İçeriğe git

NikonTürk Hafta Sonu Sohbeti(2): Neden Nikon?

Recommended Posts

Neden Nikon? Çok güzel bir soru. Buda benim hikayem:

Seneler önce hep bir dslr makinem olsun istemişimdir. HiÇ kompakt makinem olmadığı halde bir heves sardı iÇimi ve tüm benliğimi sardı adeta. E bu makinelerde bedava verilmiyor mecbur bir bütÇen olması lazım diyerek sadece fotoğraflarına bakmakla yetiniyrdum. En sonunda kendi ayaklarımın üstünde durduktan sonra artık bir fotoğraf makinesi alabilirsin mehmet neden takıyorsun cebinde paran da var, fotoğraflarına baktığın makinelerden birini al bekleme yapma. Nedense hiÇ Canon almayı düşünmedim bilmiyorum Canon Çok iyidir al diyen de oldu ama bana tasarımı hoş gelmedi bir türlü ısınamadım. Böyle tuttunmu gövdeyi ekine yakışacak. Bir dslr makine olduğu belli olacak. Canon iyi değil demiyorum sadece dış tasarımı hoşuma gitmiyor. İlk önce internet forum sitelerinin birinde tanıştığım arkadaşın sattığı öğrenme amaÇlı aldığım d3000 güzel bir makineydi. İlk aldığımda ne sevinmiştim. Sonra aldıktan sonra kurcala dur internette videoları izle nasıl yapılıyornasıl ediliyor iso nedir estantene diyafram nedir necidir nerelidir. Çektiğim ilk fotoğraflardan biri

gallery_1937_31_338870.jpg

Bilmiyorum ne olduysa fotoğraf makinemden de memnundum ama birden d90 alacak param olduğu iÇin bu sefer fotoğraf Çekme hevesim kırıldı d90 almam gerekiyordu onla fotoğraf Çekmem lazımdı. d3000 Çekemiyordum. d90 ile Çekeceğin fotoğrafları d3000 ile de Çekebiliyordum ama tat alamıyordum. Araştırdım sorudm d7000 dediler la nasıl bişi o bir bakayım dedim haketten de güzel birşey tam istediğim bir makine zaten bu fotoğrafı görünce eriyip bittim orda:

639809_0_original.jpg

Benim bu makineyi almam gerekiyordu başka bir makine değil. Neticede d7000 de karar kıldım ve maaşa zam yapılınca geriye dönük de baya yüklü bir para alınca haydii yüzüm güldü al güzel olur dedim kısmet mersinde bir d3000 alıcısı buldum d3000 iÇim buruk bir halde satım üzüldüm neden yalan söyleyeyim. Sanki satarken bana bir hüzünlü baktı makinem madem sevmeyecektin beni neden aldın gibisinden baktı. Bende merak etme bak seni iyi ellere bırakıyorum seni yormayacaktır edasıyla bakışı attık ve ayrıldık Ne yapalım o hüzünlü vedalaşmadan sonra yine Mersinde tanıştığım biri d7000 satıyordu spot amerikadan getirmiş satıyordu aldım ve hala seviyorum.

Tekrar diyorum kanon kötü bir makine değildir. Ama ben Nikonu seviyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canom JPEG olarak daha iyi ama Nikon'da Nef kalitesi bir başka. Renklerin tonlarını tek tek ellerimle işliyorum ve muazzam güzel oluyor fotoğraflar. İnsanlarda çok seviyor bu tarzı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 Senedir amatör fotoğrafçılığa ilgi duyuyorum. Fotoğrafçılık hayatım uzun araştırmalar sonucu aldığım Samsung'un yarı manuel kullanıma izin veren bir kompakt makinesi ile başladı.

Ardından yıllar geçti ve üniversitede bu iş için vakit ayırabileceğimi düşündüm ve dlsr makineleri araştırmaya başladım. Arkadaşlarımda bulunan Canon modelleri denedim ve bende DSLR ciddiyeti uyandırmadı. Ele gelişleri, plastik aksanları sanki oyuncak gibiydi.

Bütçemi belirledim aklımda 3 model vardı, Canon 600d, Nikon d5100, Nikon d90. Her dslr sevdalısı gibi benimde aklımı d90 çeliyordu. Nedense bu model yıllarca kullandığımız eski arabalar, emektarlar gibi etkiler bizi. Onun yeri ayrıdır. Fakat bu duygusal düşüncenin yerine kendimce mantıksal bir karar verip yeni bir body olan 5100'ü tercih ettim. 600d'yi ise bahsettiğim sebeplerden dolayı hiç düşünmedim bile.

2-3 haftalık çiçeği burnumda d5100'cüyüm :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.