İçeriğe git

D7000 'de Bu Kötü Olmuş

Gökhan YAZICI

Recommended Posts

• Forum Editörü

Yok Yalçın alakası yok. Pentax'ı seviyorum sonuçda bu işe adımı ilk onla attım. Makinemi de çok seviyordum ama sattım gitti bitti...

Yaktım gemileri Nikon'a geçeceğim diye.

Zor olanı gitmeyecek olanı gövdeyi sattım ancak, ne hikmetse lensler gitmediğinden yeni makine alamıyorum :)

Eğer bir imkanın olursa K20D K10D gibi bir bodyi görünce eline al incele, ne dediğimi anlayacaksın.

Gerçekten Pentax gövde olarak Nikon dan ilerde...

Ha D300s daha bir üst segment o daha iyidir, D600 dü 700 dü 800dü onlar iyidir ama D7000 gerçekten değil.

D3xxx serisinden hiç bahsetmiyorum bile :)

ümit Abi ben tripod konusunda senin gibi düşünmüyorum. Tamamı ile maddiyat önemli.

Adamlar öyle tripodlar yapıyorlar ki 1-1.5kg ağırlığı var, ancak bir insanı tartıyor :)

Genelde en ucuzu olsun ama sağlamda olsun dedikleri için hali ile ağır büyük şeyler oluyor.

Siriu bence bu konuda iyi. Kabul edilebilir fiyatı var, ve son derece sağlam.

Benim ki 1.7kg, kapalı iken 50cm açıkken kafa dahil 190cm falan ve 15kg taşıma kapasitesi var.

Fiyatıda 300TL idi.

Ekleme: Ne D400, nede D8000 alacak bütçem var. Her body ilk çıktığında uçuk fiyatlarla çıktığından, yeni çıkmış bir gövdeyi almam mümkün değil.

Gökhan Bey,

Tripod konusunda aynı düşünüyoruz ama size ve diğer arkadaşlara tavsiyelerde bulunurken; ülkemizin ekonomik gerçeklerini dikkate alarak yapıyorum bu tavsiyelerimi. Eğer kesenin ağzı açılacaksa, çok hafif ve çok yük taşıyan ne sehpalar var piyasada. Bu konuda anlaştığımızı sanıyorum.

Kamera için bütçe uymayacaksa size 2 seçenek kalıyor; ya D7000 yada D300s (yenisi yada 2. el temizi)

Selamlar;

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 70-200 lensimde satıldı.

Bugün yarın paralar gelir body almak için fırsat oluştu sonunda. :)

Bu haftasonu Nikon safına geçeceğim inşallah.

Artık Hayyamda içime sinen bişey bulursam ordan, olmazsa netten bir yerden alacağım.

Muhtemelen D7000 alacağım ama bir Sirkeci piyasasını yoklayalayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Benim de aklıma takılan bir soru var. Burada çok güzel bilgiler elde etim ve aklım biraz karıştı bu konuyu okuyunca.

Öncelikle belirteyim hobi olarak fotoğraf çekiyorum ve D3100 var. Bir şekilde elimdeki makineyi birine hediye etmem gerekiyor yeni makine almam gerekecek.

D800 çok beğendim ama amatÖr biri için çook abartı fiyatı var. Lens filan alacak para kalmaz.

D700 ise mega pixel olarak azıcık zayıf geldi, sergi için belki fotoğrafları büyüttüğümde düşük gelebilir.

D600 fiyat ve kalite olarak çok beğendim, auto focus problemi var dendi sonra da içinin kirli olduğu ve 1 K çekimden sonra temizlik gerektiğini Öğrendim. İnternete de bir video var hafiften nasıl kirlendiğini gÖstermiş, yabancı forum sitelerinde de aynı şeyden bahsedilmiş. Makine kiralayanlar her kiralama sonrası temizliyorlarmış. (Keşke bizde de kiralama olsa da bÖyle dertlerimiz olmasa)

D7000 bana yeter diye düşünürken onun da yağ sorununu okudum burada.(Kafam karıştı ve bu mesajı atıyorum :) )

D7000 için DX olarak lensler nispeten daha ucuz. FX lensler pahalı geldi. FX Lensi aldım diyelim polorize iyi bir filtre bile DX lens parası FX lerde. Kit lens için 60 TL aldım iş de gÖrüyor.

Net alan derinliği ve ISO için kalbim FX istiyor, az biraz D700 kullandım hayran kaldım. Vizorden bakınca netlik çok güzel yapılabiliyor, İyi geniş vizÖrlü bir makine istiyorum. Benimki ile netledim zannediyorum ama evde TV de bakınca netlenmemiş tam.

Bütçem mantığım DX diyor. Yakın zamanda para kazanmayacağım fotoğrafçılıktan, belki de hiç kazanamayacağım.

internete de bakıyorum benim D3100 ile bile insanlar harikalar yaratılabiliyorken benim ne hadime bu makineler.

Ben ne çekecem aldığım makineyle diye sorarsanız yada niye bir D3200 yada D5200 almıyorsun diye, cevabım şu olur, geniş bir vizor ihtiyacım var. Manzara çektiğimde keskinlik istediğim kadar iyi değil. Kapalı mekanda hareketli gÖrüntüleri istediğim netlikde alamıyorum. Bebekler sabit durmuyor :)

Ustatlar şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler

Biz bunlara çok cevap verdik de diyebilirsiniz saygım sonsuz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendi yazımda bir hatamı görüp kendim düzelteyim dedim D700 ile çekilmiş fotoğrafların büyük baskıları baya güzel oluyordu.

