İçeriğe git

Gurbetten selamlar

Efe Ozgur

Recommended Posts

Tum forum uyelerine gurbetten selamlar.

Ben Efe Ozgur , 34 yasindayim , elekt./elektro. teknisyeniyim ve Hollanda da yasamaktayim , cocuklugumdan bu yana fotograflara ve fotografciliga olan ilgimi compact makineler kullanarak bu gune getirdim ve artik guzel bir D-SLR alma vaktinin geldigini hissettim.

Yaklasik bir haftalik arastirmam sonucunda Nikon D7000 modelinde son kararimi verdim (muhtemelen 18-105 lensi ile beraber)

Ve bu guzel makineyi almadan once ise Turkiyeden aldigim iki kitap ve siz forum uyeleri ile taban bilgimi kuvvetlendirerek teoriyi ogrenmeyi planliyorum.

Umarim keyifli ve bilgi verici yazilarinizla sizleri takip eder, eslik ederim.

Selamlar.

Efe Ozgur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem Bey, Merhaba;

Daha önceki bir konudan hatırladığım kadarıyla Nikon D7000 Trabzonda pahalıydı. Merak ettim kaça aldınız?

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Efe bey, aramıza hoşgeldiniz. Çok şanslısınız Çünkü Mehmet hocanın yaşadığı ülkedesiniz....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

3500 Lira efendim.

Sanırım bu fiyat Türkiye resmi garantili kameranın fiyatı. Bir ara yurt dışı fiyatı bu şekildeydi. O zamanlar Türkiye garantilinin fiyatı ise 4.500 TL civarıydı. Fiyatının düştüğü iyi olmuş. Nasıl D90 ile arada özellik bakımından çok fark var değil mi? İnanılmaz güzel bir kamera. Güle güle kullanın...

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bu fiyat TÜrkiye resmi garantili kameranın fiyatı. Bir ara yurt dışı fiyatı bu şekildeydi. O zamanlar TÜrkiye garantilinin fiyatı ise 4.500 TL civarıydı. Fiyatının dÜştÜğÜ iyi olmuş. Nasıl D90 ile arada özellik bakımından çok fark var değil mi? İnanılmaz gÜzel bir kamera. GÜle gÜle kullanın...

Selamlar,

Aslında fiyatı 3800 civarı ama aldığım yerdeki Nikon mağazasının sahibi beni tanıdığı için biraz daha indirim yaptı. D7000 gerçekten çok gÜzel. Onunla zor hava şartlarında ilk gÜnden fotoğraf çekimi yaptım bir yarışma için ve çok beğendim sonuçları. Bir çok yönÜyle Üst sınıfı zorlayan bir orta sınıf olmuş. İyi dilekleriniz için teşekkÜr ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3500 Lira efendim.

Cem bey merhaba....Öncelikle makınenızı iyi günlerde kullanın hayırlı olsun...

D7000 hakkında gÖrüşlerinizi Öğrenmek istiyorum fabrikasyon bir hata var mı makınada ? Bazı form sitelerindeki yazılar beni bu makınadan soğuttu.D600 düşünüyordum onunda çıkış fiyatı 1500-1600 $ beklerken 2100$ çıktı lens falan derken 5000 TL yi geçiyor buda beni zorluyor..yine dÖndüm dolaştım D7000 e..Kısacası makınadan memnunmusun.Bir fotoğrafçı arkadaş "D7000 ile çekilmiş fotoğraflar D600ün yanında cep telefonuyla çekilmiş fotoğraf gibi kalır "dedi.DX formatla FX format arasında bu kadar fark var mı.Bu fikre katılıyormusn ?

