İçeriğe git

50 mm bir objektif almayı düşünüyorum

Recommended Posts

blank.gif50-18-d-KEN_7458.jpg

d7000 fotoğraf makineme potre çekimler için 50 mm bir obektif düşünüyorum obektif olarak Nikon 50mm f1.8D AF Nikkor Lens bunu yukarda resmi mevcut obektifi düşünüyorum fiyat olarak 200 tl gibi bir fiyat söylüyor satıcı ne önerirsiiz ilk defa bir objektif alacam nelere dikkat etmem lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bu objktiften kullanıyorum. Ben çok memlunum açıkcası. Neredeyse diğer lensimi çok gerekmedikçe hiç takmıyorum. Fakat 200TL ye ikinci elini almaktansa 300TL ye 0 almak bana daha mantıklı geliyor.

Fakat 35mm e de bir bakın derim. Kullandım ve oda çok hoşuma gitti hatta bir adet sipariş geçtim bile. 35mm ile çekim açısının daha geniş olması sebebiyle kapalı alanlarda rahatlıkça çekim yapabiliyorsunuz.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaç gündür araşdırıyorum ben bunları sana söylim ve youtube daki test videolarını izle şuan bu lens vatan bilgisayarda 260 tl gibi indirimde fiyatı lakin bunu alacağına 1,8 g olanını almanı tavsiye ederım arasında dünya fark var 1,4g yada 1,8g olanına bakıcaksın fiyat olarak 1,8 g olan modeli 680 tl distiributor bayısınde bunu spot olarak 400 civarı alırsın 2.el temız varsa daha uyguna alırsın ama alıyorsanda 1,8 g almalısın 1,4 g olanı çok para dist. fiyatı 1600 gibi spottada olsa olsa 900 lerde gezicekdir gereksiz böyle bir lens 1,4 her ne kadar pahalıda olsa çoğu çekimde 1,8 g olan lens çok daha iyi videoyu bulursam koyarım izlersin benım karar kıldıgım konu şu ben şahsen 1,8g olanını spot sıfır yada temız 2.el bulursam 250 cıvarında ıse alıcam arada fark yoksa çok sıfır spot alıcam sakın d mercekli alma. :)

http://www.fotografi...-Yeni_4730.html

Yazacaklarım tamamen kişisel tercihtir meselesidir. Herkese mantıklı gelmeyebilir... :) Tabii imkanlar el veriyorsa her şeyin en iyisini almaktan yanayım ama arada ciddi fiyat farkı var ve bence bu fiyat farkı eğer elmizde D7000 gibi kendinden AF motorlu bir body varsa çok mantıklı gelmiyor. 1.8G yi fiyat olarak 1.8D den ayıran en büyük fark kendinden AF motorlu bir lens olmasıdır. Arada illaki mercek farkı faan da vardır ama benim şahsi kanaatim 3 katına yakın fiyat farkına değmez. ( Tabii dediğim gibi bu söylediklerim kendinden AF motoru olan bir body e sahipsek.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazacaklarım tamamen kişisel tercihtir meselesidir. Herkese mantıklı gelmeyebilir... :) Tabii imkanlar el veriyorsa her şeyin en iyisini almaktan yanayım ama arada ciddi fiyat farkı var ve bence bu fiyat farkı eğer elmizde D7000 gibi kendinden AF motorlu bir body varsa çok mantıklı gelmiyor. 1.8G yi fiyat olarak 1.8D den ayıran en büyük fark kendinden AF motorlu bir lens olmasıdır. Arada illaki mercek farkı faan da vardır ama benim şahsi kanaatim 3 katına yakın fiyat farkına değmez. ( Tabii dediğim gibi bu söylediklerim kendinden AF motoru olan bir body e sahipsek.)

Biri 300 biri 680 tl garantili. spot garantili bu fiyatlar çok daha aşağılarda olucak 400 tl gibi bir rakama 1,8g almak daha mantıklıdır temiz 2.el bulursan zaten dahada uygun olur. Mercek farkı inanki baya var youtubeda izle bi videoları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

üstteki mesajı görmedin sanırım 260 tl vatanda şuanda var..

