İçeriğe git

Makineye mi Lense mi yatırım ?

Recommended Posts

Zeki Bey, Merhaba;

Ne oldu alabildiniz mi kameranızı?

Selamlar,

ithalatçı firma garantili almak istiyordum alamadım çÜnki ellerinde kalmamış bekliyorum ama galiba canon 60D alcam gibi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
ithalatçı firma garantili almak istiyordum alamadım çÜnki ellerinde kalmamış bekliyorum ama galiba canon 60D alcam gibi

Zeki Bey,

Yapmayın... Canon 60D ile Nikon D7000 özellik bakımından kıyaslanmaz bile. Belki video kaydı yapmak ikincil amacınızdır ama 60D' de çekim sırasında netleme yok. Bilginize

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zeki Bey,

Yapmayın... Canon 60D ile Nikon D7000 özellik bakımından kıyaslanmaz bile. Belki video kaydı yapmak ikincil amacınızdır ama 60D' de çekim sırasında netleme yok. Bilginize

Selamlar,

arkadaşlar evet biliyorum D7000 nin karşılığı 60D değil ama bugÜn siteyi aradım adamlar ellerinde ÜrÜn az kaldığı için otomatikmen fiat artırmışlar bu sitede bedavashop.com dÜzgÜn bir site olarak bilirdim ama bunlarda pek dÜzgÜn değiller galiba diyorum adamlara kardeşim ÜrÜnÜn fiatı sitenizde 2.650 o fiattdan almak istiyorum yok diyor gitti gidiyor fiatından verebilirim oda 2.800 diyor bende kızdım canon alayım dedim 2. ele bakayım dedim ama taksitle ve gÜvenilir kimde bulabilirim ki
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar evet biliyorum D7000 nin karşılığı 60D değil ama bugÜn siteyi aradım adamlar ellerinde ÜrÜn az kaldığı için otomatikmen fiat artırmışlar bu sitede bedavashop.com dÜzgÜn bir site olarak bilirdim ama bunlarda pek dÜzgÜn değiller galiba diyorum adamlara kardeşim ÜrÜnÜn fiatı sitenizde 2.650 o fiattdan almak istiyorum yok diyor gitti gidiyor fiatından verebilirim oda 2.800 diyor bende kızdım canon alayım dedim 2. ele bakayım dedim ama taksitle ve gÜvenilir kimde bulabilirim ki

.....foto var hayyamda yardımcı olurlar spot yada distirÜbÜtör garantili..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Fırsatçı ve kapitalist bir dÜnyada yaşıyoruz maalesef. Ne var sanki elindekini eski fiyattan versen. Yenisi gelince zaten fiyatına göre satacaksın. Elindekini eski fiyata vermekle zarar etmeyeceksin ki. Size yukarıda bahsettiğim bir arkadaşımda 1 tane D7000 vardı Almanyadan getirilmiş isterseniz bir sorabilirim yada Gökhan'ın dediği gibi Hayyamdan sorabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fırsatçı ve kapitalist bir dÜnyada yaşıyoruz maalesef. Ne var sanki elindekini eski fiyattan versen. Yenisi gelince zaten fiyatına göre satacaksın. Elindekini eski fiyata vermekle zarar etmeyeceksin ki. Size yukarıda bahsettiğim bir arkadaşımda 1 tane D7000 vardı Almanyadan getirilmiş isterseniz bir sorabilirim yada Gökhan'ın dediği gibi Hayyamdan sorabilirsiniz.

tamam Ümit ve alper bey fiatını öğrebilirseniz iyi olur ama 12 taksitli almak istiyorum teşekkÜr ederim
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

tamam Ümit ve alper bey fiatını öğrebilirseniz iyi olur ama 12 taksitli almak istiyorum teşekkÜr ederim

Zeki Bey, Merhaba;

Maalesef 2.500 TL' ye hemen kapmışlar. Arkadaşım 1 hafta sonra gelebileceğini söyledi. 1 Haftaya kadar bulabilirseniz alın ama bulamazsanız tavsiyem arkadaşımı bekleyin.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zeki Bey, Merhaba;

Maalesef 2.500 TL' ye hemen kapmışlar. Arkadaşım 1 hafta sonra gelebileceğini söyledi. 1 Haftaya kadar bulabilirseniz alın ama bulamazsanız tavsiyem arkadaşımı bekleyin.

