İçeriğe git

Profesyonellik ayrıntıda gizlidir.

Recommended Posts

Bugün 8 Kasım 2012 ve ben yaşadığım ülkenin en tanınmış ve ciddi donanım/haber sitesinde şu başlıktaki haberle sabah mahmurluğundan uyanıyorum:

"Canon 2013 yılından itibaren "pinch" model lens kapaklarına geçiş yapıyor."

Ne demektir bu diye merakla okumaya devam ettim. Canon şimdiye kadar her model lenste alttaki fotoğrafta solda duran tipteki lens kapaklarını kullanmış; yeni aldığı bir kararla sağdaki yeni tipi kullanacakmış:

1352302810.jpeg

Ayrıca bu yeni tip lens kapakları ayrıca da satın alınabilecekmiş.

Haberin devamında kullanılan bir cümle çok manidardır: "Diğer DSLR üreticileri örneğin Nikon ve Pentax yıllar önce zaten bu tip ve teknikte lens kapağı geliştirdiler, uzun süredir zaten bunu kullanıyorlar."

Neden böyle bir değişikliğe gitti Canon? çünkü lensinizin üzerinde parasoley varken eski tip lens kapağını çıkarmanız bir işkencedir ya da mümkün değildir.. Bu yeni sistemle kapağı daha rahat çıkarırsınız.

Bence bir hayli geç kalmış Canon. Bu kadar ileri teknoloji ürünü modeller üretip de bir lens kapağında bu kadar geç kalmış olmasını beklemiyordum.

Haberin altındaki yorumlar ise tam bir komedi:

"Zaten Canon lens satın aldığınızda üzerinde parasoley yoktur, öyleyse bu kapağa da ihtiyaç yoktur. Eğer parasoley ihtiyacınız varsa ayrıca satın alırsınız, yanına da yan sanayi bir kapak alırsınız, bu yan sanayi kapaklar zaten bu yeni tip pinch tekniğindedir!"

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yani.

Şimdi ben bir kaç yüz dolardan başlayan orta ya da üst seviye bir lens alıyorum, ama yanında parasoley yok öyle mi? Yani bir kitlens değil, fiyatı en az 200 dolardan başlayan lenslerden bahsediyoruz? Yanlış mı anladım? Ben bir Canon kullanıcısı değilim ve bundan dolayı lensin yanında standart olarak gelen aksesuarlardan haberim yok, sadece okuduğum haberin altındaki yorumlara göre bunu soruyorum. Yani bu lensi satın alacağım, bu bir ileri seviye lens, ama yanında parasoley yok öyle mi?

Bu yorumu yazanın dayandığı nokta da çok ilginç: "Diğer markalardan Sigma, Tokina ve Tamron'da parasoley opsiyonel!".

İşte bu tam bir marka manyaklığından başka bir şey değildir.

Genel manada Canon lensler Nikon lenslerden biraz daha ucuz bir fiyata sahiptir, istisnalar hariç. Ama lens alınca yanında gelmeyen parasoley ve koruma aksesuarları gibi sadece bir kaç dolarlık ürünler o markanın bu konuda ne kadar cimri olduğunu gösterir. O halde aslında bu ucuzluk uzun vadede size pahalıya malolabilir, çünkü parasoley aynı zamanda bir tür korumadır.

Bundan dolayı profesyonellik ayrıntıda gizlidir!

Lütfen çekinmeden yorum yazınız, düşüncelerinizi hep birlikte paylaşalım, tartışalım; tabii ki saygı kuralları çerçevesinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

NİKON; ÜrÜnÜm ortada fiyatıda bu , incele beğenirsen al.

CANON; Beni al bak bu ucuz.

Alman arabalarının konforunu severim, nikonun asaletini. Aslında marka tartışmasına şu ana kadar hiç girmedim ama tÜketicinin gözÜnÜ boyayarak ÜrÜnÜnÜ olduğundan yÜksek gösterme işi malesef canon da mevcut, bende bu konuda bir tÜketici olduğumdan şahsıma yapılan bir haksızlık olarak gördÜğÜmden, daha samimi bulduğum marka ile çalışmak hoşuma gidiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yiğidi öldür ama hakkını yeme, gerçekten bunu canon iyi yapıyor.

Nikon ise kendini ifade etmeye bu sene başladı ülkemizde benim gördüğüm kadarıyla..

