İçeriğe git

D7000 'de Bu Kötü Olmuş

Gökhan YAZICI

Recommended Posts

Merhabalar.

Foruma yeni üye oldum. Biraz dikkat çekmesi için çarpıcı bir başlık attım.

Pentax K20D kullanıcısıyım. Fazlası ile memnunum. Kendimi çok iyi bir fotoğrafçı olarak görmesemde, bu işe çok zaman ayıramasam da seviyorum.

En çok sevdiğim şeyde spor müsabakalarında fotoğraf çekmek.

Hali ile ışık az iso abanıyoruz ve benim K20D o konuda hiçde başarılı değil.

ASPC sınıfında (FF istemiyorum) sanırım en iyi cihazlardan birisi D7000

Pentax dan biraz sıkıldığımdan, farklı bişeyler istediğimden K5 yerine D7000 düşünmekteyim ama bu cihazın dezavantajları nelerdir?

Hiç bir cihaz mükemmel olamaz, mutlaka eksik kaldığı, kötü olduğu bişeyler olmak zorundadır düşüncesindeyim.

Kullanıcıları, aslında şu şöyle olsaydı daha iyi olurdu, bu daha iyi yapılabilirdi gibi yorumlarla fikir verirse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhabalar.

Foruma yeni üye oldum. Biraz dikkat çekmesi için çarpıcı bir başlık attım.

Pentax K20D kullanıcısıyım. Fazlası ile memnunum. Kendimi çok iyi bir fotoğrafçı olarak görmesemde, bu işe çok zaman ayıramasam da seviyorum.

En çok sevdiğim şeyde spor müsabakalarında fotoğraf çekmek.

Hali ile ışık az iso abanıyoruz ve benim K20D o konuda hiçde başarılı değil.

ASPC sınıfında (FF istemiyorum) sanırım en iyi cihazlardan birisi D7000

Pentax dan biraz sıkıldığımdan, farklı bişeyler istediğimden K5 yerine D7000 düşünmekteyim ama bu cihazın dezavantajları nelerdir?

Hiç bir cihaz mükemmel olamaz, mutlaka eksik kaldığı, kötü olduğu bişeyler olmak zorundadır düşüncesindeyim.

Kullanıcıları, aslında şu şöyle olsaydı daha iyi olurdu, bu daha iyi yapılabilirdi gibi yorumlarla fikir verirse sevinirim.

Gökhan Bey, Merhaba;

Pentax'ın ISO başarımının iyi olduğunu okuduğumu hatırlıyorum ama siz kullanıcı olarak şikayet ediyorsanız elbette bir sorun var demektir. Gelelim D7000 ile ilgili sorunuza;

D7000' in bana göre; Hepsinde olmasa bile ilk üretilen bazı gövdelerin tek sıkıntısı, perde sistemine sanırım yanlışlıkla fazla konan yağın bir kısmı sensöre sıçrıyor olmasıydı. Bu sıçrayan yağ tanecikleri ise f22 ve üstü diyafram çekimlerinde görüntüde özellikle gökyüzü gibi açık konuların fotoğraflarında görülebilen lekeler haline geliyor. Bu sorun, garantili bir gövde aldığınızda çok sorun değil. çünkü, Nikon Türkiye dağıtıcısı Karfo Karacasulu, eğer bu tür bir problem oluşursa bunu gidermek ve problem devam ederse de sizdeki gövdeyi değiştirmek zorunda ama yurtdışından gelen spot gövdelerden alırsanız ve yağ lekesi problemi çıkarsa o zaman işiniz biraz karışık. Gerçi forum editörü hocamız Mehmet Köse' nin ifadesi; Sensörü yağ lekelerinden temizlettiğinizde, bu fazla yağ bitip de sensöre sıçrayacak fazla yağ kalmadığında; Perdenin 150.000 adet olan ömrünün daha da uzayacağı yönünde...

Diğer özelliklerini tanımlayacak kelime olarak CANAVAR'ı uygun gördüm. Şimdiye kadar yapılmış giriş üstü ama profesyonel seviyeye çok yakın bir gövde. 1977 Yılında üretilmiş manuel bir lensi bile netliği manuel kullanmak şartıyla matrix ölçüm sisteminde kullanmak ve EXIF bilgilerini almak mümkün. Düşük ışık koşullarındaki başarısı zaten tartışılmaz. Daha ne olsun?

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey, Merhaba;

Pentax'ın ISO başarımının iyi olduğunu okuduğumu hatırlıyorum ama siz kullanıcı olarak şikayet ediyorsanız elbette bir sorun var demektir. Gelelim D7000 ile ilgili sorunuza;

D7000' in bana göre; Hepsinde olmasa bile ilk Üretilen bazı gövdelerin tek sıkıntısı, perde sistemine sanırım yanlışlıkla fazla konan yağın bir kısmı sensöre sıçrıyor olmasıydı. Bu sıçrayan yağ tanecikleri ise f22 ve ÜstÜ diyafram çekimlerinde görÜntÜde özellikle gökyÜzÜ gibi açık konuların fotoğraflarında görÜlebilen lekeler haline geliyor. Bu sorun, garantili bir gövde aldığınızda çok sorun değil. çÜnkÜ, Nikon TÜrkiye dağıtıcısı Karfo Karacasulu, eğer bu tÜr bir problem oluşursa bunu gidermek ve problem devam ederse de sizdeki gövdeyi değiştirmek zorunda ama yurtdışından gelen spot gövdelerden alırsanız ve yağ lekesi problemi çıkarsa o zaman işiniz biraz karışık. Gerçi forum editörÜ hocamız Mehmet Köse' nin ifadesi; SensörÜ yağ lekelerinden temizlettiğinizde, bu fazla yağ bitip de sensöre sıçrayacak fazla yağ kalmadığında; Perdenin 150.000 adet olan ömrÜnÜn daha da uzayacağı yönÜnde...