D3100 ile D90 arasında kalmıştım şimdiki makinemi alırken, satıcı sen daha yenisin D90 eski ve çözünürlüğü düşük demişti, keşke bildiğimi yapıp D90 alsaymışım neyse.

Bu pixel olayı hep bir cezbedici tarafı var ama sonuç farklı oluyor.

Kısaca ne dersiniz FX mi DX mi alayım

D600 yada D7000 bütçe olarak beni çok etkilemiyecek de lensler ve fiyatları düşündürüyor.

D7000 mi D600 mü yada D700 de olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D600 ile D700 arasında kalsam ben D700 alırdım.

Sorunsuzluğu kabul edilmiş nadir FX makinelerden birisi.

D600, D800, Mark III hepsinde fabrikasyon kusurlar oluyor D700 o bakımdan daha iyi + ucuz, 2500-3000 arasına sağlam bişe bulabilirsiniz ikinci el.

Ancak amatör için FX mi DX mi derseniz bence DX.

FX kullanan kişi adam akıllı lens kullanmak zorunda. Kaliteli makine, kaliteli lens, kaliteli ekipman.

Kaliteli makine alıp en dandik lensler ile kullanılacaksa body ye neden bu kadar para verildi sorgusu ortaya çıkar.

Bunların hepsi bir arada oluştuğunda peki o amatör profesyonel mi olacak? Tabiki hayır. Bana sorarsanız kişisel tatmin, merak ve imkan üçlüsü.

DX bir amatör için yeterlidir. Bende amatörüm, DX ile tüm istediklerimi yapıyorum. FX i sadece maraktan, ve imkanlar olduğundan düşündüm, düşünüyorum.

Mantıken biliyorum DX her işimi fazlası ile yapıyor zaten.

Açık bir şekilde söylüyorum ben Nikon'un 3000 serisi bir kamerasını yerde bulsam yerden almaya üşenirim.

Yanlış anlaşılmasın, yerden almaktan kastım alıp kullanmak maksadında demiyorum. Alıpta kenara koyayımda kimse takılıp düşmesin diye diyorum :D

Hani D3xxx serisinin benim gözümdeki ederi budur, yani o derece.

Allah korusun başıma bişey gelse, makinem bozulsa, param olmasa bişeyler olsa yeni makine alacak olsam ve param olmasa gidip modern D3xxx serisi alacağıma ondan 5-6 yaş büyük ancak fersah fersah üstün Pentax K10D alırım, yarı fiyatına.

D5100 için bir yerde okumuştum.

Pentax K5, Nikon D7000, Sony Nex5N de kullanılan sony sensör var deniyordu. DX dediğimiz ASPC segmentinde en iyi sensörlerden birisi bu.

Demek ki D5100 de iyi bir makine, tabi okduğum doğru ise...

O sebepten D5100 kullanılabilir. Ancak 3-5 kuruş daha verip son model D7000 almak varken D51000 alınır mı? Düşünmek lazım bütçe meselesi.

Gerçi D5100 hiç araştırmadım hakkında zerre bilgim yok.

D7000 şuan Türkiye'de alınabilecek en iyi DX gövdelerden birisi (tüm markalar içinde).

Eski olup iyi olan makinelerde var Pentax K7, Nikon D200, D90 vs vs ancak modern gövdeler içinde en iyilerinden biri D7000. Her ne kadar sorunlu bir gövde olsada.

Bu arada bir amatör için, eğer ki baskı işleri yapmayacaksanız, bu işten para kazanmayacaksanız megapixel genelde başa beladır.

Ben 12MP kamera kullanıyordum, fotoğrafları işlemek çok kolaydı.

Sonra daha iyi imaj kalitesi olan 14MP lik kamera aldım bu sefer RAW fotoğrafların boyutu 20mb ı geçmeye başladı ve işlemek zor olmaya başladı.

D7000 de 16MP daha büyük bela :)

Ancak ben baskı falan yapmıyorum hiç, dijital ortamda tüm fotoğraflarım onuda belirteyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Benim de aklıma takılan bir soru var. Burada çok güzel bilgiler elde etim ve aklım biraz karıştı bu konuyu okuyunca.

öncelikle belirteyim hobi olarak fotoğraf çekiyorum ve D3100 var. Bir şekilde elimdeki makineyi birine hediye etmem gerekiyor yeni makine almam gerekecek.

D800 çok beğendim ama amatör biri için çook abartı fiyatı var. Lens filan alacak para kalmaz. D3100'DEN SONRA BU MAKİNAYI SİZE TAVSİYE ETMEM.

