İçeriğe git

Nikon Nikkor 18-55 mm f3.5-5.6 Kit (GİT) Lens

Recommended Posts

• Forum Editörü

Arkadaşlar Merhaba;

Bu konuda uzun zamandır yazmayı düşünüyordum ama kısmet bugüneymiş. Kit lens, hele de 18-55 olunca, nedense sanki hiçbir işe yaramazmış ve firmalar yanlışlıkla ürettikleri ve stokladıkları, çöpe atılacak kit lensleri!!! başlangıç seviyesi kamera alanlara kakalıyormuş gibi bir izlenim var piyasada. Arkadaşlar, öncelikle şunu iyi anlayalım. Bu lensin çalıştığı aralık itibariyle dar alanlarda, özellikle de iç mekanlarda, görüntüde fazla distorsiyona neden olmadan çok güzel fotoğraflar verdiği bir gerçektir. Hatta Nikon firması bu lensin f2.8 sabit diyaframlı olanını 1.5 optik çarpanlı gövde (DX) kullanan ve prime lens ihtiyacı olan profesyoneller için AF-S 17-55 mm f2.8 olarak üretti. Ancak daha sonra çoğu profesyonel tam kare algılayıcılı kameraya geçtiği için bu lensi VR li yani titreşim önleme özelliği olan versiyonu olarak güncelleme ihtiyacı hissetmediler. Bu lensin 2. el fiyatı el yakıyor. Hayyamda 1.500-1.600 TL arasında alıcısını bekliyor ama yeni başlayanların kafasında 18-55 mm lens KİT tarzıdan çok GİT (en kısa zamanda gitsin) lens olduğu için pek itibar edilmiyor... :)

Nikon Nikkor 18-55 mm kit lens ayrıca çok güzell manzara fotoğrafları çekmenize de olanak sağlamaktadır. Şimdi eşime aldığım ve zaman zaman benimde kullandığım Nikon D5100' ün kit lensi ile çektiğim bazı fotoğrafları ekliyorum. Bu çalışmayı özellikle yeni başlayan ve kit lense burun kıvıran arkadaşların dikkatine sunuyorum.

Not: Fotoğraflara lensin VR li olduğunu yazmayı unutmuşum, Tüm fotoğraflar VR li Nikon Nikkor 18-55 mm f3.5-5.6 kit lensle çekilmiştir.

Selamlar

http://img428.yukle....601_MANDAMA.JPG

http://img425.yukle....862_TARAKLI.JPG

http://img426.yukle....293_TARAKLI.JPG

http://img425.yukle....824_TARAKLI.jpg

http://img425.yukle....9245_GOYNUK.jpg

http://img427.yukle....5956_GOYNUK.JPG

http://img425.yukle....GOL_YAYLASI.JPG

http://img429.yukle....458_TARAKLI.JPG

http://img427.yukle....AR_NEVSEHIR.JPG

http://img427.yukle....2_HASANDAGI.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit bey tebrik ederim çok gÜzel sonuçlar çıkartmışsınız. Yalnız benim öğrenmek istediğim çekilen fotoğrafları herhangi bir programla işlediniz mi yoksa fotoğrafların orjinal halimidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit bey tebrik ederim çok gÜzel sonuçlar çıkartmışsınız. Yalnız benim öğrenmek istediğim çekilen fotoğrafları herhangi bir programla işlediniz mi yoksa fotoğrafların orjinal halimidir.

Erhan Bey, Merhaba;

öncelikle fotoğraf işlemeyi çok detaylı bilmiyorum. Kulaktan dolma Photoshop (PS) bilgim var ve fotoğraflara PS' de sadece kontrast, netlik, boyut kÜçÜltme ve gerekli olana renk uygulanmıştır.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam, bi GİT lens tabiri çok güzel olmuş. Ağzına sağlık.

Bu konuda ben de pek çok forum başlığında lensin yeteneklerini anlatmaya çalıştım. Ancak sizin karelereniz ile bu lensin aslında ne kadar iyi bir performans sergilediği belgelenmiş oldu.

Taraklı ve Göynük çok iyi seçimdir, yaklaşık 10 yıl kadar Geyve'de Profilo yetkili servisliği yaptım, o bölgeyi iyi biliyorum.

