İçeriğe git

Recommended Posts

Merhaba tavsiye ağacı niteliğindeki professiyoneller ve göz hakkını almak isteyen benim gibi mahalle gençleri..

Bir makine almak istiyorum çoğu kişide D90 fanatizmi var dolaylı yoldan da olsa bilindik bir cihaz D90'ı al ondan şaşma, - olur mu ya d90 gibisi tabi ki d90 d90.. gibi ibarelerle karşı karşıyayım..

Araştırmalarım sonucu D3200 yeni anlamadığım bir çok özellikle karşımda ve 18-55 mm kit objektifiyle ve 24 mp özelliğiylede cezbedici fiyat olarakta 1600 liraya D3200 1800 lirayada D90 tekabul ediyor ki benim için aradaki 200 lira 1800 liralık birikimim göz önüne alınınca az para değil demekten çok daha fazlasını ifade ediyor.

Şimdi gelelim soru ve kararsızlıklara, Bilgilerim çok taze ve eksik ama geliştirmekte önüm açık meraklı ilgili ve araştırmacı biriyim. Şuan bir fotografçıda çalışıyorum burdan da duyduğum ve yazılarınızdan okuduğum kadarıyla gövdenin çok bir önemi yok iş lenste.

D3200 de 24 mp olması bir (-) midir yoksa (+) mı? D90 18-105 objektif kalitesini D3200 18-55 lik ama 24 mp lik fark ve yeni özellikleriyle elde edebilir hatta geçebilir mi?

Keskinlik önemli benim için çünkü kaliteyi oluşturan en net şeylerden biri.

D90 ile D3200 arasında bir kıyaslama yaparsak sizce hangisi?

Aralarında birbirlerine kıyasla ne gibi + veya - leri vardır?

İleride studio ve dış model çekimlerine yönelirsem hangisi yarıda bırakabilir beni? yada işime daha çok yarar gelir?

Not: İnternet Programcısıyım, makinaya alıştıktan ve yeni bilgiler edindikten sonra (geliştirdikten) sonra para kazanmak için gerek şirket çekimleri olsun model çekimleri gibi bir çok farklı nedenle fotograf çekimlerinden para kazanmayı da hedefliyorum web tasarım ve programcılıklada bağdaşık bir halde de yürütebilirim.

Tavsiyeleriniz gerçekten altın değerinde Şimdiden teşekkür ediyorum.

Bir bakarsın sonbahar ilk olur senin için.

Belkide ilkbaharda son bulursun.

Hiç bir soru boş olmamalıdır. Boş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda hiçbir deneyimi olmayana git D3200 al derdim.

Ama studio ve dış model çekimlerinden bahseden birine de bu saatte hala yeni bir D90 almasını tavsiye etmezdim, çünkü D90 sınıfında iyi bir gövde olmakla birlikte artık misyonunu doldurduğuna inanıyorum. Sadece ikinci el ve/veya çok cazip fiyata düşerse para veririm bulunduğumuz zaman diliminde bir D90'a. Bahsettiğiniz işi yapan kişiye git bir D300 veya D300S al derdim.

D90 ile D3200 kıyas kabul etmez. Farklı segmentlerin makinaları bunlar. Boynuma asıp sokakta gezeceksem "bu saatte" tabii ki D3200 mantıklı seçim olur. Gerektiğinde full HD film özelliğini kullanırım, zorda kalında 24 mp lik sensörden istediğim rahatlıkla crop yaparım. Ama bu işten para kazanacaksam atım güçlü olmalı. İnanıyorum ki D3200 size bir süre yeter, sonrasında zaten kendiniz işin püf noktalarının farkına varıp değil D90'ı, bir D300S'i bile eleyip direk D600 veya D400 diyeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşe

Bu konuda hiçbir deneyimi olmayana git D3200 al derdim.

Ama studio ve dış model çekimlerinden bahseden birine de bu saatte hala yeni bir D90 almasını tavsiye etmezdim, çünkü D90 sınıfında iyi bir gövde olmakla birlikte artık misyonunu doldurduğuna inanıyorum. Sadece ikinci el ve/veya çok cazip fiyata düşerse para veririm bulunduğumuz zaman diliminde bir D90'a. Bahsettiğiniz işi yapan kişiye git bir D300 veya D300S al derdim.

D90 ile D3200 kıyas kabul etmez. Farklı segmentlerin makinaları bunlar. Boynuma asıp sokakta gezeceksem "bu saatte" tabii ki D3200 mantıklı seçim olur. Gerektiğinde full HD film özelliğini kullanırım, zorda kalında 24 mp lik sensörden istediğim rahatlıkla crop yaparım. Ama bu işten para kazanacaksam atım güçlü olmalı. İnanıyorum ki D3200 size bir süre yeter, sonrasında zaten kendiniz işin püf noktalarının farkına varıp değil D90'ı, bir D300S'i bile eleyip direk D600 veya D400 diyeceksiniz.