Diğer özelliklerini tanımlayacak kelime olarak CANAVAR'ı uygun gördÜm. Şimdiye kadar yapılmış giriş ÜstÜ ama profesyonel seviyeye çok yakın bir gövde. 1977 Yılında Üretilmiş manuel bir lensi bile netliği manuel kullanmak şartıyla matrix ölçÜm sisteminde kullanmak ve EXIF bilgilerini almak mÜmkÜn. DÜşÜk ışık koşullarındaki başarısı zaten tartışılmaz. Daha ne olsun?

Selamlar,

Ümit Bey merhaba.

Pentax çok iyi bir marka, Canon - Nikon 'un arasında kalmış tek dişi kalmış canavar desek yeridir.

Adamların asıl işi sağlık sektörÜ bir nevi hobi olarak görÜyorlar sanırım ve firma kaç kez satıldı edildi bir tÜrlÜ oturmadı.

Pentax iso konusunda iyi ama yeni modelleri iyi.

K-x K-R iso konusunda çok iyiler ama imaj kaliteleri vasattır çÜnkÜ SLR nin ilk kademeleri

K-5 D7000 ile birlikte en iyi ASPC sınıfına giriyor. Modern ve çok iyi iso performansı olan cihaz.

iso 1600-2000 gibi rakamlarda da kullanıcıyı ÜzmÜyor.

Benim makine K20D ise eski 5-6 senelik falan ve iso 400 ÜstÜne geldim mi artık noise katlana katlana artıyor.

Nikon daki bu yağ muhabbetini diğer konularda okudum.

Benim amacım 5000-10.000 shutter civarında temiz bir ikinci el bulmaktı ama bu yağ olayı dÜşÜndÜrÜcÜ. İnsanı sıfır ve garantiliye iten tarzdan bişey.

D7000 'in methini çok duydum. öyle sanıyorum ki ACPC sınıfı yani çarpanlı sınıftaki en iyi gövde Nikon'da (eğer yanlış isem dÜzeltin lÜtfen).

3 aşağı 5 yukarı body için 2000TL dÜşÜnÜyorum sıfır, ikinci el artık yılbaşından sonra ne denk gelirse bulurum bişeyler ama D7000 de karar kılmam önemli.

çarpanlı ASPC gövde, başarılı bir iso performansı ve iyi bir imaj kalitesi sunan bir gövdeye ihtiyacım var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit Bey merhaba.

Pentax çok iyi bir marka, Canon - Nikon 'un arasında kalmış tek dişi kalmış canavar desek yeridir.

Adamların asıl işi sağlık sektörÜ bir nevi hobi olarak görÜyorlar sanırım ve firma kaç kez satıldı edildi bir tÜrlÜ oturmadı.

Pentax iso konusunda iyi ama yeni modelleri iyi.

K-x K-R iso konusunda çok iyiler ama imaj kaliteleri vasattır çÜnkÜ SLR nin ilk kademeleri

K-5 D7000 ile birlikte en iyi ASPC sınıfına giriyor. Modern ve çok iyi iso performansı olan cihaz.

iso 1600-2000 gibi rakamlarda da kullanıcıyı ÜzmÜyor.

Benim makine K20D ise eski 5-6 senelik falan ve iso 400 ÜstÜne geldim mi artık noise katlana katlana artıyor.

Nikon daki bu yağ muhabbetini diğer konularda okudum.

Benim amacım 5000-10.000 shutter civarında temiz bir ikinci el bulmaktı ama bu yağ olayı dÜşÜndÜrÜcÜ. İnsanı sıfır ve garantiliye iten tarzdan bişey.

D7000 'in methini çok duydum. öyle sanıyorum ki ACPC sınıfı yani çarpanlı sınıftaki en iyi gövde Nikon'da (eğer yanlış isem dÜzeltin lÜtfen).

3 aşağı 5 yukarı body için 2000TL dÜşÜnÜyorum sıfır, ikinci el artık yılbaşından sonra ne denk gelirse bulurum bişeyler ama D7000 de karar kılmam önemli.

çarpanlı ASPC gövde, başarılı bir iso performansı ve iyi bir imaj kalitesi sunan bir gövdeye ihtiyacım var.

Merhaba, Gökhan Bey;

Evet Pentax çok iyi bir marka ama TÜrkiyede maalesef 2. el satmaya kalkarsanız alacağınız dÜşÜk fiyatlarla hÜsrana uğrarsınız. Canon-Nikon TÜrkiye piyasasına hakim markalar. 2. Elleri de Pentax gibi markalardan daha az zararla sorunsuz bir şekilde alınıp satılabiliyor.

Nikondaki yağ muhabbeti bana göre bu işte usta bir tamirci tarafından özel sıvılarla temizlenebilir ama o iyi ustayı bulmak lazım. Ayrıca da yağ sorunu her gövdede olmuyor bildiğim kadarıyla. Temiz bir 2. el için Hayyam pasajına gidip orada f22 diyaframlarda çekimler yapıp, görerek alabilirsiniz. Evet D7000 DX gövdelerde neredeyse en iyi ÜrÜn ama yakın zamanda D400'Ün DX gövdelerde zirve olmasını bekliyoruz. D7000 yağ sorunu dışında mÜkemmel ötesi bir kamera.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Gökhan Bey;

Evet Pentax çok iyi bir marka ama TÜrkiyede maalesef 2. el satmaya kalkarsanız alacağınız dÜşÜk fiyatlarla hÜsrana uğrarsınız. Canon-Nikon TÜrkiye piyasasına hakim markalar. 2. Elleri de Pentax gibi markalardan daha az zararla sorunsuz bir şekilde alınıp satılabiliyor.