Hayırlı bayramlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hocam, bi GİT lens tabiri çok güzel olmuş. Ağzına sağlık.

Bu konuda ben de pek çok forum başlığında lensin yeteneklerini anlatmaya çalıştım. Ancak sizin karelereniz ile bu lensin aslında ne kadar iyi bir performans sergilediği belgelenmiş oldu.

Taraklı ve Göynük çok iyi seçimdir, yaklaşık 10 yıl kadar Geyve'de Profilo yetkili servisliği yaptım, o bölgeyi iyi biliyorum.

Hayırlı bayramlar...

üstadım, Merhaba;

Şu anda bu satırları sana Zonguldak'tan otelimizin odasından yazıyorum. Şu Karadenizin her yeri ayrı güzel. Sanırım Sakarya'nın Akçakoca ilçesine bağlı HEMŞİN adlı yerleşim yerine gitmiştik eşimle. O kadar güzel bir doğa gerçekten de eşsizdi.

Nikon 18-55 mm lense Kit yerine bir an önce gitmesi için GİT lens muamelesi yaptıkları için bu yazıyı yazma ve fotoğrafları yayınlama gereği duydum. Lens gerçekten de dar ve kapalı mekanlarda çok iyi iş çıkarıyor. Göynük ve Taraklı inanılmaz güzel yerler. Oralarda bulunmuş olmak senin için bence çok büyük bir şans. Değerli katkıların için çok teşekkürler.

Mutlu Bayramlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada Hemşin'e giderken bizim köy evinin önünden geçtiniz :)

Paşalar Köyü, Akçakoca'ya bağlı. Bu aralar çok dolanıyorsun hocam benim sorumluluk alanlarımda :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu arada Hemşin'e giderken bizim köy evinin önünden geçtiniz :)

Paşalar Köyü, Akçakoca'ya bağlı. Bu aralar çok dolanıyorsun hocam benim sorumluluk alanlarımda :)

Evet Paşalar köyünü de hatırladım. Senin sorumluluk alanında yeşilin her tonu var ve çok güzel. Sorumluluk bölge ihlali için kusurumuza bakma ama senin için yapmamızı istediğin birşey var mı? Kısmetse yarın Devrek'e ve sonraki günde Yedigöllere gideceğiz eşimle.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Ümit Alper bey bende yeni yeni slr makina dÜnyasına d5100 sizin tabirinizle :)) GİT lensiyle başladım .Bu forumu okuyana kadar alım aşaması da dahil bu kite bende ön yargıyla bakıyordum ama gerçekten çok gÜzel bir lens.Ben sizden mÜmkÜnse http://img429.yukle....458_TARAKLI.JPG linkindeki fotoğraf d5100 Ün hangi modu hangi ayarlarıyla çektiniz onu merak ediyorum? Benim denemelerim bu konuda berbat sayılacak konumda :(

örnek vermek gerekirse aşağıdaki fotoğrafın ortası flu etrafı net iken ben tersini yani ortası net çevresi flu olsun istiyorum.

Ayrıca teknik olarak ne hatalarım varsa acımasızca eleştirebilirsiniz:)4739DSC_0063.jpg

6387DSC_0062.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

ümit Alper bey bende yeni yeni slr makina dünyasına d5100 sizin tabirinizle :)) GİT lensiyle başladım .Bu forumu okuyana kadar alım aşaması da dahil bu kite bende Ön yargıyla bakıyordum ama gerçekten çok güzel bir lens.Ben sizden mümkünse http://img429.yukle....458_TARAKLI.JPG linkindeki fotoğraf d5100 ün hangi modu hangi ayarlarıyla çektiniz onu merak ediyorum? Benim denemelerim bu konuda berbat sayılacak konumda :(

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki fotoğrafın ortası flu etrafı net iken ben tersini yani ortası net çevresi flu olsun istiyorum.