Anlatmadan geçemeyeceğim : Uzun bir süredir okuduğum bir gazete vardı.Biliyordum aslında spor servisinin ve gazete sahibinin takım sevdasını ancak iç sayfa yazarlarını beğendiğimden okumaya devam ediyordum..Birgün spor sayfalarından birinde şöyle bir başlık: ...........takımının büyük başarısı..

Alt satırlarda başlıktaki takımın yani gazetenin gizli destek verdiği takımın dünya sıralamasındaki yeri yazıyordu.Geçmiş zaman rakamları hatırlamıyorum mesela 75. sıra olsun.Yazının devamında ise bu takımın ezeli ve ebedi rakibi diğer takımın sıralamasını da koymuş ........'lar:-)) O da 50. olsun mesela..

O gün bıraktım gazeteyi, bir daha da almadım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Canon bunu hep yapıyor ama tüketici de hep Canon'a gidiyor. Daha önce tanıdığım bir kişi Nikon D90 sahibi olarak bir kursa gidiyor. Kursu veren hoca ve kursa katılanların çoğu FANATİK Canoncu. Tanıdığım kişi; Başlarda ve sürekli olarak kameramın markasını bile söylemeye çekiniyordum demişti. Bu kadar Fanatizm bence gereksiz. Birde fanatizm yaptıkları markanın onlara yaptığı muameleye bakıp görebilseler. Neyse canım para onların ne isterseler yapabilirler.

Aslında başka bir konu daha var. Arka LCD koruma kapağı Nikonda neredeyse tüm modellerde var ama bildiğim kadarıyla Canon da en üst pro gövdelerde bile yok. Nikon, kullanıcısını daha çok yönden düşünen bir firma. Lens uyumu konusunda Canon'u zaten hiç konuşmayalım ama çoğunluk yine de Canon diyor. İşte anlamakta zorlandığım nokta bu. Yani sana işkence çektiren bir markaya körü körüne sadık olmak niye?

7 Mart 1992 yılında Zenith 12 XP kameradan, Nikon FA bulamadığım için Canon A-1 modelini almak zorunda kalmıştım. 1996 Yılına kadar Canon A-1 kullandım ve 1996 Yılında 2. el Nikon FA aldım ve kamera 2. el olduğu için deneme çekimleri yaptım. Filmleri banyo ettirip, baskı yaptırdığım zaman 4 yıl boyunca Canon A-1 ile çektiğim fotoğraflara çok üzüldüm. Ayrıca bu Nikon FA' yı Antalya Dedeman otelin havuzunda fotoğraf çektikten sonra çantama koyup çantamı açık unuttuğum için mermer zemine çakıldı ve ISO ayarlama kadranı yamuldu. Bu halde bile İstanbul'a da cayır cayır fotoğraf çekerek geldim. Canon A-1 olsaydı herhalde darmadağın olurdu.

İşin biraz da mühendislik yönünden bahsedelim. Nikon FA modeli, 1 veya 2 tane LR 44 denen saat pili ile çalışıyor ve Canon A-1 ise kalem pilin yarısı kadar olan bir pille. Bu ne demek diyeceksiniz. Nikon kameranın tüm güç tüketimini 2 saat piliyle çözerken Canon kazık kadar bir pille aynı işi çözmüştü. Mesela Nikon FA'da diyafram değerini pil harcamadan, lensin üzerindeki ayarlanmış diyafram değerini optik olarak vizöre aktaran bir sistem vardı. Canon ise diyaframı vizörde pil harcayarak gösterebiliyordu. Ayrıca o zamanlar Canon lensleri eğer diyafram üzerindeki otomatik diyaframı gösteren A (Auto) almazsanız ve unutursanız, kamera sizi hiçbir şekilde uyarmıyordu ve çektiğiniz fotoğrafta diyafram değeri hatalı oluyordu ama Nikonda diyaframı en büyük diyafram değerine bıraktığınızda, tüm diyafram değerlerini otomatik olarak alabiliyordu. Diyelim ki diyaframı en büyük değere getirmediniz, bu sefer vizördeki mini LCD' de size hata mesajı vererek boş yere film harcamanıza engel oluyordu.

Sözü çok uzattım. Nikon, her zaman mühendisliği ile onu anlayabilen insanları şaşırtmaya devam edecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon Nikon şimdi Sony kullanıyorum yaptıkları iş aynı ama

içlerinde kullanımı rahat olan Nikondu

Sonyi seviyorum renkleri çok hoşuma gidiyor.