Nikondaki yağ muhabbeti bana göre bu işte usta bir tamirci tarafından özel sıvılarla temizlenebilir ama o iyi ustayı bulmak lazım. Ayrıca da yağ sorunu her gövdede olmuyor bildiğim kadarıyla. Temiz bir 2. el için Hayyam pasajına gidip orada f22 diyaframlarda çekimler yapıp, görerek alabilirsiniz. Evet D7000 DX gövdelerde neredeyse en iyi ÜrÜn ama yakın zamanda D400'Ün DX gövdelerde zirve olmasını bekliyoruz. D7000 yağ sorunu dışında mÜkemmel ötesi bir kamera.

Selamlar,

Abi şimdi hayyamdan geldim yine tozlanmışdı Allahdan bendekıler toz yağ değil çıkıyor ordaki arkadaş tozu sende temızleyebılırsın dedi. bir tane pompa aldım bende tozlanınca sÜrekli oraya inmekdense banyoda tozu kendim temizlerim :) tamırcı yapabilirsin dedi toz bu her makıneye gırebilir olacağını söyledi tozlu ortamlarda makıneyı tutmamamı ve lensi öyle ortamda değişmememi söyledi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Abi şimdi hayyamdan geldim yine tozlanmışdı Allahdan bendekıler toz yağ değil çıkıyor ordaki arkadaş tozu sende temızleyebılırsın dedi. bir tane pompa aldım bende tozlanınca sÜrekli oraya inmekdense banyoda tozu kendim temizlerim :) tamırcı yapabilirsin dedi toz bu her makıneye gırebilir olacağını söyledi tozlu ortamlarda makıneyı tutmamamı ve lensi öyle ortamda değişmememi söyledi.

Hadi gözÜn aydın. Sensördeki toz yerine yağda olabilirdi. Yalnız bir tavsiyem olsun. SensörÜ temizlerken çok dikkatli ol.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hadi gözÜn aydın. Sensördeki toz yerine yağda olabilirdi. Yalnız bir tavsiyem olsun. SensörÜ temizlerken çok dikkatli ol.

abi şimdi banyoda ayna kaldırma uzun pozlama ile sensörÜ pompa ile temizledim ama gitmedi tozlar f16 ve ÜstÜnde belirgin oluyor uzun pozlamadada açık zemınde belırgın oluyor bır kac nokta iyide hava sıktım yetersizmi kaldı nolduysa :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Gökhan Bey;

Selamlar,

2. El farklı bişey.

TÜrkiye'de değil dÜnyada Pentax'ın adı geçmiyor ki. Yİnede ona rağmen kullanıcılar arasında 2. el piyasası dÜşmÜyor.

Geçen sene bir K20D 900TL iken şimdi 850-800TL ki oda Piyasada K7 K5 ve yeni çıkan K30 yÜzÜnden bir bolluk yaşandı.

Yoksa fiyatları pek değişmiyor.

Yağ tabiki temizlenebilir ancak yağı başka bir solÜsyon ile temizlemek pek doğru bir davranış olmaz. Shutter ömrÜ kısalır dÜşÜncesindeyim.

Yağa el sÜrmemek lazım, zamanla kendi kendine gitmesi lazım.

Birde birşey soracağım bu bol yağdan kaynaklanan sensör de yağlanma ne kadar sıklıkta tekrarlanıyor ki?

Misal ben bugÜn yağlanmış olan sensörÜmÜ temizledim.

Tekrar ne zaman yağlanacak acaba? 1000 shutter? 2000? 3000?

D7000 neredeyse derken daha iyisi varmı?

özellikle bu Dxx serilerini ben hiç bilmiyorum D90 dışında diğer hiç birini bilmiyorum.

D3000 - 5000 - 7000 ler giriş seviyesi sanırım.

Şimdi dÜşÜndÜkçe daha çok kafam karışıyor :)

Dxx serisi Dxxxx lerden iyimidir?

Peki bu D300 gibi Dxxx serileri bu dÜzende nerede?

@gökhan saatçıoğlu

Sensördeki tozu sökmek kolaydır ama o kadarda kolay değildir, heleki bir pompa ile hiç temizlenmez.

Sensör deki tozu normal göz ile görmen zor. Bir mercek ile çok dikkatli bakman lazım. Ancak o şekilde milimetreden ufak toz tanelerini görebilirsin.

O da genelde yapıştığından pompa ile pek sökÜlmez yerinden ya kulak çubuğu ile köşelere bir yere itersin yada şu çocukların oynadığı oyun hamurları varya onlar gibi bişeyle tozu yapıştırıp çekme yöntemi ile temizleyebilirsin.

Ancak çok titiz bir iştir kulaktan dolma bilgi ile yapılmaz, ciddi zarar verebilirsin.

Youtube a "sensor cleaning" falan yazarsan bir sÜrÜ video, inceleme, anlatım var. En azından kafanda şekillenir bişeyler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. El farklı bişey.

TÜrkiye'de değil dÜnyada Pentax'ın adı geçmiyor ki. Yİnede ona rağmen kullanıcılar arasında 2. el piyasası dÜşmÜyor.

Geçen sene bir K20D 900TL iken şimdi 850-800TL ki oda Piyasada K7 K5 ve yeni çıkan K30 yÜzÜnden bir bolluk yaşandı.

Yoksa fiyatları pek değişmiyor.

Yağ tabiki temizlenebilir ancak yağı başka bir solÜsyon ile temizlemek pek doğru bir davranış olmaz. Shutter ömrÜ kısalır dÜşÜncesindeyim.

Yağa el sÜrmemek lazım, zamanla kendi kendine gitmesi lazım.

Birde birşey soracağım bu bol yağdan kaynaklanan sensör de yağlanma ne kadar sıklıkta tekrarlanıyor ki?

Misal ben bugÜn yağlanmış olan sensörÜmÜ temizledim.

Tekrar ne zaman yağlanacak acaba? 1000 shutter? 2000? 3000?

D7000 neredeyse derken daha iyisi varmı?

özellikle bu Dxx serilerini ben hiç bilmiyorum D90 dışında diğer hiç birini bilmiyorum.

