İçeriğe git

lens tavsiye

Recommended Posts

arkadaşlar bu konuyu daha önce açmıştım ama bir sonuca varamadım şimdi kesin almam lazım 1 lens ama ben geniş açı ve macro ihtiyacım var buna nasıl bir çare bulabilirim

vivitar 70-210 mm f 4.5-5.6 buna 90 lira istiyor arkadaşın biri işimi görür mü acaba

ve sizin tavsiyeleriniz var mı ustalardan yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler

elimde sadece 70-300mm lensim var heryerde çekim yapamıyorum onunla

görüştüğüm biriyle 18-105 vr lens e benim 70-300 mm lensi 100 lira karşığı takas isteyen var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vivitar 70-210 mm f 4.5-5.6

bence boşverin bu tip lensleri biraz birikim yapıp sonra alın.

Bunu alıp biraz çektikten sonra muhtemelen " istediğim gibi olmuyor başka makro lens önerileriniz var mı " diye sorabilirsiniz .

70-300 mm lensin markası ve modeli nedir.

çok ucuz bir çözüm istiyorsanız Nikon 18-55 Kit lensi var 200-250 TL karşılığı bulabilirsiniz ve geniş açı ihtiyacınızı karşılar.

Bu lensi alırsanız veya elinizdeki 70-300 mm lensi kullanarak --- close-up -- denilen merceklerden takıp makro ihtiyacınızı geçici bir süre için en uygun fiyata giderebilirsiniz.

Bunlar +1, +2, +4 ve +10 oranında büyütme sağlarlar.

Belkide en hesaplı çözüm bu olur.

Veya 18-55 lens ile beraber bir adet uzatma tüpü veya körük alabilirseniz ( 70- 100 TL arası ) makroda çok güzel şeyler elde edebilirsiniz.

Gerçek anlamda makro fotoğraflara yönelecekseniz kesenin ağzını biraz açmak gerekecek. Bunun için güç yeterse ( 2000-2500 TL arası ) Nikon 105 mm f 2,8 VR alıp bu konuyu bitireceksiniz .

70-300 mm lensiniz elinizde bulunsun bence 18 - 70 arasını dolduran bir aralık bulmaya çalışın.300 mm çoğu yerde size lazım olur.

Eğer hiç kullanmıyorsanız !!! bunu verip 18-105 i alabilirsiniz. Bu lens ile 18 - 105 mm arası geniş açı ve genel amaçlı ihtiyaçlarınızı karşılarsınız.

Bu tip işlemlerden önce mokro çekim konusunda bol bol okuyup araştırmanızı öneririm. Makro dünyası çok zevkli, fakat fotoğraflara yansıtılması bir o kadarda zor / zahmetli bir alandır. En iyi ekipmanda olsa elimizde sıkıntı yaşarız . Bol bol okuyup pratik yaparak bu becerimizi geliştirebiliriz .

Makro lens konusu daha önce forumda konuşulmuş linkler aşağıda.

http://www.nikonturk.com/konu/772-d90-icin-macro-lens/page__p__4216__hl__makro__fromsearch__1#entry4216

http://www.nikonturk.com/konu/630-her-is-icin-ayri-lens-alinmasimi-gerekiyor-makale/page__fromsearch__1

http://www.nikonturk.com/konu/688-kit-lensler-ile-macro-cekim/page__p__3368__hl__makro__fromsearch__1#entry3368

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lens'in bir sıkıntısı yoksa güzel bir teklif gibi duruyor.

Lensinizin markasını sordum ama imzanızda Nikon olduğu yazıyor. VR modeli mi değil mi ?

nikon af nikkor 70-300 1:4-5.6 G

model bu

1 tanede sigma 18-200 buldum işe yarar mı acaba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vivitar 70-210 mm f 4.5-5.6

bence boşverin bu tip lensleri biraz birikim yapıp sonra alın.

Bunu alıp biraz çektikten sonra muhtemelen " istediğim gibi olmuyor başka makro lens Önerileriniz var mı " diye sorabilirsiniz .

70-300 mm lensin markası ve modeli nedir.

çok ucuz bir çÖzüm istiyorsanız Nikon 18-55 Kit lensi var 200-250 TL karşılığı bulabilirsiniz ve geniş açı ihtiyacınızı karşılar.

Bu lensi alırsanız veya elinizdeki 70-300 mm lensi kullanarak --- close-up -- denilen merceklerden takıp makro ihtiyacınızı geçici bir süre için en uygun fiyata giderebilirsiniz.