Teşekküler....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cabir bey;

Makineden kalite olarak çok memnunum. Video çekim özelliği olsun,Auto focus özelliği olsun,İSO performansı ve netlik performansı olsun her şeyiyle çok sevdim. Elde tutuşuda çok güzel. Makinede şuan karşılaştığım tek sorun ve ilk seri üretimlerde görülen bir sorun olan sensörde yağlanma sorunu. Sorunu dün fark ettiğim için servise pazartesi götüreceğim ama aliba bu sorun bende çıktı;

e3000d1dac034311b063d0b2b1a9e.jpg

Bence biraz bekleyin. En azından ben makinemi servise götüreyim ve nasıl bir uygulama yapacaklar göreyim. Eğer makine sorunlu çıksa bile masrafsız olarak sorunu kesin çözebiliyorlarsa buradan size bildiririm ve içiniz rahat bir şekilde sizde makineyi alırsınız. Seri üretim hatasını saymazsak özellik olarak gerçekten üst sınıfı zorlayacak bir makine. Hatasına rağmen çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cabir bey;

Makineden kalite olarak çok memnunum. Video çekim özelliği olsun,Auto focus özelliği olsun,İSO performansı ve netlik performansı olsun her şeyiyle çok sevdim. Elde tutuşuda çok güzel. Makinede şuan karşılaştığım tek sorun ve ilk seri üretimlerde görülen bir sorun olan sensörde yağlanma sorunu. Sorunu dün fark ettiğim için servise pazartesi götüreceğim ama aliba bu sorun bende çıktı;

a>

Bence biraz bekleyin. En azından ben makinemi servise götüreyim ve nasıl bir uygulama yapacaklar göreyim. Eğer makine sorunlu çıksa bile masrafsız olarak sorunu kesin çözebiliyorlarsa buradan size bildiririm ve içiniz rahat bir şekilde sizde makineyi alırsınız. Seri üretim hatasını saymazsak özellik olarak gerçekten üst sınıfı zorlayacak bir makine. Hatasına rağmen çok memnunum.

Cem Bey, Merhaba;

Sensörde yaplanma problemi son derece basit bir problem ve aslında problem de sayılmaz. Servis veya çok iyi bir tamirci sensörü silecek ve kameranızı size geri verecektir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem bey merhaba....Öncelikle makınenızı iyi günlerde kullanın hayırlı olsun...

D7000 hakkında gÖrüşlerinizi Öğrenmek istiyorum fabrikasyon bir hata var mı makınada ? Bazı form sitelerindeki yazılar beni bu makınadan soğuttu.D600 düşünüyordum onunda Çıkış fiyatı 1500-1600 $ beklerken 2100$ Çıktı lens falan derken 5000 TL yi geÇiyor buda beni zorluyor..yine dÖndüm dolaştım D7000 e..Kısacası makınadan memnunmusun.Bir fotoğrafÇı arkadaş "D7000 ile Çekilmiş fotoğraflar D600ün yanında cep telefonuyla Çekilmiş fotoğraf gibi kalır "dedi.DX formatla FX format arasında bu kadar fark var mı.Bu fikre katılıyormusn ?

Teşekküler....

Cabir Bey, Merhaba;

FX sensÖrün DX sensÖrden üstün olduğu elbette doğru ama D7000 ile Çekilen fotoğraflarınızın cep telefonundan Çekilmiş gibi olacağı konusu bir şehir efsanesi ve Çok saÇma. Buna takılmayın. FX yani tam kare algılayıcının dinamik aralığı ve ISO performansı elbette APS-C sensÖrlerden Çok Çok ileridir ama bu sizin D7000 ile Çektiğiniz fotoğrafların kÖtü olacağı anlamına gelmesin. D7000 ilk Çıktığında olduklarını iddia ettikleri netleme sorununun da olup olmadığı yine bir şehir efsanesi. Çünkü kamera gerÇekten de fiyat aralığı nedeniyle fotoğrafa ilk başlayan ve netlik noktası bile seÇmeyi bilmeyen kişilerce satın alındığında kameraya gÖrsel olarak netlik aşamalarını gÖsteren gÖsterge; Netlik yaparken, netliğin durumunu da orada Öne fokus, geriye fokus ve tam fokus (netlik tamam) diye gÖsteriyordu. Bu amatÖr arkadaşlardan birisi vizÖre bir baktı. Aman Allahım Öne geriye netliyor bazen geriden başlıyor netlemeye falan. Acaba geriye netleme (back focus) problemi mi? var kameramda dedi ve şimdilerde dünya internet sayesinde Çok küÇük olduğu iÇin bir kişinin ufacık bir yanılması bile dünyayı karıştırmaya yetiyor. D7000' de koparılan kıyamet buydu bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensörde yağlanma problemi d7000 bazı üretimlerinde varmış internette öyle yazıyor kullanıcılar. Benim makine 1 haftalık ve sensörde bir sorun var görüldüğü üzere. Temizlendikten 1-2 hafta sonra yine böyle bir şey olmazmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensörde yağlanma problemi d7000 bazı üretimlerinde varmış internette öyle yazıyor kullanıcılar. Benim makine 1 haftalık ve sensörde bir sorun var görüldüğü üzere. Temizlendikten 1-2 hafta sonra yine böyle bir şey olmazmı?