D3000 - 5000 - 7000 ler giriş seviyesi sanırım.

Şimdi dÜşÜndÜkçe daha çok kafam karışıyor :)

Dxx serisi Dxxxx lerden iyimidir?

Peki bu D300 gibi Dxxx serileri bu dÜzende nerede?

@gökhan saatçıoğlu

Sensördeki tozu sökmek kolaydır ama o kadarda kolay değildir, heleki bir pompa ile hiç temizlenmez.

Sensör deki tozu normal göz ile görmen zor. Bir mercek ile çok dikkatli bakman lazım. Ancak o şekilde milimetreden ufak toz tanelerini görebilirsin.

O da genelde yapıştığından pompa ile pek sökÜlmez yerinden ya kulak çubuğu ile köşelere bir yere itersin yada şu çocukların oynadığı oyun hamurları varya onlar gibi bişeyle tozu yapıştırıp çekme yöntemi ile temizleyebilirsin.

Ancak çok titiz bir iştir kulaktan dolma bilgi ile yapılmaz, ciddi zarar verebilirsin.

Youtube a "sensor cleaning" falan yazarsan bir sÜrÜ video, inceleme, anlatım var. En azından kafanda şekillenir bişeyler.

Hocam emin ol o videoların alayını izledim ben ;) aynen yapışmış toz pompa ile çıkmadı lakin hava tabancası ilede çıkmadı sensözr seti var mercekli falan ondan alırım daha sonra kafama eserse sensörÜde sökerim ben bakma makıne suan yeni diye Üzerine gitmiyorum senesi dolsun hele :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam emin ol o videoların alayını izledim ben ;) aynen yapışmış toz pompa ile çıkmadı lakin hava tabancası ilede çıkmadı sensözr seti var mercekli falan ondan alırım daha sonra kafama eserse sensörÜde sökerim ben bakma makıne suan yeni diye Üzerine gitmiyorum senesi dolsun hele :D

2 senedir falan Pentax K20D kullanıyorum 2 senedir sensör de toz var.

Bir iki kere temizledim çıkmadı bende bıraktım öyle kalsın diye. Eğer fotoğrafta görÜrsem lekeyi photoshop da 3sn lik bir iş ile temizleniyor nasıl olsa.

Pompa ıvırzıvır hepsi boş hikaye, o yapışkanlı hamurlar var onlarla temizlemek lazım, ama temizlediğin ortamında çok temiz olması şart tabiki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
2. El farklı bişey. TÜrkiye'de değil dÜnyada Pentax'ın adı geçmiyor ki. Yİnede ona rağmen kullanıcılar arasında 2. el piyasası dÜşmÜyor. Geçen sene bir K20D 900TL iken şimdi 850-800TL ki oda Piyasada K7 K5 ve yeni çıkan K30 yÜzÜnden bir bolluk yaşandı. Yoksa fiyatları pek değişmiyor. Yağ tabiki temizlenebilir ancak yağı başka bir solÜsyon ile temizlemek pek doğru bir davranış olmaz. Shutter ömrÜ kısalır dÜşÜncesindeyim. Yağa el sÜrmemek lazım, zamanla kendi kendine gitmesi lazım. Birde birşey soracağım bu bol yağdan kaynaklanan sensör de yağlanma ne kadar sıklıkta tekrarlanıyor ki? Misal ben bugÜn yağlanmış olan sensörÜmÜ temizledim. Tekrar ne zaman yağlanacak acaba? 1000 shutter? 2000? 3000? D7000 neredeyse derken daha iyisi varmı? özellikle bu Dxx serilerini ben hiç bilmiyorum D90 dışında diğer hiç birini bilmiyorum. D3000 - 5000 - 7000 ler giriş seviyesi sanırım. Şimdi dÜşÜndÜkçe daha çok kafam karışıyor :) Dxx serisi Dxxxx lerden iyimidir? Peki bu D300 gibi Dxxx serileri bu dÜzende nerede? ________________________________________ @gökhan saatçıoğlu Sensördeki tozu sökmek kolaydır ama o kadarda kolay değildir, heleki bir pompa ile hiç temizlenmez. Sensör deki tozu normal göz ile görmen zor. Bir mercek ile çok dikkatli bakman lazım. Ancak o şekilde milimetreden ufak toz tanelerini görebilirsin. O da genelde yapıştığından pompa ile pek sökÜlmez yerinden ya kulak çubuğu ile köşelere bir yere itersin yada şu çocukların oynadığı oyun hamurları varya onlar gibi bişeyle tozu yapıştırıp çekme yöntemi ile temizleyebilirsin. Ancak çok titiz bir iştir kulaktan dolma bilgi ile yapılmaz, ciddi zarar verebilirsin. Youtube a "sensor cleaning" falan yazarsan bir sÜrÜ video, inceleme, anlatım var. En azından kafanda şekillenir bişeyler.

Merhaba;

Sensördeki yağ kendi kendine gitmez, mutlaka temizlenmesi gerekir. Elbettw bunun için geliştirilmiş sıvılar kullanılmalı. Temizlendikten sonra yağlanma kiminde 300-400 kiminde ise 1000 kare sonrası tekrar geri geldiği kullanıcıların ifadesidir.

D7000' den daha iyisi kendi serisinde yok ama bir profesyonel gövde değil. Aşağıda detaylı açıklama var.

DX Nikonda 1.5 optik çarpanlı gövde demetir. FX ise full frame

D3000, D3100 ve D3200 en alt giriş seviyesi

D5000, D5100 ve D5200 Bir Üst seviye

D90 Amatör

D7000 Pro gövdeye yakın ama amatör

D300s Pro gövde

Yukarıdakilerin hepsi 1.5 optik çarpanlı DX gövdeler.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Sensördeki yağ kendi kendine gitmez, mutlaka temizlenmesi gerekir. Elbettw bunun için geliştirilmiş sıvılar kullanılmalı. Temizlendikten sonra yağlanma kiminde 300-400 kiminde ise 1000 kare sonrası tekrar geri geldiği kullanıcıların ifadesidir.

