İçeriğe git

Nikon D7000 sorunu

Recommended Posts

Nikon D7000 aşırı hassas bir netliğe sahip bunu anladım. Makinem sıfır olarak geldi dün ve kendi ellerimle hemenceceik objektifini taktım ve F22 değerinde çekimler yaptım. 5-6 çekimden sonra noktalar oluşmaya başladı. Havadaki oksijeni bile görüntüleuecek neredeyse gerçekten hassas bir makine. 8-16 arası değerler en iyisi.

Alan derinliğini arttırmak için olabildiğince büyük f değeri kullanmak isteyebilirsiniz ama en iyi optik kalite için f/11′i pek aşmamaya özen göstermek gerekir çünkü belli f değerlerinden sonra diyafram çapının çok küçülmesinden kaynaklanan netlik kayıpları görülmeye başlar.(Alıntı)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

herhangi bir netlik problemi göremedim ben ama bilen biri varsa denemek isterim nasıl yapılcak..birde o mavı gökyuzu resımlerınde solda sanki bir hafıf nokta var gıbı geldı bana prblem olurmu ama bılmıyorum

Merhaba;

İlk fotoğraftan sonrası bende açılmadı. Galiba o site üyelik istiyor. İlk fotoğrafta da bir sorun görünmüyor. İnternetten (google amcadan) netlik kartının nasıl kullanıldığını araştırabilirsin. Bence kameranda netlik bakımından bir sorun yok....

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

İlk fotoğraftan sonrası bende açılmadı. Galiba o site Üyelik istiyor. İlk fotoğrafta da bir sorun görÜnmÜyor. İnternetten (google amcadan) netlik kartının nasıl kullanıldığını araştırabilirsin. Bence kameranda netlik bakımından bir sorun yok....

Selamlar,

mrb hocam ilk foto zaten f22 bende göremedim banada öyle gelmiş olabilir şuan için çok şÜkÜr prblem yok netlik olayındada prblem olucağını zanletmiyorum çokda kuracalamanın mantığı yok bence bu kadar test kafi gibi. arada sensör toz temızleme yapmamız gerekirmi makınenın menusunden?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

mrb hocam ilk foto zaten f22 bende göremedim banada öyle gelmiş olabilir şuan için çok şÜkÜr prblem yok netlik olayındada prblem olucağını zanletmiyorum çokda kuracalamanın mantığı yok bence bu kadar test kafi gibi. arada sensör toz temızleme yapmamız gerekirmi makınenın menusunden?

Bence de kamerayı bir yerden sonra test etmek artık septizmin doruk noktası...:) Hiç kafanız karışmasın taş gibi makina elinizdeki. Suya ve neme de dayanıklı mÜkemmel bir gövde. Sensör temizlemeye gelince MenÜde zaten açılış ve kapanışta temizle diye bir seçenek var. Onu seçersen her açılışta sensörÜ temizler ama şunu asla unutma bu sadece yapışmayan tÜr tozlar için elektrostatik bir temizleme yöntemi. Yani ilerde kamerayı kullandıkça yine lekeler oluşabilir. Korkulacak bir durum yok.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence de kamerayı bir yerden sonra test etmek artık septizmin doruk noktası... :) Hiç kafanız karışmasın taş gibi makina elinizdeki. Suya ve neme de dayanıklı mÜkemmel bir gövde. Sensör temizlemeye gelince MenÜde zaten açılış ve kapanışta temizle diye bir seçenek var. Onu seçersen her açılışta sensörÜ temizler ama şunu asla unutma bu sadece yapışmayan tÜr tozlar için elektrostatik bir temizleme yöntemi. Yani ilerde kamerayı kullandıkça yine lekeler oluşabilir. Korkulacak bir durum yok.

Selamlar,

O modÜlÜ açmadım açmanın mantığı varmı acaba? klavuzda çok kullanmanın bişey yapcağını söyluyordu şuanda aklıma gelmiyorda acaba her açılışda ayarını yapsammı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

O modÜlÜ açmadım açmanın mantığı varmı acaba? klavuzda çok kullanmanın bişey yapcağını söyluyordu şuanda aklıma gelmiyorda acaba her açılışda ayarını yapsammı?

Ben kameramı aldığım gÜnden beri bu ayarda kullanırım. bir sorun da olmadı ama zaman zaman kullanıma bağlı olarak toz lekeleri oluştu ve uzman bir tamirciye veya servise temizlettim.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kameramı aldığım gÜnden beri bu ayarda kullanırım. bir sorun da olmadı ama zaman zaman kullanıma bağlı olarak toz lekeleri oluştu ve uzman bir tamirciye veya servise temizlettim.

