İçeriğe git

Mahlasss

Recommended Posts

Arkadaşlar slmlar nikon d7000 18x105 almayı düşünüyorum sorunlu olup olmadığını nasıl anlıcaz? Doğubankda 2250 ye buldum bir kaç yer aynı fiyatı verdi siz ne diyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Arkadaşlar slmlar nikon d7000 18x105 almayı düşünüyorum sorunlu olup olmadığını nasıl anlıcaz? Doğubankda 2250 ye buldum bir kaç yer aynı fiyatı verdi siz ne diyorsunuz?

Gökhan Bey, Günaydın;

öncelikle D7000' de sensöre yağ sıçratma dışında forumlarda yazılıp çizilen diğer sorunlar bana göre birer şehir efsanesi. Sensöre yağ sıçratma da öyle çok büyütülecek bir sorun değil. Temizlikle giderilebiliyor. Hem sorun olmuş olsa bile Doğubank ve Hayyam pasajı bu tür ürünlerin spot fiyata satıldığı ve ürün sirkülasyonunun hızlı olduğu yerlerdir. Problemli olduğu düşünülen ve hakkında kıyametler koparılan kameralar ilk üretimlerdi. Bu nedenle ilk üretimler zaten buralarda bulunamaz ama ne olur ne olmaz diye aldığınız yerden dükkan garantisini de yaptırmayı unutmayın. Ayrıca bu günlerde D7000 de olduğu düşünülen problemler hakkında herkes susmuş durumda ve kamerayı alıp kullanan bir çok kişi kameradan gayet memnunlar. Fiyatı bence gayet uygun. Nikon D7000 profesyonel gövdeler ile amatörler arasında profesyonel gövdelere çok çok yakın mükemmel bir gövde. 1977 Yılından kalma bir manuel lensi bile takıp fotoğraf çekebileceğiniz ve çektiğiniz fotoğrafların EXIF bilgilerini de alabileceğiniz bir gövde. Bu özellik sadece Nikon markasında var ve Nikonlar arasında ise sadece profesyonel gövdelerde bulunan bir özellik.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey, GÜnaydın;

öncelikle D7000' de sensöre yağ sıçratma dışında forumlarda yazılıp çizilen diğer sorunlar bana göre birer şehir efsanesi. Sensöre yağ sıçratma da öyle çok bÜyÜtÜlecek bir sorun değil. Temizlikle giderilebiliyor. Hem sorun olmuş olsa bile Doğubank ve Hayyam pasajı bu tÜr ÜrÜnlerin spot fiyata satıldığı ve ÜrÜn sirkÜlasyonunun hızlı olduğu yerlerdir. Problemli olduğu dÜşÜnÜlen ve hakkında kıyametler koparılan kameralar ilk Üretimlerdi. Bu nedenle ilk Üretimler zaten buralarda bulunamaz ama ne olur ne olmaz diye aldığınız yerden dÜkkan garantisini de yaptırmayı unutmayın. Ayrıca bu gÜnlerde D7000 de olduğu dÜşÜnÜlen problemler hakkında herkes susmuş durumda ve kamerayı alıp kullanan bir çok kişi kameradan gayet memnunlar. Fiyatı bence gayet uygun. Nikon D7000 profesyonel gövdeler ile amatörler arasında profesyonel gövdelere çok çok yakın mÜkemmel bir gövde. 1977 Yılından kalma bir manuel lensi bile takıp fotoğraf çekebileceğiniz ve çektiğiniz fotoğrafların EXIF bilgilerini de alabileceğiniz bir gövde. Bu özellik sadece Nikon markasında var ve Nikonlar arasında ise sadece profesyonel gövdelerde bulunan bir özellik.