D7000' den daha iyisi kendi serisinde yok ama bir profesyonel gövde değil. Aşağıda detaylı açıklama var.

DX Nikonda 1.5 optik çarpanlı gövde demetir. FX ise full frame

D3000, D3100 ve D3200 en alt giriş seviyesi

D5000, D5100 ve D5200 Bir Üst seviye

D90 Amatör

D7000 Pro gövdeye yakın ama amatör

D300s Pro gövde

Yukarıdakilerin hepsi 1.5 optik çarpanlı DX gövdeler.

Selamlar,

Tabiki yapın temizlenmesi şart. Sensöre dökÜlen yağın temizlenmemesi daha bÜyÜk sıkıntılar bile yaratabilir.

Yalnız temizlettikten sonra böyle 300-500 çekim sonra yeniden çıkıyorsa çok kötÜymÜş ya.

Tabiki bu sensördeki yağın fazlalığına bağlı birazda ama 300-500 gerçekten baya kötÜ :mellow:

Sensör den yağ belli sıvılar ile temizlenebilir ama ben shutter mekanizmasındaki, fazlalık yağın özel sölÜsyonlar ile temizlendiğini dÜşÜndÜm.

Bu doğru bişey olmaz. çÜnkÜ sonuçta o mekanizmada yap olmalı, fazlalık yağı yağ sökÜcÜ solÜsyon ile temizlenirse bu sefer olması gereken yağda sökÜlÜr.

O sebepten yağ piyasaya çıktıkça temizlemek daha iyi olur gibime geliyor.

Body konusunda Pentax harici bişeyler kullanmak istediğimden tÜm ekipmanımı satıp Nikon'a geçme dÜşÜncesindeyim.

öyle aklımda kalmış D7000 iyi bir makinedir diye o sebepten ilk araştırdığım hep bu oldu.

3000 serisini zaten sokakda bulsam almam.

5000 serisine geçmemin pek bana bir faydası olmaz

7000 aklımdaki cihaz

D90 ve diğer Dxx ler 7000 den alt segmentte kalıyor diyorsanız onları da eledim.

Geriye birtek D300 ve 300s kalıyor.

Sanırım D300 de eski, 300s de fiyat olarak D7000 dÜzeyinde neredeyse (ikinci elde).

DÜşÜnÜlebilir.

Peki son olarak D300s ile D7000 arasındaki genel farkları nelerdir.

D300s daha dÜşÜk MP ki bu benim daha çok işime gelir sonuçta 10-12MP gayet yeterli (baskı vs yapmadığım için)

D7000 de video özellikleri daha iyi ve birde 300s 3200 iso iken, D7000 6400

Burdan şunu anlıyorum, iso başarım oranı olarak D7000 daha iyi sanırım.

Tahminen imaj kalitesi olarak D300s önde ama iso başarımı olarak D7000 daha başarılı değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya bu makınenın sensoru cok hassas dun ben ugrasırken baya bır toz yapısdırdım sensore fena oldu :D bugun verdım beklıyorum bakalım nolcak tamırcıde dedı bunların sensoru bıraz gıcıkdır dıye ama makıne ıyı işde :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sensördeki leke çıkmadı bugun iyi birine detaylı temizlik yaptırcam kımse dogru duzgun yapmıyor aldıgım yerın rıcasıyla olunca salla bas yapıyorlar parayla yaptırcam bugun ıyı bır sensor cleaning set siparişi verdim gelıcek anlasılan cunku sureklı sensor temızletmemız gerekıcek..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sensördeki leke çıkmadı bugun iyi birine detaylı temizlik yaptırcam kımse dogru duzgun yapmıyor aldıgım yerın rıcasıyla olunca salla bas yapıyorlar parayla yaptırcam bugun ıyı bır sensor cleaning set siparişi verdim gelıcek anlasılan cunku sureklı sensor temızletmemız gerekıcek..

Hocam pek siz bunu nereden? Ne zaman aldınız?

Sizdeki yağ sorunu değil di mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam pek siz bunu nereden? Ne zaman aldınız?

Sizdeki yağ sorunu değil di mi?

Valla sımdı ınıyorum yag degıl herhalde cıktı cunku bı kere hayyamdan aldım ben sımdı yıne temızletcem..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 hakkında başka söyleyecek sözü olan yokmudur?

Dpreview i genel olarak tarafsız bir site olarak görürüm.

Pentax K5 ve D7000 testlerini inceledim. Arada fark yok denecek düzeyde.

özellikle Pentax ın en zayıf olduğu nokta olan AF ve ölçüm konusunda ise K5 in D7000 den iyi göstermeleri çok şaşırttı beni.

Nikon da yok 3D tracking, yok matrix ölçüm sistemi falan dünya kadar özellik var ama geri kalması garip geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tabiki yapın temizlenmesi şart. Sensöre dökÜlen yağın temizlenmemesi daha bÜyÜk sıkıntılar bile yaratabilir.

Yalnız temizlettikten sonra böyle 300-500 çekim sonra yeniden çıkıyorsa çok kötÜymÜş ya.

Tabiki bu sensördeki yağın fazlalığına bağlı birazda ama 300-500 gerçekten baya kötÜ :mellow:

Sensör den yağ belli sıvılar ile temizlenebilir ama ben shutter mekanizmasındaki, fazlalık yağın özel sölÜsyonlar ile temizlendiğini dÜşÜndÜm.

Bu doğru bişey olmaz. çÜnkÜ sonuçta o mekanizmada yap olmalı, fazlalık yağı yağ sökÜcÜ solÜsyon ile temizlenirse bu sefer olması gereken yağda sökÜlÜr.

O sebepten yağ piyasaya çıktıkça temizlemek daha iyi olur gibime geliyor.