Selamlar,

her kapanışda ayarını açayım o zaman..hocam alttaki reismde işaretledim sanki orda ufak bir gölge var gibi??

4495dsc0367xd.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu iki ayrı yerde açılmış ve konuşuluyor. Nasıl bir makine bu D7000 merak ettim.

D7000 için çok kunuşulan bir konu. D300s ve D800 kullanıyorum ben hiç raslamadım. çevremde kullanan arkadaşlara sordum sorunsuz devam ediyorlar. Bir çoğuda ornito ( kuş ) ve vahşi yaşam fotoğraflamada bol tozlu, rüzgarlı ve yağmurlu havalarda kullanıyorlar üstelik.

Gökhan Bey

çekilen fotoğraflarda sıkıntılı bir şey görünmüyor. Bazılarıda açılmıyor.

Her açılışta temizle modunda kullanın .

Mümkünse açık havada lens değiştirmeyin.

Maddi durum uygunsa prime denilen lenslere yönelin. Zoom lensler hareketli mekanizmadan dolayı içeriye toz alır, kurtuluş yok.

Lens bir tane ise çıkarmamaya özen gösterin . çıkartacağınız zaman toz olmayan yerleri tercih edin . Toz temizlerken lens değiştirirken bayonet kısmı aşağıya bakacak şekilde tutun.

Leke için endişelenmeyin Lenste veya sensörde zaman içinde oluşur. Bunlar iyi bir servis bulursanız temizlettirerek giderilir.

Birazda düzenleme programlarını öğrenmek gerek. ( Adobe PS gibi ) temizlettiğiniz gün tekrar gelebilir bu tip lekeler .

ümit Hocanın dediği gibi elinizdeki taş gibi makine. Bırakın test etmeyi bunun sonu yok. üç beş temizlemede giderilmedi ise ( içinize sinmediyse ) geri verin aldığınız yere .

Fotoğraf üretmeye başlayalım öncelikle.

üretmeye başladıkça güzel hoşa giden fotoğraflar oluştukça göreceksiniz ki ne sensör lekesi ne lenste oluşan kirlilik gözünüze görünmeyecek . İyi kompozisyon oluşturmak, akılda kalan güzel, beğenilen fotoğraflar üretmek inanın çok daha zordur. Asıl bu konulara yönelmek ve kafa yormak gerekir.

Sensör kirlendimi verir temizletirsiniz.

Fotoğraf kurallarına uymayan ışığı göremediğimiz kompozisyondan sınıfta kalmış fotoğraflar pırıl pırıl olsa lekesiz olsa ne fark eder.

Kolay gelsin,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu iki ayrı yerde açılmış ve konuşuluyor. Nasıl bir makine bu D7000 merak ettim.

D7000 için çok kunuşulan bir konu. D300s ve D800 kullanıyorum ben hiç raslamadım. çevremde kullanan arkadaşlara sordum sorunsuz devam ediyorlar. Bir çoğuda ornito ( kuş ) ve vahşi yaşam fotoğraflamada bol tozlu, rüzgarlı ve yağmurlu havalarda kullanıyorlar üstelik.

GÖkhan Bey

çekilen fotoğraflarda sıkıntılı bir şey gÖrünmüyor. Bazılarıda açılmıyor.

Her açılışta temizle modunda kullanın .

Mümkünse açık havada lens değiştirmeyin.

Maddi durum uygunsa prime denilen lenslere yÖnelin. Zoom lensler hareketli mekanizmadan dolayı içeriye toz alır, kurtuluş yok.

Lens bir tane ise çıkarmamaya Özen gÖsterin . çıkartacağınız zaman toz olmayan yerleri tercih edin . Toz temizlerken lens değiştirirken bayonet kısmı aşağıya bakacak şekilde tutun.

Leke için endişelenmeyin Lenste veya sensÖrde zaman içinde oluşur. Bunlar iyi bir servis bulursanız temizlettirerek giderilir.

Birazda düzenleme programlarını Öğrenmek gerek. ( Adobe PS gibi ) temizlettiğiniz gün tekrar gelebilir bu tip lekeler .

ümit Hocanın dediği gibi elinizdeki taş gibi makine. Bırakın test etmeyi bunun sonu yok. üç beş temizlemede giderilmedi ise ( içinize sinmediyse ) geri verin aldığınız yere .

Fotoğraf üretmeye başlayalım Öncelikle.