Selamlar,

gÜnaydın Ümit bey cevap için teşekkÜrler.peki bu sensör temizleme olayını biz yapabilirmiyiz?sd card alırken yazma hızı kaç mb ve gb almalıyım ne önerirsiniz? hot point ve back focus prblemi nasıl giderilir yada böyle bir sorun varmıdır,hot point denilen durum lcd de çıkan ölÜ pixelmidir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

gÜnaydın Ümit bey cevap için teşekkÜrler.peki bu sensör temizleme olayını biz yapabilirmiyiz?sd card alırken yazma hızı kaç mb ve gb almalıyım ne önerirsiniz? hot point ve back focus prblemi nasıl giderilir yada böyle bir sorun varmıdır,hot point denilen durum lcd de çıkan ölÜ pixelmidir?

Gökhan Bey, Merhaba;

Sensör temizleme olayını tekniğine uymak şartıyla yapabilirsiniz ama hiç tavsiye etmem. En gÜzeli bunu servisine veya bu işte uzmanlığını kanıtlamış tamircilere yaptırmaktır. SD Kart alırken öncelikle sahip olduğunuz kamera kaç GB kadar ve yeni çıkan yÜksek kapasiteli kartları destekleyip desteklemediğini araştırın ve yine kameranızın seri çekim hızına göre okuma ve yazma kapasitesi yÜksek bir kart almanızı öneririm ama sanırım fotoğrafa yeni başlıyorsunuz. Bu nedenle ileri seviye yazma ve okuma hızlı kartlar var ve bunlar muhtemelen TÜrkiyeden aldığınızda size pahalı gelecektir. Aşağıdaki linki 32 GB olarak ebaydan sorguladım ve fiyatlar bayağı bir ucuz geldi bana. Buradan sipariş verebilirsiniz ve adresinize geliyor ama dikkat etmeniz gereken bir kural var. Yurtdışından internet kanalıyla yanılmıyorsam 75 Euro ve Üzerinde alış-veriş yaptığınızda ÜrÜn vergiye tabi oluyor. Bu nedenle buna dikkat edin yeterli.

http://www.ebay.com/...&rt=nc&LH_BIN=1

Bu arada ben hem RAW hemde JPEG fotoğraf çektiğim için şu anda kullandığım 16 GB SDHC kartım 12.3 Megapixel kameramda bana yetersiz geliyor. Yakın zamanda bende 32 Gb karta geçeceğim ve sanırım Sandisk markasını deneyeceğim. çÜnkÜ çok hızlı kartlar Üretiyorlar.

öncelikle HOT POINT değil HOT PIXEL yani öLÜ PİXEL demektir. örnek 12.3 milyon megapixel kamerada bulunan pixellerin ölÜ olup fonksiyonu yerine getirmiyor olması durumudur. Back focus problemini ortaya atan arkadaş çıksa da bize bu işi nasıl anladığını bir anlatsa da biz de anlasak iyi olacak. Kamera neredeyse çıkalı 2 yıla geldi ama halen insanlar tedirgin. Bunu anlamak mÜmkÜn değil arkadaşlar. Nikon'un tek hatası D7000'e netliği yaptığı aşamaları gösteren Front ve Back focus simgelerini vizöre yerleştirmesi oldu. çÜnkÜ bir kullanıcı hemde acemi olanı 2 yıl önce kuyuya bir taş attı ve halen uğraşıyoruz o taşı çıkarmaya.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey, Merhaba;

Sensör temizleme olayını tekniğine uymak şartıyla yapabilirsiniz ama hiç tavsiye etmem. En gÜzeli bunu servisine veya bu işte uzmanlığını kanıtlamış tamircilere yaptırmaktır. SD Kart alırken öncelikle sahip olduğunuz kamera kaç GB kadar ve yeni çıkan yÜksek kapasiteli kartları destekleyip desteklemediğini araştırın ve yine kameranızın seri çekim hızına göre okuma ve yazma kapasitesi yÜksek bir kart almanızı öneririm ama sanırım fotoğrafa yeni başlıyorsunuz. Bu nedenle ileri seviye yazma ve okuma hızlı kartlar var ve bunlar muhtemelen TÜrkiyeden aldığınızda size pahalı gelecektir. Aşağıdaki linki 32 GB olarak ebaydan sorguladım ve fiyatlar bayağı bir ucuz geldi bana. Buradan sipariş verebilirsiniz ve adresinize geliyor ama dikkat etmeniz gereken bir kural var. Yurtdışından internet kanalıyla yanılmıyorsam 75 Euro ve Üzerinde alış-veriş yaptığınızda ÜrÜn vergiye tabi oluyor. Bu nedenle buna dikkat edin yeterli.