teşekkürler gördüm ama 150 160 tl ciarı almaya çalışacağım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Öncelikle merhaba. Ben de 50mm f/1.8 d yi çok uzun bir sure arastırdım, gerek fiyat olarak gerek Özellik olarak. Birkaç gun once Sirkeci'deki Hayyam Pasajı'nde en uygun fiyat olarak sıfırını 250tl'ye aldım.1 sene dükkan garantisi de veriyorlar. ayrıca çok da memnun kaldım. Özellikle portre çekimlerinde çok iyi. Tavsiye edebilirim. Bence 50mm f/1.8g alacagınıza d serisinin uygun fiyatından faydalanıp, aradaki fiyat farkı ile baska ceşit bir lens alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7000 gövdesinde af motoru mevcut objektifte af motoru olması şart değil benim bildiğim d3000 d5000 d3100 gibi başlangıç seviyeri bodylerde af motoru yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Kaç gündür araşdırıyorum ben bunları sana söylim ve youtube daki test videolarını izle şuan bu lens vatan bilgisayarda 260 tl gibi indirimde fiyatı lakin bunu alacağına 1,8 g olanını almanı tavsiye ederım arasında dünya fark var 1,4g yada 1,8g olanına bakıcaksın fiyat olarak 1,8 g olan modeli 680 tl distiributor bayısınde bunu spot olarak 400 civarı alırsın 2.el temız varsa daha uyguna alırsın ama alıyorsanda 1,8 g almalısın 1,4 g olanı çok para dist. fiyatı 1600 gibi spottada olsa olsa 900 lerde gezicekdir gereksiz böyle bir lens 1,4 her ne kadar pahalıda olsa çoğu çekimde 1,8 g olan lens çok daha iyi videoyu bulursam koyarım izlersin benım karar kıldıgım konu şu ben şahsen 1,8g olanını spot sıfır yada temız 2.el bulursam 250 cıvarında ıse alıcam arada fark yoksa çok sıfır spot alıcam sakın d mercekli alma. :)

http://www.fotografi...-Yeni_4730.html

Gökhan Bey;

Nikon lens terminolojisinde 1992 yılında üretilmeye başlanan ve çektiğiniz konu ile kamera arasındaki uzaklığı gövdeye ileterek özellikle flaşlı fotoğraf çekiminde hayati öneme sahip D lens G' den mekanik (diyafram halkası) yönden daha üstündür. çünkü D lensde diyafram halkası mevcuttur ve bu lensi 1970' li yıllardaki eski kamerlarda bile diyafram öncelikli (A modunda) kullanabilirsiniz. G lens nedir peki? çağımızın maliyet indirme hastalığı nedeniyle; 2000 Yılında, lenslerdeki diyafram halkasını çıkardılar ve bir anlamda lensleri hadım ederek G lens dediler. İşte bu G lensleri eski kamerlarda A modunda kullanamazsınız. D lens teknoloji ve kullanışlılık yönünden G' den üstündür.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey;

Nikon lens terminolojisinde 1992 yılında Üretilmeye başlanan ve çektiğiniz konu ile kamera arasındaki uzaklığı gövdeye ileterek özellikle flaşlı fotoğraf çekiminde hayati öneme sahip D lens G' den mekanik (diyafram halkası) yönden daha ÜstÜndÜr. çÜnkÜ D lensde diyafram halkası mevcuttur ve bu lensi 1970' li yıllardaki eski kamerlarda bile diyafram öncelikli (A modunda) kullanabilirsiniz. G lens nedir peki? çağımızın maliyet indirme hastalığı nedeniyle; 2000 Yılında, lenslerdeki diyafram halkasını çıkardılar ve bir anlamda lensleri hadım ederek G lens dediler. İşte bu G lensleri eski kamerlarda A modunda kullanamazsınız. D lens teknoloji ve kullanışlılık yönÜnden G' den ÜstÜndÜr.

Selamlar,

Hocam yapılan çekimlerde netlik keskinlik olarak falan g çok iyi test videolarını izledim..?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyu takip ediyordum, çok güzel şeyler yazıldı, bi kaç kelime de ben yazmak istiyorum:

Bu aralıktaki lensin ilk modeli 50 mm F1,8. Bundan önceki manuel modelleri Ais'lere girmiyorum. Bu modelde D chip'i dahi yok, kasa tamamen metalden yapılmıştır. Bana göre F1,8 diyaframdaki en performanslı lenstir.

Sonrasında ümit hocanın da dediği gibi üzerinde mesafe tayinini ölçebilen D chip olan versiyonu üretilmeye başlamıştır. Benim gibi dinazorlara göre ilk modelinden bir adım daha az tercih edilir.

