İçeriğe git

Nikon D200 mü yoksa D90 mı

Oğuz Ateş

Recommended Posts

Ne zaman birisiyle fotoğraf konusunda tartışsam, mevzu dönüyor dolaşıyor;

"Ara güler filmli makine ile fotoğraf çekmiş, dünyaları çekmiş, dünyaları kazanmış sana elinde ... neyine yetmemiş" mevzusuna döner.

Adamın adını fotoğraf forumlarında zorla zihnimize kazıdılar :D

Sokakda görsem tanımam kendisini :D

Bir sanatkardır, büyük bir ustadır başım üstünde yeri varda, benle ne işi var aga?

Bu iş zevk işi.

Kimse bu kadına abla sen ne yapıyorsun diyor mu?

21ki87o.jpg

Golden Globe gecesinde sunulacak yemek ve içeceklerin tanıtımı imiş.

ünlülerin ne zıkkımlanacaklarını millet niye merak ediyorsa??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ara Güleri şahsi olarak tanımam, isminin verildiği cafe de bir kaç kere yan yana yemek yedim. Onda da ben de çekiyorum gibi saşma laf edecek cesareti bulamadım.

Kendisine büyük saygı duyuyorum. Ve kitabından okuduğum bir kaç notu size paylaşmak istiyorum.

Avrupa da bir şehre fotoğraf çekmek için çalıştığı gazete göndermiş. Gönderirken patronu sen git biz arkandan para göndeririz demiş. Adam gitmiş bir otele yerleşmiş. Aramış para yok, aramış para yok. Dönüş parası da yok. en son babasından istemiş para gelmiş ülkeye dönebilmiş.

Geri kalmış bir ülkeye gitmiş iki hafta çekim yapmış. Yabancı bir editöre götürmüş. Editör ne kadar kaldın diye sorunca iki hafta demiş. Editör fotoğraflara bile bakmamış. Buradan birşey çıkmaz demiş. İki ay kalmadan o bölgenin ruhunu yansıtamazsın.

Ara gülerin bir de beğendiğim bir lafı var. Güneş milyon yıldır batıyor. Gene batacak. İnsan yok ise fotoğrafta o mühim bir şey değildir. (Söylediklerini tam yansıtamamış olabilirim, kusura bakmayın)

Kısaca adam yılarca bu meslekte sürünmüş, her şeyi çekmiş ve çok güzel istiflemiş. Evine gidenler anlatıyor, şu fotoğrafınız çok güzel dediğinizde bir dakika içinde gerçek fotografı alır gelir diyorlar.

Bir de istanbulu eskiden çekmiş. İnsanı dahil ederek çekmiş. O nedenle Ara Güler bu kadar meşhur.

Filim ile dijitale gelirsek. Filim kaç MP acaba hiç düşündünüz mü? Yada filim ile çekilmiş bir fotografa baktığınızda canon mu yada nikon mu yada eski bir makine mi yeni mi anlayabiliyor musunuz?

Keskin bir göz günümüzdeki fotografları nikon mu canon mu anlayabilir. Keskinliğine bakarak makineyi de tahmin edebilir.

Filim orjinal hep aynı hep derin hep güzel.

Ben böyle dedim diye filimli makine almaya niyetlenen arkadaşlara da şunu tavsiye ederim. çektiğiniz fotoğrafları makinede hiç ama hiç ön izleme yapmayın. Evde de yapmayın. 1 ay sonra bakın o da en erken. Buna katlanabilirseniz gidip filimli makine ile çekin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflara 1-2 ay sonra bakmak iyi bir teknik. Sanki başkası çekmiş gibi eleme yapabiliyorsun.

Her editörün tarzı farklı. Biri öğlen çekilmiş manzara fotoğrafını beğenmez, öbürü içinde insan olmayan şehir fotoğrafı istemez, bir diğeri endemik olmayan çiçek ya da hayvan fotoğrafının yüzüne bakmaz. Hepsi doğru, hepsi yanlış.

Ara Güler gibi adamlar her sektörde var. 35 yıl proje Müdürlüğü yapmış bir adamı herhangi bir şantiyeye götürün, 15 dakikada size yanlışları bulur, öbür 15 dakikada da yapılması gerekenleri sıralar. Başka bir tecrübeli proje müdürü alın, aynı sürede farklı yanlışlar ve farklı öneriler sunar ama bunların hepsi doğrudur aslında.

Böyle adamları iyi tanımak lazım her yaptıkları ve dediklerini düşünmeden kabul etmemek lazım. Asıl olması gereken kendi tarzını yaratman.

Birinin ayak izlerini takip edersen en fazla onun gittiği yere gidersin ki bu garanti değil. Diğer bir yol da kendi patikana çıkıp Ara Güler gibi birini anlayarak kendi yolunu oluşturmak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar bir deli kuyuya bir taş atar kırk kişi çıkaramazmış ya öyle oldu galiba ben bir örnek verdim ortalık karışmış .

Ara GÜLER'in adını anmamın sebebi şuydu bazan forumları okuyorum şaşıp kalıyıyorum eskimiş biri olarak insanlar milyon megapikselli onbinler isolu makinalara bile dudak bÜker kÜçÜmser olmuşlar birinin iso başarımı kötÜymÜş bir diğerinin hotpikseli varmış birinin birinin çzÜnÜrlÜğÜ iyi değilmiş vs vs ara gÜler örneği bunlara kÜçÜk bir tepkiydi okadar tabiki herkesin eleştirme beğenmeme vede istediği ekipmanla çalışma hakkı vardır zevk ve bÜtçe meselesi kimseyi kırmak ve incitmek niyetim yoktur herkese bol çekimli gÜnler ve saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.