İçeriğe git

NikonTürk Hafta Sonu Sohbeti(2): Neden Nikon?

Recommended Posts

Evet değerli dostlarım ve abilerim. Bu hafta bir zaman önce başlattığımız güzel bir sohbet uygulamasının 2. bölümünü devam ettirelim dedim. Bu haftaki sohbet konumuz Neden Nikon seçtiniz ? Hem teknik yönden,hem manevi yönden hemde maddi yönden fikirlerinizi sunabilirsiniz. Sohbet başlasın =)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla en güzel cevabı aslında mehmet abi vermiş diğer neden nikon konusunda ek olarak şunu diyebilirim sadece fotoğraf üzerine üretim yapıyor bir yazıcısı vs yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkes fenerliydi, ben Kartalı seçtim. Herkes solcuydu ben ülkücü oldum, Herkes marlboro içiyordu ben kamel içtim. Herkes nokia alıyordu ben samsung aldım. Herkes Arabaya biniyordu ben motosiklet aldım. Herkes güneye gidiyordu ben kuzeye gittim. Herkes denize giriyordu ben dağa çıktım. Herkes canon alıyordu ben NİKON aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Henüz alabilmiş değilim ama yakın zamanda bende bir Nikon'la daha sık aranızda olacağım inşallah :) İlk Dslr ile fotoğraf çekimimi D90'la yaptım.Daha sonra Canon 350D 450D 60D kullandım ama D90daki duyguyu alamadım.Bu manevi yönü :) Nikonun çekimlerini Canon'dan daha başarılı buluyorum.Yine Nikonun kalitesi ve sağlamlığının Canona göre daha üstün olduğunu düşünüyorum.Ve beni en çok cezbeden nokta Nikonun daha canlı ve kontrast değerlerle çekim yapması :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunun için pek çok teknik sebebim var. Ben analog zamandan bu yana Nikon kullandım, analog Nikon lenslerimi dijital Nikonlarda da kullanabildiğim için dijitale geçişte Nikon'la devam ettim.

Bir Canon kullanıcı olsaydım bu kadar şanslı olmayacaktım, bütün lenslerimi çöpe atıp yeni EF ya da EFS lens almak zorunda kalacaktım.

Mesleğim gereği kalite kontrol ve arge üzerine yeterince bilgi sahibiyim. İncelemelerim sonucunda her iki markanın da birbirlerine farklı noktalarda üstünlük sağladıklarını gördüm. Yani ne Nikon ne de Canon bu konuda günahsız. Ancak genel olarak baktığımızda Nikon sağlamlık, uzun vadede dayanıklılık ve güncellik konularında daha iyi geliyor bana, daha fazla güven veriyor. Canon'un pro modelleri hariç giriş seviyesi hep kırılacak elimde kalacak hissi vermiştir bana. İşyerinde patronum ucuz olduğu için Canon alıyor, ürün fotoğraflarını onunla çekiyoruz, Canon'a yabancı değilim yani, ama giriş seviyesi maalesef bana hiç güven vermiyor. Bildiğin basit plastik. Yani plastiğin bile farklı kaliteleri vardır, bunda resmen ABS denen versiyon kullanılmış, yani en narin olanı.