Selamlar,

teşekkÜr ederim zaten beklemekten başka çarem yok sölediğim siye ilede görÜştÜm gÜya pazartesi gelmesi muhtemel dedi hadi hayırlısı ne diyelim beklicem
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkÜr ederim zaten beklemekten başka çarem yok sölediğim siye ilede görÜştÜm gÜya pazartesi gelmesi muhtemel dedi hadi hayırlısı ne diyelim beklicem

hayyamada sorun bence..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de D7000 isteyip de D7100'ü bekleyn tayfadanım fakat Sony SLT a77'yi hiç incelememiştim. Ne Canon ne de Nikon'un yanından bile geçemeyeceği bir yerde gözüküyor. 15-50mm f2.8 sabit diyaframlı lensi ile biraz pahalı geldi ama. Gövdede yer alan Görüntü Sabitleme olsun 1080p 50fps videosu olsun. Deli gibi dönen yüksek kalite ekranı 12fps çekim hızı say say bitmiyor. Ben dSLR alıp da deli gibi lens alıp kullanan ekipman delisi birisi değilim ama Sony a77 inanılmaz kafama yattı. Hala D7100 fiyatını bekliyorum. Sonuç olarak da sensörlerini Nikon, Sony'den satın aldığı için çok büyük kalite farkı da olmadığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ben de D7000 isteyip de D7100'ü bekleyn tayfadanım fakat Sony SLT a77'yi hiç incelememiştim. Ne Canon ne de Nikon'un yanından bile geçemeyeceği bir yerde gözüküyor. 15-50mm f2.8 sabit diyaframlı lensi ile biraz pahalı geldi ama. Gövdede yer alan Görüntü Sabitleme olsun 1080p 50fps videosu olsun. Deli gibi dönen yüksek kalite ekranı 12fps çekim hızı say say bitmiyor. Ben dSLR alıp da deli gibi lens alıp kullanan ekipman delisi birisi değilim ama Sony a77 inanılmaz kafama yattı. Hala D7100 fiyatını bekliyorum. Sonuç olarak da sensörlerini Nikon, Sony'den satın aldığı için çok büyük kalite farkı da olmadığını düşünüyorum.

Nikon birçok kamerasında kullanıdığı sensörlerini Sony firmasına ürettirerek alıyor ama bildiğim kadarıyla Nikon için üretilecek sensörün dizaynını Nikon mühendisleri yapıyor. Sony sadece üretimini yapıyor. Ayrıca Mehmet hocanın da belirttiği gibi iş sadece sensörle bitmiyor. Sony diyelim ki Nikon'un tasarladığı sensörü kullanmış olsun ama bu işte sensör başlangıç noktası. Bundan başka görüntü işlemcisi var, ölçümü var, logaritması var, algoritması var. Yani var da var. Mehmet hocamızın da bahsettiği gibi sizin başka bir markaya bağlılığınız olmadığına göre elbette olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon birçok kamerasında kullanıdığı sensörlerini Sony firmasına Ürettirerek alıyor ama bildiğim kadarıyla Nikon için Üretilecek sensörÜn dizaynını Nikon mÜhendisleri yapıyor. Sony sadece Üretimini yapıyor. Ayrıca Mehmet hocanın da belirttiği gibi iş sadece sensörle bitmiyor. Sony diyelim ki Nikon'un tasarladığı sensörÜ kullanmış olsun ama bu işte sensör başlangıç noktası. Bundan başka görÜntÜ işlemcisi var, ölçÜmÜ var, logaritması var, algoritması var. Yani var da var. Mehmet hocamızın da bahsettiği gibi sizin başka bir markaya bağlılığınız olmadığına göre elbette olabilir

