İçeriğe git

Nikon Lens Made ın Japan? Chına

Recommended Posts

Merhaba,

yeni aldığım Nikon 50mm f/1.4G, 85mm f/1.8G ve 105mm f/2.8 lenalerim made ın Chına. Nikon'un Çinde fabrikası varmı? Fasonmu ürettiriliyor? Uzun vadede Chına malı Lensler sorun yaratırmı? Bilgisi olan arkadaşlardan paylaşım rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba,

yeni aldığım Nikon 50mm f/1.4G, 85mm f/1.8G ve 105mm f/2.8 lenalerim made ın Chına. Nikon'un Çinde fabrikası varmı? Fasonmu ürettiriliyor? Uzun vadede Chına malı Lensler sorun yaratırmı? Bilgisi olan arkadaşlardan paylaşım rica ediyorum.

Ertan Bey, Merhaba;

Korkacak bir durum yok. Bildiğimiz gibi Nikon bir Japon firması ve sırf Japonyadaki işÇilik ücretlerinin yüksekliği nedeniyle başta giriş seviyesi kameralar ve bazı lensleri Tayland, Çin ve sanırım Endonezyada bulunan fabrikalarında üretiyorlar yada montaj yaptırıyorlar. Bu üretim yada montaj ise tamamen Japon mühendisler ve teknik adamların % 100 kontrolü altında ucuz işÇilik yapan yerel Çalışanlar tarafından yapılıyor. Eğer aldığınız ürünü güvenilir kaynaklardan almışsanız ve ürün gerÇekten de Nikon firmasına aitse ha Tayland yapmış ha Çin yada Endonezya farketmez. Aynı şekilde HP ve DELL laptoplar da Amerikan malı ama piyasada Amerikan malı pek göremedim. Çinde üretiliyor ve sorun yaşayanına rastlamadım. Sony laptoplarda da Japon ve Çin malı daha doğrusu montajı olan aynı modelleri gördüm. Aralarındaki tek fark 200-250 dolar işÇilikten gelen farkı o kadar.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan Bey, Merhaba;

Korkacak bir durum yok. Bildiğimiz gibi Nikon bir Japon firması ve sırf Japonyadaki işÇilik Ücretlerinin yÜksekliği nedeniyle başta giriş seviyesi kameralar ve bazı lensler olmak Üzere Tayland, Çin ve sanırım Endonezyada bulunan fabrikalarında Üretiyorlar yada montaj yaptırıyorlar. Bu Üretim yada montaj ise tamamen Japon mÜhendisler ve teknik adamların % 100 kontrolÜ altında ucuz işÇilik yapan yerel Çalışanlar tarafından yapılıyor. Eğer aldığınız ÜrÜnÜ gÜvenilir kaynaklardan almışsanız ve ÜrÜn gerÇekten de Nikon firmasına aitse ha Tayland yapmış ha Çin yada Endonezya farketmez. Aynı şekilde HP ve DELL laptoplar da Amerikan malı ama piyasada Amerikan malı pek göremedim. Çinde Üretiliyor ve sorun yaşayanına rastlamadım. Sony laptoplarda da Japon ve Çin malı daha doğrusu montajı olan aynı modelleri gördÜm. Aralarındaki tek fark 200-250 dolar işÇilikten gelen farkı o kadar.

Selamlar,

TeşekkÜr ederim Ümit bey. Dediğiniz gibi kullandığımız bir Çok teknik ÜrÜnler Çin, Tayland. Endonezya vs malı. Hatta hiÇ gÜndemden dÜşmeyen Aplle ÜrÜnleri bile. Aldığım yer internet'ten, sanalpazar.com'dan aldım, bu tarz yerlerden alış veriş yaparken de kendimce satıcının reyting puanlarına ve hakkında yapılan yorumlara bakarım. Zaten alınan ÜrÜn resmi garanti kapsamında değil.. Konuyu burada aÇma sebebim; yaklaşık 4 ay önce aldığım D800 ve 24-70 ÜrÜnlerin Japon Üretimi olmaları, akabinde aldığım ÜrÜnlerin 3'Ü de Çin Üretimi olunca "acaba" dedim kendi kendime:) Tekrar teşekkÜr eder, gÜzel bir hafta sonu dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan Bey,

Bende 105 mm makro lensi yetkili bir satıcıdan aldım ve Made in china yazıyor.

Bu tip lenslerin üretimi çindeki fabrikalarda yapılıyor.

NikonD4, D800 gibi ürünler Japon yadaki Sendai fabrikasında imal edilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.