Ayrıca teknik olarak ne hatalarım varsa acımasızca eleştirebilirsiniz:)a>

a>

Ömer Bey, Merhaba;

Öncelikle bahsettiğiniz fotoğrafı D5100'le değil D90'la çektim. A modunda (Diyafram Öncelikli) hava kapalı ve rüzgarlı olduğu için ani esecek bir rüzgarda çiçeğin sallanarak bulanık çıkmasını Önlemek için yüksek perde hızında çekilmesi gerekiyordu. Yüksek perde hızı elde etmek içinse hava kapalı olduğu için ISO'yu 400 e getirmek gerekiyordu. Bunları ayarladım ve 28 cm mesafeden, f9 diyaframla; Merkez Ağırlıklı pozometrik Ölçüm sistemini kullanarak çektim. Ayrıca netliği elimle yaptım ve çiçeğe yaklaşabildiğim kadar yaklaştım. Bazen netliği en yakın mesafeye ayarlayıp, vücudunuzla ileri geri hareket ederek, netlik yapmanız da gerekebilir.

Sizin fotoğraflardaki hatalarınıza gelince; İlk fotoğrafta kamera, zeytin'e netlik yapamamış veya yapmamış. Netlik modunuz AUTO modunda ise bunu yapmış olabilir.

2. Fotoğrafınızda da benzer sorun var. kameranızın netlik modlarına hakim olmadığınızı düşünüyorum. Kameranızda 11 tane netleme noktası var. Netleme noktası deyince Özellikle D5100 için bir konuyu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. VizÖrden baktığınızda 11 tane netlemeyi yapan küçük dikdÖrtgenler ve bunların içinde de noktalar gÖrmektesiniz. Netleme noktası denince, fotoğraf yeni başlayanlar; DikdÖrtgenin ortasındaki noktayı netleme noktası olarak düşünüyorlar ama lütfen dikkat. NETLEME NOKTASI DEYİNCE; TüM O DİKDÖRTGEN VE İçİNDEKİ ALAN İLE DİKDÖRTGENİN İçİNDEKİ KüçüK NOKTALAR DA BUNA DAHİLDİR. DİKDÖRTGENİN ortasındaki noktayı netlemek istediğim cisme getirdim ama netlemedi ifadesi yanlıştır. Tüm o dikdÖrtgen ve içindeki alan netleme noktasıdır.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada bana bir sataşma sezinledim ben:-)))

Şaka bir yana pek çok insanın ülkemizde kavram kargaşasına kurban gittiğini ve yine bu nedenle pek çok şeyin kafalarda yanlış yer edindiğini düşünüyorum..Parmak basıp düzeltmek gerekiyordu, ki öyle de oldu, iyi ki de oldu :-)

Teşekkürler..

Tüm bunları yazdıktan sonra yine şöyle bir düşününce, Nikonun hatalı bir tasarım yaptığını söylemek mümkün.

Şöyle ki;

Şimdi d7000 de, daha evvel sizin de belirttiğiniz gibi küçük küçük dikdörtgenler var vizörde ve bu dikdörtgenlerin ortalarında bir nokta YOK.Dolayısıyla her bir dikdörtgen kutucuğu, tam da netlemeyi amaçladığımız yere denk düşürmek/nişanlamak mümkün..

Oysa d5100 vizöründe, 11 nokta var ama her bir noktanın çevresinde BAĞIMSIZ dikdörtgenler yok..Yani 11 nokta var ancak 11 dikdörtgen yok.Daha az sayıda var..

Eğer herhangi bir d5100 vizörüne bakma fırsatı yakalayabilirseniz ya da zaten biliyorsanız durum şu şekilde;

Ortadaki 3 noktanın çevresinde küçük küçük 3 dikdörtgen (yatay) var, bunun hemen sağında ve solunda yer alan nokta gruplarında ise her bir kenardaki 3 noktayı içine alan sadece bir uzun dikdörtgen (vizöre düşey) mevcut. Anlatabildim mi bilmiyorum..

Şimdi;

Bir portre çekiyoruz diyelim, insan yüzünü de bir düzlem olarak kabul edelim..Burun bu düzlemden dışarıda (yani önde) ve gözler ise biraz da olsa içeride (geride) kalıyor, öyle değil mi?