Bunlar +1, +2, +4 ve +10 oranında büyütme sağlarlar.

Belkide en hesaplı çÖzüm bu olur.

Veya 18-55 lens ile beraber bir adet uzatma tüpü veya kÖrük alabilirseniz ( 70- 100 TL arası ) makroda çok güzel şeyler elde edebilirsiniz.

Gerçek anlamda makro fotoğraflara yÖnelecekseniz kesenin ağzını biraz açmak gerekecek. Bunun için güç yeterse ( 2000-2500 TL arası ) Nikon 105 mm f 2,8 VR alıp bu konuyu bitireceksiniz .

70-300 mm lensiniz elinizde bulunsun bence 18 - 70 arasını dolduran bir aralık bulmaya çalışın.300 mm çoğu yerde size lazım olur.

Eğer hiç kullanmıyorsanız !!! bunu verip 18-105 i alabilirsiniz. Bu lens ile 18 - 105 mm arası geniş açı ve genel amaçlı ihtiyaçlarınızı karşılarsınız.

Bu tip işlemlerden Önce mokro çekim konusunda bol bol okuyup araştırmanızı Öneririm. Makro dünyası çok zevkli, fakat fotoğraflara yansıtılması bir o kadarda zor / zahmetli bir alandır. En iyi ekipmanda olsa elimizde sıkıntı yaşarız . Bol bol okuyup pratik yaparak bu becerimizi geliştirebiliriz .

Makro lens konusu daha Önce forumda konuşulmuş linkler aşağıda.

http://www.nikonturk...ch__1#entry4216

http://www.nikonturk...__fromsearch__1

http://www.nikonturk...ch__1#entry3368

Kolay gelsin.

hocam bu işte çok acemiyim en iyisini siz bilirsiniz artık lense birşeyler takıp istediğim sonucu elde edeceksem neden olmasın. yeni bir lens almaktansa

bana şuan en uygun olabilecek ne olur onu dile getirirseniz bende 2 3 gün içinde temin ederim. belki çok soruyorumdur hatta sorduklarım komik gelebilir ama cahilliğime verin kendi başıma lens alacak kadar bilgim yok.

herkese herşey için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam haklısınız bu konu tekrarlandı ama bir sonuca varamadım. ve araya kardeşimin düğünü girdi bir arkadaşımdan 18-55 ödünç alarak düğünü geçiştirdim ama şuan gerçekten bir lense ihtiyacım var. dediğim gibi hiçbir bilgim yok ve benimde öyle lenslere saçacak kadar gelirim yok mümkün olduğu kadar uygun birşey bulmaya çalışıyorum ve sizlerden başka kimse yok danışabileceğim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ömer,

Elindeki makina D3100, yani teknoloji olarak 2011 ve sonrasının makinası. Bu makinanın sahip olduğu sensÖre uygun lensler alman gerektiğini daha Önce yazmıştım. Yok Vivitar, yok bilmem gal-u beladan kalma analog lensler, manuel mi AF-S motorlu mu gibi beyin bulandırıcı konulara gerek yok.

Elinde zaten eski model belki de analog zamandan kalma bir 70-300 mm lensin var. Bu lens dursun, senden ekmek istemiyor, ihtiyaç olduğunda kullanırsın, her ne kadar performansı vasat olsa da senin deyiminle acemi biri için yeter de artar bile.

Eğer bütçen kısıtlıysa bir 18-55 mm VR ile bu işi halledebilirsin. Daha Önce onlarca kez yazmışımdır, 18-55 VR kendi sınıfında tek lenstir, kesinlikle kÖtü bir lens değildir, hatta bütün markalar içinde kitlensler arasında yapılan bir testte Nikkor 18-55 mm VR modeli en başarılı olan lens seçilmiştir.

Bunu hep sorarım; 18-55 mm ile çekemediğiniz hangi fotoğraf var ki bu lens ile aynı kategoride bir başka lens bu çekilmeyen fotoğrafı çekebiliyor.

18-200 mm aralık olarak sana cazip gelebilir ama bu Sigma ne keskinlik ne de kontrast olarak bir 18-55 mm gibi olamaz.

Daha fazla mı paran var? O zaman devam ediyorum: Nikkor olmak şartıyla, 18-70 mm, 18-105 mm, 16-85 mm, 18-200 mm, 17-55 mm F2,8.