http://www.ebay.com/...&rt=nc&LH_BIN=1

Bu arada ben hem RAW hemde JPEG fotoğraf çektiğim için şu anda kullandığım 16 GB SDHC kartım 12.3 Megapixel kameramda bana yetersiz geliyor. Yakın zamanda bende 32 Gb karta geçeceğim ve sanırım Sandisk markasını deneyeceğim. çÜnkÜ çok hızlı kartlar Üretiyorlar.

öncelikle HOT POINT değil HOT PIXEL yani öLÜ PİXEL demektir. örnek 12.3 milyon megapixel kamerada bulunan pixellerin ölÜ olup fonksiyonu yerine getirmiyor olması durumudur. Back focus problemini ortaya atan arkadaş çıksa da bize bu işi nasıl anladığını bir anlatsa da biz de anlasak iyi olacak. Kamera neredeyse çıkalı 2 yıla geldi ama halen insanlar tedirgin. Bunu anlamak mÜmkÜn değil arkadaşlar. Nikon'un tek hatası D7000'e netliği yaptığı aşamaları gösteren Front ve Back focus simgelerini vizöre yerleştirmesi sonucu bir kullanıcının hemde acemi olanının 2 yıl önce kuyuya bir taş atmasına neden oldu ve halen uğraşıyoruz o taşı çıkarmaya.

Selamlar,

Cevap için teşekkÜrler.öncelikle linkdeki kartı aldım az önce tÜrkiyede 16gblik 30 mb yazma hızlı olanın fiyatı 57 tl gibi bu bana 63 tlye geliyor 32 gb/45mb writer kargo dahil.BugÜn hayyamda başka bir satıcı buldum 2300 tl fiyat verdi ve 2 senelik garanti kartı çıkardı kendi garantisi altında 30 gÜn iade sÜresi prblem oldugunda ise makineyi değişiyor daha öncedende bildiğim gördÜğÜm ama hiç alışverişim olmayan bir dÜkkan arkadaş ilgilendi sağolsun ÜrÜnÜ ordan almaya karar verdim..Peki olaki hot pixel çıkarsa ne olur yada nasıl anlaşılır?Birde ben manzara fotoları için polarize filitre kullanmak istiyorum turkıyedekı fıyatı nedır acaba ebayda baktım bulamadım nerden alabılırız??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cevap için teşekkÜrler.öncelikle linkdeki kartı aldım az önce tÜrkiyede 16gblik 30 mb yazma hızlı olanın fiyatı 57 tl gibi bu bana 63 tlye geliyor 32 gb/45mb writer kargo dahil.BugÜn hayyamda başka bir satıcı buldum 2300 tl fiyat verdi ve 2 senelik garanti kartı çıkardı kendi garantisi altında 30 gÜn iade sÜresi prblem oldugunda ise makineyi değişiyor daha öncedende bildiğim gördÜğÜm ama hiç alışverişim olmayan bir dÜkkan arkadaş ilgilendi sağolsun ÜrÜnÜ ordan almaya karar verdim..Peki olaki hot pixel çıkarsa ne olur yada nasıl anlaşılır?Birde ben manzara fotoları için polarize filitre kullanmak istiyorum turkıyedekı fıyatı nedır acaba ebayda baktım bulamadım nerden alabılırız??

