İçeriğe git

Nikon DX için geniş açı lens..

Recommended Posts

sigma 10-20 kullanma fırsatım oldu.çok memnun kaldım.

sigma 8-16 nın başlangıç değeri cazip geliyor.hemde balıkgözü etkisine nispeten daha yakın geliyor.ara ara gözüm o açıyı da aramıyor değil.üstelik 12 mm ye denk geliyor olması da daha avantajlı gözüküyor

tokina 11-16 keskinliğinin iyi olduğunu duymuştum sanki, hafızam beni yanıltmıyorsa

bunların dışında ne önerilir bunlar arasında hangisi?

Türkiye şartlarında ulaşabileceğim lens nedir? alınabilirlik,satılabilirlik?kullanım rahatlığı,keskinlik vs.

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

sigma 10-20 kullanma fırsatım oldu.çok memnun kaldım.

sigma 8-16 nın başlangıç değeri cazip geliyor.hemde balıkgözü etkisine nispeten daha yakın geliyor.ara ara gözüm o açıyı da aramıyor değil.üstelik 12 mm ye denk geliyor olması da daha avantajlı gözüküyor

tokina 11-16 keskinliğinin iyi olduğunu duymuştum sanki, hafızam beni yanıltmıyorsa

bunların dışında ne önerilir bunlar arasında hangisi?

Türkiye şartlarında ulaşabileceğim lens nedir? alınabilirlik,satılabilirlik?kullanım rahatlığı,keskinlik vs.

şimdiden teşekkürler

Ali Bey, Merhaba;

2 Defa aynı başlıklı konu açmışsınız. Eğer birini silebilirsem sileceğim..:)

DX lense geniş açılar bildiğim kadarıyla zoom lens olarak bunlar. Birde Nikon AF-S 10-24 mm var unuttuğunuz. Hayyamda 2. el olarak 800 dolara gördüğümün hatırlıyorum. Onun dışında pek gördüğüm bir lens değil.

Tokina sanırım f2.8 diyaframdı ve bu diyaframla hızlı ve keskin bir lens ama DX gövdede 16.5- 24 mm oluyor. Bu açı işinizi görecekse elbette tokina alın

Sigma 8-16 ise Dx gövdede 12-24 mm ile gerçektende dar alanlarda inanılmaz güzel bir lens. Kullanma şansım olmadı ama forumlarda hakkında iyi şeyler okudum.

Türkiye şartlarında her 3 lensi de bulabilirsiniz. Gerçek geniş açı ise bana göre Sigma 8-16 mm. Bu lens dar alanlarda inanılmaz mükemmel bir lens.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğrusunu söylemek gerekirse nikon 10-24 kullanma fırsatım olmadı.ama sigma 10-20 den ne kadar iyi olabilir ki düz mantığındayım.dediğiniz gibi geniş açı denince 8-16 kulaga daha hoş geliyor ama açıkcası 2nci elde denk gelmedi hiç.bu 0ını almanın biraz güç oldugu bu lensin uzun vade de(fx) elden çıkartırkende zorlanılabileceğinin bi göstergesi midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

doğrusunu söylemek gerekirse nikon 10-24 kullanma fırsatım olmadı.ama sigma 10-20 den ne kadar iyi olabilir ki düz mantığındayım.dediğiniz gibi geniş açı denince 8-16 kulaga daha hoş geliyor ama açıkcası 2nci elde denk gelmedi hiç.bu 0ını almanın biraz güç oldugu bu lensin uzun vade de(fx) elden çıkartırkende zorlanılabileceğinin bi göstergesi midir?

Nikon'un optik kalitesini bence Sigma ile karıştırmayın. Sigma fiyatına göre kalite sonuçlar veren bir marka ama Nikon, Nikondur. Sigma 8-16 mm 2. elde bulmak elbette zor olur. Gördüğü açı itibariyle çok sevdiğim ama dikkatli olmazsanız distorsiyonla fotoğrafınıza mahvedecek kullanması çok zor bir lens. Bu nedenle herkes alıp kullanmıyor. Alıp kullananlar da kolay kolay satmıyorlar. Tam kare algılayıcılı kameraya geçtiğinizde elden çıkarmaya gelince; Merak etmeyin örnek 1000 dolara aldıysanız yine en az 500-600 dolara satarsınız. Yani elinizde patlamaz ve kolay satarsınız. çünkü ben şimdi bulsam temiz kullanılmış olanını 500-600 dolara şu anda hemen alırdım.

Bu lensin 12-24 mm yani tam kare algılayıcılı daha doğrusu filmli kameralar için olanını 2005 yılında filmli kameram Nikon F80 için alıp kullanmıştım. Daha sonra ilk dijital kameram olan Nikon D50' de 1.5 optik çarpan nedeniyle 18-36 mm odakla kullanmış ve Hindistanda, Taç Mahal gibi mimari çekimlerde olmayan saçlarımı yoldurmuştu. Tadı damağımda halen ve şu anda 1.5 optik çarpanlı kamera kullanıdığım için sigma 8-16 mm benimde aklımda. Amerika fiyatı sanırım 700 dolardı ama Türkiyede 1000 dolar civarı bir fiyatı var. özellikle Cami, kilise gibi mimari çekimlerde inanılmaz görüntüler veriyor. Size Hindistanda Sigma 12-24 mm lensle çektiğim bir portre fotoğrafı ekliyorum.

post-1809-0-26208900-1349606129_thumb.jp

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok çok teşekkürler alakanıza. 12-24 dx bir lens değil miydi? ben mi yanlış hatırlıyorum. tam karelerde 14-24 diye hatırlıyorum ama...

sanırım varacağım sonuç bulabildiğim takdirde temiz bir 8-16(nikonda o açıda muadil yok sanırım)

b planı olarak ta ekonomik şartlar doğrultusunda sigma 10-20 ye doğru yol alacağım galiba.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

çok çok teşekkürler alakanıza. 12-24 dx bir lens değil miydi? ben mi yanlış hatırlıyorum. tam karelerde 14-24 diye hatırlıyorum ama...

sanırım varacağım sonuç bulabildiğim takdirde temiz bir 8-16(nikonda o açıda muadil yok sanırım)

b planı olarak ta ekonomik şartlar doğrultusunda sigma 10-20 ye doğru yol alacağım galiba.

Sigmada DG nin (12-24 mm DG) anlamı tam kare algılayıcılı ve filmli kameralarda kullanılabilir ve DC' nin (Sigma 10-20 mm DC) anlamı ise 1.5 optik çarpanlı DSLR kameralarda yani küçük sensörlü kameralarda kullanılabilir demektir. Nikon'un DX gövdelerde zoom olarak en geniş açısı 10-24 mm ve tam kare algılayıcı DSLR ler içinde 14-24 mm lensi bulunuyor. Nikonda DX yani 1.5 optik çarpanlı gövdeler için en geniş aralık 10-24 mm dir. Geniş açı konusunda Sigma neredeyse tek firmadır.

Sigma 10-20 mm de güzel lenstir ama bulursanız temiz bir Sigma 8-16 mm mükemmel olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Selamlar,

Ben de ne zamandır Nikon DX için geniş açı araştırıyorum. Bana Tokina 11-16 diyafram aralığından dolayı daha cazip geldi. Amerika'dan 545 dolara aldım. İnşallah pişman olmam. Deneme fotoğraflarımı lens gelince atarım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.