Body konusunda Pentax harici bişeyler kullanmak istediğimden tÜm ekipmanımı satıp Nikon'a geçme dÜşÜncesindeyim.

öyle aklımda kalmış D7000 iyi bir makinedir diye o sebepten ilk araştırdığım hep bu oldu.

3000 serisini zaten sokakda bulsam almam.

5000 serisine geçmemin pek bana bir faydası olmaz

7000 aklımdaki cihaz

D90 ve diğer Dxx ler 7000 den alt segmentte kalıyor diyorsanız onları da eledim.

Geriye birtek D300 ve 300s kalıyor.

Sanırım D300 de eski, 300s de fiyat olarak D7000 dÜzeyinde neredeyse (ikinci elde).

DÜşÜnÜlebilir.

Peki son olarak D300s ile D7000 arasındaki genel farkları nelerdir.

D300s daha dÜşÜk MP ki bu benim daha çok işime gelir sonuçta 10-12MP gayet yeterli (baskı vs yapmadığım için)

D7000 de video özellikleri daha iyi ve birde 300s 3200 iso iken, D7000 6400

Burdan şunu anlıyorum, iso başarım oranı olarak D7000 daha iyi sanırım.

Tahminen imaj kalitesi olarak D300s önde ama iso başarımı olarak D7000 daha başarılı değil mi?

Gökhan Be, Merhaba;

Kusura bakmayın 2 gÜn İstanbul dışında ve teknolojiden uzaktaydım.

D7000' deki yağ konusu sadece TÜrkiyede bir dert gibi geldi bana ama elbette ispat edemem. çÜnkÜ şöyle bir şey dÜşÜnÜlebilir. Amerikada satılan ve yağ problemli kameraların götÜrÜlÜp iade edilenleri pekala Refurbished (tamir edilmiş) olarak uygun fiyata satılır ve Hayyam'a malzeme getirenler de alır getirir bunları ve olanlar olur bilemiyorum. Sadece bir tahmin. çÜnkÜ bu sorun başka Ülkelerde de olsa her yerde okurduk.

Ayrıca bir not. Shutter mekanizmasındaki fazlalık yağı ancak servis temizler. Onlar da asla böyle birşey için kamerayı açmazlar. çÜnkÜ ne kadar yağ gerekli ve ne kadar konmuştur bilmezler. Shutter'in fotoğrafı ektedir.

post-1809-0-87437100-1353346222.png

D300s' in D7000' den ÜstÜnlÜkleri (Hatırlayabildiklerim kadarıyla)

1-) Full magnezyum alaşımlı gövde

2-) 51 Netlik noktalı AF sistemi

3-) Saniyede 7 kare ve batarya grip kullandığınızda 8 kare (D7000 max. 6 kare)

D7000'in D300s' den ÜstÜnlÜkleri (çözÜnÜrlÜğÜ saymıyorum)

1-) Full HD kayıt ve kayıt esnasında AF yapabiliyor

2-) Scene Recognition System'in kullandığı ölçÜm sensörÜ 2016 pixel (D300s 1005 pixel)

3-) GötÜntÜ işleme EXPEED 2

4-) YÜksek ISO başarımı nedeniyle D7000, D300s' den daha başarılıdır ama aralarındaki fark D300s, Renault Megan 2009 model, D7000 ise Renault Clio 2011 model diyebiliriz.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyla ilgili bir kaç şey öğrendik az çok bugun fuad arkadaşımızla buluşduk hayyama gittik.Usta bunlarda yağ nerden çıkıyor nerededir belli değil zaten yağ bittmi arıza yaptı demekdir temizledi ve az yine lekeler vardı. aşağıdaki sizlerden duydugumuz nikon ahmetin dukkanını bulduk kendisi yokdu onun çırağı vardı oda bir temizlik yaptı az daha cıkdı hafıfden bır kac nokta ama belırgın değil onunda demesine göre bunlarda yağ yok abi dedi yağsızdır ve üsttekiyle aynı şeyi söyledi abi tozsuz özel ortamda temizlenmesi gerekir dedi tam temizliyorsun toz kaçıyor dedi üstteki tamircide aynı şeyi söyledi evet toz o sırada kapağı kapatana kadar kaçıyor ve bu nikon ahmetin daha önce çalışdıgı üskğdarda nazmi ustamdır ne onu söyledi sensör temizleme odası yapmış adam vakumlu camekanın içinde lekeler çıkana kadar sensörü temizliyormuş 50 yada 100 tl civarı yapar dedi bazı sensör temizliği 2 saati bulabiliyor dedi adam çok tıtızmıs tek tek resımlerı cekıp pcde inceliyormuş leke varmı yokmu diye en son ona gıdersın dedı içine sinmezse..Yani neymiş durum tozun olmadığı ortamda temizlenmesi gerek masa ustunde yapılan temızlıkde salıselık bır olayla toz gırıyor o anda.Yada: sensör temizlik kiti alınır vakumlu sistemden içi tozdan arındırılır bir güzel sonra vakumu sabitleyıp temızlık sırasında tozun cekımıne devam edılır sonra sensor ozel sıvı ve swaplar sayesınde temızlenır bu ıslem için en uygun yer banyodur detaylı incelemeyi temizlemeyi aldığım vakum sensor temızleyını kit geldıgınde vıdeoya alıp sıteye yuklucem.Şuan makınede ufak bır ıkı hafıf leke oda prblem yaratmaz sonucda bu kırlenme her makınede olur d7000 de belkı bıraz fazlaoluyordur her halukarda temızleme kıtı almanız mantıklıdır ama önce nasıl temızlenır kıtapcıgı ıyıce okumanız gerekır.Bu arada ümit abi dediğinin olma ihtimali yüksek hayyamdaki makineler sıfır diye satılıyor ama refurbishde olabilir gibime geliyor bana bilemıyorum yinede..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyla ilgili bir kaç şey öğrendik az çok bugun fuad arkadaşımızla buluşduk hayyama gittik.Usta bunlarda yağ nerden çıkıyor nerededir belli değil zaten yağ bittmi arıza yaptı demekdir temizledi ve az yine lekeler vardı. aşağıdaki sizlerden duydugumuz nikon ahmetin dukkanını bulduk kendisi yokdu onun çırağı vardı oda bir temizlik yaptı az daha cıkdı hafıfden bır kac nokta ama belırgın değil onunda demesine göre bunlarda yağ yok abi dedi yağsızdır ve üsttekiyle aynı şeyi söyledi abi tozsuz özel ortamda temizlenmesi gerekir dedi tam temizliyorsun toz kaçıyor dedi üstteki tamircide aynı şeyi söyledi evet toz o sırada kapağı kapatana kadar kaçıyor ve bu nikon ahmetin daha önce çalışdıgı üskğdarda nazmi ustamdır ne onu söyledi sensör temizleme odası yapmış adam vakumlu camekanın içinde lekeler çıkana kadar sensörü temizliyormuş 50 yada 100 tl civarı yapar dedi bazı sensör temizliği 2 saati bulabiliyor dedi adam çok tıtızmıs tek tek resımlerı cekıp pcde inceliyormuş leke varmı yokmu diye en son ona gıdersın dedı içine sinmezse..Yani neymiş durum tozun olmadığı ortamda temizlenmesi gerek masa ustunde yapılan temızlıkde salıselık bır olayla toz gırıyor o anda.Yada: sensör temizlik kiti alınır vakumlu sistemden içi tozdan arındırılır bir güzel sonra vakumu sabitleyıp temızlık sırasında tozun cekımıne devam edılır sonra sensor ozel sıvı ve swaplar sayesınde temızlenır bu ıslem için en uygun yer banyodur detaylı incelemeyi temizlemeyi aldığım vakum sensor temızleyını kit geldıgınde vıdeoya alıp sıteye yuklucem.Şuan makınede ufak bır ıkı hafıf leke oda prblem yaratmaz sonucda bu kırlenme her makınede olur d7000 de belkı bıraz fazlaoluyordur her halukarda temızleme kıtı almanız mantıklıdır ama önce nasıl temızlenır kıtapcıgı ıyıce okumanız gerekır.Bu arada ümit abi dediğinin olma ihtimali yüksek hayyamdaki makineler sıfır diye satılıyor ama refurbishde olabilir gibime geliyor bana bilemıyorum yinede..

