İçeriğe git

Dia tarayıcı (yüksek çözünürlüklü)

Recommended Posts

• Forum Editörü

Merhaba Arkadaşlar;

Çok uzun bir zamandır ihmal ettiğim; El emeği, göz nuru 2000 adet'in üzerindeki dialarımı ve Çektiğim yine 3000 adet'i üzerindeki renkli ve siyah-beyaz filmlerimi iklim değişiklikleri ve İstanbul' un aşırı nemi nedeniyle matlaşıp veya silinip yok olmadan dijital ortama aktarmak istiyorum. İstanbulda bu işi yaptırabileceğim uygun fiyatlı tarama yapan bir firma veya kiralık yada 2. el temiz bir tarayıcı nereden bulabilirim. Dijital öncesi dia Çeken arkadaşlar bu sorunlarını nasıl aştılar. Bu konuda öneri ve değerli yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yer konusunda bildiğim birkaç yer vardı bir bakıyım tekrardan güncelleme açısından dönerim size.. tekrardan..

bence dedıgınız gibi zamanı iyice gecmeden yüksek çözünürlükte güzel şekilde tarayıp arşivlemenizdir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yer konusunda bildiğim birkaç yer vardı bir bakıyım tekrardan güncelleme açısından dÖnerim size.. tekrardan..

bence dedıgınız gibi zamanı iyice gecmeden yüksek çÖzünürlükte güzel şekilde tarayıp arşivlemenizdir..

çok teşekkür ederim Kemal bey. Aslında dışarıda taratma konusunda şÖyle de bir sıkıntı olabilir. Yüksek çÖzünürlük deyince iş biraz da profsyonelliğe giriyor diye fiyatını ona gÖre veriyorlar maalesef. Adam profesyonel ve adamda para gani mantığıyla yani ama her bilgi profesyonelinin cebi para dolu olmuyor..:) Yani demem o ki; Bu kadar dia ve negatifi ücretli taratmak bana bir tarayıcı almaktan daha pahalıya gelecek gibi gÖrünüyor. Eğer bildiğiniz yerlerde varsa tarama fiyatı yanında bÖyle bir tarayıcı satınalma bütçesi konusunda da bilgi verebilir misiniz?

Değerli yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dia sayısı çok fazla cihaz satın almak daha uygun olabilir.

Negatif ve Dia tarayabilen uygun bir cihaz gibi.

Canon CanoScan 9000F renkli tarayıcı Film modunda 9600 x 9600 dpi maksimum renkli çözünürlük

http://www.letsgodigital.org/tr/28952/canon-fotograf-tarayici/

http://www.buroteknik.com/Canon-CS9000F-Dia-Tarayici-Scanner_13829.html#0

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Dia sayısı çok fazla cihaz satın almak daha uygun olabilir.

Negatif ve Dia tarayabilen uygun bir cihaz gibi.

Canon CanoScan 9000F renkli tarayıcı Film modunda 9600 x 9600 dpi maksimum renkli çÖzünürlük

http://www.letsgodig...ograf-tarayici/

http://www.burotekni...er_13829.html#0

Selamlar

çok teşekkür ederim Akif bey.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda Nikon Coolscan 5000 ED ve Nikon Coolscan 9000 ED kendi kulvarlarında tartışmasız lider. Bu modellerden daha düşük modeller ise Win XP den daha yeni işletim sistemine destek vermedikleri için bazı kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor. Ama kesin olan bir şey var ki daha düşük modeller bile yatay tarayıcılardan çok daha fazla detayı tarama özelliğine sahipler. Bunun sebebi kullanılan teknik.

