İçeriğe git

Parasoley + Filtre seçemi

Recommended Posts

Merhabalar nikon D5100 makinem var. 18-55 kit lensi ile beraber kullanıyorum. Fotoğraf merakım ezelden beri vardı ancak kısmet oldu. Öncelikle danışmak istediğim konu filtre için olacak. Lensimi hem koruma amaçlı hemde fazla güneş ışığını engellemek amaçlı kullanmak için nasıl bir filtre almam gereklidir_? Parasoley'in bana bu konu için nekadar etkisi olur. (sanırım biraz acemice soru oldu) Şimdiden ilginize teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hoşgeldiniz.

Bahsini ettiğiniz filtre UV filtre ( Hem güneş ışığından oluşan Hare dediğimiz olayı azaltıyor, Renkleri daha canlı gÖsteriyor ve bir miktarda olsa koruma sağlıyor..)

Parasoley yerine 18-55mm Kit lensiniz için Uv filtre almanız daha faydalı olacaktır.

Parasoley sadece Dik vuran güneş ışınlarını kıracak ama Uv filtre size hem Güneş ışınlarında fayda sağlayacak hemde renkleri daha canlı gÖsterecektir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki UV filtre'nin renk katmanları varmıdır açıktan koyuyo doğrumu gider yoksa tek renkmidir. fix olan bir parçamıdır. neye göre alınır_?

Uv hepsinin görevi aynı markaları farklı fıyatı farklı iyisi daha iyi tabiki 20 30 tl lık bir uv yeterlı olur polarızenı iyi alırsın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Siz bir kaç sorum olacak?

UV filtreye gerçekten ihtiyacınız var mı?

Hangi ışık şartlarında UV filtre olmadan çekimi yapamazsınız?

Makinanızın sensöründe zaten bu konuyla ilgili bir filtre yok mu?

UV filtre ile lensini korumayı düşünenler bunu zaten parasoley ile yapamaz mısınız?

UV filtre olarak satılan camların pencere camından ne farkı vardır?

UV filtre taktığınızda hangi ışık aralığında ve hangi renk gamında kaybınız olacaktır?

Hiçbir kayıba sebep olmayan UV filtre var mıdır?

Bir markanın UV filtresi 30 TL iken diğer bir markanın UV filtresi neden 300 TL dir?

Bu filtreye ayırcağım para ile bir Circuler Polarize filtre alsam daha akıllıca olmaz mı?

Hadi şimdi biraz da siz düşünün :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

UV filtreye gerçekten ihtiyacınız var mı? ( Sanırım yok, Zira olsa zaten alırdım )

Hangi ışık şartlarında UV filtre olmadan çekimi yapamazsınız? ( Karadenizde yaşadığımız için Yaylaydı Dağdı arada gezebiliyoruz ve Tonlar fark ediyor işin aslı )

Makinanızın sensöründe zaten bu konuyla ilgili bir filtre yok mu? ( Bilmiyorum )

UV filtre ile lensini korumayı düşünenler bunu zaten parasoley ile yapamaz mısınız? ( Parasoley ile de yapılabilir ama üstte bahsettiğim gibi Uv daha faydalı gibi. )

UV filtre olarak satılan camların pencere camından ne farkı vardır? ( Bahsini yaptığınız gibi 300 lira ile 30 lira arasında elbette fark var )

UV filtre taktığınızda hangi ışık aralığında ve hangi renk gamında kaybınız olacaktır? ( kayıp oluyor mu ? )

Hiçbir kayıba sebep olmayan UV filtre var mıdır? ( Bilmiyorum )

Bir markanın UV filtresi 30 TL iken diğer bir markanın UV filtresi neden 300 TL dir? ( Mercedes - Doğan örneği sanırım yeterli olacaktır)

Bu filtreye ayırcağım para ile bir Circuler Polarize filtre alsam daha akıllıca olmaz mı? ( Alacak olsam bende Polarize tercih ederdim )

Hadi şimdi biraz da siz düşünün :)( Sevgiler)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

UV filtreye gerçekten ihtiyacınız var mı?

Hangi ışık şartlarında UV filtre olmadan çekimi yapamazsınız?

Makinanızın sensöründe zaten bu konuyla ilgili bir filtre yok mu?

UV filtre ile lensini korumayı düşünenler bunu zaten parasoley ile yapamaz mısınız?

UV filtre olarak satılan camların pencere camından ne farkı vardır?

UV filtre taktığınızda hangi ışık aralığında ve hangi renk gamında kaybınız olacaktır?

Hiçbir kayıba sebep olmayan UV filtre var mıdır?

Bir markanın UV filtresi 30 TL iken diğer bir markanın UV filtresi neden 300 TL dir?

Bu filtreye ayırcağım para ile bir Circuler Polarize filtre alsam daha akıllıca olmaz mı?

Hadi şimdi biraz da siz düşünün :)

Mehmet abi yapmayaaa :D :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu durumda UV filtremiz olduğu için UV ışınlarının çok daha etkin olduğu atıyorum 1000 metre rakım ve üzerindeki coğrafyalarda fotoğraf çekmek zorundayız :)

2012 Kaçkar (Ayder üzerinden) tırmanışında sadece polarize kullandım. Lensim 24-70 mm idi. UV'nin hiçbir etkisini, rahatsızlığını hissetmedim. Bana göre sensördeki filtre zaten bu işi yapıyor. Tonlarca para ödediğimiz lensin önüne 50 dolarlık bir filtre takıp lensin renk, kontrast ve keskinlik performansını frenlemektense hiç kullanmamayı yeğliyorum, profesyonel fotoğrafçılar da böyle yapıyor. Sadece çok özel projeler için çalışan belgeselciler ortamın şartlarından dolayı farklı filtreler kullanıyorlar. Ancak o adamların kullandığı bir UV filtre bile 300 dolar ve üzerinde oluyor. Benim amatör kardeşim lense ancak o parayı verebilirken kaliteli bir UV filtre onun için hayaldir.

Nitekim daha önce UV filtre takılı bir 24-70 mm F2.8 lensim çantayla birlikte yere düştü. Lenste ve parasoleyde hiçbir hasar yokken sözkonusu HOYA marka filtrenin (ki konusunda iyi kabul edilir) metal kasnağı ezilme yapıp filtre camının kırılmasına yol açmıştı. Buraya kadar normal. Lensin kasası hasar görmezken filtrenin kasnağı hasar gördü ve kırılan camlar lensin en öndeki camına çarpıp küçük çizikler oluşmasına sebep oldu!

Yani filtre olmasaydı lens hiçbir zarar görmeyecekti. Tabii bu farklı bir durum, her zaman aynı senaryonun gerçekleşmesi mümkün değil. Fakat dükkandan yeni bir lens aldığımda satıcının ısrarla UV filtre satma girişimi artık sinirlerimi bozuyor. çünkü bu tür küçük aksesuarların kar marjı çok daha yüksek.

Hayırlı pazarlar dileyerek sizleri şu linklerle başbaşa bırakıyorum:

http://www.lensrentals.com/blog/2011/06/good-times-with-bad-filters

http://www.lenstip.com/113.1-article-UV_filters_test_Introduction.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.