D700 ise mega pixel olarak azıcık zayıf geldi, sergi için belki fotoğrafları büyüttüğümde düşük gelebilİR. BU DOĞRU DEĞİL. 2008 YILINDAN BU YANA D3 KULLANIYORUM, D700 İLE AYNI SENSöRE SAHİP. BİR SüRE DAHA MAKİNAMI DEĞİŞTİRMEYECEĞİM. DEĞİŞİK KARMA SERGİLERDE FOTOĞRAFLARIM 75*105 EBATLARINDA BASILIP GöRüCüYE çIKTI; BU SERGİDE 3,2 MP MAKİNA İLE çEKİLMİŞ KARELER DE VARDI! MEGAPİXELİN BASKIYA ETKİSİ APAYRI BİR KONUDUR, BUNU GOOGLE ARATIP İNCELEYİNİZ.

D600 fiyat ve kalite olarak çok beğendim, auto focus problemi var dendi sonra da içinin kirli olduğu ve 1 K çekimden sonra temizlik gerektiğini öğrendim. İnternete de bir video var hafiften nasıl kirlendiğini göstermiş, yabancı forum sitelerinde de aynı şeyden bahsedilmiş. Makine kiralayanlar her kiralama sonrası temizliyorlarmış. (Keşke bizde de kiralama olsa da böyle dertlerimiz olmasa D600'üN üZERİNDE SADECE PROFESYONELİ İHTİYAç HİSSEDECEĞİ BİR İKİ EKSİK NOKTA VAR. MALİYETİ DüŞüRMEK İçİN BU YöNTEMİN KULLANILDIĞINA İNANIYORUM. LENS RENTAL SİTESİNİN RAPOR ETTİĞİ SöZKONUSU PERDEDEN DüŞEN KAPLAMA ZERRECİKLERİ PROBLEMİ üZERİNE YİNE LENS RENTAL SİTESİ TARAFINDAN YENİ BİR GüNCELLEME DUYURULDU: BUNA GöRE 2 KEZ TEMİZLEDİKLERİ MAKİNALARDA AYNI SORUN TEKRAR ETMİYOR ARTIK. TAHMİNEN 1000 İLA 2000 çEKİMDEN SONRA SORUN BİTİYOR. D600 MODELİNDE AUTO FOCUS PROBLEMİNİ BEN DUYMADIM, SANIRIM Bİ YANLIŞLIK VAR BU BİLGİDE.

D7000 bana yeter diye düşünürken onun da yağ sorununu okudum burada.(Kafam karıştı ve bu mesajı atıyorum :) BANA GöRE YAĞ SORUN DEĞİLDİR, TüRKİYEDE BU KONUDA KİŞİSEL BİR SORUN/TAKINTI OLDUĞUNU DüŞüNüYORUM. TEMİZLEMESİNİ BİLEN TEKNİSYENİ, DOĞRU SOLüSYONU BULAMADIKLARINA İNANIYORUM. AYRICA SENSöR TEMİZLİĞİ BEDAVA YAPILACAK BİR İŞ DEĞİLDİR, PROFESYONEL SENSöR TEMİZLİĞİ BULUNDUĞUM üLKEDE 59 EUROYA YAPILMAKTADIR.

D7000 için DX olarak lensler nispeten daha ucuz. FX lensler pahalı geldi. FX Lensi aldım diyelim polorize iyi bir filtre bile DX lens parası FX lerde. Kit lens için 60 TL aldım iş de görüy YENİ ALIMLARDA FX LENSLERİN DAHA PAHALI OLDUĞU DOĞRU. AMA SİZİN GöNLüNüZ D600'E KAYIYORSA 1957 YILINDAN BU YANA üRETİLMİŞ HEMEN HEMEN TüM NİKKOR LENSLERİ BU GöVDEDE KULLANABİLECEĞİNİZ GERçEĞİNİ UNUTMAYIN. TABİİ Kİ BİR 24-70 MM NANO LENS İLE HARİKA SONUçLAR ALIRSINIZ, BUNA KARŞILIK BİR TOKİNA 28-70 MM F2,6-2,8 İLE DE YüZDE 95 AYNI SONUçLARI ALABİLECEĞİNİZİ TECRüBEMLE SABİT SİZE GARANTİ EDİYORUM!

Net alan derinliği ve ISO için kalbim FX istiyor, az biraz D700 kullandım hayran kaldım. Vizorden bakınca netlik çok güzel yapılabiliyor, İyi geniş vizörlü bir makine istiyorum. Benimki ile netledim zannediyorum ama evde TV de bakınca netlenmemiş tam.

Bütçem mantığım DX diyor. Yakın zamanda para kazanmayacağım fotoğrafçılıktan, belki de hiç kazanamayacağım.

internete de bakıyorum benim D3100 ile bile insanlar harikalar yaratılabiliyorken benim ne hadime bu makineler. EĞER KUŞ FOTOĞRAFçILIĞI, FUTBOL MAçLARI GİBİ DURUMLAR VARSA TABİİ Sİ APS-C YANİ DX CROPLU MAKİNA MANTIKLI. ANCAK GENEL MANADA FF MAKİNA HER ZAMAN DAHA AVANTAJLIDIR, İKİSİ ARASINDA KIYAS YAPMAK BİLE PEK MANTIKLI OLMAZ.

