İçeriğe git

pozlama

erin

Recommended Posts

merhabalar.aklıma takıldı.pozlama telafisi ve flaş telafisi farkı ve nerelerde gereklidir muvaffak olamadım ayrıca pozlama telafisi mantığında poz değerine artı ve eksi yönde müdahale edildiğinni biliyorum fakat bunu çekim aşamasında mı yoksa çektikten sonra mı uyguluyoruz şayet çekimden önce ise ndedn diyafram ens. ve iso üçlüsü ile istediğimiz ayarı yapmıyoruz pozlama telafisi gibi bir özelliğe ne gerek var, bilmediğim bir kullanım alanımı var,flaş telafisi farklı bir şey mi aydınlatırsanız çok sevinirim,teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

merhabalar.aklıma takıldı.pozlama telafisi ve flaş telafisi farkı ve nerelerde gereklidir muvaffak olamadım ayrıca pozlama telafisi mantığında poz değerine artı ve eksi yönde müdahale edildiğinni biliyorum fakat bunu çekim aşamasında mı yoksa çektikten sonra mı uyguluyoruz şayet çekimden önce ise ndedn diyafram ens. ve iso üçlüsü ile istediğimiz ayarı yapmıyoruz pozlama telafisi gibi bir özelliğe ne gerek var, bilmediğim bir kullanım alanımı var,flaş telafisi farklı bir şey mi aydınlatırsanız çok sevinirim,teşekkürler.

öncelikle Flaş başlı başına bir konu ve Mehmet Hocamız bu konuda çok tecrübeli. Bu nedenle sadece poz telafisi sorusuna cevap vereceğim.

+ ve - poz telafisi nedir?

Poz telafisi kameraların P, S ve A gibi otomatik modlarıyla fotoğraf çekerken kullanılmak üzere geliştirilmiş ve fotoğrafı çekmeden önce ayarlanması gereken bir fonksiyondur. Bu fonksiyon; çekim sırasında kameranın pozometrik değerlerin hesabını yaparken konudan gelen az veya tam tersi fazla ışıkta olması gereken pozlamayı dengelemek için MUTLAK SURETTE FOTOĞRAFçININ DENEYİMLERİYLE MüDAHALE ETMESİNİ GEREKTİRİR. Yani bu modu kullanmak deneyim gerektirir. Yani fotoğrafçı bu modu kullanırken şunu düşünür, arka plandan fazla ışık geliyor ve kameranın pozometresini yanıltıyor veya tam tersi çok parlak bir konuyu çalışırken de konudan çok fazla gelen ışık pozometreyi yanıltır diyerek olaya + ve - yönde poz telafisi ile müdahale eder. Manuel çekimde buna gerek yoktur, ama kontrol yine fotoğrafçıdadır. Yani manuelde hem perde hızını hemde diyafram değerini fotoğrafçı seçmektedir ama yine ortamdan gelen fazla veya az ışıkla ilgili olarak manuel olarak fazla yada eksik pozlamayı yapar. Diğer otomatik modlarda; S ve A modunda değerin birini siz seçersiniz diğerini kamera size hesaplar. P modunda ise kamera size her iki değeri de otomatik olarak hesaplar.