üretmeye başladıkça güzel hoşa giden fotoğraflar oluştukça gÖreceksiniz ki ne sensÖr lekesi ne lenste oluşan kirlilik gÖzünüze gÖrünmeyecek . İyi kompozisyon oluşturmak, akılda kalan güzel, beğenilen fotoğraflar üretmek inanın çok daha zordur. Asıl bu konulara yÖnelmek ve kafa yormak gerekir.

SensÖr kirlendimi verir temizletirsiniz.

Fotoğraf kurallarına uymayan ışığı gÖremediğimiz kompozisyondan sınıfta kalmış fotoğraflar pırıl pırıl olsa lekesiz olsa ne fark eder.

Kolay gelsin,

Hocam Öncelikle teşekkür cevap için.Bencede prblem yok ve dediklerinize katılıyorum ben sadece merakdan bakdım biraz en son ekledğim resimde hafifden bir sanki nokta varmı onu seçemedim sizde bir bakarsanız sağ tıklayıp kayıt etle resmi büyütebilirsiniz beyaz yuvarlaklı kısım..Zaten mantıken bakıldığında f22 ayarda gÖkyüzü çekiyorsunuz sensÖrün üstünde gÖzle gÖrülmücek kadar nokta tozda buna sebebiyet vermiş olabilir bu bir sorun değil olağan birşey lensi aldıgım yer takdı dukkanın ıcınde ben olsam evde banyoda takıcakdım.SensÖr ayarını her acılıs olarak yapıyorum o zaman..Saygılar. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

leke yapan makinenizin seri numarası kaç ile başlıyor

Valla benim makınede cok sukur bir problem yok resımler ortada sankı bıtane hafıf bse var gıbı geldı oda prblem deildir.Benım no 5 ıle baslıyor ama msj sahıbı arkadasınkını bılmıyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

her kapanışda ayarını açayım o zaman..hocam alttaki reismde işaretledim sanki orda ufak bir gölge var gibi??

4495dsc0367xd.jpg

Evet orada bir leke var ve 1 sensör temizliği ile gidebilecek türden veya siz PS de silebilirsiniz o lekeyi. Temizliğini yaptırıncaya kadar çektiğiniz fotoğraflarda farkedebildiklerizi PS de silin.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet orada bir leke var ve 1 sensör temizliği ile gidebilecek tÜrden veya siz PS de silebilirsiniz o lekeyi. Temizliğini yaptırıncaya kadar çektiğiniz fotoğraflarda farkedebildiklerizi PS de silin.

Selamlar,

Yok yarın götÜrÜp temizletcem hocam hafif bişe zaten..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuel modda 18-105 VR Kit lens ile çektim.

exifleri nedir resmin? Makinan nasıl lekeler mevcutmu yine?Benimkinde çok hafif bir nokta çıkdı yakınlaştırınca belli oluyor yarın temizletcem..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk aldığım garantili sıfır D7000'de lekeler vardı. Firma sattığı malın arkasında durdu ve yeni D7000 getirttiler yeni üretim seriden. Gelen ürünüde kendi gözlerimle görmem için sıfır kutusundan bana açtırdılar. Bende kutuyu aldığım gibi objektifi taktım ve başladım çekime. F22 ve üstü 4-5 çekim sonunda çok küçük noktalar olduğunu fark ettim. Bu noktalar normal bir manzara,portre çekiminde fark edilmiyor bile. Saf mavi gökyüzü çekilince anca fark ediliyor. F8-16 gibi değerlerde ise bu lekeler hiç çıkmıyor. üstteki fotoğraf F8, 1/250 ve iso 800'de tarafımdan çekildi ve gayet net. D7000 gerçekten çok hassas bir makine.

Bizzat Nikon'dan gelen bir başka bilgilendirmeyide paylaşayım sizinle; özellikle nemli bölgelerde makinenin ani sıcaklık değişimleri ile sensörde nem oluşması gibi durumları mevcut. Bu Nikon'a özel değil bütün markalar için aynı. Nikon önlem olarak özel bir teknoloji ile üretilmiş sıvı sürüyormuş sensörlerine nemin sensörde tutulmasını engellemek adına. Kararı müşteriye bırakmışlar ama herhangi bir temizleme amacıyla sensörden toz ile birlikte o maddeninde silinmesini pek tavsiye etmiyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk aldığım garantili sıfır D7000'de lekeler vardı. Firma sattığı malın arkasında durdu ve yeni D7000 getirttiler yeni üretim seriden. Gelen ürünüde kendi gözlerimle görmem için sıfır kutusundan bana açtırdılar. Bende kutuyu aldığım gibi objektifi taktım ve başladım çekime. F22 ve üstü 4-5 çekim sonunda çok küçük noktalar olduğunu fark ettim. Bu noktalar normal bir manzara,portre çekiminde fark edilmiyor bile. Saf mavi gökyüzü çekilince anca fark ediliyor. F8-16 gibi değerlerde ise bu lekeler hiç çıkmıyor. üstteki fotoğraf F8, 1/250 ve iso 800'de tarafımdan çekildi ve gayet net. D7000 gerçekten çok hassas bir makine.