Ben ne çekecem aldığım makineyle diye sorarsanız yada niye bir D3200 yada D5200 almıyorsun diye, cevabım şu olur, geniş bir vizor ihtiyacım var. Manzara çektiğimde keskinlik istediğim kadar iyi değil. Kapalı mekanda hareketli görüntüleri istediğim netlikde alamıyorum. Bebekler sabit durmuyor :)

Ustatlar şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler

Biz bunlara çok cevap verdik de diyebilirsiniz saygım sonsuz :)

özetle:

Paran D600'e yetiyorsa korkma al, iki kez sensör temizletip yoluna devam edersin hepsi o, zaten garanti dahilinde bu işlemi yapmak zorundalar.Yanına analog zamanın kendini ispatlamış bir iki lensini ikinci elden çok cazip fiyata alıp şimdilik böyle kullanırsın. İleride yeterli paran olduğunda lenslerini güncellersin.

Bu durum D7000 için de aynı: İyi sonuç alabilmek için Nikkor 17-55 mm ye para yettirebilecek misin? Yine üçüncü markalara yöneleceksin para yetmiyor diye, yine Tamron 17-50 mm F2,8 gibi ürünleri tavsiye edecekler sana. Ya da Nikkor vasat lensler satın alacaksın. Bu saatte D700 alınır mı? Yeni olarak ben almam, ikinci elde çok ama çok cazip bir fiyata verirlerse durum değişir tabii. NL de şu an için ikinci eli 800-1000 euro civarında, ben bu fiyatı bile pahalı buluyorum. Bir D800, bir D600 varken ikinci el bir D700 modeline 1000 euro vermek bana göre mantıksızlıktır. Dünya dönmeye devam ediyor, geride kalırsanız zarar edersiniz. O D700'ün benim için ederi max 750 eurodur. çünkü aldığım riske göre ödediğim paranın oranı önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

Sehpada elbette taşıma kapasitesi önemlidir ama benim anlatmaya çalıştığım taşıma kapasite de sehpanın Üretildiği malzemenin fiziksel koşullarına mesela yapıldığı malzemenin kalınlığına (et kalınlığı) bağlıdır. Bu kalınlık arttıkça hem sehpanın ağırlığı hemde taşıma kapasitesi artar.

Hayyamda size BOZDAĞ FOTOĞRAFçILIĞI önerebilirim. Kendisi yakın arkadaşım. Selamımı söylerseniz size yardımcı olur. Cep: 0535 732 31 20, dÜkkan 0212 528 81 09

Ayrıca kameraların ağırlığına bu kadar takılmayın. Aceleniz yoksa D300s yerine D400 (D300s' in yeni modeli) veya D8000 (D7000'in yeni modeli) modellerinden birini bekleyin derim. Ocak ayı içinde bu kameralardan en az birinin duyurusunun yapılması bekleniyor.

Selamlar,

Ümit abi merhaba.

Pentax K20D gitti, yarın parası bende

Tamron 70-200 gitti inşallah onun parasıda cuma gÜnÜ bende.

Sigma 30mm F1.4 gitti onun parasıda yarın bende.

Hali ile cepler doluyor bir D7000 almak şart oldu artık.

Bizim arkadaşlar hep Hayyam da Resul diye birinden bahsettiler çok gÜvenilirdir 30 yıldır bu işi yapar falan dedilerde Bozdağ Fotoğrafçılık daki sizin tanıdığınız kişide aynımı acaba?

Eğer sizde Resul derseniz o adamdan almak farz olacak zaten :)

Ayrıca 35mm F1.8G aldım.

ikinci el 85 1.8G kovalıyorum.

Şöyle aşağı yukarı 1000TL civarına 10-120mm arasında önerebileceğiniz kaliteli bir lens varmı?

Keskinlik bakımından çok Üzmeyecek bişey?

16-85 var onu gözÜme kestirdim aslında ama acaba daha iyisi varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit abi merhaba.

Pentax K20D gitti, yarın parası bende

Tamron 70-200 gitti inşallah onun parasıda cuma gÜnÜ bende.

Sigma 30mm F1.4 gitti onun parasıda yarın bende.

Hali ile cepler doluyor bir D7000 almak şart oldu artık.

Bizim arkadaşlar hep Hayyam da Resul diye birinden bahsettiler çok gÜvenilirdir 30 yıldır bu işi yapar falan dedilerde Bozdağ Fotoğrafçılık daki sizin tanıdığınız kişide aynımı acaba?

Eğer sizde Resul derseniz o adamdan almak farz olacak zaten :)

Ayrıca 35mm F1.8G aldım.

ikinci el 85 1.8G kovalıyorum.

Şöyle aşağı yukarı 1000TL civarına 10-120mm arasında önerebileceğiniz kaliteli bir lens varmı?

Keskinlik bakımından çok Üzmeyecek bişey?

16-85 var onu gözÜme kestirdim aslında ama acaba daha iyisi varmı?