Yani, işin kalitesi önemliyse ve dia sayısı da fazlaysa, bir de sizin bu iş için yeterli zamanınız varsa bu tür profesyonel bir cihaz almak en mantıklısı. Yazılımdaki otomatik çizik giderme gibi bazı özellikler o kadar kullanışlı ve güvenilir ki her bir kare için en az yarım saat temizlik yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Buna karşılık bütçenin yeterli gelmediği durumlarda Akif Bey'in tavsiye ettiği türden yatay bir tarayıcıyla bu iş halledilebilir. Sonuçlar tatmin edicidir, ancak büyük baskı alacaksanız tarama esnasında biraz daha dikkatli olmak gerekir. Ben bu işi yıllar önce hatrı sayılır bir meblağ ödeyerek satın aldığım bir HP tarayıcı ile yaptım, sonuçlar benim için yeterliydi, A3 büyüklüğüne kadar baskılarda sorun yaşamadım. Halen tarayıcıyı kullanıyorum, tek derdi Win XP den sonrası için driver desteği olsa bile kendine özgü yazılımı kullanamadığınız için dia veya negatif tarama yapamıyorsunuz. Yani, eğer bir Win XP işletim sistemli bilgisayarınız varsa Ebay türü sitelerden 20-50 dolar arasında bu tür tarayıcıları bulmak mümkün :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu konuda Nikon Coolscan 5000 ED ve Nikon Coolscan 9000 ED kendi kulvarlarında tartışmasız lider. Bu modellerden daha düşük modeller ise Win XP den daha yeni işletim sistemine destek vermedikleri için bazı kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor. Ama kesin olan bir şey var ki daha düşük modeller bile yatay tarayıcılardan çok daha fazla detayı tarama özelliğine sahipler. Bunun sebebi kullanılan teknik.

Yani, işin kalitesi önemliyse ve dia sayısı da fazlaysa, bir de sizin bu iş için yeterli zamanınız varsa bu tür profesyonel bir cihaz almak en mantıklısı. Yazılımdaki otomatik çizik giderme gibi bazı özellikler o kadar kullanışlı ve güvenilir ki her bir kare için en az yarım saat temizlik yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Buna karşılık bütçenin yeterli gelmediği durumlarda Akif Bey'in tavsiye ettiği türden yatay bir tarayıcıyla bu iş halledilebilir. Sonuçlar tatmin edicidir, ancak büyük baskı alacaksanız tarama esnasında biraz daha dikkatli olmak gerekir. Ben bu işi yıllar önce hatrı sayılır bir meblağ ödeyerek satın aldığım bir HP tarayıcı ile yaptım, sonuçlar benim için yeterliydi, A3 büyüklüğüne kadar baskılarda sorun yaşamadım. Halen tarayıcıyı kullanıyorum, tek derdi Win XP den sonrası için driver desteği olsa bile kendine özgü yazılımı kullanamadığınız için dia veya negatif tarama yapamıyorsunuz. Yani, eğer bir Win XP işletim sistemli bilgisayarınız varsa Ebay türü sitelerden 20-50 dolar arasında bu tür tarayıcıları bulmak mümkün :)

Mehmet Hocam Merhaba;

Verdiğiniz değerli bilgiler ve paylaştığınız deneyimleriniz için çok teşekkür ederim. Benim taramam gereken 5000 den fazla 24X36 mm kare var ki; tanesini 1 TL' den tarasalar bile 5.000 TL den fazla eder. Bu durumda eğer bulabilirsek Nikon coolscan 9000 modelin ya yenisini ya da temiz bir 2. elini almak en mantıklısı olur sanırım. Tarama işi bittikten sonra elden çıkarmak gerekecek ama bu saatten sonra kim ne yapsın film tarayıcısını. Bugün Kadıköydeki Yazıcıoğlu işhanı ve çevresinde bilgisayar ve çevre birimleri satan yerlere baktım tarayıcı için ama Dia filmin adını duyan ve ne olduğunu bilen yok. O nedir? nasıl birşey diye soruyorlar? Zarftan çıkarıp gösterdiğimde aaa negatif gibi ama pozitif, bu nasıl bir şey diye hayret ediyorlar.:) Bana yine vapurla karşıya hayyam pasajı ve sirkeci piyasasına gitmek düşüyor. Bu arada umarım Kemal bey uygun fiyatlı bir tarama yeri bulabilir. Belki taksit taksit yaptırabilirim..:)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok ilginÇ bi durum. Negatif tarayıcısı deyin anlarlar kesin. Bir de fiyat olarak biraz pahalı geldi bana. Burada eğer bir 9000 ED ile taratılmasını istiyorsan tanesine 20 cent istiyorlar, normal bir tarayıcıda ise 10 cente yapıyorlar, yani verdiğin fiyatlar yüksek geldi bana. Bir de senin bu kadar zamanın var mı Çok merak ediyorum. Çünkü tek bir kare iÇin tarama zamanı normal detay iÇin yaklaşık 1 dakika, sonra bunun kesilmesi kırpılması, renk ayarı, beyaz dengesi falan derken her bir kare iÇin en az 5 dakika. Burda bu işi yapan işyerlerinde genelde üniversite öğrencilerinin Çalıştırıldığını görüyorum.