Bunu anlamanız için örneklendirmemiz gerekir. Büyük bir pencerenin önünde bir kişinin portre fotoğrafını S modunda çekmek istediğinizi düşünün. Kameraya perde hızı olarak 1/60 verdiniz. Pozometrik ölçümü yaptınız ve kamera size diyafram olarak örneğin f11 değeri verdi ve deklanşöre bastınız. Ne oldu? Adamın yüzü simsiyah çıktı. Neden? çünkü kameranın pozometresi pencereden gelen fazla ışıktan yanıldı ve sizin ne çekmek istediğinizi de maalesef bilmeyerek yüksek diyafram değeri verdi. Oysaki portresini çekeceğiniz adamın yüzünün fotoğrafta belirmesi için gereken değer diyaframın f8 olduğu değerdi. çekimi S modunda yaptığınız için diyaframı kamera hesapladı. Yani f11 ama olması gereken diyafram f8. Nasıl yapacaksınız? POZ TELAFİSİ ile f11 ile f8 arasındaki stop sayısı kadar + poz telafisi yapacaksınız.3 stop veya 5 stop oluncaya kadar deneyip görün. Eskiden filmli kameralar kullanırken maalesef bizim deneyip görmemiz için filmin banyo edilmesi gerekiyordu. Eğer hatalı çekmişsek düzeltme şansımız yoktu. Siz dijital çağın çocukları çok şanslısınız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam yanlış anlamadım herhalde pencere önünde adamı çekti k dediğiniz gibi f11 diyafram değeri ile(poz telafi yapmadan) fakat olması gereken değer f8 di ok.Peki fotoğrafı çektikten sonra düzeltme ile - 1 ve -2 gibi değer ile poz telafisi yapsak aynı işi görmüş olur mu(yani fotoyu çekmeden önce yaptığım poz telafisi ayarı ile f8 de çektiğim fotonun aynısı olur mu)kusura bakmayın kafa şişirdim ama.......bana telafi sözü bir şey olup bittikten sonra yapılan manipulasyonu çağrıştırıyor.yoksa çekimden önce diyaframı istediğim gibi (f8 örneğin) seçerim neden + veya - telafi yapayım??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

hocam yanlış anlamadım herhalde pencere önünde adamı çekti k dediğiniz gibi f11 diyafram değeri ile(poz telafi yapmadan) fakat olması gereken değer f8 di ok.Peki fotoğrafı çektikten sonra düzeltme ile - 1 ve -2 gibi değer ile poz telafisi yapsak aynı işi görmüş olur mu(yani fotoyu çekmeden önce yaptığım poz telafisi ayarı ile f8 de çektiğim fotonun aynısı olur mu)kusura bakmayın kafa şişirdim ama.......bana telafi sözü bir şey olup bittikten sonra yapılan manipulasyonu çağrıştırıyor.yoksa çekimden önce diyaframı istediğim gibi (f8 örneğin) seçerim neden + veya - telafi yapayım??

Valla siz dijital çağın çocukları elbette fotoğrafı çektikten sonra da yaparsınız buna eminim ama önemli olan fotoğrafı çekerken yapılmasıdır. Dijital işlemi çok bilmediğim için fotoğrafı çektikten sonra yapmanızın çekerken yapmanızla aynı sonucu verip vermeyeceğinden emin değilim ama bir şeyden eminim ki o da fotoğrafı ne kadar hatasız çekerseniz o kadar da az düzeltmeye ihtiyaç duyarsınız. Sorunuzun cevabını deneyerek bulun ve sonuçtan da bizi haberdar edin.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Tümen,

Öncelikle siz de ve ben de halen dijital çağın çocuklarındanız. İçimizdeki bu ruhu Öldürmemişsek tabii..Ancak Eren arkadaşımızın derdine tercüman olmak isterim izin verirse eğer: Yani Sn.Eren demek istiyor ki, pozlamayı yapmamız için elimizde pek çok argüman var iken neden bir de "pozlama telafisi" denilen bir başka bileşenle daha uğraşmak zorunda kalıyoruz!! Madem ki telafi denilen şey perde, diyafram ve iso üçlüsüyle ayarlanabiliyor neden bir de bu var??

Umarım yanılmamışımdır??

Sen niye yanıtlamıyorsun diye sormazsınız umarım, bilsem can feda:-))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğrafımızı RAW formatında çekersek kimsenin aklı karışmaz, elimizde olan tek ham fotoğraftan istediğimiz tonlarda farklı pozlanmış fotoğraflar elde edebiliriz ve bunları dijital ortamda daha sonradan birleştirebiliriz. telafileri genelde koyu ve çok açık patlamalar olan fotoğraf karelerini tek bir platformda birleştirip dengelemek için kullandığımızı düşünürsek , ortalama bir pozlama değeri ile çektiğimiz fotoğrafı sonradan raw formatında dengeleyebiliriz.

