İçeriğe git

Nikon D7000 sorunu

Recommended Posts

Nikon D7000 aşırı hassas bir netliğe sahip bunu anladım. Makinem sıfır olarak geldi dün ve kendi ellerimle hemenceceik objektifini taktım ve F22 değerinde çekimler yaptım. 5-6 çekimden sonra noktalar oluşmaya başladı. Havadaki oksijeni bile görüntüleuecek neredeyse gerçekten hassas bir makine. 8-16 arası değerler en iyisi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yeni aldığım Nikon d7000 çektiğim fotoğraflarda leke çıkıyor ne yapmalıyım ?

Merhaba;

Toz veya zamanla nemden oluşan lekeye benziyor. Sensör temizliği ile sorun ortadan kalkacaktır. Kameranızı çok fazla ısı değişikliğinin olduğu yerlerde tutmayın ve unutmayın ki kameranız tıpkı biz insanlar gibidir. Yani ideal sıcaklığı ve nemi tercih edecek şekilde üretilmişlerdir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Toz veya zamanla nemden oluşan lekeye benziyor. Sensör temizliği ile sorun ortadan kalkacaktır. Kameranızı çok fazla ısı değişikliğinin olduğu yerlerde tutmayın ve unutmayın ki kameranız tıpkı biz insanlar gibidir. Yani ideal sıcaklığı ve nemi tercih edecek şekilde Üretilmişlerdir.

Selamlar,

haydaaaa ya yarın alıcam bende ama nedir bunlar anlamadım bir alim bakim olmadı ikinci bir alternatif dÜşÜnÜcem onuda şimdiden kararlaşdırmak lazım yardımlarınızı beklerim Ümit hocam artı yarın biraz başınızı ağrıtcam makineyle iligili :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

haydaaaa ya yarın alıcam bende ama nedir bunlar anlamadım bir alim bakim olmadı ikinci bir alternatif dÜşÜnÜcem onuda şimdiden kararlaşdırmak lazım yardımlarınızı beklerim Ümit hocam artı yarın biraz başınızı ağrıtcam makineyle iligili :)

Gökhan Bey,

Bu fotoğraftaki şey yağ değil öncelikle korkmayın. Aldığınız yere hayyamdan peşpeşe alınan kameralarda sorunlar çıktığından bahsedin ve bir sorun olursa iade veya değiştirme garantisini de mutlaka alın. Yarın İstanbul dışında olacağım.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

Bu fotoğraftaki şey yağ değil öncelikle korkmayın. Aldığınız yere hayyamdan peşpeşe alınan kameralarda sorunlar çıktığından bahsedin ve bir sorun olursa iade veya değiştirme garantisini de mutlaka alın. Yarın İstanbul dışında olacağım.

Selamlar,

tabikide bahsetcem garantisini veriyor zatende niye bu kadar sık sık çıkıyor enterasan bir şansımızı deniyelim bakalım hayırlısı diyelim. :) ben size sorularımı yöneltirim mÜsait bir durumda cevap verirsiniz umıt hocam :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 kere sıfır makine verdiler ikisindede küçük noktalar oluşuyor F22 gibi yüksek değerlerde. İnceliyorlar leke yok sensörde falan. Mikro düzeydeki tozları veya nemi bile algılıyor herhalde makine.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

tabikide bahsetcem garantisini veriyor zatende niye bu kadar sık sık çıkıyor enterasan bir şansımızı deniyelim bakalım hayırlısı diyelim. :) ben size sorularımı yöneltirim mÜsait bir durumda cevap verirsiniz umıt hocam :)

Gökhan Bey,

özellikle Hayyamdan son dönemde alınan kameralarda çıkan bu hatadan bahsedin ki; Alacağınız adamın elinde belki de sakladığı ve bir satayım, olmazsa değiştiririm dediği böyle problemli bir kamera olabilir size satmayı dÜşÜndÜğÜ, bilemiyorum, çok mu septik bir tavır bu ama sağlam gitmek gerek diye dÜşÜnÜyorum.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit bey makine sıfır olarak geldi objektifini taktım ve vizörden bakınca ufak bir toz parçası gibi bir şey vardı yakınımda bulunan fotoğrafçıya gittim objektifi çıkarıp sensöre dogru Üfledi acaba bundan kaynaklı olabilirmi? Gökhan almanyadan alındı..

- Munzur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit bey makine sıfır olarak geldi objektifini taktım ve vizörden bakınca ufak bir toz parçası gibi bir şey vardı yakınımda bulunan fotoğrafçıya gittim objektifi çıkarıp sensöre dogru Üfledi acaba bundan kaynaklı olabilirmi? Gökhan almanyadan alındı..

Objektifi hangi ortamda çıkardınız? Ayrıca vizörden bakarken gördÜğÜnÜz tozun sensörle alakası yok, ya lenstedir ya da prizmada. Sensör temizliği bile eğer özel oda (clean beach) yoksa "bari" banyoda yapılır, havadaki nemden dolayı tozun en az bulunduğu yerdir banyo.

