İçeriğe git

NikonTürk Hafta Sonu Sohbeti(1): Nikon Sensörü Kendimi Üretmeli?

Recommended Posts

cad7d38de38dd01bda09a6986ef58.png

Yöneticilik yaptığım bazı sitelerde uyguladığım ve ilgi toplayan bir projeyi bu sitede de yapabiliriz diye düşündüm. Amaç insanların genelde en fazla vakit bulduğu Hafta sonlarında bir konu seçerek o konu üstünde konuşmak. Bunu her dalda her sohbet ile gerçekleştirebiliriz. Benim aklıma bu hafta böyle bir konu geldi ve sohbeti başlatmak istedim. İnşallah buradad ilgi çeker ve güzel bir etkinliğimiz olur. Evet sizce Nikon sensörünü kendimi üretmeli yoksa ona ayıracağı maliyeti başka teknolojilerdemi kullanmalı? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güzel bir konu ilk yorum ile sohbeti başlatalım o zaman.

Bildiğim kadarı ile sensör üretmek o kadar kolay bir şey değil hele ki Full Frame sensör.

O yüzden Nikon kendisi bu işe ayıracağı parayı başka Fotoğraf teknolojilerine ayırsa daha iyi olur

Sony sensör konusunda artık kendini kanıtlamış bir marka

Nasıl ki sony şu an D-SLR pazarına girmekte zorlanıyorsa

Nikon da sensör konusunda sony ile yarışmakta zorlanacaktır.

Ben sony alpha 700 kullanıyorum keşke en başında bu makine ile başlasaydım diyorum

zaten foto hobi benim için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guzel bir düşünce olmuş ancak bu tür konuları birazdaha kolay yani cok detaysal olmayan seyler üzerine yapmak herkezin birseyler yazmasını sağlamak gerek sanki :)

Devam :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir sonraki konu daha hafif olur nasipse =)

Bu konuya gelirsek; Bence Canon gibi bir rakibi varken artık sensörü kendi üretmeli. Geçmişte çok güzel makine üreten ama sensör yapamadığı için kapanan markalar oldu fotoğraf dalında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sensör üretip tutmazsa kapanma ihtimali de olur gene bir de o tarafı var

Nikon'un belli bir çizgisi var prensiplerinden vazgeçmiyor.

Şu an bir D90 2000 Tl nin üzerindeyse Nikona bişey olmaz bence :D

Canon her sene bi sürü model çıkarıp durur Nikon da kırk yılda bir : :D :D

Bir sonraki konu daha hafif olur nasipse =)

Bu konuya gelirsek; Bence Canon gibi bir rakibi varken artık sensörü kendi üretmeli. Geçmişte çok güzel makine üreten ama sensör yapamadığı için kapanan markalar oldu fotoğraf dalında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sony Nikon'a satış yapanilir eğer fotoğraf sektöründe kendini geliştirebilirse. He yapacak başka firmamı yok sensör işini? Elbet yapabilir ama hep birilerinin üzerinden Canon'la işin sensör boyutunda ne kadar yürütebilir işi bilemem. Çünkü Nikon gerÇekten güzel geleceğe yönelik bir alt yapı kuruyordur inşallah.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Nikon birçok makinesinde kendi üretimi sensörleri kullanıyor.( kaynak : nikon rumors )

http://nikonrumors.c...-by-nikon.aspx/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Akif hoca, D4'ü de eklemek lazım listeye.

Sanırım Nikon'da bizim gibi düşünüyor, chipworks'un sözüne her zaman inanılmaz ama Nikon'un ciddi ciddi bu işe bulaştığı artık aşikar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet son modellerde artık kendi sönsör üretimine başladı galiba

Hayırlısı bakalım.

alttaki link D4 ile ilgili.