Gökhan Merhaba;

Hadi hayırlısı bakalım. Hayyamdaki Resul'Ü 1996 yılından bu yana tanırım. DÜrÜst bir arkadaştır ama Fuat öner arkadaşımız dÜn kendisiyle bir sorun yaşadı. Yazdıklarım Fuat öner'in anlattıklarından ibarettir. Hani hatırlarsınız Fuat'a 2. el ve garantisi devam eden Nikon D7000 almıştık. Meğer bu D7000; Karfo servise sıvı teması şikayeti ile gitmiş ve servis 1.450 TL para isteyince, anladığım kadarıyla da bu arkadaş kamerayı getirip Resul'e satmış. Sattığında bende oradaydım ve inceledim. Sonra kendime D400 serisi çıkıncaya kadar kullanmak amacıyla almaya karar verdim ama kamerada sıvı teması ile ilgili herhangi birşey göremedim. İlk baktığım yer, sensöre sıçrayan yağ lekesi var mı diye sensöre olmuştu. Temiz görÜnce, bir kaç kare çekip test ettim ve sağında solunda hiçbir problem göremedim. Neyse uzatmamayım, Fuat öner bana Facebooktan ulaşıp yardım isteyince de demek ki bana kısmet değil dedim ve ona bu kameradan bahsettim. çÜnkÜ Fuat'ın Canon 60D'den sonra psikolojisi çok bozulmuştu. Ertesi gÜn Resul'Ü aradım ve Fuat'a yardımcı olmasını istedim. Fuat D7000'ini aldı ve çok mutlu olarak evinin yolunu tuttu ama gece internette gezerken şu karfo karacasulunun servisinde kameranın seri numarasını bir deneyeyim bakalım bir işlem yapılmış diye dÜşÜnmÜş ve numarayı girince oradan; Bu D7000'in sıvı teması nedeniyle servise geldiğini ve servisinde tamir Ücreti için 1.450 TL Ücret istediği notunu okumuş. Bana facebooktan mesaj atmış geç saatte. Sabah olunca bende arada kaldığım için Resul'Ü aradım. Durumu izah ettim. Resul gÜvenilir esnaftır. Sorun değil, sen aramasan bile ben gerekeni yaparım dedi. Bu arada Fuat'ın Canon 60D kamerası ve 18-135 mm lensine karşılık Nikon D7000 ve kit lensi için Fuat'tan 50 TL fark almış Resul ve Fuat kamerayı iade edince de bu 50 TL farkı ödememiş. Buradan çıkarılacak dersler;

1-) 2. El kamera alırken özellikle TÜrkiye garantili ise karfo servisten kameranın seri numarasını sorgulatarak bir problem varmı diye görmek

2-) Alacağımız 2. el kamera spot ise seri numarasını kontrol ederek tamir görmÜş mÜ diye yapacağımız fazla birşey yok

3-) Alacağımız kamera Nikon D7000 ise sensörÜnde yağ varmı diye f22 diyaframda çekip ayrıca sensörÜ gözle kontrol etmek.

4-) Satıcıyla olası bir iade durumunda olacakları peşin peşin konuşmak.

Bozdağ fotoğrafçılığın sahibi benim arkadaşım ve ben tavsiye ediyorum diye elbette ondan birşeyler almanız gerekmez. Ne yapmanız gerekir; Diğer dÜkkanlardan da fiyat alınarak, Bozdağ Fotoğrafçılığa gidilmeli ve eğer başka yerde uygun fiyat bulunduysa ve yukarıda özetlenen şartlar da garanti altına alınabiliyorsa oradan alınmalıdır. Kimse parayı sokaktan sÜpÜrmÜyor. Ne zorluklar yaşıyoruz para kazanırken.

Lens tavsiyene gelince; Bu konuda Üstad Mehmet hocamızdır. Kendisi bir sÜrÜ lensi kullandığı için o bu konuda daha tecrÜbeli. Belki lens tavsiyesini ondan alsak daha doğru olur.

Kameran şimdiden hayırlı olsun.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Merhaba;

Hadi hayırlısı bakalım. Hayyamdaki Resul'Ü 1996 yılından bu yana tanırım. DÜrÜst bir arkadaştır ama Fuat öner arkadaşımız dÜn kendisiyle bir sorun yaşadı. Yazdıklarım Fuat öner'in anlattıklarından ibarettir. Hani hatırlarsınız Fuat'a 2. el ve garantisi devam eden Nikon D7000 almıştık. Meğer bu D7000; Karfo servise sıvı teması şikayeti ile gitmiş ve servis 1.450 TL para isteyince, anladığım kadarıyla da bu arkadaş kamerayı getirip Resul'e satmış. Sattığında bende oradaydım ve inceledim. Sonra kendime D400 serisi çıkıncaya kadar kullanmak amacıyla almaya karar verdim ama kamerada sıvı teması ile ilgili herhangi birşey göremedim. İlk baktığım yer, sensöre sıçrayan yağ lekesi var mı diye sensöre olmuştu. Temiz görÜnce, bir kaç kare çekip test ettim ve sağında solunda hiçbir problem göremedim. Neyse uzatmamayım, Fuat öner bana Facebooktan ulaşıp yardım isteyince de demek ki bana kısmet değil dedim ve ona bu kameradan bahsettim. çÜnkÜ Fuat'ın Canon 60D'den sonra psikolojisi çok bozulmuştu. Ertesi gÜn Resul'Ü aradım ve Fuat'a yardımcı olmasını istedim. Fuat D7000'ini aldı ve çok mutlu olarak evinin yolunu tuttu ama gece internette gezerken şu karfo karacasulunun servisinde kameranın seri numarasını bir deneyeyim bakalım bir işlem yapılmış diye dÜşÜnmÜş ve numarayı girince oradan; Bu D7000'in sıvı teması nedeniyle servise geldiğini ve servisinde tamir Ücreti için 1.450 TL Ücret istediği notunu okumuş. Bana facebooktan mesaj atmış geç saatte. Sabah olunca bende arada kaldığım için Resul'Ü aradım. Durumu izah ettim. Resul gÜvenilir esnaftır. Sorun değil, sen aramasan bile ben gerekeni yaparım dedi. Bu arada Fuat'ın Canon 60D kamerası ve 18-135 mm lensine karşılık Nikon D7000 ve kit lensi için Fuat'tan 50 TL fark almış Resul ve Fuat kamerayı iade edince de bu 50 TL farkı ödememiş. Buradan çıkarılacak dersler;