Nazmi Kılıçer

http://gezifoto.blogspot.com/2010/01/nazmi-klcer.html

Pentax çılar için efsanedir. çok tecrübelidir bir çok meşhur fotoğrafçı (marka fark etmez) makinelerini bakım için falan ona getirir. En son Tamron lenslerin de yetkili servisiydi.

Ben daha önce makinemi temizletmiştim, sıfır toz iz ile geri aldım.

50TL karşılığında yapıyordu en son. Ancak adam hakkını veriyor.

Sensör temizlemek çok basittir, eli titremeyen, ellerine hakim herkes yapabilir gerekli ekipman ile ama işte o havada uçuşan tozlar size o 50TL yi verdirtir :D

Birde şu varki toz sadece sensöre yapışmıyor ara köşelere, kuytu köşelere girince nasıl bir kit alırsanız alın temizleyemiyorsunuz.

Gökhan Be, Merhaba;

Kusura bakmayın 2 gün İstanbul dışında ve teknolojiden uzaktaydım.

D7000' deki yağ konusu sadece Türkiyede bir dert gibi geldi bana ama elbette ispat edemem. çünkü şöyle bir şey düşünülebilir. Amerikada satılan ve yağ problemli kameraların götürülüp iade edilenleri pekala Refurbished (tamir edilmiş) olarak uygun fiyata satılır ve Hayyam'a malzeme getirenler de alır getirir bunları ve olanlar olur bilemiyorum. Sadece bir tahmin. çünkü bu sorun başka ülkelerde de olsa her yerde okurduk.

Ayrıca bir not. Shutter mekanizmasındaki fazlalık yağı ancak servis temizler. Onlar da asla böyle birşey için kamerayı açmazlar. çünkü ne kadar yağ gerekli ve ne kadar konmuştur bilmezler. Shutter'in fotoğrafı ektedir.

post-1809-0-87437100-1353346222.png

D300s' in D7000' den üstünlükleri (Hatırlayabildiklerim kadarıyla)

1-) Full magnezyum alaşımlı gövde

2-) 51 Netlik noktalı AF sistemi

3-) Saniyede 7 kare ve batarya grip kullandığınızda 8 kare (D7000 max. 6 kare)

D7000'in D300s' den üstünlükleri (çözünürlüğü saymıyorum)

1-) Full HD kayıt ve kayıt esnasında AF yapabiliyor

2-) Scene Recognition System'in kullandığı ölçüm sensörü 2016 pixel (D300s 1005 pixel)

3-) Götüntü işleme EXPEED 2

4-) Yüksek ISO başarımı nedeniyle D7000, D300s' den daha başarılıdır ama aralarındaki fark D300s, Renault Megan 2009 model, D7000 ise Renault Clio 2011 model diyebiliriz.

Selamlar,

ümit Bey açıklamalarınız için teşekkür ederim.

D300s i her ne kadar bir üst sınıf olsada hem biraz eski olmasından, hemde iso başarımı olarak kötü kalmasından eledim.

Son 1 yıl içinde en çok fotoğrafı spor müsabakalarında çektim. Zaman yok, en azından arada maça falan gidince orada çekebiliyorum ama orda da yüksek iso başarımı olan cihaz arıyor insan.

*D7000 de şu yağ olayından çekiniyorum.

*Pentax K5 nasıl olurda D7000 i AF gibi konularda geçer kafam takıldı.

*Tabi birde komple sistemi satıp marka değiştirmekde zor.

çok iyi ama berbat iso su olan bir makinem var.

