İçeriğe git

D7000 pozla telafisi ayarı

Mahlasss

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar d7000 aldım bir kaç gün önce pek iyi olmasam da bu işte anlarım yine biraz. bir şeyi çözemedim P,A,S modlarında pozlama telefisini +- kullandığımda fotografta değişiklik oluyor aydınlarınıyor yada kararıyor. ama M modunda kullandığımda bir şey olmuyor +5 + yada -5'te çekim yapıyorum hersey aynı çözemedim bu işi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba arkadaşlar d7000 aldım bir kaç gün önce pek iyi olmasam da bu işte anlarım yine biraz. bir şeyi çözemedim P,A,S modlarında pozlama telefisini +- kullandığımda fotografta değişiklik oluyor aydınlarınıyor yada kararıyor. ama M modunda kullandığımda bir şey olmuyor +5 + yada -5'te çekim yapıyorum hersey aynı çözemedim bu işi.

çünkü P, S ve A modları otomatik modlar olup. P' de pozometre full otomatik olarak perde hızı ve diyaframı kendisi otomatik olarak alır, S modunda siz perde hızını verirsiniz kamera size ona uygun gelen diyafram değerini ve son olarak da A modunda yine size diyaframı verirsiniz ve kamera ona uygun gelen perde hızını hesaplar. Yani her 3 modda otomatik moddur ve + veya - poz telafisi yaptığınızda bunun etkisini görebilirsiniz. M modda ise kameranın o an ayarlı olduğu perde hızı ve diyafram değeri çekeceğiniz kare için uygun değerler olmadığı veya olmayacağı için + veya - pozlama yaptığınızda bu telafinin etkilerini göremeyebilirsiniz. Anlayabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çÜnkÜ P, S ve A modları otomatik modlar olup. P' de pozometre full otomatik olarak perde hızı ve diyaframı kendisi otomatik olarak alır, S modunda siz perde hızını verirsiniz kamera size ona uygun gelen diyafram değerini ve son olarak da A modunda yine size diyaframı verirsiniz ve kamera ona uygun gelen perde hızını hesaplar. Yani her 3 modda otomatik moddur ve + veya - poz telafisi yaptığınızda bunun etkisini görebilirsiniz. M modda ise kameranın o an ayarlı olduğu perde hızı ve diyafram değeri çekeceğiniz kare için uygun değerler olmadığı veya olmayacağı için + veya - pozlama yaptığınızda bu telafinin etkilerini göremeyebilirsiniz. Anlayabildiniz mi?

Ümit abi anlayamadım valla:( Aptala mı bağladım ne

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit abi anlayamadım valla:( Aptala mı bağladım ne

Şöyle anlatayım o zaman M modunda poz telafisinin bir mantığı yok. ÇÜnkÜ herşey manuel ve poz telafisi olaya otomatik modlarda manuel mÜdahale etmek iÇin geliştirilmiş bir sistem. Denemedim ama poz telafisi Manuel modda da Çalışmayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adı üzerinde pozlama telafisi.

Manual modda pozlamayı kendimiz ayarladığımız için telafi edilecek bir şey yoktur. Diyafram ve perde hızı ile bu yapılır.

Normalde P,A ve S modları otomatik olarak ölçümü gerçekleştirip pozlama değerlerini ( perde hızı, diyafram, iso ) belirleyip çekerler. Kendi ölçüm yöntemlerine göre standart olan diyafram / perde hızını hesaplayıp değerleri belirlerler.

P,A ve S modlarında biz makineye " bu değerler değil benim belirlediğim - veya + ( EV ) değerlere göre pozla deriz .

Elle ayar modunda ise makine hiç bir hesap yapmadığı için pozlama telefisi olmaz.

Manual modda pozlama telafisi çalışmaz

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.