http://nikonrumors.com/2012/08/22/the-sensor-inside-the-d4-is-made-by-nikon.aspx/

daha öncede bu konu hakkında yazışmalar olmuş

http://www.nikonturk.com/konu/664-nikonun-kendi-uretimi-olan-sensorler-de-var/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi ve diğer üstadlara bu sorum benim bu konudaki bilgim sizlere göre henüz çok az; Bazıları Nikon tasarımı yapıyor ama üretebilecek fabrika teknolojisi elinde yok onu SONY yapıyor diyorlar. Bu ne derece doğru araştırmalarınız varmı hiç?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla benim bu konuda pek bilgim yok, bu yaştan sonra da dijital elektroniğin bu aşırı uç noktasını öğrenmem imkansız. Ama mesleğimde edindiğim tecrübelere göre sensör üretimi, hele full frame sensör üretiminin maliyeti bir hayli yüksek, öyle her istediğinde gidip biraz sensör üreteyim diyemiyorsun, büyük yatırım gerektiren bir dal. Günümüzde bir Saab araçlarında Opel motoru kullandıysa, bir Volvo V60 ın versiyonlarında Audi A6 motoru kullanıldıysa, demek ki artık dünya o bizim bildiğimiz dünya değil, her şey maliyet ve rekabetle alakalı.

Canon sensörünü kendi yapıyor derken (aslında tam olarak emin değiliz bunda!) ben de şöyle diyorum: Canon kendi ofislerinde kullandığı printeri, scanneri de kendi yapıyor, tıpkı Philips gibi, aklına gelen pekçok şeyi yapıyor, titreşimli olanını bile :) Nikon tarihçesini açıp okumak lazım; o zaman konuya daha vakıf olursunuz, Nikon neymiş, ihtisas alanı neymiş, nereye gelmiş, buna karşılık Canon neymiş gibi kıyaslamalarda bulunmakta fayda var.

özetle, herkes kendi işini yapmalı bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba;

Bende bu sensör üretimi ve Japonların rakipleriyle ilgili birkaç noktaya değinmek isterim. Sensör üretmek başlı başına pahalı bir iş. Nikon bunu LBCAST adlı sensörde denedi ve maliyetinin; Düşük adetli üretimler için, sensörün kullanıldığı bir kameranın maliyetine eşit olduğunu görerek çalışmalarını durdurdu diye okuduk ve duyduk. Sonra Nikonrumors’da aslında bir sürü kendi geliştirdiği sensörleri kameralarında kullandığını da duyduk ama bunu neden kendi global sitelerinde, diğer teknik yenilikleri ballandıra ballandıra anlattıkları gibi anlatmadıklarını anlayamadık. Acaba Nikonrumors'da geçen şeyler gerçekten de söylenti miydi? Okuyuculardan kimse bilmiyor ve Nikon yetkilileri de açıklama yapmıyor. Elbette kendi sensörünü üretmek her marka için büyük bir avantajdır ama Japon firmalarının daha doğrusu Japon olmanın felsefesinde rakip olmanın da çok büyük bir önemi olmadığını Otomotiv sektöründe 5 yıl boyunca çalıştığım Japon yöneticilerimden öğrendim. Dediler ki örneğin Honda firması teknik bir konuyu çözemeyip batma noktasına gelirse; Tüm Japon otomotiv firmaları bir araya gelerek ona teknik açıdan desteği verecek en iyi mühendislerini gönderirler ve o firmaya bu teknik sorunu aşmaları için yardım ederek batmaktan kurtarırlar. Bu gerçekten de çok etkileyici bir yaklaşımdı. Bunu yapabilecek başka bir millet daha olacağını hiç zannetmiyorum. Bunu yapıyorlar çünkü önemli olan bir Japon firmasının batmaktan kurtarılmasıdır. Onun kendi rakipleri olmasını önemsemezler. çünkü herkes kendi yolunda gider. Ne müthiş bir bilinç seviyesi. örneğin MATRIX ölçüm sistemi Nikon geliştirdiği için Canon kameralarda bu ölçümün ne adı ne de tekniği asla Nikon'dakinin aynısı olan Matrix ölçüm değildir. öte yandan Makro lensi başka bir firma geliştirdiği (sanırım) içinde Nikon da MAKRO lens demez MİKRO lens der. Aynı şekilde geliştirdiği sensörü ise ne CCD ne de CMOS olarak değil LBCAST adı altında, CCD ve CMOS' dan tamamen farklı bir teknikle geliştirmiştir. Uzun lafın kısası Sensörü Sony'den de alsa sensörün tasarımı kendi mühendisleri tarafından yapılıyor ve kameralara takmadan önce bazı değişiklikler yapıyorlar diye biliyorum. Tercihim elbette Nikon'un kendi sensörlerini kendisi yapması yönünde ama Mehmet hocanın söylediği gibi bırakın da herkes en iyi alanda olduğu şeyleri üretsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon bazı konularda daha iyi olabilir. Halk arasında Nikon düğün Canon Spor fotoğrafçılığı için gibi bir algı var. Lenslerde bazı şeylerini artık geçmişi yok sayıp daha teknolojik yapabilir veya başka şeyleri biraz daha geliştirebilir daha seri olmak gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon iyidir, yarı yolda bırakmaz fotoğraf çektikten sonra acaba başka bir markaya mı geçşem demezsiniz :)