Sony Nikon eski lenleri kullanmaya imkan verirken canon eskiyi silip atmış resmen

Canon FF makinelerine sözüm yok 5DMark II hala iyi iş çıkaran bir makine

Canon'un giriş seviyesi modellerine bi bakın 300d 350d 400d 450d 500d 550d 600d 650d 1000d 1100d varda var yani

farkı ????? yok denecek kadar az

Şu an Nikon D90'ın 2. el ve sıfır fiyatlarına bakalım hala 1500-2500 arası kaç yıllık makina

Nikon biraz fazla düşünerek ortaya ürün koyuyor gibi geliyor bana

neyse uzattık lafı

Şuan ikisinede dönmeyeceğim ama olsun :D

SONY ile mutluyum :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon kullananlar hep aynı şeyi söylüyor; " Geçmişle uyumlu olsa 1DX alıp 1990 teknolojisi lensmi takacaksın sanki?" Sizce bu söz ne kadar doğru veya ne kadar yanlış?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Canon kullananlar hep aynı şeyi söylüyor; " Geçmişle uyumlu olsa 1DX alıp 1990 teknolojisi lensmi takacaksın sanki?" Sizce bu söz ne kadar doğru veya ne kadar yanlış?

Sen Canoncuları boşver. Şu anda hatırlayamadığım eski mükemmel Nikon lensler var ve onları bugün mesela Atlas dergisi fotoğrafçısı Turgut TARHAN bey kullanıyor. Gözlerimle gördüm. Kullandığı lens MANUEL bir lensti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün Canon bence hız olarak ve video performansı olarak daha iyi. Ama geriye kalan her türlü kalite için Nikon =)

Hız derken neyi kastettin Cem?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda seninle aynı düşüncede değilim Cem.

Video konusunda bahsettiğin saniyedeki frame sayısıdır. Canon'un pek çok modelinde 50 ila 60i rakamından dolayı bu durum böyledir ancak bu "interlaced" tekniğiyle satırlanmış bir karedir. Dolayısıyla sinemada norm kabul edilmiş 24p olayından dolayı bunun büyük bir önemi yoktur, eğer istenirse video işleme programlarıyla 60 interlaced'e kadar yükseltilebilir, film üreticileri bunu zaten hep yapmaktadır. Kaldı ki son modellerde Nikon da 60i ye kadar destekleyen bir algoritma izlemektedir, örneğin D600, ama çok gerekli midir, bana göre değil?

Canon'un netleme hızı sadece en son model 1DxS, yani şu amiral gemisi niteliğinde olan D4 le kıyaslanan (model numarasını yanlış yazmış olabilirim, çünkü o da artık Nikon gibi bi şey olmuş!) modelinde bir gelişme göstermiştir. Burdaki netleme hızı bana göre yine de Nikon kadar hızlı değildir. Sadece saniyedeki çekim karesi bu kez D4'ten biraz fazladır. Netleme hızı yine lensin hızıyla da doğru orantılıdr ki Nikon lensleri dünyada en iyi optiğe sahip diye kabul edilirler. Bir Nikon lensi Canon gövdede kullanabilmek için adaptör vardır ama bunun tersi yoktur.

Dolayısıyla sadece bir modelinde saniyede daha fazla kare çekebilen bir Canon bana göre Nikon'dan daha hızlı sayılamaz. 2008 yılından bu yana D3 ve varyasyonlarında her zaman dünyanın en hızlı makinası ünvanını elinde tutan Nikon'un hem netleme hızı hem de saniyedeki çekim hızı olarak herkesin kabul ettiği bir tekniğe sahiptir. Canon bu netleme hızı konusunda ancak ve ancak 2011-2012 aralığında RGB sensöre geçerek (yıllardır siyah beyaz ölçüm sistemi kullanır Canon, Nikon ise filmli zamandan bu yana hep renkli yani RGB ölçüm sistemini kullanır, hızı ve kararlılığı bu belirler) sadece bir iki modelde bunu kullanabilmiştir.