İkinci el bir profesyonel scanner ne kadar yorgun olur tahmin edersin. Yani makina profesyonel ise profesyoneller tarafından kullanılmış demektir, öyleyse bi hayli Çalışmış demektir, tıpkı bizim pro gövdelerde olduğu gibi. Yani bu noktaya dikkat etmek lazım. Buna karşılık ne 9000ED ne de 5000ED artık üretilmiyor diye biliyorum. Stoklarda kalmış malları kovalamak lazım.

Eğer boyutlar 24x36 ile sınırlıysa, bundan daha büyük boyut ya da orta format gibi dialar yoksa beni beklemeni tavsiye ederim :)

Bu arada, 9000F iÇin iyi şeyler okumadım, alttaki ekran Çıktısında soldaki Canon 9000F, sağdaki ise Çok eski bir model Nikon Coolscan III. Yani keskinlik konusunda oldukÇa sıkıntılı diyorlar Canon iÇin.

6344922284_3b53f82116_z.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Çok ilginÇ bi durum. Negatif tarayıcısı deyin anlarlar kesin. Bir de fiyat olarak biraz pahalı geldi bana. Burada eğer bir 9000 ED ile taratılmasını istiyorsan tanesine 20 cent istiyorlar, normal bir tarayıcıda ise 10 cente yapıyorlar, yani verdiğin fiyatlar yüksek geldi bana. Bir de senin bu kadar zamanın var mı Çok merak ediyorum. Çünkü tek bir kare iÇin tarama zamanı normal detay iÇin yaklaşık 1 dakika, sonra bunun kesilmesi kırpılması, renk ayarı, beyaz dengesi falan derken her bir kare iÇin en az 5 dakika. Burda bu işi yapan işyerlerinde genelde üniversite öğrencilerinin Çalıştırıldığını görüyorum.

İkinci el bir profesyonel scanner ne kadar yorgun olur tahmin edersin. Yani makina profesyonel ise profesyoneller tarafından kullanılmış demektir, öyleyse bi hayli Çalışmış demektir, tıpkı bizim pro gövdelerde olduğu gibi. Yani bu noktaya dikkat etmek lazım. Buna karşılık ne 9000ED ne de 5000ED artık üretilmiyor diye biliyorum. Stoklarda kalmış malları kovalamak lazım.

Eğer boyutlar 24x36 ile sınırlıysa, bundan daha büyük boyut ya da orta format gibi dialar yoksa beni beklemeni tavsiye ederim :)

Bu arada, 9000F iÇin iyi şeyler okumadım, alttaki ekran Çıktısında soldaki Canon 9000F, sağdaki ise Çok eski bir model Nikon Coolscan III. Yani keskinlik konusunda oldukÇa sıkıntılı diyorlar Canon iÇin.

a>

Teşekkürler Mehmet Hocam;

Anlamadılar, Çünkü dükkanlardakileri Çoğu anladığım kadarıyla hayatlarında hiÇ dia film görmemiş 18-22 yaş aralığındaki genÇ arkadaşlarımızdı. Normalde bir belgeyi veya bir fotoğrafı tarayanlarından satıyorlardı ama filmi tarayan bir tarayıcıyı kafalarında canlandıramadılar herhalde..:) Tarama ücreti iÇin verdiğim 1 TL fiyat; 4-5 Sene öncesine ait profesyonel işi taramanın fiyatıydı. Şimdilerde ise fiyat sormaya korkuyorum. Sizin oradaki fiyat bayağı bir ucuz 360 kuruşa geliyor ve üstelikte 9000 ED' de taranmış diyorsun ama düzenleme vs dahil mi?

