İçeriğe git

Ekipmansız uzaktan flash tetikleme

Recommended Posts

Merhabalar,

Artık sizi flash sorularımla daha fazla sıkmak istemiyorum. Fakat aklıma bir soru takıldı. Bazı makinelerde makinalarda bildiğimiz gibi kablosuz flash tetikleme özelliği var. Bunu hangi flaşlarda kullanabiliyoruz.

Birde birçok flash ta olan başka bir flashı tetikleme suretiyle uzaktan flash patlatma tekniği var anladığım kadarıyla. Bunu yeni seri i-TTL Yongnuo flashlarda kullabilirmiyim? örneğin makinanın üzerindeki flash ı tetikleyerek kullandığımız modda flash ları manuel olarak mı kullanmamız gerekiyor ve bu özelliğin adı ne diye geçiyor.

Flashlar konusunda hiç bir bilgim yok fakat outdoor flaşlı portre çekimleri çok ilgimi çekiyor. Beni biraz aydınlatırsanız flashlar konusunda minnettar olurum.

Sorularımla başınızı ağrıttım bu ara çok... Kusura bakmayın.

Saygılarımla

Yiğit Kulluk

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÜçÜncÜ marka flaşların da artık CLS desteklediğini duymuş olmakla birlikte kendim test etme imkanı bulamadım. Bundan dolayı Nikon flaşlar Üzerine konuşacağım:

Nikona ait kablosuz flaş tetikleme teknolojisi infrarood ışınlarını kullanarak çalışır. Bu dÜzenekte bir kumanda edici flaş veya adaptör, bir ya da birden fazla kumanda edilen, alıcı konumdaki flaş veya flaşlar bulunur. Bu sistemin adı kısaltılmış olarak CLS dir.

Bu sistemi destekleyen ÜrÜnler Nikon SB600 (sadece alıcı), SB700, SB800, SB900, SB910 flaşlarıdır. Yine makro amaçlı geliştirilmiş RC1 flaş seti de aynı şekilde kablosuz çalışır.

Şimdi bu sistemde şöyle bir setup dÜşÜnÜn: Bir adet SB900 (diğerleri de olur, sadece SB600 hariç) makinanıza takıp flaşın dÜğmesini çevirerek Master yani kumanda eden konumuna getirin. Bu flaşın atıyorum kullanığı kanal 1, grup A olsun (bunu menÜden kendiniz seçiyorsunuz). Sonrasında bir adet SB800 (diğer modellerin hepsi de olur) kendi ayağıyla başka bir noktaya yerleştirin, sadece makinanızı görebilecek konumda olsun yeterli. Bu SB800'Ü de menÜden remote yani alıcı konumuna getirin; aynı şekilde kanal1 ve grup A yı seçin. Sonrasında çekime başlayın. Makina Üzerindeki flaş aracılığıyla ister manuel, ister iTTL olarak çalışabilir, her iki flaşın gÜcÜnÜ ana flaş Üzerinden kumanda edebilirsiniz. Uzak noktadaki flaşın yanına gitmeden her tÜrlÜ ayarı yapabilirsiniz.

Peki siz iki adet flaş almak zorunda mısınız? Hayır. Nikon D7000 modelinin flaşı menÜ Üzerinden iTTL veya manuel olmak Üzere "Commander" yani master, yani verici olarak çalışabilir. Az önce SB900 Üzerinde yapmanız gerekenleri anlatmıştım, bunun aynısını bu kez makina Üzerindeki flaş menÜsÜnden yapmanız gerekiyor. Unutmayın, flaştan çıkan gözÜn gördÜğÜ ışık değil, IR ışık ile iletişim sağlanıyor, bundan dolayı uzak noktadaki flaşın alıcı gözÜnÜn sizin makinanızı veya flaşınızı görmesi gerekiyor.

Ayrıca bu sistem gÜneşli havalarda UV den etkilenelerek çok stabil çalışmayabiliyor, bunun için de radyo kontrollÜ sistemler var ama bir hayli pahalı.

Yine Üzerinde iTTL özelliği bulunmayan makinalar için bir adet SU800 commander alarak bu işi çözebilirsiniz.

Kısaca özetlemeye çalıştım, bu konu çok geniş ve derin, yazıyla anlatmak biraz zor. Deneme yanılma yoluyla daha iyi öğrenirsiniz, ama kesinlikle fotoğrafçı bir arkadaş edinip onunla uygulamalı çalışmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıklamanız için çok teşekkür ederim. Yeterince net bir açıklama olmuş. Evet biraz detaylı bir konu anladığım kadarıyla çünkü bu konuyla ilgili yazılmış makaleler de bulamadım malesef. Daha öncede bir konu açmıştım. Malesef maddi olarak Nikon Flash lar beni şuan bir hayli zorlar. Bu sebepten dolayı Yongnuo nun YN468ii veya YN565ex modellerinden birini almayı düşünüyorum. Eğer CLS sistemini destekleyip, desteklemediğini bilen biri deneyimini paylaşırsa mutlu olurum. Mehmet Bey sizede açıklamanızdan ötürü tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar gectiğimiz yıllar da bende Yongnuo marka bir flash kullanmıştım ve bir sıkıntı yaşamadım

forumları okuduğum da bir cok arkadaşımızı bu marka flashlar yarı yolda bıraktı

şahsi fikrim biraz daha sabredip güzel bir nikon vb. bir flash almak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar gectiğimiz yıllar da bende Yongnuo marka bir flash kullanmıştım ve bir sıkıntı yaşamadım

forumları okuduğum da bir cok arkadaşımızı bu marka flashlar yarı yolda bıraktı

şahsi fikrim biraz daha sabredip güzel bir nikon vb. bir flash almak

Dediklerinizi değerlendireceğim fakat olurda Yongnuo alırsam siz optic slave özelliğini kullandınız mı ? Yani s1 s2 modu olan i-TTL flash ları slave1 slave2 modunumu temsil ediyorlar acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ttl bir flash kullanmadım bahsettiğiniz markada kullandığım yn460 dı