Biz de tam olarak ve mutlak şekilde -ortadaki nokta grubunun değil de sağında ve solunda kalan ve çevresi tek bir dikdörtgenle çevrelenmiş grupla- GöZE netleme yapmaya çalışıyoruz..Netleme noktamız ya da başka ve daha doğru bir deyişle netleme dikdörtgenimizi nasıl ve ne şekilde göze kilitleyeceğiz/denkleştireceğiz?? Nasıl olacak da gözün tam bebeğine denk gelecek, çünkü bu dikdörtgen, o kadar büyük ki bir kısmı göze denk gelse de daha büyük bir kısmı illa ki yanaklara doğru taşacak..Oysa yanaklar birazcık da olsa gözden dışarıda ve doğal olarak göz ile aynı düzlemde değil..

Offff, anlatması çok uzun sürdü, umarım anlatmak istediğimi anlatmayı başarabilmişimdir:-)))))

Yine başa dönmedik umarım:-))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

ümit abi merhaba özelden yazamiyorum sanirim kapadin yada ben yazamiyorum :)

Merhaba, Ahmet

Ben kapatmadım ve sebebini bilmiyorum. E-posta adresimi kullanabilir misin?

uatumen@hotmail.com

Teşekkürler

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Burada bana bir sataşma sezinledim ben:-)))

Şaka bir yana pek çok insanın ülkemizde kavram kargaşasına kurban gittiğini ve yine bu nedenle pek çok şeyin kafalarda yanlış yer edindiğini düşünüyorum..Parmak basıp düzeltmek gerekiyordu, ki öyle de oldu, iyi ki de oldu :-)

Teşekkürler..

Tüm bunları yazdıktan sonra yine şöyle bir düşününce, Nikonun hatalı bir tasarım yaptığını söylemek mümkün.

Şöyle ki;

Şimdi d7000 de, daha evvel sizin de belirttiğiniz gibi küçük küçük dikdörtgenler var vizörde ve bu dikdörtgenlerin ortalarında bir nokta YOK.Dolayısıyla her bir dikdörtgen kutucuğu, tam da netlemeyi amaçladığımız yere denk düşürmek/nişanlamak mümkün..

Oysa d5100 vizöründe, 11 nokta var ama her bir noktanın çevresinde BAĞIMSIZ dikdörtgenler yok..Yani 11 nokta var ancak 11 dikdörtgen yok.Daha az sayıda var..

Eğer herhangi bir d5100 vizörüne bakma fırsatı yakalayabilirseniz ya da zaten biliyorsanız durum şu şekilde;

Ortadaki 3 noktanın çevresinde küçük küçük 3 dikdörtgen (yatay) var, bunun hemen sağında ve solunda yer alan nokta gruplarında ise her bir kenardaki 3 noktayı içine alan sadece bir uzun dikdörtgen (vizöre düşey) mevcut. Anlatabildim mi bilmiyorum..

Şimdi;

Bir portre çekiyoruz diyelim, insan yüzünü de bir düzlem olarak kabul edelim..Burun bu düzlemden dışarıda (yani önde) ve gözler ise biraz da olsa içeride (geride) kalıyor, öyle değil mi?

Biz de tam olarak ve mutlak şekilde -ortadaki nokta grubunun değil de sağında ve solunda kalan ve çevresi tek bir dikdörtgenle çevrelenmiş grupla- GöZE netleme yapmaya çalışıyoruz..Netleme noktamız ya da başka ve daha doğru bir deyişle netleme dikdörtgenimizi nasıl ve ne şekilde göze kilitleyeceğiz/denkleştireceğiz?? Nasıl olacak da gözün tam bebeğine denk gelecek, çünkü bu dikdörtgen, o kadar büyük ki bir kısmı göze denk gelse de daha büyük bir kısmı illa ki yanaklara doğru taşacak..Oysa yanaklar birazcık da olsa gözden dışarıda ve doğal olarak göz ile aynı düzlemde değil..

Offff, anlatması çok uzun sürdü, umarım anlatmak istediğimi anlatmayı başarabilmişimdir:-)))))

Yine başa dönmedik umarım:-))

Beysan Abi, Merhaba;

Yazdıklarımdan dolayı affınıza sığınıyorum ama kesinlikle bir sataşma yok. Hatta yazdıklarınız; Yeni başlayan arkadaşlarca olaya bakış açılarını anlamam açısından da benim açımdan çok iyi oldu. Size çok teşekkür ederim. sorunuza şöyle bir cevap vermek mümkün.

