İçeriğe git

Hafiza kartı seçim ve kullanımı

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak.Konu ile pek alakası olmaya bilir ama yardımız dokunursa çok sevinirim. Nikon D7000 kullanıyorum ve iki adet hafıza kartı takıyorum.

Sandisk Extreme 16 gb 45Mb/s

Kingston ultimateX 120X 16 gb

Bunları ben formatlıyorum ve uzun video çekmek için NTFS yapıyorum. Ama makineye taktığım zaman eror veriyor. Makineden format attğımda da FAT32 oluyur. Uzun video çekmek için ne yapmam gerekiyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Normal şartlar altında (Kameranın yazılımı vs ile oynamadan) full HD çekim süreniz 20 dakikadır. Daha uzatırsanız algılayıcıda hasar oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal şartlar altında (Kameranın yazılımı vs ile oynamadan) full HD çekim sÜreniz 20 dakikadır. Daha uzatırsanız algılayıcıda hasar oluşabilir.

TeşekkÜr ederim ALPER bey verdiğiniz bilgi için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak.Konu ile pek alakası olmaya bilir ama yardımız dokunursa çok sevinirim. Nikon D7000 kullanıyorum ve iki adet hafıza kartı takıyorum.

Sandisk Extreme 16 gb 45Mb/s

Kingston ultimateX 120X 16 gb

Bunları ben formatlıyorum ve uzun video çekmek için NTFS yapıyorum. Ama makineye taktığım zaman eror veriyor. Makineden format attğımda da FAT32 oluyur. Uzun video çekmek için ne yapmam gerekiyor ?

D7000 FAT32 kullanıyor galiba. Fotoğraf makineleri için NTFS kullanmayın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 11 ay sonra...

Arkadaşlar çok acil tavsiyenize ihtiyacım var.

CF Sandisk Extreme serisi 32gb 120mb/sn hafıza kartım, şu an sorunlu. Sorunu tanımlamak gerekirse, bir kaç kere kullandığım gövde de Card Reader hatası verdi, çıkarıp takınca düzeliyordu. Ancak son çekimden sonra bilgisayara fotoğrafları kopyalarken hata verdi ve o andan itibaren kartın içindeki fotoğrafları bilgisayara kopyalayamadım. Kartı D810'a takıp baktığımda ise 'bu dosya görüntülenemiyor" hatası alıyorum.

Tavsiye istediğim konuya gelince;

- Cuma günü çekimim var. Bana hafıza kartı ne almamı önerirsiniz. 90mb/sn, 120mb/sn sd yada hafıza kartları mı almalıyım. Yoksa 40mb/sn 30mb/sn kartlar da işimi görür mü. D810 biliyorsunuz çok büyük dosya boyutlarına sahip. Ben ise L Raw + L Jpeg kullanıyorum.

- Sandisk kartımda çıkan sorunla ilgili, bir yorumunuz var mı. Servise elbette göndereceğim fakat öncesinde sorun hakkında tahminleriniz varsa duymak isterim. Fotoğrafları kurtarmak için sonra Recovery işlemi uygulayabilirim.

Teşekkürler, selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba

http://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-ve-aksesuar/toshiba-flashair-8gb-wireless-hafiza-karti-187492516

yukarıda linkini verdiğim bir wifi hafıza kartı var bu hafıza kartları d5100 modeline uyuyor mu ve kullanımı nasıl bilginiz varmı arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benimde konuyla alakası yok sormak istediğim bir soru var. Algılayıcı yada sensör zarar görüyor hadisesi bir efsanemi yoksa gerçek m?i Eski makineler için bu geçerli olabilir ama akşama kadar özellikle canon 5d mark 3 ile sabah akşam klip çekenler var tv programı bile çekiliyor neredeyse 2 saat gibi bir süre. Günümüzdeki makineler içersinde bunu korumak için 20 dakika yada benzeri sınırlamalar var acaba 20 dakika sonrası ne kadar bir süre sensörün soğuması için yeterli yada sensörler gerçekten bu kadar dayanıksız mı? eğer öyleyse 1000 shutter da ama sensörü bitik bir çok makine özellikle 5DMK3 piyasada çok fazla .. bana denk gelmemiş yada duymamış da olabilirim ama sensörüm bozuldu diyen bir dlsr kullanıcısı duymadım bu konuda ne düşünüyorsunuz ???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benimde konuyla alakası yok sormak istediğim bir soru var. Algılayıcı yada sensör zarar görüyor hadisesi bir efsanemi yoksa gerçek m?i Eski makineler için bu geçerli olabilir ama akşama kadar özellikle canon 5d mark 3 ile sabah akşam klip çekenler var tv programı bile çekiliyor neredeyse 2 saat gibi bir süre. Günümüzdeki makineler içersinde bunu korumak için 20 dakika yada benzeri sınırlamalar var acaba 20 dakika sonrası ne kadar bir süre sensörün soğuması için yeterli yada sensörler gerçekten bu kadar dayanıksız mı? eğer öyleyse 1000 shutter da ama sensörü bitik bir çok makine özellikle 5DMK3 piyasada çok fazla .. bana denk gelmemiş yada duymamış da olabilirim ama sensörüm bozuldu diyen bir dlsr kullanıcısı duymadım bu konuda ne düşünüyorsunuz ???