Bunlardan birini alırsan başın ağrımaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ömer,

Elindeki makina D3100, yani teknoloji olarak 2011 ve sonrasının makinası. Bu makinanın sahip olduğu sensöre uygun lensler alman gerektiğini daha önce yazmıştım. Yok Vivitar, yok bilmem gal-u beladan kalma analog lensler, manuel mi AF-S motorlu mu gibi beyin bulandırıcı konulara gerek yok.

Elinde zaten eski model belki de analog zamandan kalma bir 70-300 mm lensin var. Bu lens dursun, senden ekmek istemiyor, ihtiyaç olduğunda kullanırsın, her ne kadar performansı vasat olsa da senin deyiminle acemi biri için yeter de artar bile.

Eğer bütçen kısıtlıysa bir 18-55 mm VR ile bu işi halledebilirsin. Daha önce onlarca kez yazmışımdır, 18-55 VR kendi sınıfında tek lenstir, kesinlikle kötü bir lens değildir, hatta bütün markalar içinde kitlensler arasında yapılan bir testte Nikkor 18-55 mm VR modeli en başarılı olan lens seçilmiştir.

Bunu hep sorarım; 18-55 mm ile çekemediğiniz hangi fotoğraf var ki bu lens ile aynı kategoride bir başka lens bu çekilmeyen fotoğrafı çekebiliyor.

18-200 mm aralık olarak sana cazip gelebilir ama bu Sigma ne keskinlik ne de kontrast olarak bir 18-55 mm gibi olamaz.

Daha fazla mı paran var? O zaman devam ediyorum: Nikkor olmak şartıyla, 18-70 mm, 18-105 mm, 16-85 mm, 18-200 mm, 17-55 mm F2,8.

Bunlardan birini alırsan başın ağrımaz.

tamam hocam bulursam birtane nikkor 18-200 olmadı 18-55 yapacak birşey yok

peki benim bu 70-300 e makro özelliği kazandıramazmıyız acaba :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70-300 mm zoom lenstir. Zoom lenslerle makro olmazzz .

Ne tür " makro "çekimler yapacaksınız. . Elinizdeki lensle yakınlaştırıp çekersiniz makro çekimi ile aynı şey olmaz, Bazı lensleri Sİgma 70-300 mm APO / DG Makro adı altında satıyorlar ama bu satış için aldatmaca . Zoom ile yakınlaştırıp çekmiş oluyorlar. Sizde elinizdeki zoom lens ile çekeceğiniz objeyi yakınlaştırıp çekebilirsiniz .

Önce makro ile ilgili bilgilerinizi artırın . Bol bol okuyun .

Makro için 1/1 ve daha büyük büyütme oranlarına ihtiyaç oluyor.

Makro lenslerin haricinde bir çÖzüm bulursanız uzatma tüpü , kÖrük, lensi ters bağlama gibi bir çok sorunla karşılaşırsınız. çekilecek obje/nesne hareketli ise çok çok çok zorlanırsınız.

Her nokta net olmaz, çok fazla yaklaşmak zorunda kalırsınız.

Mehmet beyin sÖylediği 18-55 mm VR yi alın istediğiniz her şeyi çekin. Makro içinde ucuna uzatma tüpü takıp denemelere başlayın .

çekmek istediğiniz bir bÖceğin gÖzü , kanat detayı, bir karınca ise makro bilgisine , bunun için bir bilgisayar programına ve ekipmana ihtiyaç oluyor. Uzun ve zahmetli ama bir o kadarda zevkli.

En ucuz çÖzüm;

Elinizdeki 70-300 mm dursun

18-55 mm VR yi alın

Makro içinde AF yapabilen uzatma tüpü alın.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bakın neler yapanlar var;

fotokritikten alıntıdır

Enstantane 1/250

Diyafram F/32

Pozlama Manuel

Lens 105 Mm F2.8 Macro + 50Mm F 1.4 + 36 Mm Uzatma Tüpü

Işık 2 Adet Makro + 1 Tepe Flaş

http://www.fotokritik.com/2307620

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Körük başka KENKO uzatma tüpü başka şey. Yaptıkları iş aynı sayılır. Uzatma tüplerinde oto fokuslu olan modeller vardır. körüklerde elle odaklama yapmak gerekir.

GOOGLE a Kenko uzatma tüpü yazıp aratırsanız detaylı bilgşye ulaşırsınız.

Bunlarla çekmek zordur ve nesneye çok fazla yaklaşmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.