Eğer yakın çekim yapıyorsanız; O dikdörtgenler adamın tam gözüne veya gözbebeğine denk gelir. Burunla göz arası mesafe diyelimki 2-3 cm olsun (Karadenizli arkadaşlarım kızmasınlar ama bazı karadenizlilerde bu 5 cm kadar çıkabiliyormuş). Bu durumda 2-3 cm belki, belki yazıyorum çünkü denemek lazım bilemiyorum ama geçmiş tecrüblerime göre D5100'ün kit lensi 18-55 mm' nin en açık diyafram f3.5 değerinde bile bu 2-3 cm arası mesafenin yani hem göz hemde burnun net çıkacağını düşünüyorum. Eski lensler olsaydı; lenslerin üzerinde kullandığınız diyafram değerine göre fotoğrafa çıkacak net alanı görebiliyordunuz. Şimdi iş dijital olunca, adamlar bundan vazgeçti. çünkü, dijitalde fotoğrafı çekip kontrol etme ve olmadığı durumda tekrar çekme şansı var.

Verdiğiniz diğer örnekte yani uzak örnekte ise netlik dikdörtgeninin göze veya yanağa gelme durumunda hiç sorun yok. çünkü lenslerde konudan uzaklaşırsanız, diyaframın en açık değerlerin de bile alan derinliği (fotoğraf çıkacak net alan) fazla olacağından adamın hem gözü hemde yanağı net çıkacaktır.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bütün markaların 18-55 kit lensi iyidir.

Yeterli ışığı aldığı müddetçe son derece iyi sonuçlar verirler.

Eğer bu kadar kötü lensler olsalardı dünya pahasına satılan makinelerle birlikte verilmezlerdi.

Farzedin ki bir Maserati araba aldınız 500.000 dolar para verdiniz. Lastik olarak size Petlas marka mı lastik verir?

Gider Lassa nın performans lastiğini verir. çünkü kalitesiz lastik verse araba yolda tutunamıyacak, kayacak, gürültü yapacak.

Kullanıcıda ulan 500.000 dolan para verdim Masserati aldım yolda zigzag yapıyor ya 5 para etmez araçmış der.

Kitlens de aynı muhabet.

Nikon 1000$ a makine yapıyor yanında bu lensi veriyor. Dünyanın en kaliteli gövdesini yap, önünde 5 para etmez bir lens taktığında o makinede artık 5 para etmezdir.

Ben bugün 18-55 e para verip almam, ancak bir yerden gelirse kesinlikle hayır demem ve o lensi satmamda kesinlikle yeri zamanı gelince kullanıcam diye saklarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Tümen,

Yazdıklarınızdan dolayı en ufak, yok denecek kadar bile ufak bir kırgınlığım yok, inanın..Bu nedenle cümlemin sonuna gülme ikonu koydum..Yanlış anlamanın önüne geçmek için de ikon sayısını artırdım:-) Bu arada kullanıcıların yanlış anlamasına meydan verebilecek bir durumun, düzelmesine katkım olmuşsa eğer bu bana mutluluk verir..

Sn.Yazıcı,

Bence herşeye rağmen marka ismi vermemek doğru olur diye düşünüyorum..Malum isimlerimiz açık saçık ortada , markanın imajını zedelemeye "teşebbüsten" başlarımız belaya girmesin:-)

Sevgiler saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sayın Tümen,

Yazdıklarınızdan dolayı en ufak, yok denecek kadar bile ufak bir kırgınlığım yok, inanın..Bu nedenle cümlemin sonuna gülme ikonu koydum..Yanlış anlamanın önüne geçmek için de ikon sayısını artırdım:-) Bu arada kullanıcıların yanlış anlamasına meydan verebilecek bir durumun, düzelmesine katkım olmuşsa eğer bu bana mutluluk verir..

Sn.Yazıcı,

Bence herşeye rağmen marka ismi vermemek doğru olur diye düşünüyorum..Malum isimlerimiz açık saçık ortada , markanın imajını zedelemeye "teşebbüsten" başlarımız belaya girmesin:-)

Sevgiler saygılar..