ben 20 dk lık çekimden sonra kendini kapatıp açması zarar vermesini önlüyor ekstradan beklemeye gerek yok diye biliyorum öyle okumuştum bir yerde.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakikalık limiti sensörü koruma amaçlı olarak anlattılar bize. Ama olayın bir de kanuni boyutu var. Eğer bir cihaz tek seferde 20 dakikadan daha fazla video çekebiliyorsa bu kez o cihaz video kamera olarak isimlendiriliyor. Sen Japonya'dan kalkıp Avrupa'da bu cihazı satmak isteyen bir Nikon-Canon-Sony isen bu kurallara uymak zorundasın. Ne satıyorsun, foto kamera mı yoksa video kamera mı diye soruyorlar gümrükte adama. Bunun gibi bilmediğimiz daha bir çok kanuni zorunluluklar var. Bunlardan dolayı bazı şeyleri anlamakta zorlanıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • Forum Editörü
32 dakika önce, kuşkaya yazdı:

D7100 için 8 yada 16 GB hafıza kartı tavsiyesi olan var mı? 2 adet yedek olarak almak istiyorum

Merhaba,

Kötülemek için söylemiyorum ama Lexar 32 GB UHS kart kullandım ve bir keresinde çektiğim bir kareyi kaydetmedi ve 2. kart yuvasındaki diğer kartıma yazıldı. Sadece bir kere başıma geldi. O tarihten sonra Transcend kart kullanıyorum ve çok memnunum. Size marka olarak tavsiye sıralamam; 

1-) Sandisk

2-) Transcend

3-) Toshiba

4-) Lexar (üzgünüm lexar)

Kullandığım kart

s-l500.jpg

- Ümit Alper TÜMEN tarafından düzenlendi
fotoğraf ekledim.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Küçük kapasiteli kart kullandığınızda, eğer kartınız herhangi bir nedenden dolayı bozulursa, içindeki büyük kapasiteli karta göre daha fazla fotoğraflarınız çöp olmayacaktır. 

imla hatası
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Merhaba NikonTürk ailesi.

Yarın D7200 alarak fotoğraf dünyasına adım atacağım kısmetse. Bir yandan da ekipmanları toplamaya başlıyorum.

Mevcut konu varken yeni konu açıp kirliliğe sebep olsun istemedim, o yüzden bu başlığa yazmak istedim.

D7200'de kullanmak için hafıza kartı önerileriniz var mıdır?

Makinenin bir yazma hızı olduğu ve bu hızdan fazla yazma hızına sahip bir kart almanın gereksiz olduğunu okumuştum bir yerde.

D7200'ün yazma hızı nedir? Kartın okuma-yazma hızları en az ne kadar olmalıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
17 saat önce, FurkanErdem yazdı:

Merhaba NikonTürk ailesi.

Yarın D7200 alarak fotoğraf dünyasına adım atacağım kısmetse. Bir yandan da ekipmanları toplamaya başlıyorum.

Mevcut konu varken yeni konu açıp kirliliğe sebep olsun istemedim, o yüzden bu başlığa yazmak istedim.

D7200'de kullanmak için hafıza kartı önerileriniz var mıdır?

Makinenin bir yazma hızı olduğu ve bu hızdan fazla yazma hızına sahip bir kart almanın gereksiz olduğunu okumuştum bir yerde.

D7200'ün yazma hızı nedir? Kartın okuma-yazma hızları en az ne kadar olmalıdır?

Merhaba Furkan Erdem;

Kart üreticileri genelde kartların üzerine tıpkı kredi veren ve verdiği krediyi bedavaya veriyormuş ve hiç ödenmeyecekmiş gibi reklamını yapan bankalar gibi çarpıcı olsun diye hep okuma hızlarını (133x, 200x, 400x, 600x gibi) yazarlar. Yazma hızını kartın köşesinde bucağında genelde bilmem ne değeri civarında diye geçiştirirler.