300 350tl ttl bir yongnuo marka flasha para verileceğine

sb800 gibi bir flash a yönelebilirsiniz 450 500tl ye kadar düşmekte fiyatları

2 hafta önce aldım 600tl ye kutusu kılıfı aparatları herşeyi dahil tertemiz bir flashtı

bende niyetlendim başta yongnuo lara fakat yarı yolda bırakırsa ticari bir çekimde büyük sıkıntı yaratırdı benim için ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ayrıca Nissin marka flash kullanan arkadaşlarım var oldukça memnunlar fiyatları Nikon flash lara göre daha makul

yongnuo lardan daha kaliteli

biraz da şans işi yongnuo kullanıpta memnun olan ve uzun süre kullanan fotoğrafçı arkadaşlarımızda var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ayrıca Nissin marka flash kullanan arkadaşlarım var oldukça memnunlar fiyatları Nikon flash lara göre daha makul

yongnuo lardan daha kaliteli

biraz da şans işi yongnuo kullanıpta memnun olan ve uzun süre kullanan fotoğrafçı arkadaşlarımızda var

Ticari olarak uğraşmadığım için yongnuo yu denemek istiyorum açıkçası. çünkü baktığım model ebay de 98$. Bence bir şans vermeye değer gibi düşünüyorum. En fazla kaybım 180 tl olur. Baktım ki sıkıntı yaşıyorum. O zaman bir Nikon'a yöneleyim diyorum. 2 3 ay sonra Nikonu rahatça alabilirim. En azından 2 3 ay beni idare etsin yeter. Fakat tecrübenizi paylaştığınız için çok sevindim. Teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

rica ederim :)

bahsettiğiniz zaman fazla deil ben yinede bekleyin derim güzel bir flashınız olsun nikonda kaldığınız sürece her body de güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

arkadaşlar bu konuya bağlı benim de ufak bir sıkıntım var. profesyonel olmadığım için gelen olumlu yorumlardan da feyz alarak yongnuo 560 II flaş ve bu flaş için yongnuo 603 tetikleyici aldım. Gayet memnun bir şekilde yoluma devam ederken bir ikinci el lens pazarlığının içinde gayet uygun bir fiyata sb 900 aldım fakat o dakikadan beri kara kara düşünüyorum bir ben bu flaşı kullanmak için ttl tetikleyici de almalı mıyım? ve bu iki flaşı sekronize bir şekilde kullanabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D7000 modelinin dahili flaşı aynı zamanda "commander" olarak çalışabilmektedir. SB900 model flaşıın power düğmesini "remote" konumuna getiriniz. Grup A ve Kanal 1 olarak ekranda bilgi görünecektir. Makine üzerinden flaş ayarları menüsünde dahili flaşı commander moduna getiriniz, orada da aynı şekilde Grup A ve Kanal 1 seçiniz. Sonra flaşı açarak test ediniz, kablosuz olarak SB900'ü "i-TTL" olarak kullanabileceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon dışındaki markalarda tam olarak hangilerinin Nikon kızılötesi tekniğini desteklediğini tam olarak bilmiyorum. Oolong isimli markanın bazı modellerinin desteklediğine dair söylentiler var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
  • 2 yıl sonra...

Bende d750 gövde ve sb 900 var. Herhangi bir tetikleyici almadan bu şekilde uzaktan tetikleyebilir miyim? D750 nin dahili flaşı var ama menüde kablosuz tetiklemeye rastlamadım. Olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Ali Özgür Yurdatapan bey,

D750 kameranızda "e3: Dahili flaş için flaş kontrol" ayarına girin,

Ayar düğmesi modu kısmında 

Dahili Flaş Mod = "--" Telafi = 0

Grup A Mod = "TTL" Telafi = 0

ayarlayın.

Sonra SB900 flaşınızı "Remote" konumuna getirin ve "TTL" olarak ayarlayın.

sb-900-controls.jpg

Ardından kameranızda tepe flaşını açık (kalkık) konuma getirin.

Netleyin ve fotoğrafınızı çekin :)

Sonucu buradan bizimle paylaşın.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
[mention=4969]Sebahattin Demir[/mention] bey. Teşekkürler.
5abd5faec5078_2018-03-2922_49_41.thumb.jpg.c949fc74a42ab0f14d7adf1acf5daaa4.jpg
5abd5fc38d119_2018-03-2922_50_55.thumb.jpg.9ca0a9ca39f06e2c89b56b6164ab777b.jpg
Güzel...
Sorunsuz çalışmış demek ki :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.