1-) 2. El kamera alırken özellikle TÜrkiye garantili ise karfo servisten kameranın seri numarasını sorgulatarak bir problem varmı diye görmek

2-) Alacağımız 2. el kamera spot ise seri numarasını kontrol ederek tamir görmÜş mÜ diye yapacağımız fazla birşey yok

3-) Alacağımız kamera Nikon D7000 ise sensörÜnde yağ varmı diye f22 diyaframda çekip ayrıca sensörÜ gözle kontrol etmek.

4-) Satıcıyla olası bir iade durumunda olacakları peşin peşin konuşmak.

Bozdağ fotoğrafçılığın sahibi benim arkadaşım ve ben tavsiye ediyorum diye elbette ondan birşeyler almanız gerekmez. Ne yapmanız gerekir; Diğer dÜkkanlardan da fiyat alınarak, Bozdağ Fotoğrafçılığa gidilmeli ve eğer başka yerde uygun fiyat bulunduysa ve yukarıda özetlenen şartlar da garanti altına alınabiliyorsa oradan alınmalıdır. Kimse parayı sokaktan sÜpÜrmÜyor. Ne zorluklar yaşıyoruz para kazanırken.

Lens tavsiyene gelince; Bu konuda Üstad Mehmet hocamızdır. Kendisi bir sÜrÜ lensi kullandığı için o bu konuda daha tecrÜbeli. Belki lens tavsiyesini ondan alsak daha doğru olur.

Kameran şimdiden hayırlı olsun.

Selamlar,

Fuat arkadaşın konusunu okudum.

Belki biraz heves, belki biraz heyecan, belki biraz çakallık olmuş bir olaylar sağlık olsun.

Sahibinden.com da çok gÜzel ilanlar var ama söz konusu D7000 alunca gÜvenemiyorum.

DÜn bir tane vardı mesela D7000 + 50mm F1.8G + 18-105 VR + slik tripod + grip + batarya + kumanda vs ıvırzıvır.

Sanırım çanta bile vardı 2400TL toplam.

GÜzel fiyat aslında ama D7000 olunca gÜvenemiyorum.

Ya TR garantili ikinci el, yada bahsettiğiniz gibi bir dÜkkandan spot ÜrÜn alacağım. Yarın öbÜr gÜn bir yerinde bişey fark ettiğimde abi bak bunu senden almıştık böyle oldu diyebileceğim bişey olmalı.

Sen telefon vermiştin zaten bir telefon açaym bakalım elinde bişeyler varmı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Fuat arkadaşın konusunu okudum.

Belki biraz heves, belki biraz heyecan, belki biraz çakallık olmuş bir olaylar sağlık olsun.

Sahibinden.com da çok gÜzel ilanlar var ama söz konusu D7000 alunca gÜvenemiyorum.

DÜn bir tane vardı mesela D7000 + 50mm F1.8G + 18-105 VR + slik tripod + grip + batarya + kumanda vs ıvırzıvır.

Sanırım çanta bile vardı 2400TL toplam.

GÜzel fiyat aslında ama D7000 olunca gÜvenemiyorum.

Ya TR garantili ikinci el, yada bahsettiğiniz gibi bir dÜkkandan spot ÜrÜn alacağım. Yarın öbÜr gÜn bir yerinde bişey fark ettiğimde abi bak bunu senden almıştık böyle oldu diyebileceğim bişey olmalı.

Sen telefon vermiştin zaten bir telefon açaym bakalım elinde bişeyler varmı.

Merhaba;

Sahibindende çok uygun fiyatlı ÜrÜnler dÜşÜyor ama D7000 için sensörde yağ sorunu var ve bu sorun çıkarsa ne yapılacak o bÜyÜk bir soru işareti. Spot ÜrÜnde maalesef D7000 için risk var ama çıkmayabiliyor da. Neyse sen kararını ver.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Riske gerek yok şimdi konuştum bozdağ foto ile.

D7000 + 18-105 12.3K da makine

1750TL diyor, 6 ayda garanti veririm diyor.

o makıne bızım fuadın gerı verdıgı makıne garantı dısı kalan makıne o alma onu :) ben ellı tane yere sormusdum almadan önce yag olayı pek cıkmıyor toz oluyor genelde 400 shutterdan sonra temızlemek gerekır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ondan eminmisin Gökhan?

Bende bir yerde okudum 12.3K shutterde sorunlu bir D7000 ama hatırlayamadım.

Artık beynim sulandı, şu aralar işlerim çok yoğun, her fırsattan o forum senin, bu youtube senin, o site bu site derken kayış koptu bende iyice neyi nerde okuduğumu hatırlamıyorum.