Cabir Bey, Merhaba;

FX sensörün DX sensörden üstün olduğu elbette doğru ama D7000 ile Çekilen fotoğraflarınızın cep telefonundan Çekilmiş gibi olacağı konusu bir şehir efsanesi ve Çok saÇma. Buna takılmayın. FX yani tam kare algılayıcının dinamik aralığı ve ISO performansı elbette APS-C sensörlerden Çok Çok ileridir ama bu sizin D7000 ile Çektiğiniz fotoğrafların kötü olacağı anlamına gelmesin. D7000 ilk Çıktığında olduklarını iddia ettikleri netleme sorununun da olup olmadığı yine bir şehir efsanesi. Çünkü kamera gerÇekten de fiyat aralığı nedeniyle fotoğrafa ilk başlayan ve netlik noktası bile seÇmeyi bilmeyen kişilerce satın alındığında kameraya görsel olarak netlik aşamalarını gösteren gösterge; Netlik yaparken, netliğin durumunu da orada öne fokus, geriye fokus ve tam fokus (netlik tamam) diye gösteriyordu. Bu amatör arkadaşlardan birisi vizöre bir baktı. Aman Allahım öne geriye netliyor bazen geriden başlıyor netlemeye falan. Acaba geriye netleme (back focus) problemi mi? var kameramda dedi ve şimdilerde dünya internet sayesinde Çok küÇük olduğu iÇin bir kişinin ufacık bir yanılması bile dünyayı karıştırmaya yetiyor. D7000' de koparılan kıyamet buydu bence.

Yorumlar iÇin tşk ederm arkadaşlar...

Cem bey dediğin gibi senden haber bekliyorum.Acaba servise gittin, yağı sildiler, 50-100 fotoğraf daha Çektin yine yağlanma olacak mı.Sorun kalıcı mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yorumlar iÇin tşk ederm arkadaşlar...

Cem bey dediğin gibi senden haber bekliyorum.Acaba servise gittin, yağı sildiler, 50-100 fotoğraf daha Çektin yine yağlanma olacak mı.Sorun kalıcı mı acaba ?

Cabir Bey, Merhaba;

Sorun kalıcı değil. Çünkü perdenin aÇlıp kapanmasını sağlayan hareketli parÇalar iÇin gerekli olan yağı biraz fazla kaÇırmışlar. Bu yağ belli bir miktarda ve kameranın iÇinde bu sorunu devam ettirecek yağ deposu yok. :) Bunun anlamı ise 1 veya 2 sensör temizliğinde normale dönecek bir durumdur. Bilginize,

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cabir Bey, Merhaba;

Sorun kalıcı değil. ÇÜnkÜ perdenin aÇlıp kapanmasını sağlayan hareketli parÇalar iÇin gerekli olan yağı biraz fazla kaÇırmışlar. Bu yağ belli bir miktarda ve kameranın iÇinde bu sorunu devam ettirecek yağ deposu yok. :) Bunun anlamı ise 1 veya 2 sensör temizliğinde normale dönecek bir durumdur. Bilginize,

Selamlar,

teşekkÜr ederim alper bey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün direk Nikon bayide işin uzmanına götürdüm ve özel bir odada temizleme yaptılar. Lekeler çıkmadı ve İstanbuka gönderildi oradada yapılamazsa sıfır makine verilecek. Lekeler toz değil oraya yapışmış olan değişik bir şey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.