Şaka bir yana,

Nikon 2010 yılı itibariyle iyi bir atağa kalktı ve oyunun kurallarını belirliyor. Fabrikasında yaşanan felaketler olmasa 2010 yılında yapacaktı şovunu kısmet bu seneyeymiş.

D 4 çıkardı hızlı ve sağlam ( seri )

D 800 büyük ve sağlam

D 600 yeni oyuncu

D 300s hızlı ve sağlam ( seri )

D 7000 kullanışlı

D 3200 giriş seviyesinin lideri

Araları D 400 ve D 5200 ilede doldurur.

tüm kategorileri kontrol altına almış oldu. Lens çeşidinide artırıyor. Kalitesine diyecek söz yok Bu yıl başka marka konuşmadı kimse.

önümüzdeki yıllarda yarış iyice kızışacağa benziyor. Yaşayıp göreceğiz.

Her kes iyi olduğu alanda çalışırsa mükemmele yaklaşılır.Bu rekabet ve kalite artışı en çok bizlere yarıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 hep 5D Mark 3 ile kıyaslanırdı ve 800D gerçekten ezdi onu. Ama özellik olarak baktığımda Canon 1DX Nikon D4'e göre sanki daha iyi ama D4'te iyi satış yaptı. Genelleme yaparsak Nikon 2007'den buyana atak oyunu yapıyor ve tutuyorda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 1DX'in kağıt üzerindeki verilerine bakıp rakamların yüksekliği sizi yanıltmasın. Performans farkı sahaya inince ortaya çıkıyor.

Halep ordaysa arşın burda:

_0004_Layer%207.jpg

_0006_Layer%205.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnternette videolar var yabancı. İso değerleri yükseltilirken Nikon'da yeşil bir görünüm oluşmaya başlıyor çok bozuluyor görüntü bunlar sahtemi yoksa işin içinde farklı bir durum mu var?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sadece tek bir örnek paylaştım. Bu konuda Nikon D4'ün her şartta hızır gibi yetiştiği gerçeği son olimpiyatlarda da ispatlandı. Aradaki fiyat farkını kağıt üzerindeki daha yüksek rakamlarla izah etmeye çalışabilirler, ama pratikte durum hiç de öyle değil. İçeride, stüdyoda, model çekimlerinde, yani ışığın sizin emrinizde olduğu hallerde çok iyi bir gövde olabilir. Mesele sahaya çıkınca her şartta, ışığa sizin hükmedemediğiniz durumlarda en iyi performansı verebilmektir.

Bundan dolayıdır ki bir Nikon'dan Canon'a lens dönüştürücü vardır, buna ihtiyaç hissedenler de Canon kullanıcılarıdır, özellikle 14-24 mm yi kullanabilmek için. Ama bir Canon lensi ben Nikon gövdede göremedim henüz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi son cümlen ibretlik olmuş. Canon kullanıcısı olsam iyi bir şamar yemiştim bu cümle ile =)

Google'a "Nikon 14-24 mm on Canon" yazın yeterli.

http://www.prophotonut.com/2010/05/01/first-shoot-with-nikon-14-24-lens-on-canon-5d-infra-red-b

14-24_800px1.jpg

1dm3-nikkor-14-24mm.jpg

14_24_on_canon_1.jpg

p183166437-4.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.