi ters bağlama adaptörü veya makro körük ile kullanabilirsin ve çok büyük büyütme oranlarına çıkabilirsin.

Ama net alan derinliği çok çok dar olacağından hareketli çiçek böcek vs de net olamayan fotoğrafların olur. Ayrıca körük veya tüp kullandığında objeye çok fazla yaklaşman ( 3-5 cm ) gerekeceğinden hareketli obje ve nesnelerde çok sıkıntı yaşarsın.ayrıca netleme işlemini elle yapacağını düşünürsen sorun dahada büyük.

En güzeli Nikon için 105 mm mikroNikkor f 2,8 VR alabilmen ( imkan varsa )

Diğerlerini denemediğim için birşey söyleyemem.

Tamron 90 mm 2,8 içinde güzel şeyler söyleniyor bir araştır istersen.

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Herkese merhaba,

yeni konu açacaktım fakat bu konunun altına devam etmek daha mantıklı geldi.

Nikon d90 kullanıyorum, ürün çekimi için bir arkadaşımdan bir günlüğüne nikon 60mm 2,8 ed aldım, çok memnun kaldım, 2. el piyasası 1000-1250 arasında, bu da biraz maliyetli geldi,

5cm -30cm arası ürün çekimi için daha uygun fiyatlı olan nikon 40mm 2,8 tercih alsam 60mm deki kaliteyi yakalayabilir miyim?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Ciddi ürün çekimi" yapacaksanız ve bu ürünler boyut olarak çok büyük değilse 105 mm ve üzerinde bir odak noktası tercih etmeniz gerekir.

çünkü bahsettiğiniz odak noktasındaki lenslerle ürüne mecburen yaklaşmak zorunda kalırsınız, bu da bombe, deformeye yol açar.

Belki 60 mm de bunu pek farketmediniz ama 40 mm de daha belirgin olur bu deformasyon.

Kalite olarak fark olmaz, her iki lensin de geçirgenliği yaklaşık aynı, zaten bu farkı anlayamazsınız.

Bahsettiğiniz 5-30 cm arasındaki mesafeler için Nikon 105 mm, Sigma 105 mm, Tokina 100 mm, Tamron 90 mm gibi lensleri tavsiye ederim.

Bütün bunlar için bütçe yeterli gelmiyorsa elinizde eğer varsa bir 18-105mm kitlens bile 105 mm de yeterli sonuçlar alabilirsiniz (ışık kaynaklarınızın yeterli olduğunu varsayıyorum, paraflaş gibi).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben ürün fotoğrafı çekecek olsam 50-150, 70-200, hatta 55-200 bile tercih ederdim.

Makro lensler genelde F2.8 den itibaren keskin oluyor bu bir avantaj ancak ürün çekerken net alanda önemli etken ve çektiğiniz ürüne göre belki F10+ lara bile çıkmanız gerekecek, hali ile makro pahalı bir opsiyon olacak.

Sigma 50-150, Tokina 50-135, herhangi bir markanın 70-200ü fazlası ile iş görür.

Hatta çektiğiniz ürün yelpazesine göre 18-200e bile ihtiyaç duyulabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.