Size tavsiyem; Üzerinde hem okuma hemde yazma hızı belirtilmiş kartlardan almanızdır. Ben Transcend 32 GB SDHC U3 okuma hızı (R95) yazma hızı (W85) olan kart kullanıyorum ve D7200 için işinizi fazlasıyla göreceğinin düşünüyorum. Daha düşük hızlı kartlar da işinizi görür ama seri çekimde yavaş kalabilir. 

Marka olarak, benim tavsiye sıralamam şöyle

1-) Toshiba 

2-) Transcend

3-) Sandisk

4-) Lexar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Furkan Erdem;
Kart üreticileri genelde kartların üzerine tıpkı kredi veren ve verdiği krediyi bedavaya veriyormuş ve hiç ödenmeyecekmiş gibi reklamını yapan bankalar gibi çarpıcı olsun diye hep okuma hızlarını (133x, 200x, 400x, 600x gibi) yazarlar. Yazma hızını kartın köşesinde bucağında genelde bilmem ne değeri civarında diye geçiştirirler.
Size tavsiyem; Üzerinde hem okuma hemde yazma hızı belirtilmiş kartlardan almanızdır. Ben Transcend 32 GB SDHC U3 okuma hızı (R95) yazma hızı (W85) olan kart kullanıyorum ve D7200 için işinizi fazlasıyla göreceğinin düşünüyorum. Daha düşük hızlı kartlar da işinizi görür ama seri çekimde yavaş kalabilir. 
Marka olarak, benim tavsiye sıralamam şöyle
1-) Toshiba 
2-) Transcend
3-) Sandisk
4-) Lexar

Cevabınız için teşekkür ederim Ümit Alper Bey.
Haklısınız, firmalar büyük puntolarla okuma hızını yazıyor ama asıl önemli olan yazma hızını belirtmiyor. Hatta sitesinde bile bazı modellerin yazma hızını belirtmiyor.

Genelde fotoğraf çekeceğim, video çekimi çok nadir yaparım düşüncesindeyim. Nef+jpg çekim için yazma hızı en az kaç olsa yeterlidir?

Araştırma yaptım ve birkaç model arasında kaldım.

Transcend 32gb ultimate 600x 90/45 okuma/yazma hızı
SanDisk 32gb extreme 90/45 okuma/yazma hızı

45 mb/sn yazma hızı nef+jpg için yeterli olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Furkan bey,

Eğer maddi imkanınız varsa yukarıda tavsiye ettiğim kartı (Okuma95 Yazma85 MB/s) alırsanız çok daha iyi olur. Çünkü eğer seri çekimde de kullanacaksanız bence en az bu standartta kart alınmalı. Yok eğer, benim seri çekimle işim olmaz, durağan nesneleri çekeceğim derseniz, o zaman sizin söylediğiniz kartlar da olur elbette.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında şu an bütçem biraz kısıtlı. Öyle olmasa hiç düşünmeden sizin söylediğiniz kartı alırdım.

Genel olarak durağan nesnelerin fotoğrafını çekeceğim Ümit Bey. O zaman ben bunlardan birini alayım şimdilik. Transcend hakkında olumlu yorum çok, siz de önerdiniz bu markayı, Transcend'e yöneleyim ben.

Yavaş gelirse ya da sıkça seri çekim yapmak zorunda kalırsam sizin önerdiğiniz hızdaki kartı alırım.

Peki micro sd mi önerirsiniz sd mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ümit Alper TÜMEN hocam bu kartın 16gb olanı yok mu acaba? bende hala karar verip alamadım. dediğiniz kartta 150 TL civarı sanırım. bana 2 tane lazım öyle olunca 300 TL'yi buluyır malesef:((

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@kuşkaya öncelikle kartları ebay.com üzerinden aldım. 23 günde geldi ve fiyatı şu anda 28 dolar (çarpı yaklaşık 3,65 TL eşittir 102,20 TL) 16 GB bu özellikteki Transcend kart artık göremiyorum ebayda. Aliexpress' de yada belki Türkiyede bulabilirisiniz.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Free international shipping seçeneği olanlarda ücretsiz ama en az 22-25 gün arası geliyor. Satın aldığınızda zaten size tahmini ulaşma gününü belirtiyor site.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

O kocaman 95 MB/s yazdıkları hız, okuma hızıdır. Dikkat ederseniz, s' nin üzerinde bir yıldız var. Bu yıldızla yazma hızını belirtmişlerdir bir yerlerde. Onu mutlaka kontrol ederek alın. Yalnız 55 euro 56 dolardan (benim tavsiye ettiğim 2 adet 32 GB Transcend 56 dolar ama bedava kargo var mı bakmak lazım) daha pahalı değil mi?  

imla hatası
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.