Gökhan Bey, Merhaba;

Vergi cenneti ama bir o kadar da vergi maduru Ülkemiz. Elin Amerikalısı vergisi de dahil 32 GB kartı sırf Amerikalı olduğu için bizim yarı fiyatımıza sahip olurken biz 16 GB kartı o fiyata alabiliyoruz.. Bu noktada yorum yapmak gereği duymuyorum ve yorumu sizlere bırakıyorum....

Gelelim sorunuza öLÜ PİXEL nasıl anlaşılır. Bence bu konu 2. el kameralar için araştırılmalı ama yine de kafanızda soru işareti kalmasın. ölÜ Pixel ile ilgili eskiden programlar vardı. Şu anda bu programlar daha gelişmiştir diye dÜşÜnÜyorum ama şimdiye kadar hiç ihtiyaç duymadım. İnternette bir araştırın. Eğer bulamazsanız bende bakayım. Sonra tekrar yazışalım.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Merhabalar,

benımde Usa dan aldıgım D7000 makınemın sensorunde 1 ay sonra bazı lekeler olusmaya basladı,

f22 degerde beyaz kagıt uzerınde yaptıgım testler sonrası fark ettım.

garantısız urun oldugundan Nıkon servısıne temızleme ıcın goturmedım. (aslında sirkecıdekı nıkon bayısını aradım durumu anlattım ama ıslak temızlık yapmadıklarını sadece hava ıle temızlık yaptıklarını soyledıler. bu nedenle servısı tercıh etmedım.)

makınemı Nazmı Kılıcer e goturdu. temızlıgını cok ıyı sekılde yaptı ama sadece orta kısımda 1 adet lekeyı cıkartamadı, buyutec ılede gozukmeyen bır lekeydı.

low pass fıltre ıle sensor arasında bır lekelenme olabılırmı acaba? boyle bırsey daha once duymusmuydunuz?

bu leke cok canımı sıkıyor ve nasıl sorunu cozecegımı bılemıyorum.

ozellıkle f35 ıle yaptıgım macro cekımlerde nokta ortaya cıkıyor.

yardımınızı rıca ederım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

benımde Usa dan aldıgım D7000 makınemın sensorunde 1 ay sonra bazı lekeler olusmaya basladı,

garantısız urun oldugundan Nıkon servısıne temızleme ıcın goturmedım. (aslında sirkecıdekı nıkon bayısını aradım durumu anlattım ama ıslak temızlık yapmadıklarını sadece hava ıle temızlık yaptıklarını soyledıler. bu nedenle servısı tercıh etmedım.)

makınemı Nazmı Kılıcer e goturdu. temızlıgını cok ıyı sekılde yaptı ama sadece orta kısımda 1 adet lekeyı cıkartamadı, buyutec ılede gozukmeyen bır lekeydı.

low pass fıltre ıle sensor arasında bır lekelenme olabılırmı acaba? boyle bırsey daha once duymusmuydunuz?

yardımınızı rıca ederım.

f35 ile çekmicen olcak bitcek :) yada sirkeciye hayyama gidiceksin orda bakarlar duruma birde ümit abi bilir nıkoncu ahmet varmış işin piri tarıf etsınler oraya git.bırde hayyamın ıkıncı katında kose kucuk dukkan var orayada ugra.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhabalar,

yardımınızı rıca ederım.

Merhaba;