Fuat a ulaşmak için bir telefon facebuk hesabı falan varmı acaba teyit ettirsek o cihaz bumu diye?

Yok eğer o cihaz ise ben bozdağ dan falan cihaz almam. Geri iade edilen kamerayı satmaya çalışıyorsa ben o adamın esnaflığından şüphe ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ondan eminmisin Gökhan?

Artık beynim sulandı, şu aralar işlerim çok yoğun, her fırsattan o forum senin, bu youtube senin, o site bu site derken kayış koptu bende iyice neyi nerde okuduğumu hatırlamıyorum.

Fuat a ulaşmak için bir telefon facebuk hesabı falan varmı acaba teyit ettirsek o cihaz bumu diye?

Yok eğer o cihaz ise ben bozdağ dan falan cihaz almam. Geri iade edilen kamerayı satmaya çalışıyorsa ben o adamın esnaflığından şüphe ederim.

Gökhan, Merhaba;

Akşam üzeri Resul'ü aradım ve Resul, bilgisayardan hiç anlamadığı için kameranın seri numarasını bana verdi. Tıpkı Fuat gibi internetten servis sorgusu yaptırdım ve Fuat'ın verdiği bilgileri daha da detaylı olarak oradan görerek telefonda Resul'e bilgi verdim. Resul de, kameranın dış görüntüsünde ve fonksiyonlarında hiçbir problem olmadığını söyledi. Bende kamerayı söktürerek sıvı temas eden kısmı temizlerse kamerayı alabileceğimi söyledim. Şimdi Resulden haber bekliyorum.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ondan eminmisin Gökhan?

Evet fuad sitede var msj yazabilirsin sen d7000 alacaksan gel benım aldıgım yere yönlendirim seni sıfır al spot 2300 dü en son..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfır D7000 mi hemde spot?

Kalsın GÖkhan'ım boşver :D

Ben buldum arkadaşlar bir tane makine.

Taklaşık 5aylık 13-14bin de TR garantili sıkıntısız sorunsuz.

Tamron 17-50 lens ile birlikte 2400TL ye alacağım yarın inşallah.

Gökhan, Merhaba;

Akşam üzeri Resul'ü aradım ve Resul, bilgisayardan hiç anlamadığı için kameranın seri numarasını bana verdi. Tıpkı Fuat gibi internetten servis sorgusu yaptırdım ve Fuat'ın verdiği bilgileri daha da detaylı olarak oradan görerek telefonda Resul'e bilgi verdim. Resul de, kameranın dış görüntüsünde ve fonksiyonlarında hiçbir problem olmadığını söyledi. Bende kamerayı söktürerek sıvı temas eden kısmı temizlerse kamerayı alabileceğimi söyledim. Şimdi Resulden haber bekliyorum.

Selamlar,

Ümit Abi merhaba.

Fuat'ın konusunu da okudum çok kötü şeyler gelmiş gerçekten başına.

Benim anlamadığım bir husus var. Bu makineler hava şartlarına dayanıklı değil mi?

Bu cihazın sahibi ne yaptı denize mi daldı da makine su aldı acaba :S

Birde bende elektronik teknisyeniyim. İş yerimizde de hergün bir sürü tamir işleri falan yaparız.

Kamera çok hasas bir elektroniğe sahip.

Su temasının nasıl, ne kadar olduğu çok önemli.

O makine perte çıkmışda olabilir, o makine normal ömrünü yerine getirebilecek düzeyde de olabilir.

Bu saatten sonra bence bunun kararını kimse veremez.

Sana önerim Kafro mudur nedir, seri no dan sorgulat cihazı kim incelemiş? Raporunda ne yazıyor?

Onları tam öğren alacaksan öyle al.

Ve her halikarda makine 4/4 lükde çalışsa garanti kapsamı dışı olduğunu unutmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfır D7000 mi hemde spot?

Kalsın Gökhan'ım boşver :D

Ben buldum arkadaşlar bir tane makine.

Taklaşık 5aylık 13-14bin de TR garantili sıkıntısız sorunsuz.

Tamron 17-50 lens ile birlikte 2400TL ye alacağım yarın inşallah.

Ümit Abi merhaba.

Fuat'ın konusunu da okudum çok kötÜ şeyler gelmiş gerçekten başına.

Benim anlamadığım bir husus var. Bu makineler hava şartlarına dayanıklı değil mi?

Bu cihazın sahibi ne yaptı denize mi daldı da makine su aldı acaba :S

Birde bende elektronik teknisyeniyim. İş yerimizde de hergÜn bir sÜrÜ tamir işleri falan yaparız.

Kamera çok hasas bir elektroniğe sahip.

Su temasının nasıl, ne kadar olduğu çok önemli.

O makine perte çıkmışda olabilir, o makine normal ömrÜnÜ yerine getirebilecek dÜzeyde de olabilir.

Bu saatten sonra bence bunun kararını kimse veremez.

Sana önerim Kafro mudur nedir, seri no dan sorgulat cihazı kim incelemiş? Raporunda ne yazıyor?

Onları tam öğren alacaksan öyle al.

Ve her halikarda makine 4/4 lÜkde çalışsa garanti kapsamı dışı olduğunu unutmayın.