Kendi dialarımı tarama konusunda elbette Çok vaktim yok ama kendime ait veya kiralık yada emanet bir tarayıcım olsa yavaş yavaş yapardım diye düşünüyorum.

Benim dia, renkli ve S/B filmlerimin hepsi 24x36 mm başka boyutta değiller. Seni bekleyeyim ama senin bu konudaki Çözümün ne olacak?

Canon tarayıcı konusundaki uyarın iÇin de ayrıca Çok teşekkür ediyorum.

İyi Akşamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit hocam, bu fiyata edit dahil değil, ancak şu anda bir dÜkkanda kampanya var, edit dahil bu rakama yapıyorlar. İngilizcesi yok, kusura bakma.

Bir Win XP pc-notebook ayarlayabilirsen bu işi çözeriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit hocam, bu fiyata edit dahil değil, ancak şu anda bir dÜkkanda kampanya var, edit dahil bu rakama yapıyorlar. İngilizcesi yok, kusura bakma.

Bir Win XP pc-notebook ayarlayabilirsen bu işi çözeriz.

GÜnaydın Mehmet Hocam;

İnşallah bir PC-Notebook ayarlayabilirim. Değerli yardımların için çok teşekkÜr ederim. Sanırım tarayıcı kiralayacağım senden. ödemesini durumum gereği zamana yaymamız gerekiyor.:) Bilgine,

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

12 senet, yanına da 2 tane esnaf kefil buldun mu bu iş tamamdır :)

Senetler tamam ama esnaf bana kefil olmaz. Babam devletten emekli onu ve bir arkadaşını kefil yaparım artık...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Herkese iyi akşamlar

Bende Epson 3200 photo bir tarayıcı var Pro.bir cihaz değil ama 3200 dpi ye kadar taraya biliyor

eğer iyi bir software varsa daha iyi oluyor mesala bende SiwerFast vardı malesef win 7 de çalışmıyor

Tarayıcının film foto için birçok aksasurları var.

bilmem işinize yararmı.

birde ben Almanya sitelerinde testlere baktım 100 euroye iyi test almış tarayıcılar mevcut.

selam ve saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Dostum bu miktarda dia taratacaksanız kesinlikle Nikon Coolscan 5000 ED vs birde yanılmıyorsam 5ED vardı galiba sonra 4000 vs var ama sczi kartlıydı galiba sorun yaşatabilir.5ED veya 5000 ED yi almanızı öneririm kullanılmışları zor da olsa bulunabilir.Ben 4-5 yıl önce almış tüm arşıvimi tarayıp,satışa koymuştum ,koyduğum gün Ankaradan gelen yoğun talep ile satmıştım.Başkaca marka düşünmeyiniz.5000ED çok tarama yapacaksanız ve az zaman ayırmayı sonra edit etmeyi düşünüyorsanız alacağınız bir aparat ile çok büyük zaman kazandırır ve başında oturmak durumunda kalmazsınız.1600-1900 usd arası kullanılmış temiz bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Elinden gelmeyen insanlar için bir alternatif olabilirsiniz ama işi bilenler için değilsiniz. çünkü toplamda daha pahalıya geliyorsunuz. Bunu yazan yeni yetme dijitalci değil, analog zamandan yetişme bir dinazor.

Nikon Coolscan 5000 ED kullanıyorum, firewire bağlantılı, bütün filmi rulo şeklinde bağlıyorum, tümünü kendisi yapıyor, çizik giderme zaten yazılımın içinde var; ister Vuescan ister Silverfast, Win7 altında çalışıyor! Eğer Nikon'un kendi yazılımını kullanmak isterseniz onun desteği "bu model için" sadece XP için!