Bir süreden kastınız 4 belkide 5 sene ise D3200'ün peşinde koşmalıyım. Yalnız dediğim gibi D3200'ün D90 a göre + veya - leri nelerdir? Kıyas olmaz dediğinizde kararsızlıktan kurtulmam mümkün değil.

Teşekkürler ama soruma cevap alamadım. Daha açıklayıcı veya direkt soruma yanıt cevapları verirseniz sevinirim hocam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorduğunuz modellerden hangisini alırsanız alın fotoğrafçıda çalışan birine 1 yıl sonra her ikisi de yetmeyecektir (kendini normal hızda geliştiren biri için konuşuyorum). Gövdelerin ömrü 3-4 yıldır, lensler eğer akıllı alım yapılırsa 20-30 yıl kullanılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir bakarsın sonbahar ilk olur senin için.

Belkide ilkbaharda son bulursun.

güzel....

alıntıdır;

Nikon D90 modelinde video kaydı esnasında otomatik odaklama özelliği yok!

Pazarlanan megapikselden ziyade sensör alanına göre fotoğraf makinesinin gerçek çözünürlüğü daha önemlidir. Nikon D3200 modelinde %98 daha fazla çözünürlük mevcut

Nikon D90 modeli ile objektifin kendi otomatik focus motoruna ihtiyaç duymadan otomatik odaklama yapılabiliyor D90 da gövdede netleme motoru var AF lensler çalışır.D3200 de yok.

http://kiyas.la/fotograf-makinesi/karsilastir/Nikon-D3200-vs-Nikon-D90

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam ikinize de teşekkürler verdiğiniz site güzelmiş. D90 da AF var ama D3200 e AF li lens alsam o çalışmaz mı kafam karıştı. Almayı düşündüğüm ürün D5100 veya D5200 olsa idi karşılaştırmalardaki farkları gözümle sonuçlarını göremediğim için bir karşılaştırmadaki farkların değerlerini bana nitelendirebilir misiniz?

Işıkların yarattığı engebeler karanlıkta düzleşir.

Bazen ışıkları yakmak değil yön vermek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hızlı bir şekilde Nikon a ait terimler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Makine kitapçıklarınızı defalarca okuyun.

AF ve AF-S tipi objektifler vardır. Bundan bahsetmek istemiştim.

D90 gövdede netleme motoru olduğu için AF ve AF-S tipi objektiflerle otomatik netleme çalışır.

Diğer gövdelerde D3100-D3200-D5000 de AF tipi lensler otomatik netleme çalışmaz.

örn; 50 mm AF 1,8 D D90 da otomatik netleme çalışır. Diğer gövdelerde oto netleme yapmaz. Ama 50 mm 1,8 G AF-S tipi lens tüm gövdelerde netleme yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D5100 Gövde + 18-55mm VR Lensle birlikte 1380 Liraya buldum ürün incelemelerini izledim bana cazip geldi. D3200 ilede teknik bir fark göremedim MP dışında zaten D3200'ün VR lensli modelleri 1800 den aşa değil. Fiyat olarak özellikle çok uygun gibi D1200, sizce iyimidir.

Yeniçarşım.com da

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bulduğun fiyat iyi. Sanırım garanti ( Karfo ) yok.

ikisi arasında başka farklar da var.

http://kiyas.la/fotograf-makinesi/karsilastir/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5100

genel olarak çok bir fark oluşmaz ama ağırlıklı olarak fotoğrafla uğraşacaksanız D5100 video ile uğraşacaksanız d3200

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıralamada D5000 serisi D3000 serisinin üzerindedir.

D3000 serisi - D3200 ile güncellendi

D5000 serisi - D5200 ile güncellenecek

D7000

D300s - D400 ile güncellenecek

D600 - Yeni

D800 - Yeni

D4 - Yeni ( D3 serisinin yerine geldi )

Sürekli yenileniyor ve teknoloji çok daha iyi noktalara gidiyor.

Evet fark sensörü.Yüksek megapiksel keskin fotoğraf olmaz. Keskinlik ışık, objektif ve fotoğraf çekim kurallarına uyma ile sağlanır.Yüksek megapikselde krop yaptığınızda veya büyük boy baskı aldığınızda ( bina dış cephe gibi ) işe yarar.

D5100 de Sensör pixellerinin her biri diğerine göre daha büyük buda üzerine daha iyi ışık alması demek oluyor.Her biri 22.9 µm².D3200 14.8 µm². D 5100 daha yüksek iso değerlerine çıkabiliyor.

örneğin Kompak makine sensörleri bu makinelerdeki sensörlerinden yaklaşık 4 / 1 oranında daha küçüktür. Günümüzde herbiri yüksek megapiksellere çıktı. 12 -14 MP ama sensör 9x6 mm

Bu sensörlerdeki piksel boyutunu düşünün. Bu yüzdende fotoğraf kaliteleri büyük sensörü olan makinelere göre düşüktür.

Bu işin sonu yok her ikiside iyidir alın ve üretmeye başlayın zaman geçtikçe eksiklerinizi giderip doğru kararları zaten verirsiniz.

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.