18-55 WR (weather Resist)

Sigma 30mm F1.4 (Türkiye'de daha düne kadar belki 10 tane bile yoktu)

Pentax 50mm F1.7

Tamron 70-200 F2.8 (yine nadir bulunan bir lens, hani alan satmıyor o sebepten piyasada yok)

Sigma 105mm F2.8

VR konusu bizde sıkıntı değil, gövdenin kendi içinde VR var. Benle yaşıt 50mm f1.7 manuel lensi VR li kullanabiliyorum.

Bunların hepsini satıp D7000

Nikkor 35mm F1.8G

Nikkor 70-200mm f/4G ED VR

Kesin almam gereken lensler. Yada 70-200 olarak Tamron Sigma yada F2.8 li eski bişeyler.

70-200 aşkım limitlerimi zorluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nazmi Kılıçer

http://gezifoto.blog...azmi-klcer.html

Pentax çılar için efsanedir. çok tecrübelidir bir çok meşhur fotoğrafçı (marka fark etmez) makinelerini bakım için falan ona getirir. En son Tamron lenslerin de yetkili servisiydi.

Ben daha önce makinemi temizletmiştim, sıfır toz iz ile geri aldım.

50TL karşılığında yapıyordu en son. Ancak adam hakkını veriyor.

Sensör temizlemek çok basittir, eli titremeyen, ellerine hakim herkes yapabilir gerekli ekipman ile ama işte o havada uçuşan tozlar size o 50TL yi verdirtir :D

Birde şu varki toz sadece sensöre yapışmıyor ara köşelere, kuytu köşelere girince nasıl bir kit alırsanız alın temizleyemiyorsunuz.

ümit Bey açıklamalarınız için teşekkür ederim.

D300s i her ne kadar bir üst sınıf olsada hem biraz eski olmasından, hemde iso başarımı olarak kötü kalmasından eledim.

Son 1 yıl içinde en çok fotoğrafı spor müsabakalarında çektim. Zaman yok, en azından arada maça falan gidince orada çekebiliyorum ama orda da yüksek iso başarımı olan cihaz arıyor insan.

*D7000 de şu yağ olayından çekiniyorum.

*Pentax K5 nasıl olurda D7000 i AF gibi konularda geçer kafam takıldı.

*Tabi birde komple sistemi satıp marka değiştirmekde zor.

çok iyi ama berbat iso su olan bir makinem var.

18-55 WR (weather Resist)

Sigma 30mm F1.4 (Türkiye'de daha düne kadar belki 10 tane bile yoktu)

Pentax 50mm F1.7

Tamron 70-200 F2.8 (yine nadir bulunan bir lens, hani alan satmıyor o sebepten piyasada yok)

Sigma 105mm F2.8

VR konusu bizde sıkıntı değil, gövdenin kendi içinde VR var. Benle yaşıt 50mm f1.7 manuel lensi VR li kullanabiliyorum.

Bunların hepsini satıp D7000

Nikkor 35mm F1.8G

Nikkor 70-200mm f/4G ED VR

Kesin almam gereken lensler. Yada 70-200 olarak Tamron Sigma yada F2.8 li eski bişeyler.

70-200 aşkım limitlerimi zorluyor.

yağdan çekıme al yağ pek cıkcanı sanmam genelde toz oluyor. :) Valla vakumlu bir sistemli temızleme kiti aldım yada o anda supurge makınesı acacaksın yapıcam kendı temızlıgımı taktım kafayı cunku sureklı yapılacak bu ara ara. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 ün fiyatını önümüzdeki 6 ay içinde etkileyecek bir body, haber herhangi birşey varmı?

D7000 e bir türlü ısınamadım. Sensör sıkıntısı + en minimum masrafla alabileceğim K5 e göre çok aman aman artısı yok.

Başka bir gövde de yok. Arkadaşlarla konuşurken şaka maka D700 derken kafama yatmaya başladı.

D700 alınca lenslere çok bir bütçem kalmayacak gerçi ama en azından 5 senelik bir body almış olurum.

Makinemi bugün değiştirmek gibi bir acelem olmadığından beklerim. Kış sonu mart-nisan gibi aylarda değiş tokuş işine girerim artık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 ün fiyatını önümüzdeki 6 ay içinde etkileyecek bir body, haber herhangi birşey varmı?

D7000 e bir türlü ısınamadım. Sensör sıkıntısı + en minimum masrafla alabileceğim K5 e göre çok aman aman artısı yok.

Başka bir gövde de yok. Arkadaşlarla konuşurken şaka maka D700 derken kafama yatmaya başladı.

D700 alınca lenslere çok bir bütçem kalmayacak gerçi ama en azından 5 senelik bir body almış olurum.

Makinemi bugün değiştirmek gibi bir acelem olmadığından beklerim. Kış sonu mart-nisan gibi aylarda değiş tokuş işine girerim artık.

d700 de vıdeo kayıt falan yokmuş d7000 iyi bir makine sensörü pek takma derim ama d700 dahada iyi bir makııne lakin fx format butce meselesı d600 de düşünebılırsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Gökhan Bey;

Bildiğim kadarıyla Nikonda, tam kare algılayıcıyı temsil eden FX gövdelerin hepsi piyasaya çıktı. D4, D800, D800 ve ve son olarak da D600. Ben şahsen Nikondan yeni bir FX kamerayı en azından bu sene için beklemiyorum. Onun yerine D300s'in D400 olarak güncellenmesini bekliyorum. D700 çok mükemmel bir kamera ve 01.07.2008 Tarihinde duyurusu yapıldı. Bu anlamda, 4 yaşında ve video kaydetme özelliği olmayan ama D800 de bile olmayan GPS özellikli bir kamera.

Mart-Nisan gibi bekleyecekseniz o zamana kadar belki 1.5 optik çarpanlı (DX) pro seviye D400'ü piyasaya çıkarırlar.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.