İçeriğe git

d7000 sensör temizliği

Recommended Posts

nikon d7000 sensördeki yağ vb. leke ya da lekeciklerle ilgili epey, yazıldı, çizildi. belki bende birşeyler yazmış dahi olabilirim. ama bu güne kadar hiç kendi makinemde f22 veya üzeri deneme yapmamıştım. geçtiğimiz günlerde, yaptığım deneme sonuçlarında, forumlarda arkadaşların örnek fotoğraflarında görünenler kadar olmasa da çok çok hafif lekeler olduğunu malesef fark ettim. işin açıkçası yaklaşık 1,5 yıl önce satın aldığım ve tr garantiside olmadığı için değişim ihtimali pek mümkün değil. velhasıl asıl sorum şu, bu sensördeki lekelerden sensör temizleme sonucu tamamen kurtulan oldu mu? bir çok arkadaş çözüm olmadığını söyledi, değişim yapıldığını söyledi. ancak benim bu aşamada böyle bir şansım olmadığı için hayyamdaki ustalardan vs. nikon yetkili servisinden ücret mukabilinde temizleme talebinde bulunacağım için bu konuda tecrübeli arkadaşların bilgisini almak istedim. hoş bu güne kadar pek f22 ihtiyacı duymamıştım ama, öğrendikten sonra insanın aklına takılıyor. belirttiğim gibi lekeler diğer arkadaşların siteye gönderdiği örnek fotoğraflardaki lekelerden çok çok daha hafif. bir de bazı yabancı forum vs. yerlerden kuru temizlik ve kimyasal bir takım ıslak temizlik şeklinde çeşitli temizleme yöntemlerinden bahsediliyor. açıkçası burada sensörün temizlenmesinin çözüm olup olmayacağını, ve bu konuda servis yada hayyamdan tecrübeli bir usta tavsiyesi almak istiyorum. ilgilenip cevap yazanlara şimdiden çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensör temizliğinde iki farklı solusyon var: Köken olarak bildiğimiz etil alkolun elektronikte klulanılan şekli, yani metanol. İlk modeli Eclipse adı altında piyasada satıldı, CCD sensörler için uygun. İkinci modelde biraz daha fazla su karışımı var, amaç CMOS sensörlerdeki tin oxide kaplamaya zarar vermemek, ancak su miktarı fazla olduğu için kuruma süresi de uzun. Bu ikinci sıvı ise Eclipse E2 adı altında satılıyor.

Şu linkleri inceleyiniz:

https://www.rittz.com/catalogsearch/result/?q=eclipse

http://www.lensrentals.com/blog/2012/10/d600-sensor-dust-issues

http://www.lensrentals.com/blog/2010/04/how-to-clean-a-camera-sensor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende d7000 almıştım O lekeler bende de çıktı ne yazıkki, Hayyam'dan almıştım ve götürdüm, Temizlik yapıldı lekeler çıktı ama yaklaşık olarak 100-200 çekimden sonra yeniden görülmeye başladı... Ertesi gün tekrar gittim ve sefer üst üste 4-5 kere temizlik yapılmasına ragmen lekeler 'çIKMAYINCA' geri verdim makineyi, Aldığım hafta başıma geldi bu yüzden geri iade konusu çok daha kolay oldu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar..

Bende D7000 kullanıcısıyım.Ekteki fotografta gÖrünenler bahsedilen yağ mıdır başka bişey mi?

Yardımcı olursanız sevinirim..

Teşekkürler

Bu karelerdekiler yağ değil, normal toz lekesi. Standart bir sensÖr temizliği işlemiyle, hatta belki de sadece hava ile temizleme tekniğiyle bertaraf edilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende d7000 almıştım O lekeler bende de çıktı ne yazıkki, Hayyam'dan almıştım ve götürdüm, Temizlik yapıldı lekeler çıktı ama yaklaşık olarak 100-200 çekimden sonra yeniden görülmeye başladı... Ertesi gün tekrar gittim ve sefer üst üste 4-5 kere temizlik yapılmasına ragmen lekeler 'çIKMAYINCA' geri verdim makineyi, Aldığım hafta başıma geldi bu yüzden geri iade konusu çok daha kolay oldu...

Yağ lekesi sorunu olan makinalara çok ilginç bir şekilde TR ve diğer ülkelerde rastlandığını düşünüyorum. Bu işin içinde bi bit yeniği var ama bunu ortaya çıkarmak, ispatlamak imkansız görünüyor.