Aynı şekilde bir süre Nikon Coolscan IV ED kullandım, USB bağlantıya sahip, üstte yazdığım yazılımlarla gayet iyi sonuçlar veriyor. Ayrıca yine bu modelde Nikon'un orjinal yazılımını "Nikon driverini kullanmaksızın!" gayet rahat Win7 altında hem de 64 bit olarak kullanabilirsiniz! çizik giderme de cabası.

ümit hoca da artık bir Nikon Coolscan IV ED sahibi.

Bu modellerin dışında da alternatifler var, örneğin Braun. Ancak uç noktadaki kullanıcılar ne Minolta ne de Epson'da bu kaliteyi hala bulamadılar. Ayrıca bunların ikinci elleri o kadar da pahalı değil artık. Tek sıkıntı artık bu modeller için yeni yedek parçanın Nikon tarafından üretilmemesi. Dediğim gibi, bu aletler hala efsane, hala bunların kalitesine erişebilen yok; sizin yatay film tarayıcılarının tekniği bu iş için yeterli değil. Bu arada 8000 ve 9000 modelleri için yedek parça desteği hala var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dostum bu miktarda dia taratacaksanız kesinlikle Nikon Coolscan 5000 ED vs birde yanılmıyorsam 5ED vardı galiba sonra 4000 vs var ama sczi kartlıydı galiba sorun yaşatabilir.5ED veya 5000 ED yi almanızı öneririm kullanılmışları zor da olsa bulunabilir.Ben 4-5 yıl önce almış tüm arşıvimi tarayıp,satışa koymuştum ,koyduğum gün Ankaradan gelen yoğun talep ile satmıştım.Başkaca marka düşünmeyiniz.5000ED çok tarama yapacaksanız ve az zaman ayırmayı sonra edit etmeyi düşünüyorsanız alacağınız bir aparat ile çok büyük zaman kazandırır ve başında oturmak durumunda kalmazsınız.1600-1900 usd arası kullanılmış temiz bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Nikon Coolscan 4000 ED Firewire (1394) çıkışlı bir tarayıcıdır. Bu serilerin Roma rakamlarıyla anılan modelleri Nikon Coolscan IV ED ve V ED modelleri ise USB çıkışlı tarayıcılardır.

Nikon Coolscan LS-2000 ve LS-30 modeleri ise SCSI bağlantılı tarayıcılardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Alp,

Site reklamı yaptın, ticari kaygıyla mesaj yazdın, misafirsin diye mesajını silmedik, bunun üzerine yazdıklarına bak bir de, lütfen biraz saygılı ol.

Teknik konularda seninle tartışmaya girmeye lüzum görmüyorum bile, sözkonusu tarayıcılarla yıllarca çalıştım merak etmeyin. Ayrıca o tarayıcılar TR de 3-4 bin TL olabilir, ben burdan 100-200 euroya TR deki arkadaşlara gönderiyorum, bu forumda da bu arkadaşlardan var eğer ispat istiyorsan.

Sirkeci'de film banyosu yapan, ardından bunları hızlıca tarayıp müşterisine satan işyerlerinin çıktı kalitelerini çok iyi biliyorum. Flat türdeki tarayıcılarla çalışan işyerlerinin çıktı kalitesi yüksek olmuyor, bunu benden daha iyi biliyorsun. Dolayısıyla ticari reklamını burda yapan biri de standart kalitede çıktı sunacaktır düşüncesindeyim. Ama müşteri ben şu dpi yi istiyorum, şu marka model tarayıcıyla tarar mısın dendiğinde fiyatların ne kadar yükseldiğini de çok iyi biliyorum.

Ben dinazorum, kabul; sen dinazor olabilmek için daha çok yıllara ihtiyacın var. Dinazor ol gel, o zaman konuşalım seninle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dolayısıyla paylaştığın linklerin kendine ait bir işyeri olduğunu kabul ediyor musun?

Sitemizin kuralları gereği reklam yapabilmen için ücret ödemek zorundasın, bunu da biliyor musun?

O halde varsayımlarım doğru demektir.

