İçeriğe git

Nikon D7000 sorunu

Recommended Posts

arkadaslar merhaba, konuyu biraz hortlatmis olacagiz " :)

uzun dusunceler ve incelemeler sonucu bende bir nikon d7000 18-105 kit ile birlikte aldim daha dogrusu piyangodan cektim:)) (malum sorunarindan dolayi)

makine henuz 70 cekimde ve gok yuzunu ceker iken buglu bir nokta fark ettim, halbuki makine elime gecer gecmez ilk isim oil drop testi yapmak idi ekteki resimler beyazkagitta cektigim ve hic bir sorun gorunmedigi resim ve sonrasi acik gok yuzunde bulanik bir lekeli 2 adet fotograftir. tel citin ustunde iki bulut arasinda kaliyor leke.

hatta makine acik iken LCD ekrana goruntuyu aldigimda bilgisayarin ekrarnina acik beyaz renk fona baktigimda bu lekeyi bariz bir sekilde goruyorum.

ayarlar kismindan sesnoru de temizledim sonuc yine ayni o leke orada duruyor.

bu arada makine dubaiden geldigi icin turkiyedeki garanti kismini bilmiyorum alir iken 1 yil uluslar arasi garantili demisti satici kutu iceriliginden cikan garanti belgesi de onu gosteriyor. seri numarasi 88xxxxxx diye devam ediyor bunu da belirtmekte fayda var sanirim.

yardimlarinizdan dolayi simdiden tesekur ederim.

4198MCT_0070.JPG

1241MCT_0071.JPG

7224MCT_0072.JPG

Hemen hemen her kamerada oluşabilecek bir toz lekesine benziyor.

Ancak F11 yerine F22 gibi bir değerde sadece mavi gökyüzünü çekerseniz daha başka lekeler varsa onlarda görünür ve aydınlatıcı olur.

Ancak tek bir lekeye dayanarak bu yap lekesi, su lekesi demek saçma olacak.

Ayrıca Nikon 'un uluslarası garantisi olsa bile burası Türkiye uluslararası değil :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

arkadaslar merhaba, konuyu biraz hortlatmis olacagiz " :)

uzun dusunceler ve incelemeler sonucu bende bir nikon d7000 18-105 kit ile birlikte aldim daha dogrusu piyangodan cektim:)) (malum sorunarindan dolayi)

makine henuz 70 cekimde ve gok yuzunu ceker iken buglu bir nokta fark ettim, halbuki makine elime gecer gecmez ilk isim oil drop testi yapmak idi ekteki resimler beyazkagitta cektigim ve hic bir sorun gorunmedigi resim ve sonrasi acik gok yuzunde bulanik bir lekeli 2 adet fotograftir. tel citin ustunde iki bulut arasinda kaliyor leke.

hatta makine acik iken LCD ekrana goruntuyu aldigimda bilgisayarin ekrarnina acik beyaz renk fona baktigimda bu lekeyi bariz bir sekilde goruyorum.

ayarlar kismindan sesnoru de temizledim sonuc yine ayni o leke orada duruyor.

bu arada makine dubaiden geldigi icin turkiyedeki garanti kismini bilmiyorum alir iken 1 yil uluslar arasi garantili demisti satici kutu iceriliginden cikan garanti belgesi de onu gosteriyor. seri numarasi 88xxxxxx diye devam ediyor bunu da belirtmekte fayda var sanirim.

yardimlarinizdan dolayi simdiden tesekur ederim.

4198MCT_0070.JPG

1241MCT_0071.JPG

7224MCT_0072.JPG

Daha önceki tecrübelerime göre yağdan çok toza benziyor. Aslında çok önemli bir sorun değil ve tüm kameralarda oluşabilecek bir sorun. önerilerim;

1-) Fotoşopta 1-2 tıkla kurtulabilirisiniz

2-) Kuvvetli bir hava pompasıyla (tabii ki bu işi yapmış bir uzamana) temizletebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet arkadaslar, sanirim toz lekesi farkli birkac objektif taktik cikarttik sanirim sarsintidan toz kaymis yada kaybolmus, :) ne mutlu bana,

ayrica Gökhan YAZICI arkadasimizn dedigi gibi yuksek f degerli birkac foto ekliyorum farkli bir lekeler varmi diye.

8003MCT_0135.JPG

9554MCT_0136.JPG

4960MCT_0137.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ bile olsa, böyle yağa can kurban :)

Göze çarpan 2-3 leke var ki zaten her fotoğrafta belli olmayacaktır. Belli olan yerlerde photoshop ile çok rahatça halledilebilir.

Kafa yorulacak bir durum değil. Benim daha yeni temizlenmiş sensörümde bundan çok leke var ve hiç kafama takmıyorum bile.

- Gökhan YAZICI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 nikonumda back focus kalibrasyonunu şu şekilde yaptım ve sorun yok;

18-105 VR -15

50mm 1,8D -5

Her gövde ve lenste farkı sonuçlar verecektir mutlaka ama okuduklarıma göre bu lensler d7000 de genelde bu ayarlarda sonuç veriyormuş. Daha doğrusu yapılan ayarlar bu değerlerde. Bir fikir ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Merhaba,

Ben de Nikon d7000 kullanıcısıyım ve netlikle alakalı bir problemim var. O da şu ki makinenin netliği AF-S ayarında ve netliği bazen joistikle kendim özel olarak, istediğim alanda netlemek istiyorum. Hemen info tuşunun üstündeki L tuşu da aktif. Fakat bu konumlar her ne kadar aktif olsa da joistikle netlik ayarı yapamıyorum. Birde bir şey fark ettim ki joistikle netliği; lensin netliği manuel'de olduğu zaman yapabiliyorum sadece. Ama netlik manueldeyken benim joistikle netlik yapmaya çalışmamın da bir anlamı kalmıyor. Sorun nedir acaba tam olarak?

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Ben de Nikon d7000 kullanıcısıyım ve netlikle alakalı bir problemim var. O da şu ki makinenin netliği AF-S ayarında ve netliği bazen joistikle kendim özel olarak, istediğim alanda netlemek istiyorum. Hemen info tuşunun üstündeki L tuşu da aktif. Fakat bu konumlar her ne kadar aktif olsa da joistikle netlik ayarı yapamıyorum. Birde bir şey fark ettim ki joistikle netliği; lensin netliği manuel'de olduğu zaman yapabiliyorum sadece. Ama netlik manueldeyken benim joistikle netlik yapmaya Çalışmamın da bir anlamı kalmıyor. Sorun nedir acaba tam olarak?

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız iÇin.

Muhtemelen benim gibi bir Çok kişi ne demek istediğinizi anlayamadı.

Makine AF-S modunda, lens AF modunda ve makine tek noktaya AF olarak ayarlıysa joistik ile sağa sola yukarı aşağı netleme alanını değiştirebilirsiniz.

Ancak o bahsettiğiniz L anahtarı L de duruyorsa hareket etmez "nokta" işaretli olmalıdır.

Ayrıca joistik ile sağa sola Çektiğiniz netleme noktası aynı anda netliğin kayacağı anlamına gelmiyor. öncelikle netlemek istediğiniz noktaya netlemesi iÇin deklanşöre yarım basıp netlemelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.