Sözkonusu yağ lekesi problemli bir D7000'i 3 kez yaklaşık 500 çekim arayla temizledim. Artık yağ derdi yok, sanırım artık fazla yağ kalmadı shutter mekanizmasında :) . Normal tozlanma her makinada olduğu gibi var tabii.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

en üst bulutların oradaki lekeler. büyük boyda biraz daha belirgin.f22

Bunların yağ lekesi olduğu konusunda pek emin değilim, makinayı bir bilene kontrol ettirmeni tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ lekesi sorunu olan makinalara çok ilginç bir şekilde TR ve diğer ülkelerde rastlandığını düşünüyorum. Bu işin içinde bi bit yeniği var ama bunu ortaya çıkarmak, ispatlamak imkansız görünüyor.

Sözkonusu yağ lekesi problemli bir D7000'i 3 kez yaklaşık 500 çekim arayla temizledim. Artık yağ derdi yok, sanırım artık fazla yağ kalmadı shutter mekanizmasında :) . Normal tozlanma her makinada olduğu gibi var tabii.

Aynı şeyleri düşündüm abi enterasan bir durum sanki..Ama sendede olmuş nitekim ben akşam bir deneme daha yapim en son durum nedir temizlettim tozmuş gitti onun üstüne 200 çekim yapmışımdır bir daha bakim durum nedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

He bu denemeyi yapan arkadaşlar f32 çekim denemişdim ben onda f22 de görünmeyen lekeler görünmüşdü mesela sonuşda temizletince hepsi gidiyor ama denemeyi o seviyelerde yaparsanız ne var ne yok görünüyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

He bu denemeyi yapan arkadaşlar f32 çekim denemişdim ben onda f22 de görünmeyen lekeler görünmüşdü mesela sonuşda temizletince hepsi gidiyor ama denemeyi o seviyelerde yaparsanız ne var ne yok görünüyor..

F32 değerine her lens sahip değildir, makinanın F32 rakamını göstermesine aldanmamak lazım, bu noktada bi yanlış anlaşılma olmasın. F22'nin üzerindeki diyafram değerlerinde difraksiyon aşırı seviyededir, bundan dolayı F22'nin üzerindeki bir değerle test etmenin pek bir getirisi olmayabilir. Makroda bile difraksiyon sıkıntısından dolayı onca sığ alana rağmen F22'nin üzerine çıkılmamaya çalışılır, bundan dolayı stacking yöntemi kullanılmaktadır.

Testinizi bol ışıklı bir ortamda, düz beyaz ve homojen renk dağılımlı bir düzlemde, flaşsız, tripod kullanarak yapmanız en güvenilir olan yöntemdir. Softbox inkanınız varsa harici bir flaşla bunu doldurmak daha iyi bir sonuç verebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

F32 değerine her lens sahip değildir, makinanın F32 rakamını göstermesine aldanmamak lazım, bu noktada bi yanlış anlaşılma olmasın. F22'nin üzerindeki diyafram değerlerinde difraksiyon aşırı seviyededir, bundan dolayı F22'nin üzerindeki bir değerle test etmenin pek bir getirisi olmayabilir. Makroda bile difraksiyon sıkıntısından dolayı onca sığ alana rağmen F22'nin üzerine çıkılmamaya çalışılır, bundan dolayı stacking yöntemi kullanılmaktadır.

Testinizi bol ışıklı bir ortamda, düz beyaz ve homojen renk dağılımlı bir düzlemde, flaşsız, tripod kullanarak yapmanız en güvenilir olan yöntemdir. Softbox inkanınız varsa harici bir flaşla bunu doldurmak daha iyi bir sonuç verebilir.

Abi zaten poz çekiceğimizden değil maksat denemek için f32 de daha çok leke çıkdı sadece :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Demek ki lensin F32'yi destekliyormuş Gökhan, her lens bunu yapamıyor.

üstündeki 18-105 olan lens bende şaşırdım zaten indikçe iniyor bakdım f22 biliyordum çok gereklimi abi hangi çekimlerde kullanabiliriz bu ayarı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey her ne kadar f22'de bile çok çok belirsiz olması sebebiyle çok önemli olmasa da, yüreğime su serptiniz. tozdur o, toz.... diyorum bende kendi kendime... diğer açıklayıcı cevaplarınız için ayrıca teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey her ne kadar f22'de bile çok çok belirsiz olması sebebiyle çok önemli olmasa da, yüreğime su serptiniz. tozdur o, toz.... diyorum bende kendi kendime... diğer açıklayıcı cevaplarınız için ayrıca teşekkürler.