Giriş seviyesindeki bir kullanıcı Canon'daki bu video akışkanlığı konusuna kanar, ama gerçekten video işlemeyi bilen birinin gözünü boyamak zordur. Bundan dolayı ucuz bir çözüm olarak pazarda uzun süredir kabul gören bir 5D MarkII video konusundaki saltanatını artık D800'e kaptırmıştır. çünkü D800 şu anda kendi sınıfında sıkıştırmasız HDMI çıkışı verebilen, hem de bunu broadcasting kalitesinde yapabilen tek makinadır. Dolayısıyla broadcasting sektöründe 50i veya 60i rakamlarının pek bir önemi yoktur, önemli olan detaydaki keskinlik ve gerçekliktir. Eğer ihtiyaç olursa saten 29,99p olarak yapılan çekimler daha yukarılara manipule edilebilmektedir. Tüm buna rağmen son çıktılar sinema sektörü olarak yine 24p de kalır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladım Mehmet abi. Bu futbol maçlarında niye hep Canon kullanıyorlar peki anlayamıyorum. Düğün,Model,Reklam çekimlerine bakıyorum hep Nikon ama spor müsabakalarında genelde Canon var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:D

Spor müsabakalarında kullanılan Canon'ların hangi çarpana sahip olduğunu bi araştırmanı tavsiye ederim. Sonra o çarpan miktarıyla hangi lensleri kullanabileceğini de hesaplamalısın. Sonra da bu aralıktaki lenslerin Canon ve Nikon markasındaki fiyatlarını kıyaslamalısın.

Yani, o ekipmanları satın alan patrondur, muhabirin kendisi değil. O halde daha ucuz ekipmanla daha fazla yaklaştırma ve megapixel olayı burda devreye girer. Senin bu beyaz lensleri saha kenarında gördüğün dönemde 18 mp sensörü ve 1,2 ile 1,6 x çarpana sahip gövdeler Nikon'a göre daha ucuza geliyordu. Bi de Canon'un daha ucuz lensleri üzerine konulunca adam niye Nikon alsın ki? Yani özetle aynı işi Nikon ekipmanla yapmak istersen daha fazla para ödemek zorundasın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında algıda yaratılan bu yanılsama için canonu, daha da doğrusu canonun ülkemizdeki temsilcilerini (gerek muhtelif forumlar, internet siteleri gerekse teknoloji dergileri vb.) tebrik etmek gerekiyor..Biraz önce başka bir forumda, bir fotoğrafsever şöyle bir soru sormuş; "gövdede AF motoru ile lensteki AF motoru olması arasında bir fark varmıdır, malum nikonun d5100 modelinde lenste, canon 600d modelinde ise gövdede bulunmaktadır, ona göre alım kararı vereceğim."

Bu tür sorulara onlarca kez rastladım..Herkes canonun HER modelinde gövdede AF motoru olduğunu, Nikonda ise olmadığını sanıyor..

Tuhaf bir durum..

Bu arada sayın editörler, kaynak göstermek şartıyla, bu siteden alıntı yapmam caizmidir ? :-))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:D

Spor müsabakalarında kullanılan Canon'ların hangi çarpana sahip olduğunu bi araştırmanı tavsiye ederim. Sonra o çarpan miktarıyla hangi lensleri kullanabileceğini de hesaplamalısın. Sonra da bu aralıktaki lenslerin Canon ve Nikon markasındaki fiyatlarını kıyaslamalısın.

Yani, o ekipmanları satın alan patrondur, muhabirin kendisi değil. O halde daha ucuz ekipmanla daha fazla yaklaştırma ve megapixel olayı burda devreye girer. Senin bu beyaz lensleri saha kenarında gördüğün dönemde 18 mp sensörü ve 1,2 ile 1,6 x çarpana sahip gövdeler Nikon'a göre daha ucuza geliyordu. Bi de Canon'un daha ucuz lensleri üzerine konulunca adam niye Nikon alsın ki? Yani özetle aynı işi Nikon ekipmanla yapmak istersen daha fazla para ödemek zorundasın.

Peki abi benim merak ettiğim bir konu fotoğrafçıların geneli stüdyo çekimlerinde canon kullanıyor poloraid vs vs hep canon yine ekipmandan dolayımıdır? çünkü sonuçda adam fotoğrafçı studyoda çekim yapıyor çoğu kez canonunda iyisini tabikide kullanıyor ama neden canonu kullanıyorlar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Stüdyoda ışık sizin emrinizdedir, istediğiniz gibi yönetir, yönlendirirsiniz.

Mesela dışarıda, arazide, sahada, zor şartlarda, ışığa sizin hakim olamadığınız durumlarda en iyi performansı bulabilmektedir.

Siz, TR'deki stüdyolarda Canon görebilirsiniz, kimbilir bunun belki de bir miktar maliyetle ilgisi vardır. Ama Avrupa'da durum öyle değil. İki büyük marka arasında denge var burda. TR'deki pazar büyük bölümünün Canon'da olmasına aldanmamak lazım. Benim bu ülkede gördüğüm şudur: Eğer fotoğrafçı ekipmanını kendisi satın alıyorsa genelde Nikon, ama ekipman şirketin malı ise genelde Canon.