I-am-Nikon-D5200.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben genel olarak çok reklamı yapılan şeyin pek de iyi olmayacağı gibi kişisel ön yargıya sahibim. DSLR makinelere geçiş yapmaya niyetlendiğimde genel olarak makine üreticilerinin üretiği makineleri inceledim. Hepsinin bir üstünlüğü vardı diğerlerine göre. Sonunda bir biline danışma zamanı geldiğinde insanlar CANON veya NIKON almam konusunda öneri veriyorlardı hep. Baskın bir CANON'cu yığılması vardı üzerimde. Dediğim gibi ön yargım yüzünden NIKON bir şekilde kendine çekiyordu beni, makinenin sadeliği, sıkışık bir sürü tuşunun olmaması estetik olarak tavlıyordu beni. Sonunda NIKON almaya karar verdiğimi söylediğimde bir abimize, "CANON iyidir, ama NIKON daha iyidir" demesi ile cesaretlenip başlangıç için 2009 yılında D40 aldım. Hala da aynı makineyi kullanıyorum, -25/-30 dereceyi de gördü, +50/+55 dereceği de, yağmurda karda ıslandı, tozun toprağın altında da kaldı. Ama hala ufak tefek temizlik ve bakımla sorunsuz işini yapıyor. Arada CANON makine satın almış arkadaşlarımın makinelerini elime alıyorum, ne kadar eski ne kadar demode de olsa NIKON makinelerden aldığım keyfi alamıyorum bir türlü. Sanırım denilenler doğru; Canon kaloriferli bir apartman dairesidir, NIKON şömineli bir dağ kulübesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk olarak telefonla çekmeye başladım.

Nokia 7610

Sonrasında nokia 5800 Express Music

Carl zeiss mercek ile bana istediğimi veriyordu. daha sonra babamın gazına gelerek bir dijital makine aldım eve ortak kullanım için bu makine kodak m575 modeliydi. güzel ve kullanışlı olmasına rağmen beni tatmin etmedi. 2010 yazı sonunda bir adet samsung pl 60 aldım güzel makineydi kalitesi tatmin ediyordu fakat bir süre sonra o da yetersiz kaldı.

fujifilm finepix s2950 ile yola devam etmeye karar verdim bütçeden dolayı. aynı aralıkta arkadaşımda nikonun coolpix l300 modelini almıştı. s2950 ile l300 ü karşılaştırdığımda doğru seçim yaptığımı anladım.

nedeni ise kısıtlı da olsa manuel ayarlara izin veriyor olmasıydı. o makinede manuel ayar kavramının temelini anladıktan sonra nikon d5000 modelini satın aldım.

nikonu satın almadan önce ise

2 ayrı arkadaşımda bulunan nikon d5000 ve canon 550d yi elime alıp inceledim.

nikonun ayar tuşlarına ulaşılabilirliği ve sade kasası nikonu seçmemi sağladı :)

gönlüm d90 dan yana olmasına rağmen bütçe nedeni ile d5000i tercih etmek zorunda kaldım :)

sadeliği her zaman severim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Benimde Nikon tercihimde filmli kamerama ait lensleri DSLR gövdeye geçince kullanabiliyor olmak başta geliyor. Daha doğrusu Nikon'un müşterisini lenslere verdiği paradan yana kollama stratesiji Nikon tercihimde ilk sırada yer alıyor. Diğer bir neden Nikon'un bir eşi daha olmayan flaş ölçüm sistemidir ve bunu rakipleri de kabul etmiştir. Son neden ise teknoloji olarak rakiplerinden üstün olduğunu düşünüyorum. 4 Sene Canon A-1 modelini kullandım sonrasında Nikon FA modeline geçtim. Matrix ve merkez ağırlıklı ölçüm kapasitesini Canon A-1 ile kıyasladığımda 4 sene boyunca çektiğim fotoğraflara çok üzüldüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk olarak telefonla çekmeye başladım.

Nokia 7610

Sonrasında nokia 5800 Express Music

Carl zeiss mercek ile bana istediğimi veriyordu. daha sonra babamın gazına gelerek bir dijital makine aldım eve ortak kullanım için bu makine kodak m575 modeliydi. güzel ve kullanışlı olmasına rağmen beni tatmin etmedi. 2010 yazı sonunda bir adet samsung pl 60 aldım güzel makineydi kalitesi tatmin ediyordu fakat bir süre sonra o da yetersiz kaldı.

fujifilm finepix s2950 ile yola devam etmeye karar verdim bütçeden dolayı. aynı aralıkta arkadaşımda nikonun coolpix l300 modelini almıştı. s2950 ile l300 ü karşılaştırdığımda doğru seçim yaptığımı anladım.