Beysan Abi, Merhaba;

çok teşekkür ederim. Evet, dikdörtgenlerin ortasındaki o noktalar, netliği yapılacak noktanın kullanıcıya gösterilmesi açısından maliyet indirimi çerçevesinde yapılmış. Yani D90 modelindeki gibi tüm dikdörtgenin yakılıp-söndürülmesi, D5100'deki gibi dikdörtgenin ortadasındaki noktaya göre daha maliyetli bir iş ve sanırım Nikon sırf bu nedenle D5100'de dikdörtgenlerin ortasına bir nokta koymuş. Fotoğrafa yeni başlayan kişiler, Netlik noktası denince bunu anlayabiliyorlar. Bu noktada bizlere büyük görevler düşüyor. örnek bunu önceden düşünerek, netlik noktası dedikten sonra bu detayı da açıklamamız gerekirdi. Değerli katkılarınız için çok teşekkürler.

Selamlar, saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Yazıcı,

Sevgiler saygılar..

Örnek veriyoruz sonuçta ayrıca yalan yanlış bir bilgi de vermedim.

Ben otomobil sektÖrü konusunda zerre miktar bilgi sahibi değilim. Masserati markasını bile 2-3 sene Önce Öğrenmiş birisiyim.

Bildiğim lastik markalarıda Petlas, Lassa, Goodyear ve Bridstone 'dur.

Hangisi iyidir? Hangisi nerede kullanılır? Zerre miktar bilgim yok ancak 18-55 lensler için kÖtü düşünceleri olan kullanıcılara son derece basit bir Örnek verdim kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyla ilgilenip cevap veren herkese teşekkürler.Daha öğrenecek çok şey var.ümit Alper beyin dediği dikdörtgenleri ilk okuduğumda anlamasam da resim çektikçe anlamaya başladım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Konuyla ilgilenip cevap veren herkese teşekkürler.Daha Öğrenecek çok şey var.ümit Alper beyin dediği dikdÖrtgenleri ilk okuduğumda anlamasam da resim çektikçe anlamaya başladım.

Ömer Bey, Merhaba;

D5100' de vizÖrden baktığınızda aşağıdaki şekilde 11 tane netlik noktası daha doğrusu netlik dikdÖrtgeni gÖrüyorsunuz ve bu dikdÖrtgenlerin içinde de netliğin yapılmasının istendiğinde kırmızı renkli yanan siyah noktalar gÖrüyorsunuz.

post-1809-0-71388500-1354564706_thumb.pn

Kameranın arkasındaki netlik noktası seçme tuşlarıyla netlik yaptığınızda Örneğin alttaki fotoğraftaki kadının gÖzüne netlik yapmak isterseniz. O zaman şekil aşağıdaki gibi olacaktır. Yani kadının gÖzüne denk gelen netlik noktası KIRMIZI renkle yanarak netliğin buraya yapıldığını belirtecektir.

post-1809-0-03063800-1354565408_thumb.pn

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit Bey aslında ben kırmızı noktayı zeytine almıştım ama ilk çektiğim resimler de olduğu için nasıl çektim bende hatırlamıyorum.BugÜn farklı denemelerim oldu onda nerdeyse bu sorunu kısmen hallettim .Benim kendi kendime yaptığım çekim değerlendirmelerim de lens a-m modunda a da iken deklanşöre yarım basınca netlemeyi istediğim gibi yapıyor..Sonra a dan m moduna alınca aynı netlemeyi bir yerini (tabiri caizse ) kurcalamadan elde edebiliyorum.Tabii makine bana herşeyi ayarladığı için sorun olmuyor.Ben belki de dslr makinenin en can alıcı noktası olan bu netlemeyi m modunda nasıl yapabilirim bunu sizlerin değerli bilgi ve paylaşımlarıyla öğrenmek isterim .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayfalar dolusu anlattığım şey işte bu güzel bayanın yüzünde somutlaşmış olarak duruyor..Netlik dikdörtgeninin bir bölümünü göze denk getirdiğimizde büyük bir bölümü daha aşağıdaki yanağa doğru taşıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