Bu saatten sonra yazdıklarını silsem bile sen amacına ulaştın nasılsa. Senin amacın sitenin veya ticarethanenin reklamını yapmaktı, onu da yaptın nasılsa değil mi?

çok uyanıksın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Selamlar,

2010'dan beri Nikon CoolScann 9000ed kullanıyorum. Cok kaliteli bir tarayıcı. Ancak main pcb bozulmus. Bu yenisi üretilmiyormus, bu konuda bilginiz yada önerileriniz varmı? cok tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar,

2010'dan beri Nikon CoolScann 9000ed kullanıyorum. Cok kaliteli bir tarayıcı. Ancak main pcb bozulmus. Bu yenisi üretilmiyormus, bu konuda bilginiz yada önerileriniz varmı? cok tesekkurler

Nikon Hollanda servis merkezinde vardi. Su an hala var midir bilmiyorum. Firewire uzerinden 30 voltu yanlis pine gonderen bazi pc anakartlar yuzunden tarayicinin anakarti maalesef yanabiliyor.

Ebay de rastlamistim ayrica. Bu kart icin 500€ yu gozden cikarmaniz gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dia ları kaliteli dslr ile çekerek SD karta aktaran bulursanız işi ucuza kurtarırsınız

Tahminden 300-350 tl alır

Sanırım körüklü bir düzenek ucunda başka lens oluyor

Adamın çektiği makinan içindeki SD ye kayıt ediliyor

Size çıkarıp SD yi veriyor

Ankara'da yada istanbulda bu işi yapanı anca fotoğrafçılar bilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dia ları kaliteli dslr ile çekerek SD karta aktaran bulursanız işi ucuza kurtarırsınız

Tahminden 300-350 tl alır

Sanırım körüklü bir düzenek ucunda başka lens oluyor

Adamın çektiği makinan içindeki SD ye kayıt ediliyor

Size çıkarıp SD yi veriyor

Ankara'da yada istanbulda bu işi yapanı anca fotoğrafçılar bilir

Bunu kendiniz de yapabilirsiniz, zor bir düzenek değil. Kaldı ki analog zamanda kullanılan körükler artık oldukça ucuz rakamlara bulunabiliyor. Körüğe takacağınız 20 dolarlık bir manuel lens ile bu işi kotarabilirsiniz. Dianın ardına beyaz bir yüzey ve onun ardına da flaş/ışık kaynağı ile rahatça çalışılabilir.

Ama....

Asla bir profesyonel tarayıcının detayını, netliğini, çizik giderme kabiliyetini, renk-ışık-kontrast kabiliyetini elde etmeniz mümkün değil. Dianın fotoğrafını çekmek bazen yatay tarayıcılardan daha iyi sonuçlar verebiliyor, tabii konunuzda iyiyseniz.

Bu işin en üst seviyesi Hasselblad drum tarayıcılardır, çok uçuk fiyatları vardır. Ardından Nikon Coolscan serisi gelir ki şu an artık ikinci eli bile dudak uçuklatan rakamlara satılıyor (Coolscan 9000, 8000, 5000 modelleri en son temsilcileridir). Bu tarayıcılar artık kiralanıyor, satılık olarak bulmak imkansız çünkü. Daha ucuz çözümler için Minolta'nın aynı mantıkla çalışan tarayıcıları var.

Ama yatay tarayıcıya razı oluyorsanız Epson'dan Canon'a oldukça geniş bir yelpaze var ki ben şahsen bunların sonuçlarını yeterli bulmuyorum. çünkü, 8 bit Jpg ile 16 bit tiff asla kıyas kabul etmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Aşağıdaki linkteki tarayıcıyı kullanan var mı ?

Özellikle netlik olarak soruyorum. Çünkü elimdeki oldukça kaliteli olan HP flatbed scanner (doğal 4800 dpi) doyurucu sonuç vermiyor.

https://www.amazon.com/DIGITNOW-scanner-Converts-Negatives-Impressive/dp/B0781FWMGZ/ref=zg_bs_5728049011_4?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=D1PXEZ9YTM6CVFCWGWD0

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.