Bu arada, Canon Nikonu döver, yok Nikon Canon'u döver gibi bir görüntü verdiğim düşünülebilir; bana göre pro modellerde her iki marka da burun farkıyla farklı noktalarda birbirlerine üstünlük sağlıyorlar o kadar. Ama giriş seviyesinde bana göre Canon biraz daha geride kalıyor. Benim Canon'a özel bir garezim yok, sadece tekniğini, tuş yerleşimini, menü mantığını sevemedim; ama yinede işyerinde mecburen kullanmak zorundayım, sevmesem de. Patronum o markayı almış, yapabileceğim bi şey yok. Yani benim için Nikon Windows, Canon ise Apple IOS. Yani kendimi çok fazla hapsedilmiş hissediyorum, Windows gibi rahat hareket edemiyorum. Ayrıca belli bir seviyedeki fotoğrafçıya hangi makinayı verirseniz verin, ilk 15 dakika acemilik çeker, sonrasında normal çalışmasına devam eder. Ama hangi makinada zevkle çalışıyorsun diye sorarsanız o zaman kendisine yakın bulduğu markayı söyler. Ben Nikon seviyorum, sevgiyi engellemeyezsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Stüdyoda ışık sizin emrinizdedir, istediğiniz gibi yönetir, yönlendirirsiniz.

Mesela dışarıda, arazide, sahada, zor şartlarda, ışığa sizin hakim olamadığınız durumlarda en iyi performansı bulabilmektedir.

Siz, TR'deki stüdyolarda Canon görebilirsiniz, kimbilir bunun belki de bir miktar maliyetle ilgisi vardır. Ama Avrupa'da durum öyle değil. İki büyük marka arasında denge var burda. TR'deki pazar büyük bölümünün Canon'da olmasına aldanmamak lazım. Benim bu ülkede gördüğüm şudur: Eğer fotoğrafçı ekipmanını kendisi satın alıyorsa genelde Nikon, ama ekipman şirketin malı ise genelde Canon.

Bu arada, Canon Nikonu döver, yok Nikon Canon'u döver gibi bir görüntü verdiğim düşünülebilir; bana göre pro modellerde her iki marka da burun farkıyla farklı noktalarda birbirlerine üstünlük sağlıyorlar o kadar. Ama giriş seviyesinde bana göre Canon biraz daha geride kalıyor. Benim Canon'a özel bir garezim yok, sadece tekniğini, tuş yerleşimini, menü mantığını sevemedim; ama yinede işyerinde mecburen kullanmak zorundayım, sevmesem de. Patronum o markayı almış, yapabileceğim bi şey yok. Yani benim için Nikon Windows, Canon ise Apple IOS. Yani kendimi çok fazla hapsedilmiş hissediyorum, Windows gibi rahat hareket edemiyorum. Ayrıca belli bir seviyedeki fotoğrafçıya hangi makinayı verirseniz verin, ilk 15 dakika acemilik çeker, sonrasında normal çalışmasına devam eder. Ama hangi makinada zevkle çalışıyorsun diye sorarsanız o zaman kendisine yakın bulduğu markayı söyler. Ben Nikon seviyorum, sevgiyi engellemeyezsiniz.

Herhalde ücretlerden dolayı abi çünkü lenslere bakıyorum canonunkıler ucuz sanki çeşidide çok gibi fotoğrafcının işine geliyor herhalde parçasıydı vs vs vs bide dediniz gibi ışığıydı shopuydu falan her türlü müdahale yapıyor aşırısına gerek kalmıyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

söylesinler ben hep eski lensleri kullanıyorum manuelde var AF de var

eski lenslerin kalitesini tartışmaya gerek yok bence cam kalitesi gayet iyi olanlar var

ayrıca bunu diyen canon kullanıcılarının çoğu m42 lensleri kullanıyorlar :D :D herkesin yeni lens alacak parası olmayabilir mesela ben :P

Sony eski Minoltaları destekliyor AF var hem de :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Aslında algıda yaratılan bu yanılsama için canonu, daha da doğrusu canonun ülkemizdeki temsilcilerini (gerek muhtelif forumlar, internet siteleri gerekse teknoloji dergileri vb.) tebrik etmek gerekiyor..Biraz önce başka bir forumda, bir fotoğrafsever şöyle bir soru sormuş; "gövdede AF motoru ile lensteki AF motoru olması arasında bir fark varmıdır, malum nikonun d5100 modelinde lenste, canon 600d modelinde ise gövdede bulunmaktadır, ona göre alım kararı vereceğim." Bu tür sorulara onlarca kez rastladım..Herkes canonun HER modelinde gövdede AF motoru olduğunu, Nikonda ise olmadığını sanıyor.. Tuhaf bir durum.. Bu arada sayın editörler, kaynak göstermek şartıyla, bu siteden alıntı yapmam caizmidir ? :-))