Bence http://www.nikonusa.com/en/About-Nikon/Contact-Us.page sayfasından bir şekilde ürünü kayıt edin ve sonrasında bu sayfada sorunu anlatan bir bölümde (eğer varsa) Nikon Amerika ile iletişime geçerek kendilerinden eğer yapabiliyorlarsa sizin için Türkiyedeki servisten yardım istemelerini rica edin. Gerçi Amerikalılar çok kuralcıdırlar ve sistemin dışına çıkan bir şeyi asla yapmazlar ve sistem nasıl istemişse o şekilde yaparlar ama siz yine de bir deneyin. Hatta türkiyede satılan bir çok ürünün Amerikadan getirildiğini ve D7000 modelinin yağ problemi dışında çok iyi bir model olduğunu ve sizin de dahil birçok kullanıcının sensördeki yağ lekesinden dolayı kamerayı kimseye tavsiye etmeyeceğinizdeb falan bahsedin bakalım. Bu sensörde yağ olayı gerçekten de çok can sıkıcı. Ben şimdi bu sayfadan Türkiyede satılan D7000'lerin çoğunu Amerikadan geldiğini ve bu kameraları alanların çoğunun kamerada sensör yağlanması sorunu ile karşı karşıya olduğunu ve bu kişilerin arkadaşlarına ve tanıdıklarına Nikon D7000 almamaları yönünde tavsiyeleri sonucunda Nikon D7000 satışlarının iyiden iyiye düşeceğini ifade edeceğim. Belki birileri birşeyler yapar. Aksi taktirde artık kimseye yurtdışından alınacak Nikon D7000 tavsiye etmeyeceğim.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:) Hayyamda Fokus fotoya ugradım Nazmı ustayı tavsıye ettı, sanırım pıyasadakı en ıyı ustalardan. ayak ustu baktı ama net bırsey dıyemedı. yurtdısı alımda oldugundan garantı ıle degısım de olmuyor :( umutsuz vaka gıbı.

yınede tesekkurler,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Umıt Bey,

bu yontemıde denedım,

Nıkon usa urunu bır sekılde kendılerıne ulastırmam ve arız kayıt formu ıle ıslem baslatmam gerektıgını soyledı.

Turkıyeden bır cozum sunmadılar.

Buradakı nıkonda yardımcı olmadı, hatta yaglanma sorununu bıle kabul etmedı. uretım hatası olabılecegını soyledıler.

tum sensor ve shutter mekanızmasını degıstırmelerı gerekebılırmıs.

halbukı makınem ıle ılk hafta f 20 uzerı cekılen fotograflarda sorun yok.

Sıdılık tek leke ve Q mode cekıl ıle yola devam edıyorum.

Bu arada D600 ıcınde aynı sorun gorulmekteymıs.

D7000 ıle d600 de sony sensor kullandıgından (d800 ve d800e gıbı) bu sorunlar goruluyor olabılır.

Ama herseye ragmen yınede Nıkon.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba Umıt Bey,

bu yontemıde denedım,

Nıkon usa urunu bır sekılde kendılerıne ulastırmam ve arız kayıt formu ıle ıslem baslatmam gerektıgını soyledı.

Turkıyeden bır cozum sunmadılar.

Buradakı nıkonda yardımcı olmadı, hatta yaglanma sorununu bıle kabul etmedı. uretım hatası olabılecegını soyledıler.

tum sensor ve shutter mekanızmasını degıstırmelerı gerekebılırmıs.

halbukı makınem ıle ılk hafta f 20 uzerı cekılen fotograflarda sorun yok.

Sıdılık tek leke ve Q mode cekıl ıle yola devam edıyorum.

Bu arada D600 ıcınde aynı sorun gorulmekteymıs.

D7000 ıle d600 de sony sensor kullandıgından (d800 ve d800e gıbı) bu sorunlar goruluyor olabılır.

Ama herseye ragmen yınede Nıkon.

Merhaba;

Ben USA sayfasına olayı anlatan bir yazı yazdım bakalım ne olacak?

Kullanılan sensörün bununla ilgisi yok. Çünkü perde mekanizması deklanşöre bastığınız anda aÇılıp kapanıyor ve buradaki mekanik parÇaya bir miktar yağ gerekiyor. işte bu yağı gerektiğinden fazla koymuşlar ve mekanizma aÇılıp kapanırken fazla yağ sensöre sıÇrayıp leke yapıyor. D600' deki sorunu henüz duymadım ama eğer öyle birşey varsa yakında duyarız.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada konusu biraz geçmiş fakat ben ürünü Avusturyadan direk elden aldım. Bir hayli ucuza geliyor. Eğer tanıdığınız Viyanaya giden birileri varsa Aşağıda Online alışveriş linkini verdiğim dükkandan alım yapabilirsiniz. ürünün fiyatı 999€ 18-105 Lens ile birlikte Tax Free ile birlikte bana toplam 900€ gibi bir maliyeti oldu. Fakat enteresan şekilde sadece makinalar ucuz. Lensler veya geri kalan aksesuarlar makinalar kadar avantajlı kalmıyor

