İçeriğe git

Herkese Merhaba!

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.Dün babam almanyadan nikon d3100 makinesini bana hediye etti.Uzun zamandır prof.makine ile uğraşmak,fotoğraf çekmek istiyordum.Ancak çok acemiyim.Öncelikle kendi güzel fotograflarımı çekmek istiyorum.Sizlere bir kaç sorum olacak izninizle;

Lensin üzerinde VR adında bir şey yazıyor bende şu an off konumunda.Nedir acaba bu vr?

Arkanı planı bulanıklaştırma konusunda kendimi geliştiriyorum ancak arka planın bulanıklık derecesini ayarlayabılıyormuyuz?

3 inc lcd ekranın sağ üst kÖşesinde sağa sola dÖnebilen tırtıklı şeyin ne işe yaradığını bilen varmı?

Diyafram ve enstantene sÖzcükleri ne anlama gelmektedir?

Arka planı zifiri karanlık yapıp odaklanmak istediğim cismin resmini nasıl çekebilirim? teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bazende flaş hızlı patlıyor bazen ise 3 sn sonra.Perde hızı dedikleri bumudur acaba?Ne işe yarar ne gibi farklılıklar oluşturur?Birde ekranda auto modda 1/60 diyor nedir bu? ayrıca F5 yazıyor.Anladığım kadarıyla yakın çekimlerde f i düşük tutmak gerekiyor ancak tam olarak ne olduğunu anlamadım.Iso duyarlılığı ve AF alanları dinamik tek nokta 3B vb hakkındada bilgilendirebilirseniz sevinirim.çok soru sordum galiba kusuruma bakmayın dediğim gibi çok bilgisiz olduğum bir alandayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoşgeldiniz öncelikle.

Sorularınızın tam olarak karşılığı temel fotoğrafçılık dersleri olup makina üzerindeki tuşlar ve göstergeler ile ilgili sorularınız kullanım kılavuzunun okunmamasından kaynaklanmaktadır. Beni yanlış anlamayın ama bunlara cevap vermek için birkaç sayfa yazı yazmak gerekir.

Size tavsiyem öncelikle kullanım kılavuzunu okuyun: Şimdi türkçesi yok diyeceksiniz biliyorum; nette bolca var, arayıp bulun, indirin ve en az 2 kez bazen daha fazla okuyun.

Kullanım kılavuzunu okuduktan sonra makinanın tuşları ve temel 3 bileşen olan enstantane, diyafram ve iso hakkında genel bir bilgi sahibi olacaksınız. Bundan sonra bir "temel fotoğrafçılık" eğitimine ihtiyacınız var. Bu en basit olarak internet ortamından okuyarak elde edilebilir, bazen de halk eğitim merkezlerinin kursları en ucuz olanlarıdır. Bir başka alternatif ise şu linkteki kısa ama gayet yararlı ve basit anlatımla dersleri sayfanın en altındaki konulardan yani ilk konulardan başlayarak izlemenizdir.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Öncelikle teşekkür ederim.Hoşbulduk.İngilizce olması sorun yaratmadı kitapçığın ben okuduğum halde kullanış amacını anlayamamıştım sadece.Altyapım olmadığı için sanırım. Bazı şeyleri anlamak için dahi biraz bilgi birikiminiz olması gerekiyor kitapçığında.Önerileriniz için tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.