Benim Flaşım var ben böyle uğraşmak istemiyorum derseniz flaşı dolgu flaşı olarak kullanmak daha kolay. Yukarıda sevgili ümit abinin verdiği örnekten gidecek olursak ilk değerlerde adamın yüzü karanlık çıkmıştı pozlama değeri çok açık olan tonu dengelemek üzere ayarlanmıştı bu durumda değerleri bozmadan flaşı devreye sokarsak , koyu çıkan insanın yüzü flaş sayesinde dengelenecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sayın Tümen,

Öncelikle siz de ve ben de halen dijital çağın çocuklarındanız. İçimizdeki bu ruhu Öldürmemişsek tabii..Ancak Eren arkadaşımızın derdine tercüman olmak isterim izin verirse eğer: Yani Sn.Eren demek istiyor ki, pozlamayı yapmamız için elimizde pek çok argüman var iken neden bir de "pozlama telafisi" denilen bir başka bileşenle daha uğraşmak zorunda kalıyoruz!! Madem ki telafi denilen şey perde, diyafram ve iso üçlüsüyle ayarlanabiliyor neden bir de bu var??

Umarım yanılmamışımdır??

Sen niye yanıtlamıyorsun diye sormazsınız umarım, bilsem can feda:-))

Beysan Bey, Merhaba;

Ben doğum tarihim itibariyle dijital çağın son temsilcilerindenim. Hatta üniversitedeki birçok sınıf arkadaşım bilgisayar teknolojisine bayağı bir uzaklar. Analog kameralardan geldiğim için olacak dijital kameralara halen alışamadım. Dijital fotoğrafın bazılarına gÖre nimeti bana gÖre hokkabazlık yanı olan; Onu kes oraya, bunu kes buraya yapıştır, olayından hiç hoşlanmıyorum. Fotoğrafa, çekimde olmayan Öyle şeyler ekliyorlar ki fotoğrafın düzenlenmesi bittiğinde, bazen çekildiği andakiyle alakası bile olmuyor. Bu tür şeyler bana gÖre değil. Elbette herkesin fikrine saygım var ama benim tercihim bu şekilde değil. O nedenle siz dijital çağın çocukları dedim.

Günümüzdeki DSLR kameralar çok çok gelişmiş Özelliklerle donatılmış olmalarına rağmen halen biz fotoğraçıların bazı durumlarda çekeceğimiz fotoğraflarla (ters ışık, çok koyu veya açık renkli nesne çekimlerinde) ilgili yorumuna ihtiyaç duyarlar. Daha doğrusu bazı ve Özellikle arka plandan gelen fazla ışıklı ortamlarda çekilen fotoğraflarda kameranın pozometresinin yanılmaması imkansızdır. Nasıl yanılır? Arka plandan gelen kuvvetli ışık; Kameranın fotoğrafçıya şunu sÖylemesini ister; Oooooo muhterem bu ne kadar çok ışık. Fotoğrafı çektiğin moda gÖre (P, S, A) perde hızını yada diyafram değerlerini iyice yükseltiyorum. Onaylıyor musun? Eğer kullanıcı arka plandan gelen fazla ışığın, kameranın pozometresini yanılttığını ve Ön plandaki fotoğrafı çekilecek objenin detaylarının o değerlerde çekilirse gÖrülemeyeceğini bilmezse, işte o zaman çoğunlukla simsiyah veya istenen fotoğrafları çekemez. Bu durumda verilen pozometrik değerden 2 veya 3 stop (deneyerek bulun) yükseltme yerine düşürmek gerekli ki doğru pozlamayı yapabilelim. Bunu nasıl yapacağız peki? Kamera otomatikte ve belli bir sisteme gÖre çalışıyor ve çalıştığı sistem, bu durumdaki (ters ışık) fotoğraf için hatalı sonuç veriyor. Yani kameranın verdiği pozometrik değerden 2 veya 3 stop aşağı değeri kameraya POZLAMA TELAFİSİ olmadan nasıl vereceğiz. İşte POZLAMA TELAFİSİ bu durumda kullanılıyor ve otomatik çekim modlarının kullanıldığı durumlar için kameraya yerleştirilmiştir. pozlama için Eğer M modunu kullanıyorsanız zaten herşeyi siz Ölçtüğünüz için POZLAMA TELAFİSİ ne gerek yoktur. Buradan ne sonuç çıkarmamız gerekir. Her durumda olay fotoğrafçı faktÖründe bitiyor. Bilgi ve tecrübe.