çok doğru söylÜyorsunuz ama karar verememek çok kötÜ bir durum. Aslında benim istediğim model belli ama Nikon D600 ya da Canon 6D fakat hobi için bir kameraya o fiyatları vermek psikolojik sınırımın çok Üzerinde kalıyor. APS-C olduktan sonra alayı aynı gibi geliyor ama işin içinden çıkamıyorum. Allah sonumu hayır etsin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

çok doğru söylÜyorsunuz ama karar verememek çok kötÜ bir durum. Aslında benim istediğim model belli ama Nikon D600 ya da Canon 6D fakat hobi için bir kameraya o fiyatları vermek psikolojik sınırımın çok Üzerinde kalıyor. APS-C olduktan sonra alayı aynı gibi geliyor ama işin içinden çıkamıyorum. Allah sonumu hayır etsin :)

Siz bilirsiniz. Nikon'un farkını sadece kullanan bilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oğuzhan Bey,

Nikon D3100 almışsınız ve sonra hemen başka bir marka veya yine Nikon D7000 modelinden bahsetmişsiniz. Size tavsiyem; Gövdeler, gelip geçicidir, kalıcı olan ise lenstir. Canon konusuna girmiyorum bile. Eğer Canonla başlamış olsaydınız size hemen satıp Nikon'a geçin de demezdim. Nikon D3100 ile çekemeyip de Nikon D7000 ile çekeceğiniz bir fotoğraf yok. D600 tam kare algılayıcılı bir kamera ama şimdilik ona da bulaşmayın. Haa bu arada para gani ve sırf merak ediyorsanız size tavsiyem tÜm kamera markalarını deneyin. Alın kullanın satın, başka bir markaya geçin. En sonunda bir markaya karar kılıp onda devam edin. Ancak lens uyumluluğu yönÜnden rakibi olmayan Nikon ile başlamışsınız. Hiç değiştirmeyin derim.

Sorunuz kaynamasın. DX lensleri FX gövdelerde kameranın çözÜnÜrlÜğÜnden ödÜn vererek kullanabilirsiniz. Onun dışında sorun olmaz. Aynı şekilde FX' de kullanılan D, G lensleri yine DX gövdelerde 1.5 optik çarpanla kullanabilirsiniz.

Uzun lafın kısası UL..:) Para bolsa lense yatırım yapın. Acemiliğiniz geçince D3100' Ü gÜzel bir FX gövde ile değiştirirsiniz ve yatırım yaptığınız o pahalı ama ödediğiniz her kuruşun hakkını verecek olan lenslerle fotoğraf çekmeye devam edersiniz. Size tÜm profesyonellerin çoğunu sahip olduğu lensleri yazacağım. Uzun vadede hedefiniz bu olsun.

Nikon 14-24 mm f2.8

Nikon 24-70 mm f2.8

Nikon 70-200 mm f2.8

Selamlar,

Umit bey yslniz yaniliyorsam lutfen duzeltin ben de ayni sekilde bir gecis yapicam full frame bir makine almayi ben de tercih ederdim ama burda soyle bir marjinal cost cikardim ve baktim fx makinelerin fiyati 6000 tl den basliyor bunun yerine en azindan govdesi motorlu bir makine alip, lens maliyetini dusurur boylece daha fazla profesyonellesme imkani bulurum dusuncesindeyim. Zira, 3100 icin almak istedigim 50 mm 1.8 G lensin fiyati 600 tl iken govde motorlu olunca 55 mm 1.8 D lens alabilecegimi ve bu durumda sadece 150tl odeyecegimi gorunce en azindan kisitli imkanlarimla farkli lensleri govdesi motorlu bir makinede daha az maliyetle deneyip fotograf cekmek konusunda istedigim profesyonellige ve bakis acisina geldigimde fx makineye gecmemin uygun olacagini dusunuyorum...lutfen yanlis dusuncem varsa duzeltin zira, imkanlarim ani profesyonellige gecis icin biraz kisitli siz ne dusunursunuz? bu aciklamalarim sizce mantikli mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuya birşey yazmıyayım diyordum ama;

Son model bir araba alıp petlas lastik kullanan oldumu aranızda?