Sonrasındaki G tipi lenslerde ise artık diyafram halkası yoktur, bundan dolayı lensi ters bağlama, eski analog makinalarda kullanma gibi konularda hiç tercih edilmezler. Kaldı ki G tipi lenslere (prime lensler hariç) biraz mesafeliyiz biz; maliyeti düşürmek için uygulanan bu yöntemi sevemedik. Bana göre bu lensin AF-S olan modeli yani diyafram halkasız modeli çok da başarılı değil.

Bu lensin hem AF hem AF-D modelini bir süre kullandım, parasına göre kendinden bekleneni yerine getiriyor; kaç para ödedin ne bekliyorsun diye kızarlar adama yani. Ancak öyle forumlarda göklere çıkarıldığı gibi mega-süper-harikulade bir lens değil. Bu lensin F1,4 modelini almaya gücünüz yetiyorsa hiç çekinmeden alın. Ben kendim de kullanıyorum ve kesinlikle F1,8 versiyonuyla aralarında dağlar kadar fark var. özellikle CA olayı F1,4 modelinde yok diyebilirim. Renk doğruluğu, keskinlik ve kontrast gerçekten farklı.

özetle, param bu kadar diyorsanız 50 mm F1,8 AF-D modelini alın. Eğer bütçeniz elveriyorsa 50 mm F1,4 AF-D modelini almaya çalışın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyu takip ediyordum, çok güzel şeyler yazıldı, bi kaç kelime de ben yazmak istiyorum:

Bu aralıktaki lensin ilk modeli 50 mm F1,8. Bundan önceki manuel modelleri Ais'lere girmiyorum. Bu modelde D chip'i dahi yok, kasa tamamen metalden yapılmıştır. Bana göre F1,8 diyaframdaki en performanslı lenstir.

Sonrasında ümit hocanın da dediği gibi üzerinde mesafe tayinini ölçebilen D chip olan versiyonu üretilmeye başlamıştır. Benim gibi dinazorlara göre ilk modelinden bir adım daha az tercih edilir.

Sonrasındaki G tipi lenslerde ise artık diyafram halkası yoktur, bundan dolayı lensi ters bağlama, eski analog makinalarda kullanma gibi konularda hiç tercih edilmezler. Kaldı ki G tipi lenslere (prime lensler hariç) biraz mesafeliyiz biz; maliyeti düşürmek için uygulanan bu yöntemi sevemedik. Bana göre bu lensin AF-S olan modeli yani diyafram halkasız modeli çok da başarılı değil.

Bu lensin hem AF hem AF-D modelini bir süre kullandım, parasına göre kendinden bekleneni yerine getiriyor; kaç para ödedin ne bekliyorsun diye kızarlar adama yani. Ancak öyle forumlarda göklere çıkarıldığı gibi mega-süper-harikulade bir lens değil. Bu lensin F1,4 modelini almaya gücünüz yetiyorsa hiç çekinmeden alın. Ben kendim de kullanıyorum ve kesinlikle F1,8 versiyonuyla aralarında dağlar kadar fark var. özellikle CA olayı F1,4 modelinde yok diyebilirim. Renk doğruluğu, keskinlik ve kontrast gerçekten farklı.

özetle, param bu kadar diyorsanız 50 mm F1,8 AF-D modelini alın. Eğer bütçeniz elveriyorsa 50 mm F1,4 AF-D modelini almaya çalışın.

Abi örnek resimler falan bir şeyler gösterin benımde işime gelir 1.4 d yada 1.8d almak daha ucuz çünkü ama testlerde g daha kalıtelı çekımler sunuyor. Bir video paylaşım ben bir bak abi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

G tipi versiyonlarından kendim hiç kullanmadım, bu yüzden ezbere konuşmak istemem. Olabilir, belki de daha keskindir, bu lenslerin MTBF grafiklerini incelemk lazım, bu şekildeki videolar güvenilir olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.sahibinde...105785550/detay

Ama ben Olsam biraz daha kendimi zorlayıp.

85mm f:1,8 tercih ederdim..

http://www.sahibinde...104646570/detay

yurtdısından 50mm 1.4g almayı dusunuyorumda para bırıktırmek lazım tuzlu bıraz ama buradan fıyatı yarı yarıya. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

http://www.kenrockwell.com/nikon/5018af.htm

elimde bu lens var. 30euro gibi bir fiyata aldım çok eski bir lens. d90, d5100 de d5000 de d3100 ve d40 da kusursuz çalışıyor. ve okadar keskin ki. senin örnekde vermiş oldugun lens bundan cok daha yeni. bu eski lens inanılmaz keskinlik veriyorsa yeni modelini dusunemiyorum bile. bence her halukarda beklentilerini karsılayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.