Bizzat Nikon'dan gelen bir başka bilgilendirmeyide paylaşayım sizinle; özellikle nemli bölgelerde makinenin ani sıcaklık değişimleri ile sensörde nem oluşması gibi durumları mevcut. Bu Nikon'a özel değil bütün markalar için aynı. Nikon önlem olarak özel bir teknoloji ile üretilmiş sıvı sürüyormuş sensörlerine nemin sensörde tutulmasını engellemek adına. Kararı müşteriye bırakmışlar ama herhangi bir temizleme amacıyla sensörden toz ile birlikte o maddeninde silinmesini pek tavsiye etmiyorlar.

Resim hoş olmuş.İyide sonuçda bu sensör bir zamansonra temizlencek her türlü o sıvı gidecek ben yarın bi kez temizletecem olmadı leke sorun yaratıcak bir şekilde değil zaten zor görünür halde ama yinede gitmesini isterim tabi yarın yine bilgileri paylaşırım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence okadar basit bir toz için dokunma sensöre. F8-16 arası git bir portre manzara çek o leke çıkıyormu?

Bazen f22 kullanmamız gerekmezmi.. f16 çekdiğim bir resim vardı dur deniyim şimdi duvarı çekiyorum ordan bakıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

f8 de çıkmadı f16 da daha az belırgın olarak çıkdı birde f32 de denedim onda belırgın ve küçük çıkdı sağ köşelerde de 2 tane falan belirgin olmayan çıkdı f32 de..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teorikte F arttıkça netlik artar ama diyaframı çok kısıncada elktronların püskürme yaparak bulanıklaşmaya neden olduğu ve netliği azalttığıda ayrı bir tartışma konusu. Ben yukarıdaki kediyi basit bir kit lens ile 8 diyaframda çektim ve netlik ortada. Temizletmek yerine F8 gibi değerler ile yola devam et. Özellikle nemli bÖlgelerde temizlikten 1-2 hafta sonra yine nem oluyor. Mesela bizim Trabzon'da çoğu stüdyo makinesinde leke vardır Photshop ile silerler vesikalık hazırlarken. Benim gibi titiz birinin inadını bile kırdı bu nem olayı sen düşün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teorikte F arttıkça netlik artar ama diyaframı çok kısıncada elktronların püskürme yaparak bulanıklaşmaya neden olduğu ve netliği azalttığıda ayrı bir tartışma konusu. Ben yukarıdaki kediyi basit bir kit lens ile 8 diyaframda çektim ve netlik ortada. Temizletmek yerine F8 gibi değerler ile yola devam et. Özellikle nemli bÖlgelerde temizlikten 1-2 hafta sonra yine nem oluyor. Mesela bizim Trabzon'da çoğu stüdyo makinesinde leke vardır Photshop ile silerler vesikalık hazırlarken. Benim gibi titiz birinin inadını bile kırdı bu nem olayı sen düşün.

Olağan bir durum sÖz konusu sanırım canon alsan ondada olmuyacak diye bir muhabbet yok yani ben yinede şansımı denicem sonuçda bu makine azda olsa beklemişdir o esnada nem vs olmuş olabilir silindikden sonra giderse zaten nem olayından olduğunu anlıcaz daha net olarakdan temizletmekde fayda olucağını düşünüyorum çünkü sonuçda diyaframı f22 ye kadar bazen kullanırız ondada shopla ugrasmak ıstemem açıkcası lakin koyu tonlarda f22 zaten belirmez ama açık tonlarda uğraşmak istemem. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ozaman kolay gelsin dostum =)

Sensördeki tozmuş temizlettim bugun prblem yok f32 de çekimler prüzsüz lakin arada sensörun temızlenmesı gerekmiş sureklı toz kaçar dendi 15-20 günde bir temizlense iyi olur dedi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toz bulaşmadıkça temizletmenin alemi yok :)

Sonunda bende Makinemi aldım.. Henüz deneme fırsatım olmadı.. Ama yakında test bilgilerini filan paylaşırım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.