Valla bana göre sıkıntı yağ problemi olsa bile ben üzülmem. Sonuçta zerre miktarınca fazla yağa sahip bir shutter mekanizmasının yağsız shutter mekanizmasından daha uzun ömürlü olacağını düşünürüm. Her lens değişimi veya diğer faktörlerden dolayı sensörümüz kirleniyor ve temizlemek zorunda kalıyoruz. Varsın bir kaç kez de yağ sıçramasından dolayı temizlensin, bütün ömrü boyunca o yağ orada kalamıycak. Buradaki püf noktası doğru solusyon (bu yağı çözebilen evsafta) + doğru araç gereç ve işinin ehli teknisyenlerce bu temizlik işleminin yapılması. O halde bu sıkıntıdan dolayı geri gönderilmiş D7000'lere biraz yazık oluyor. Eminim refurbished etiketiyle tekrar satışa sunuluyordur; hatta TR'de bu etiketi bile üzerine koymadan yeni ürün diye satılır. Nasılsa yetkili servis sahip olduğu Nikon servis yazılımlarıyla shutter sayacını sıfırlamıştır, öyle değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSLR makineler titizlik ister, bakım ister, sevgi ister. Temizlik isteyen en önemli parçalardan biri makinenin sensörüdür. Eğer sensör kirli ise fotoğrafta bir çok siyah nokta görürsünüz. Bu siyah noktalar genellikle toz ve kirdir. Uzun bir fotoğraf çekiminden sonra eve döndüğünüzde ve fotoğrafları bilgisayara attığınızda bir çok fotoğrafın bu şekilde lekeli oluştuğunu görüp sinirlenebilirsiniz. Gelişen teknolojilerle beraber makineler de değişiyor, sensör temizleme özellikleri bulunsa da her zaman işe yaramadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.Peki sensörü temiz tutmak için ne yapmalı?

Sensörü temiz tutmak için yapılması gerekenler:

1- Lens değişimi yaparken mümkün olduğunca tozsuz ortamda olmaya özen gösterin. Rüzgarlı, toz,toprak çok olan yerlerde lens değiştirmemeye gayret edin.

2- Lensi çıkarmadan önce makinenizi kapattığınıza emin olun. Aksi durumda makine toz çekici manyetizma gibi davranabilir.

3- Lensi değiştirirken makineyi aşağıya doğru tutun, böylece tozlar makinenize düşemez.

4- Lens değiştirme zamanını olabildiğince kısa tutun. Ne kadar uzun zaman, o kadar fazla toz riski demektir.

5- Ara sıra hava üfleyici herhangi bir araç ile makinenizin içine hava püskürtün, tozların dökülmesine neden olacaktır.

6- Profesyonel sensör temizlemeye verin.

7- Toz var mı diye test etmek için kısık diyaframda (rakam olarak büyük : f22 gibi) mavi gökyüzünü veya beyaz duvarı çekin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensrental.com'dan sonra Dpreview.com tarafından da D600'ün bir aylık bir kullanımdan sonra sensöründe tozlar biriktiği yazıldı. Ancak tozların basit hava pompası ve ardından nemli temizlik gereciyle kolayca temizlenebildiği de vurgulanmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün çok merakımdan f22 de çekim yaptım geçen ay temizletmişdim üstüne 300-400 çekim yaptım yine ufak tefek ama öncekinden daha az lekeler çıkdı cuma yine bir temizletcem.Hayır anlamadığım şey canonlarda falanda bu durum varsa onlar temizletmiyormu yada bizmi çok kurcalıyoruz adı çıkmış diye canonda olmazmıki bu???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu sorundan dert çektim. Firma 3 kere temizledi geçmedi sorun. Sonra yenisi getirtildi. Fabrikadan çıkan kutuyu bana açtırdılar. 5-10 çekim sonra aynı sorun oldu. Artık pek önemsemiyorum. Sensörde toz veya leke görünmüyor ama fotoğraflarda çıkıyor. D7000'in hassasiyeti çok yüksek. Belkide çok küçük şeyleri algılayıp fotoğrafa yansıtıyordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu karelerdekiler yağ değil, normal toz lekesi. Standart bir sensör temizliği işlemiyle, hatta belki de sadece hava ile temizleme tekniğiyle bertaraf edilebilir.

Teşekkür ederim yardımınız için
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu sorundan dert çektim. Firma 3 kere temizledi geçmedi sorun. Sonra yenisi getirtildi. Fabrikadan çıkan kutuyu bana açtırdılar. 5-10 çekim sonra aynı sorun oldu. Artık pek önemsemiyorum. Sensörde toz veya leke görünmüyor ama fotoğraflarda çıkıyor. D7000'in hassasiyeti çok yüksek. Belkide çok küçük şeyleri algılayıp fotoğrafa yansıtıyordur.

Aynen öyle zaten f22 de fazla çekim yapmayız tozdu benimkiler bugun temizletcem belki pompasını alırım evde kendım yaparım gıt gotur zor oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.