İçeriğe git

Sıfır Makinede Sensör Lekesi?

B.Cem BOZBAŞ

Recommended Posts

Değerli dostlar geçen hafta aldığım sıfır D7000 ile bugün gök yüzü çekimi yaparken çok soluk küçük nokta fark ettim. Eve gelip lekeyi daha iyi belirginleştirmek için HDR ve detail ayarlarını fazlalaştırdım ve sonuç bu;

e3000d1dac034311b063d0b2b1a9e.jpg

özellikle sol taraftaki nokta lens takılı değilken bile gözüküyor bu yüzden leke olsa olsa sensörde olur diye düşündüm. Lensi aldığım günden beri çıkarmadım sizce bu nasıl olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür tozlar normal, makinanın yeni olması bi şeyi değiştirmez. Sanırım body olarak aldın, belki de kutunun etiketi sökülmüştü bile. Burda etiketi sökülmüş kutuları müşteriye satamazsınız, almazlar, çünkü o makin ellenmiş demektir. Durum böyle olunca toz alması mümkün. İkinci nokta, sen lensi tozlu bir ortamda makinaya taktıysan ya da zaten senin lenste tozlar varsa ve makinaya taktıktan sonra bu tozlar sensöre bulaşmış olabilir.

Sonuçta bu bir hata değil, sensörü bu işi yapan birine temizlettirmekle hallolur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makineyi Trabzon'daki Nikon Mağazasından aldım. Burada Bimeks'den bile alsan shutter sayısını bi 270 yapıp makinede fabrika hatası varmı diyo test ediyorlar. Ben makineyi komple aldım ama lens ve gövde ayrı tanıtılıyordu vitrinde. Kendim özellikle bir değişiklik yapmadım aldığımdan buyana toz kaçmamasına özen gösterdiğim için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

İnternette araştırıyorumda D7000'de sensörde yağlanma sorunu varmış galiba benim makinemde de bu var.

Perdenin çalışması için mekanik kısımda kullandıkları yağı biraz fazla kaçırmışlar sanırım. Bu çok önemli bir sorun değil. 1 En fazla 2 temizlik sonrasında bir daha gelmemek üzere gidecektir. Bilginize,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensörün arkasına düşmez inşallah yağ ozaman galiba sökülmesi gerekiyor sensörün oda riskli.

Yok öyle bi şey, sensörün arkasına yağ düşmesi diye bir şeyi ilke kez senden duyuyorum. Hoş bu yağ düşmesi konusu da tam olarak belgelenmiş değil ya; olmadı 2 kez temizletmenin ardından yağ sorunu kalmıycak.

Nedense hiç kimse kullandığı "bazı" lenslerin zoom özelliğinden dolayı içeriye emme basma tulumba gibi hava pompalarken aynı zamanda toz da pompaladığını hesaba katmaz. Hatta bazı lenslerin bağlantı kısmında bir tür contaya sahip olduğunu, bazılarında bu contanın olmadığını farketmez.

İşin özeti Cem, o sensörü bir tamirciye temizlettireceksin olay bitecek; kimbilir, temizletmenin ertesi günü yine bir toz parçası sensöre yapışacak ve sen bunu çok kısık diyaframlarda yine göreceksin. Tabii ki işinin ehli birine bunu yaptır. Rize'de bir tamirci ccd sensörleri temizlemekte kullandığı sıvıyı günümüz cmos sensöründe de kullanınca şehirdeki fotoğrafçıların sensörlerinin değişmesine sebep olmuştu geçtiğimiz yıllarda! Değil D7000, gidip bir D4 bile alsan toz her yerde aynı toz ve yine o noktaya bulaşabilecek karaktere sahip bir cisimdir, tozun giremeyeceği yer yoktur. Yani bu konunun senin makinanın modelinin D7000 olmasıyla hiçbir alakası yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün direk Nikon bayide işin uzmanına götürdüm ve özel bir odada temizleme yaptılar. Lekeler çıkmadı ve İstanbuka gönderildi oradada yapılamazsa sıfır makine verilecek. Lekeler toz değil oraya yapışmış olan değişik bir şey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Bugün direk Nikon bayide işin uzmanına götürdüm ve özel bir odada temizleme yaptılar. Lekeler çıkmadı ve İstanbuka gönderildi oradada yapılamazsa sıfır makine verilecek. Lekeler toz değil oraya yapışmış olan değişik bir şey.

Nikon benzersizliğini ortaya koymuş gene... :-P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.