Beysan Bey, Merhaba;

Bence Canon'un Türkiye pazarında başarılı olmasının nedeni; Canon kullanan fotoğraf eğitmenleridir. Bu eğitmenler sayesinde öğrencilerin çoğu Canon markasını alıyorlar. Bana göre bir eğitmen asla marka tavsiye etmemelidir.

Bu arada Beysan bey, başka forumda yazılan şeylerden bir yanlışa dikkat çekmek istiyorum ve kaynak göstermek şartıyla alıntı yapmanız isabetli olabilir diyorum. Kameralar manuel netlikten otomatik (AF) netliğe geçtiğinde; Nikon, AF yapacak motoru gövdeye yerleştirerek üretmeyi ve lensin AF özelliğini de gövdeden kumanda etmeyi tercih etti. Canon ise öğle yapmadı. Gövdeyi AF motorlu değil de lensleri AF motorlu olarak üretti. Nikon ise 1998 yılında ürettiği AF-S dediği lensleri motorlu üretmeye başladı. Bu sefer hem gövdede hemde lenste AF motoru oldu. Bu ise maliyetli bir durumdu. Canon ise avantajlıydı, çünkü sadece lenslerde AF motoru vardı. Gövde, sadece elektronik kontaktlarla lensi yönetiyordu. Canon yeni başlayanlar için giriş seviyesi denen bir segment oluşturdu ve iyi satışlar yapmaya başladı. Nikon ise hem gövdede hemde lenste AF motoru olunca, giriş seviyesine fiyat olarak hitap edemedi ve pazar kaybetmeye başladı. Daha sonra işte o meşhur gövdede AF motoru olmayan Nikon D40, D40X, D60, D5000, D3000, D5100, D3100, D3200, D5200 gibi kameralar piyasaya sürerek Canonla giriş seviyesi kamerlarda yarışmaya başladı. İşte Nikon'un hikayesi bu. Bu hareket yapılmasaydı. Giriş seviyesinde tüm Türkiyeye hakim marka Canon olabilirdi.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben de marka konusunda fanatik olmaya karşıyım canonun 60D modelinde kullandığım magic lantern adlı bir program hoşuma gitmişti mesela daha sonra nikonlar için de böyle bir program olup olmadığını araştırdım ama bulamadım. Bu program aracılığıyla değişik ayarlar yapılabiliyor mesela video çekerken gereksiz hışırtılar için desibel aralığı girilebiliyor yada HDR fotolar çekilebiliyor. Ama Nikon 'u da ergonomi ve kullanım olarak daha rahat buluyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsini ettiğin Magic Lantern Yasal bir yazılım değil ama işe yarar ve düzgün çalıştığı için sürüm güncellemesi yolu ile sanırım yapılıyor.

Nikon içinde benzer bir HackTeam var benim takip ettiğim kadarı ile Video sınırını kaldırıyorlar..

Makinenin ayarlarını öyle bozmayı çok doğru bulmuyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yasallıktan kastın nedir bilmiyorum ama magic lantern açık kaynaklı bir yazılım bu yüzden bir ücret yada lisans problemi yok. Kullamaya gelince bir nevi kamera overclock olayı şeklinde de açıklanabilir. Bu açıdan ayar bozmama olayında katılıyorum sana...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yasallıktan kastım, orjinallik.

Bu güncelleme sonuçta açık kaynak vs ama Overclock olayı diyorsun. Yeni kullanıcı biraz acemiyse ve bu işe meraklı ise bu güncellemeden yaptığını varsayalım.

Sanırım canon makineler de Uzun pozlama olayınıda kullandırtıyor bu Magic. Alır başını adam gider olmaz yerde uzun pozlarsa süre ayarlayamaz ve makine sensörü yakarsa bunun karşılığında adamın zararını karşılayacak bir mercii yok..

Kendi adıma bir sıkıntı yaşamam elbette ama Sektör oldukça geniş.. Bilgisiz tonlarca insan var ve deneyerek öğrenmeyi seven bir toplumuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.