özetle, sizin yÜklediğiniz fotoğraftaki leke sadece ve sadece toz; temizlemeyle hallolur ve bu tozun sebebi bÜyÜk ihtimalle ulu orta her yerde değiştirilen lenstir. Kaldı ki tozun giremeyeceği yer yoktur. Sizin bu fotoğrafınızda D7000'ler için bahsedilen yağ problemi yoktur. Bu konuda deneyimli bir ustaya sensörÜ temizletmeniz yeterli.

F16 değerinden sonra difraksiyon denen sıkıntı başlar, hatta bu fotoğraflar gerçek çözÜnÜrlÜk hesaplamalarında sınıfta kalırlar; 16 mp lik sensörle çektiğiniz bir foto eğer F22 gibi bir değere sahipse baskıda alacağınız mp miktarını bi araştırın derim. Makro ve ÜrÜn fotoğrafı haricinde F16'nın Üzerine çıkmanın sebebini anlamakta zorlanıyorum. Ve nedense bu hep bizim Ülkemizde oluyor. Eğer F16'yı geçmezseniz bu tÜr kÜçÜk tozları da zaten görmezsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

özellikle Hayyamdan son dönemde alınan kameralarda çıkan bu hatadan bahsedin ki; Alacağınız adamın elinde belki de sakladığı ve bir satayım, olmazsa değiştiririm dediği böyle problemli bir kamera olabilir size satmayı dÜşÜndÜğÜ, bilemiyorum, çok mu septik bir tavır bu ama sağlam gitmek gerek diye dÜşÜnÜyorum.

Selamlar,

Aynı fikirdeyim öyle yapcam zaten. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Objektifi hangi ortamda çıkardınız? Ayrıca vizörden bakarken gördÜğÜnÜz tozun sensörle alakası yok, ya lenstedir ya da prizmada. Sensör temizliği bile eğer özel oda (clean beach) yoksa "bari" banyoda yapılır, havadaki nemden dolayı tozun en az bulunduğu yerdir banyo.

özetle, sizin yÜklediğiniz fotoğraftaki leke sadece ve sadece toz; temizlemeyle hallolur ve bu tozun sebebi bÜyÜk ihtimalle ulu orta her yerde değiştirilen lenstir. Kaldı ki tozun giremeyeceği yer yoktur. Sizin bu fotoğrafınızda D7000'ler için bahsedilen yağ problemi yoktur. Bu konuda deneyimli bir ustaya sensörÜ temizletmeniz yeterli.

F16 değerinden sonra difraksiyon denen sıkıntı başlar, hatta bu fotoğraflar gerçek çözÜnÜrlÜk hesaplamalarında sınıfta kalırlar; 16 mp lik sensörle çektiğiniz bir foto eğer F22 gibi bir değere sahipse baskıda alacağınız mp miktarını bi araştırın derim. Makro ve ÜrÜn fotoğrafı haricinde F16'nın Üzerine çıkmanın sebebini anlamakta zorlanıyorum. Ve nedense bu hep bizim Ülkemizde oluyor. Eğer F16'yı geçmezseniz bu tÜr kÜçÜk tozları da zaten görmezsiniz.

Sanırım f22 değerinde fotoğraf çekmenın sebebi sadece bu olayı test etmekdir yani manzara fotoğrafında dediğiniz gibi f22 değerine çıkmanın mantığı yok ama bu makineler iyi olduğu kadar kronik sorunlarıylada Ün kazanmış alan arkadaş test için f22 de çekim yapıyor tozu görÜncede ahanda prblemli diyor makine için. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

Selamlar,

Hocam aldım makinayı yorumları bekliyorum..Artı tÜrkçe kullanım kitapçığı pdf olarak nette mevcutmudur acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hocam aldım makinayı yorumları bekliyorum..Artı tÜrkçe kullanım kitapçığı pdf olarak nette mevcutmudur acaba?

Gökhan Bey, GÜnaydın;

Hayırlı olsun gÜle gÜle kullanın. Kullanma kılavuzunu Kemal bey yayınlamış.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey, GÜnaydın;

Hayırlı olsun gÜle gÜle kullanın. Kullanma kılavuzunu Kemal bey yayınlamış.

Selamlar,

Hocam teşekkÜrler. Yukardaki resimlerde sırasıyla f22-f16-f25 çekimler mevcut ben sanki sol Üst köşede çok hafif bir gölge nokta gördÜm birde siz bakarmısınız..bu çekimler 340 cı shutterım falan onuda belirtim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

bu resimlerde fokus denemelerim doğrumu yaptım nasıl yaptım bilemiyorum bir bakınız. :)

Ben bir problem göremedim ama şüphelendiğiniz bir durum oluştu mu? Eğer öyleyse ona göre netlik test kağıtları varmış piyasada onu alıp denemek lazım. Şimdiye kadar hiç ihtiyacım olmadığı için nasıl kullanılır bilmiyorum. Şüpheli bir netlik problemi varsa bu netlik kartının kullanımını bilen birileri sitemizde vardır mutlaka....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herhangi bir netlik problemi göremedim ben ama bilen biri varsa denemek isterim nasıl yapılcak..birde o mavı gökyuzu resımlerınde solda sanki bir hafıf nokta var gıbı geldı bana prblem olurmu ama bılmıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.