http://www.unitedcamera.info/store/shop/article.asp?EAN=0000000060943

Saygılarımla

Yiğit Kulluk

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada konusu biraz geçmiş fakat ben ürünü Avusturyadan direk elden aldım. Bir hayli ucuza geliyor. Eğer tanıdığınız Viyanaya giden birileri varsa Aşağıda Online alışveriş linkini verdiğim dükkandan alım yapabilirsiniz. ürünün fiyatı 999€ 18-105 Lens ile birlikte Tax Free ile birlikte bana toplam 900€ gibi bir maliyeti oldu. Fakat enteresan şekilde sadece makinalar ucuz. Lensler veya geri kalan aksesuarlar makinalar kadar avantajlı kalmıyor

http://www.unitedcam...N=0000000060943

Saygılarımla

Yiğit Kulluk

Burdada aynı fiyat.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba;

Ben USA sayfasına olayı anlatan bir yazı yazdım bakalım ne olacak?

Kullanılan sensörÜn bununla ilgisi yok. ÇÜnkÜ perde mekanizması deklanşöre bastığınız anda aÇılıp kapanıyor ve buradaki mekanik parÇaya bir miktar yağ gerekiyor. işte bu yağı gerektiğinden fazla koymuşlar ve mekanizma aÇılıp kapanırken fazla yağ sensöre sıÇrayıp leke yapıyor. D600' deki sorunu henÜz duymadım ama eğer öyle birşey varsa yakında duyarız.

Selamlar,

USA Nikondan cevap geldi. Bu tip şikayetlerde kameranın gönderilmesini istiyorlar. Yani onlar da birşey yapmadı sayılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğrudur. Ben hiç bir yerde 2000 TL ye raslamadım sadece. O yüzden belirtmek istedim.

Saygılarımla

Yiğit Kulluk

1000 euro dedin 2300 tl yapar ben bu fıyata aldım 2000 e yok zaten o fıyata aldıysan güzel fiyat. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

USA Nikondan cevap geldi. Bu tip şikayetlerde kameranın gönderilmesini istiyorlar. Yani onlar da birşey yapmadı sayılır.

Ümit abi bişe sorcam bu hani fotoyu çekdikden sonra bir kaç renk haricinde yada tek renk harıcınde kalanını siyah beyaz yapıyoruz d7000 de bu yokmu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

900€ ya geldi tax free ile dedim. ÜrÜnÜn vergili fiyatı 999€ :)

Saygılarımla

Yiğit Kulluk

200 tl için burdan almak daha mantıklı yÜz yÜze bakarsın hiç olmassa satıcıyla :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Konuyu zıplatmak istemem ama D7200 aldım, bu bahsettiğiniz durum sadece 7000'de mi var yoksa D7xxx serisinde mi? Polonya'dan aldım cihazı, beyaz bir yüzeye tutup deneme yapacağım ama henüz üç gündür kutudan çıkartmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D7200'de böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. D7000' den sonra D7100 üretildi. Sonrasında ise D7200. Yani hatalarını anladıktan sonra bile bile kimse hata yapmaz diye düşünüyorum. Bu arada kaç euro ya da dolara aldınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

€950 civarına aldım 18-108 kit lens ile birlikte. Böyle bir şey var demek istememiştim, var mı diye merak ettim çünkü henüz bir hafta geçmesine rağmen kutusundan çıkarmadım. Evvela UHS bir hafıza kartı ve tam korumalı çanta düşünüyorum. Aksesuarlarımı almadan kutudan çıkarmam genelde. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.