nedeni ise kısıtlı da olsa manuel ayarlara izin veriyor olmasıydı. o makinede manuel ayar kavramının temelini anladıktan sonra nikon d5000 modelini satın aldım.

nikonu satın almadan Önce ise

2 ayrı arkadaşımda bulunan nikon d5000 ve canon 550d yi elime alıp inceledim.

nikonun ayar tuşlarına ulaşılabilirliği ve sade kasası nikonu seçmemi sağladı :)

gÖnlüm d90 dan yana olmasına rağmen bütçe nedeni ile d5000i tercih etmek zorunda kaldım :)

sadeliği her zaman severim :)

spot d90 alabilirdin.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunun için pek çok teknik sebebim var. Ben analog zamandan bu yana Nikon kullandım, analog Nikon lenslerimi dijital Nikonlarda da kullanabildiğim için dijitale geçişte Nikon'la devam ettim.

Bir Canon kullanıcı olsaydım bu kadar şanslı olmayacaktım, bütün lenslerimi çöpe atıp yeni EF ya da EFS lens almak zorunda kalacaktım.

Mesleğim gereği kalite kontrol ve arge üzerine yeterince bilgi sahibiyim. İncelemelerim sonucunda her iki markanın da birbirlerine farklı noktalarda üstünlük sağladıklarını gördüm. Yani ne Nikon ne de Canon bu konuda günahsız. Ancak genel olarak baktığımızda Nikon sağlamlık, uzun vadede dayanıklılık ve güncellik konularında daha iyi geliyor bana, daha fazla güven veriyor. Canon'un pro modelleri hariç giriş seviyesi hep kırılacak elimde kalacak hissi vermiştir bana. İşyerinde patronum ucuz olduğu için Canon alıyor, ürün fotoğraflarını onunla çekiyoruz, Canon'a yabancı değilim yani, ama giriş seviyesi maalesef bana hiç güven vermiyor. Bildiğin basit plastik. Yani plastiğin bile farklı kaliteleri vardır, bunda resmen ABS denen versiyon kullanılmış, yani en narin olanı.

Abi bu 2 büyük markanın birbirlerine göre artı ve eksi yönleri neler genel olarak sence?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk slr makinemiz zenitdi çok severdim o makıneyı yıllar sonra sony cyber shot kompakt bir makıne aldım foto cekmeyı sevmeme ragmen pek cekme fırsatı bulamadım aradan yıllar gecti etrafımdakılerın gazıylada en sonunda bir dslr makine almaya karar verdim her zaman bir firma hangi işde uzman ise onun ürününü almayı tercih etmişimdir nikon dedim ararşdırdım canon ve nikonu ve yine nikon dedim daha çıkıpda doğru düzgün resım cekemedım tabıkı burdaki arkadaslarla abılerımızle hocalarımızdan bişeyler kapıcaz artık. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

spot d90 alabilirdin.. :)

ilerleyen zamanlarda kısmetse Garantilisini almayı planlıyorum :)