Yada hiç bir Ferrari'yi kabak lastikler ile gördünüz mü?

Bu tarz olaylar sadece bizim ülkede olur.

Kimse üzerine alınmasın ama çok bariz bir şekilde hava atma istediği, aşağılık kompleksi olan milyonlarca insan var aramızda.

En son model cep telefonu alır adam 2000TL ye;

-Hacı şu senin bankadan bi 10TL kontür atsana ya kızı arıcam, kontür yok? der?

Veya adamda son model bir araba vardır işiniz düşer;

-Hacı ya akşam beni havalimanına bırakırmısın? Gecenin bi yarısı taksi aramıyayım.

-Valla kanka bırakayım da depo boş bi 20TL LPG atarsan şurdan gideriz sıkıntı yok, 2 de bira ısmarlarsın...

Biz böyle bir toplumuz.

Ben böyle bir insan değilim ama bunun bir parçasıyım.

Not: Benim böyle arkadaşlarım yok, böyle insanları görünce arkamı dönüp uzaklaşırım genelde :D :D

Dünyanın en iyi gövdesini al, ucuna da tak 150TL lik 50mm F1.8D yi sonra çık millete deki;

-çok kral fotoğraf çekiyorum manyak bişey bu makine!

çektiğini sanıyorsun!

Gövde lenssiz, lens gövdesiz hiç bir işe yaramıyor.

çok yakın tarih de bende gövde değiştirdim.

Elimdeki paraya şuan kullandığım D7000 den çok çok daha iyi D700 alabilirdim.

Peki D700 alınca önüne ne takacaktım? Coca cola cam şişe dibi F1.4 mü?

Lens - Gövde dengesini sağlamak lazım.

çok süper kaliteli gövde alıp, kalitesiz lensler ile kullanırsanız gövdeye yazık.

çok süper kaliteli lensler alıp, kalitesiz gövde ile kullanırsanız lenslere yazık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son model bir araba alıp petlas lastik kullanan oldumu aranızda?

Yada hiç bir Ferrari'yi kabak lastikler ile gördünüz mü?

Kabak lastik görmedim ama. Almanya da bir Türk Ferrari'sine lpg takmaya çalıştığını biliyorum. LPG takacak yerini bulamayınca İtalya'daki firmasına telefon açıyorlar. Onlarda hemen bir ekip yollayıp sorunu çözecez deyip ekip yolluyorlar. :D Sonuç; genel ekip adamın parasını iade edip arabaya geri alıyorlar. Adama bir daha Ferrari satılması yasaklanıyor. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Umit bey yslniz yaniliyorsam lutfen duzeltin ben de ayni sekilde bir gecis yapicam full frame bir makine almayi ben de tercih ederdim ama burda soyle bir marjinal cost cikardim ve baktim fx makinelerin fiyati 6000 tl den basliyor bunun yerine en azindan govdesi motorlu bir makine alip, lens maliyetini dusurur boylece daha fazla profesyonellesme imkani bulurum dusuncesindeyim. Zira, 3100 icin almak istedigim 50 mm 1.8 G lensin fiyati 600 tl iken govde motorlu olunca 55 mm 1.8 D lens alabilecegimi ve bu durumda sadece 150tl odeyecegimi gorunce en azindan kisitli imkanlarimla farkli lensleri govdesi motorlu bir makinede daha az maliyetle deneyip fotograf cekmek konusunda istedigim profesyonellige ve bakis acisina geldigimde fx makineye gecmemin uygun olacagini dusunuyorum...lutfen yanlis dusuncem varsa duzeltin zira, imkanlarim ani profesyonellige gecis icin biraz kisitli siz ne dusunursunuz? bu aciklamalarim sizce mantikli mi?