Şimdi olayı espirili bir hale getirip, kamera ve fotoğrafçı arasında geçen pozometre sürecini inceleyelim. Yukarıdaki olay için fotoğrafçı kameraya şunu demeli; Dur muhterem, sen arka plandan gelen fazla ışıkla yanılıp bana yüksek değerler veriyorsun. Eğer senin verdiğin bu değerle çekersem Öndeki objenin üzerine düşen ışık az olduğu için detayları gÖrünmeyecek. Sen hele bir 2 ya da 3 stop perde hızı veya diyaframı (S veya A modunda olmanıza gÖre değişir, P’ de ise diyaframı telafi eder yani yükseltir veya azaltır) aç bakalım. Kamera sorar. Neden açacakmışım? Benden pozometrik değer istedin verdim ve şimdi de olmadı değeri biraz azalt (aç) diyorsun? Fotoğrafçı cevaplar. çünkü Ön plandaki objede senin zannettiğin kadar ışık yok ve burada patron benim. Sen fotoğrafçının yani benim kontrolümde olan bir makinesin sadece.. :)

POZLAMA TELAFİSİ P, S, A MODLARINDA KULLANILIR.

POZLAMA TELAFİSİ; KAMERANIN ÖLçüM SİSTEMİNİN çEKECEĞİMİZ KONUYA GÖRE YANILABİLECEĞİ DURUMLAR OLDUĞUNU BİLMEK VE ANLAMAK, SONRASINDA İSE POZLAMA TELAFİSİ İSE + VEYA - YÖNDE MANUEL MüDAHALE ETMEK DEMEKTİR.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam anladım ağzına sağlık fakat burada şunu sormam icap etti.bu bahsettiğiniz olayda yani arkadan gelen fazla ışığın pozometre yi yanıltması neticesi konumuzun siyah yada detay kaybı olayında SPOT-NOKTA ölçüm olayı ile konumuzu doğru pozlayabiliriz, işte bu noktada sorum var nokta ölçüm bu bahsettiğiniz olayın neresinde kalıyor.Yani ikiside olur fotoğrafçının alternatifidir mi diyebiliriz yoksa tamamen farklı birşeyden mi bahsettim teşekkürler-saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

hocam anladım ağzına sağlık fakat burada şunu sormam icap etti.bu bahsettiğiniz olayda yani arkadan gelen fazla ışığın pozometre yi yanıltması neticesi konumuzun siyah yada detay kaybı olayında SPOT-NOKTA ölçüm olayı ile konumuzu doğru pozlayabiliriz, işte bu noktada sorum var nokta ölçüm bu bahsettiğiniz olayın neresinde kalıyor.Yani ikiside olur fotoğrafçının alternatifidir mi diyebiliriz yoksa tamamen farklı birşeyden mi bahsettim teşekkürler-saygılar...

Erin Bey;

Nokta ışık ölçümü kullanırsanız ortaya aşağıdaki gibi bir sonuç çıkar. Bu ise tam olarak istediğimiz sonuç değildir. Burada bile poz telafisi yapmanız gerekebilir. Mesela burada arka plandaki ışık patlamış ve ayının yüzündeki detaylar da çok parlak. - 2 stop poz telafisi yaparsak fazla ışığı dengelemiş oluruz.

post-1809-0-05981800-1349640376_thumb.jp

Merkez ağırlıklı ölçüm sistemi kullanırsak da aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır. Bu da istemediğimiz bir sonuçtur.

post-1809-0-24936700-1349640499_thumb.jp

Matrix ölçüm sistemi kullanırsak da istediğimiz sonuca en yakın görüntüyü elde ederiz ama bu görüntü de istediğimiz tam istediğimiz görüntü değildir.

post-1809-0-14510000-1349640671_thumb.jp

Bu görüntüyü en ideal şekilde kaydetmek istersek hafif bir flaş patlatmamız gerekir ve böylece istediğimiz sonucu elde ederiz.

post-1809-0-30551100-1349640835_thumb.jp

Bu arada Photoshop (PS) denen yazılımı ileri seviyede kullanan bazı arkadaşlar; Bunlara ne gerek var. Ben PS ile herşeyi yapabiliyorum diyebilirler ama benim için önemli olan fotoğrafı çekerken hataları en aza indirmek ve dolayısıyla fotoğrafa en az müdahale etmektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.