sonuçta elektronik ne zaman nerden sorun çıkaracağı beli olmuyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu aletlere garantiden çok,şayet yapılıyorsa kasko yaptırmak daha mantıklı diye düşünüyorum. spot alıp, aradaki farka kasko yapılabilir. zira düşme, çalınma riski, bozuk çıkma veya özellikle sonradan bozulma riskinden çok daha yüksek. sonradan sorun çıkaracağını hiç sanmam. garantili garantisiz, fiyat farkı çoksa her zaman spot tercihimdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Canon Kullanıcıları genelde fanatik şekilde canonu savunurlar. geçengün fotoğraf çekmeye çıkmıştım, 16-17 yaşlarında bi çocuk yanıma geldi "abi makinen ne?" dedi Nikon dedım, çocuk direk Canon daha iyi dimi? diye sordu. Sende Canon mu var dedim, evet dedi. ozaman Canon daha iyi dedim. Ben üniversitedeyken babam Nikon D70 hediye etti bana şans eseri üzerinde ozamanların en iyi objektiflerinden olan 24-85 F:2.8 vardı. daha sonra lens ekipmanımı genişlerttim ve Nikonda kaldım. Canon bana herzaman çok sıcak gelmiştir. Canonun renklerini beyeniyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSLR alacak param olmadığımdan kompozisyon ve altın oran ile kendimi geliştiririm diye bir Benq C1255 Kompact makine aldım. Bir süre sonra yetmemeye başladı. Kısıtlandığımı hissetsemde para ayırıp bir türlü alamıyordum. Makine kılıfına sokarken yanlışlıkla power tuşuna basmam sonucu ön merceği kılıfın içinde çıkmaya çalışınca mercek ayarı bozuldu. Makine parasına tamir edecekleri için tamir de ettiremedim. DSLR makine almaya karar verdim. Bölerim kredi kartına taksit taksit öderim dedim artık dedim. Cihaza 500-600 arası bir bütçe ayırdım. Sahibinden.com dan izmir fiyatlarını takip etmeye başladım. İzmir de güvenilir 3 tane spot dükkan vardı. Bunlara gittim fiyatlar sordum. Lensli Canon 450D 650 TL civarı fiyat veriyorlardı. Lensli 400D ye 500 TL gibi bir fiyat. Canon 450D almaya karar verdim. Fiyatı daha düşesiye kadar beklemeye başladım. D90 cihaza aklım kalmıştı ama Türkiye genelinde body fiyatı 1,200 TL fiyatın altına inmediği için sadece iç geçiriyordum. 2 hafta olduktan sonra akşamüstü nette İzmir deki spotçuda D90 body e 750 TL fiyat verdiklerini görünce hemen arayıp kaça kadar açıksınız dedim. Hemen çankaya gidip makineyi aldım. D90 Body + Nikkor AF 28-70mm f/3,5-4,5 Lens + 8GB kart + pil + Şarj cihazı 1.050. TL ye 10 taksite aldım. Ayırdığım büyçenin iki katına çıkmış olsamda oldukça da memnunum. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden Pentax? Bir amatör için en iyi fiyat performans cihazları onda.

Neden Nikon? Sadece Pentax da yaşadığım can sıkıntısı ve farklı bişeylerin tadına bakma isteği.

Yoksa ne Pentax, ne Nikon, ne Canon benim için bişey ifade etmiyor.

Benim amacım sadece boş zamanları değerlendirmek, bu sektörde bir iş başarmak yada bir yerlere gelmek değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben Canonla Nikon denedim Canonu arkadasimda gormusdum 1100D ni kullandim biraz sora 600D Canonun performansi iy ama ki resimde iestediyim neticeni alamiyordum bana effektli resim lazim diyil bana natural resim lazim o natiralliqida Nikonda buldum D3100 kullaniyorum performansna gore girish seviyye canonlardan cok onde hem canonun deklansru basdiqda cixkardigi sese uyuz oluyyorum ama nikonda ciakn sesden biliyosunki elindeki tam bir makine :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon 1917 canon ise 1937 yılında kurulmuştur..Bu demek oluyor ki bu işin babası NİKON'dur..Diğerleri kopya....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Nikon 1917 canon ise 1937 yılında kurulmuştur..Bu demek oluyor ki bu işin babası NİKON'dur..Diğerleri kopya....

Bu genelleme her zaman doğru olmayabilir. Nikon ve Canon markalarının birbirlerine üstünlükleri vardır ama Nikon'un genel anlamda teknolojik ve müşterisini maddi anlamda dikkate alma konularında Canon' dan ilerde bir seviyede olduğunu düşünüyorum. Canon markasının hesap, fotokopi, fax makinası vb gibi Çeşitleri bulunurken Nikon sadece optik ekipmanlar (Mikroskop, dürbün, topoğrafik ölÇü aletleri, kamera ve lens) üretmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bunu bilgi olarak verdim. O iyidir bu yener diye degil.

Başol Bey

Ben Cabir beye cevap olarak yazmıştım açıklamalarımı

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.