Vildan Hanım, Merhaba;

Öncelikle FX kamera fiyatında baz aldığınız fiyat sanırım Türkiye garantili fiyat olsa gerek çünkü Nikon D600 FX gÖvde + 24-85 mm kit lensi ile ABD fiyatı 2500 dolar yani yaklaşık 4.500 TL. Türkiyede spot fiyatı da yaklaşık 5.000 TL gibi olur sanırım. Eğer durumunuz müsaitse bence mükemmel bir başlangıç olacaktır. Kısıtlı imkanlar demişsiniz. Evet o kısıtlar hepimiz için geçerli maalesef. İmkanlar kısıtlı olduğu zaman kimsenin tavsiye etmediği tak gez lens olarak adlandırılan Nikon AF-S 18-200 mm lens bile kullanılır ki ben şimdilik bu lensi kullanıyorum. Özellikle 200 mm odakta kullanacağım zaman en açık F8 diyafram kullandığımda çok da sorun çıkarmıyor ama f8 altı diyaframda netlikte zayıf kalıyor.

GÖvdesinde AF için motor bulunan bir kamera almanız 1986-1998 yılı arasında AF motorsuz üretilen AF lensleri kullanmanız bakımından elbette bir avantaj sağlar.

Özetlersek;

Yeni lenslerin hem kaplamaları hemde AF hız ve optik performansları eskilere gÖre çok daha iyidir ama işin içine ekonomi girdiğinde işler değişir. Kısaca eski AF lensleri AF olarak kullanmak istiyorsanız gÖvdesinde AF motoru olan bir model almanız avantajdır. Bu arada AF lensleri D3100 kameranızda manuel netleyerek kullanabilirsiniz.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"APSC olduktan sonra alayı aynı...."

Nikon A modellerinde APSC sensör var :)

Alayı aynı mı şimdi?

Nikon 1 modellerinde CX sensör var, performansı 4/3 lerden aşağı kalmıyor.

Madem öyle gidin bir Nikon A alın siz, bu mantığa göre sizin için yeterli.

Ya da bir compact alın olsun bitsin.

Haklısınız ben komple saçmaladığımın farkındayım :) sürekli kafamı bulandırıp duruyorum. Aslında şu D7100 gelse alıcam hemen kurtulacam bu dertten ya da spot D600... APS-C olduktan sonra alayı aynı diyerek demek istediğim konu şu D5200 ve D7000 örneğini karşılaştırırsak makinelerin dünya kadar farkı var ama çıktı sonuçlarına baktığımda ki baktım çok aman aman bir fark göremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Len Gökhan nesi var 50mm'nin mis gibi işte :)

Şahsen D700 kullanıcısı olsam;

Nikkor 35mm F1.8G yerine Sigma 35mm F1.4 istedim (bu lense hayran kaldım)

Nikkor 50mm F1.8 yerine F1.4G veya Sigma 50mm F1.4 falan isterdim veya 55mm F1.2 falan :D

Tamron 17-50 yerine Nikkor 24-70

Nikkor 80-200 yerine 70-200 VR II

85F1.4G

Tarzı lensler istedim.

At arabasına binip eşşek bağlamazdım yani kısaca :D

Hakkını vermek istedim.

Ha fotoğrafçı vardır filmli makine ile sana vay be dedirtecek fotoğraf çeker ama ben onlardan değilim, olmak gibi bir niyetim veya çabam da yok.

Net aleminde de öyle bir insanı görmedim (ancak belireteyim ki başka insanların fotoğraflarını da oturup incelemem).

Kabak lastik görmedim ama. Almanya da bir Türk Ferrari'sine lpg takmaya çalıştığını biliyorum. LPG takacak yerini bulamayınca İtalya'daki firmasına telefon açıyorlar. Onlarda hemen bir ekip yollayıp sorunu çözecez deyip ekip yolluyorlar. :D Sonuç; genel ekip adamın parasını iade edip arabaya geri alıyorlar. Adama bir daha Ferrari satılması yasaklanıyor. ^^

Bu tarz olaylar sadece bizim ülkede olur.

Demiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.