ümit Bey aslında ben kırmızı noktayı zeytine almıştım ama ilk çektiğim resimler de olduğu için nasıl çektim bende hatırlamıyorum.Bugün farklı denemelerim oldu onda nerdeyse bu sorunu kısmen hallettim .Benim kendi kendime yaptığım çekim değerlendirmelerim de lens a-m modunda a da iken deklanşÖre yarım basınca netlemeyi istediğim gibi yapıyor..Sonra a dan m moduna alınca aynı netlemeyi bir yerini (tabiri caizse ) kurcalamadan elde edebiliyorum.Tabii makine bana herşeyi ayarladığı için sorun olmuyor.Ben belki de dslr makinenin en can alıcı noktası olan bu netlemeyi m modunda nasıl yapabilirim bunu sizlerin değerli bilgi ve paylaşımlarıyla Öğrenmek isterim .

Ömer Bey, Merhaba;

Öncelikle RESİM değil FOTOĞRAF. çünkü resim fırça, pastel veya kara kalemle çizilir, fotoğrafta ise bu çizim işini, ışık bizzat kendi yapar. FOTO: IŞIK, GRAF YADA GRAFİ: çİZGİ VEYA çİZGİ çİZMEK DEMEK. FOTOĞRAF: IŞIĞIN çİZDİĞİ çİZGİDİR ve kamerayla (fotoğraf makinası) çekilir.

Şimdi gelelim sorunuza;

Lensteki A: Netliğin, kamera tarafından otomatik olarak ve kameranın o an ayarlandığı netlik moduna gÖre (Tek nokta netlik, Dinamik Alan) fotoğrafçının seçtiği noktaya yapılır. Sadece netlik alan modu Otomatik netlik modundaysa o zaman kamera kendi kafasına gÖre netliği otomatik yapar.

Lensteki M: Netliğin, bizzat fotoğrafçı tarafından yapılacağını kameraya bildirir ki kamera bu modda netlik yapmaz ve netliğin fotoğrafçı tarafından yapılmasını bekler. Netlik yapmazsanız ve deklanşÖre basmak isterseniz de size bir dakika kardeşim netliği yapmadın diye uyarmadan fotoğrafı çeker.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sayfalar dolusu anlattığım şey işte bu güzel bayanın yüzünde somutlaşmış olarak duruyor..Netlik dikdörtgeninin bir bölümünü göze denk getirdiğimizde büyük bir bölümü daha aşağıdaki yanağa doğru taşıyor..

Merhaba, Beysan Abi;

Kameralar netliği yaparken, netlik dikdörtgeninde pürüzsüz bir alan (mesela o noktaya sadece kadının yüzüne getirin yani netlik dikdörtgeninde kadının yüzünün pürüzsüz bir yüzeyini alın sadece veya öyle bir yaklaşın ki; Kadının gözünün sadece beyaz kısmı bu dikdörtgenin içinde kalsın ve başka hiçbir şey olmasın) tek renkle boyanmış ve içinde desen olmayan bir duvar veya cilalı ve desensiz bir masa, mavi gökyüzü gibi nesnelere kameralar netlik yapamaz veya çok uğraşır. çünkü o dikdörtgenin içinde ayrıntı olan bir nesne olmazsa ve kamera bu ayrıntıyı algılamazsa netliği yapamaz. Belki siz karşılaşmadınız ama uzun yıllar fotoğraf çeken arkadaşlarımız bu tip durumlarla karşılaşmıştır.

Kadının gözüne dönersek, Netlik dikdörtgeninin kadının gözünden yanağına taşmasının netliğin keskinliği açısından, diyafram değerini biraz yüksekte tutmanız kaydıyla bir sorun teşkil etmeyecektir. En açık diyafram değerini kullanırsanız belki çok az bir netlik kaybınız oluşabilir ama insanın gözü ile gözün hemen altında yer alan yanağının ne kadar bir cm yükseklik farkı olabilir ki; öte yandan da burnu hiç hesaba katmıyorsunuz. Burun netleme alanının dışında ve göz-yanak ikilisinden de daha önde ve netlik alanının dışında kalıyor. Ne yapmak lazım diyaframı biraz yüksek değerlerde kullandığımızda sorunumuz çözülür...

Selamlar, saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.