Spot biraz şans işi haklısın sende..Alacagın makınenın ustunde nıkkor 18 105 yokmuymus?evet makıne suya camura dayanıklı olarak cıkmıs lakın bır testı var yutubda akıllara zarar manyagın vıdeo ayagının altında gezıo ustune kahve atıo bırde canonla da denıye yanyana lensın camıyla çivi cakıo falan :) ben gecen hafif yagmur altında kullandım problem olmadı maşallahı var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O youtube deki eleman deli zaten.

Ben anlamıyorum bu para nereden geliyor öyle makineleri alıyorlar mahvediyorlar???

Geçen bir D7000 vardı pembeye boyadılar mahvettiler makineyi.

Yağmur altında olmayacak tabiki. Pentax ın neredeyse 10 yıllık makinesi yağmurdan etkilenmiyor :D

Pentax ın yeni makinesi mesela K5IIs

Siz muhtemelen hiç markayı kullanmadığınız için kalitesini düşünemiyorsunuz ama 7-8 senelik makineleri K10D K20D falan D7000 vura vura parçalar yani o derece :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O youtube deki eleman deli zaten.

Ben anlamıyorum bu para nereden geliyor öyle makineleri alıyorlar mahvediyorlar???

Geçen bir D7000 vardı pembeye boyadılar mahvettiler makineyi.

Yağmur altında olmayacak tabiki. Pentax ın neredeyse 10 yıllık makinesi yağmurdan etkilenmiyor :D

Pentax ın yeni makinesi mesela K5IIs

Siz muhtemelen hiç markayı kullanmadığınız için kalitesini düşünemiyorsunuz ama 7-8 senelik makineleri K10D K20D falan D7000 vura vura parçalar yani o derece :D

Pentaxı biliyorum biraz geri kaldı birde piyasası fazla yok. O elemanın işi odigirev tv satış pazarlama test makinaları test için veriyolar buıda ustune basıp duruo :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Sıfır D7000 mi hemde spot? Kalsın Gökhan'ım boşver :D Ben buldum arkadaşlar bir tane makine. Taklaşık 5aylık 13-14bin de TR garantili sıkıntısız sorunsuz. Tamron 17-50 lens ile birlikte 2400TL ye alacağım yarın inşallah. Ümit Abi merhaba. Fuat'ın konusunu da okudum çok kötÜ şeyler gelmiş gerçekten başına. Benim anlamadığım bir husus var. Bu makineler hava şartlarına dayanıklı değil mi? Bu cihazın sahibi ne yaptı denize mi daldı da makine su aldı acaba :S Birde bende elektronik teknisyeniyim. İş yerimizde de hergÜn bir sÜrÜ tamir işleri falan yaparız. Kamera çok hasas bir elektroniğe sahip. Su temasının nasıl, ne kadar olduğu çok önemli. O makine perte çıkmışda olabilir, o makine normal ömrÜnÜ yerine getirebilecek dÜzeyde de olabilir. Bu saatten sonra bence bunun kararını kimse veremez. Sana önerim Kafro mudur nedir, seri no dan sorgulat cihazı kim incelemiş? Raporunda ne yazıyor? Onları tam öğren alacaksan öyle al. Ve her halikarda makine 4/4 lÜkde çalışsa garanti kapsamı dışı olduğunu unutmayın.

Merhaba, Gökhan;

Evet Fuat'ın başına çok kötÜ şeyler geldi ve bende bu konuda kendimi biraz suçlu hissediyorum. Amacım, ona yardım etmekti. İncelediğim ve öncelikle sensördeki yağ lekesine baktığım bir kameraydı. Ayrıca tÜm fonksiyonlarını da kontrol ettim. Kameranın dış görÜntÜsÜnde ve çalışmasında herhangi bir sorun yoktu. Servis sorgusu yapmak hiç aklıma bile gelmedi. Resul desen zaten bilgisayardan ve internetten zerre anlamaz.

Evet D7000 suya, neme ve toza karşı izoleli bir kamera ama Üzerine dökÜlecek sıvıları içeri geçirmeyecek kadar da izolasyon yok. Sadece D7000' de değil, bildiğim kadarıyla diğer tÜm kameralarda Üzerine sıvı dökÜlmesi durumunda sıvıyı mutlak surette bir miktar da olsa içeri geçireceklerdir. Kameranın sınıfına göre belki çok az sıvı girebilir o kadar. Cihazın sahibi kamerayı D600 alacağım için satmak istiyorum diye girdi dÜkkana, bende oradaydım. Fuat'ın ifadesine göre sanırım şekerli bir sıvı dökÜlmÜş. çÜnkÜ flaşını açınca elime yapış yapış birşey bulaştı demişti.

öneri ve uyarın için çok teşekkÜr ederim. Cihazı bende sorgulattım ama orada kameranın söklÜp de bakıldığına dair bir ifade yok. Yani nasıl bakıldığını bilmiyoruz. Sadece sıvı temas etmiş, 1.450 TL masrafı var denmiş.

Resul söktÜrÜp baktıracak, sıvı teması nerelere kadar ulaşmış diye. Eğer hasar bÜyÜkse ve risk varsa zaten almam.

TeşekkÜrler,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pentaxı biliyorum biraz geri kaldı birde piyasası fazla yok. O elemanın işi odigirev tv satış pazarlama test makinaları test için veriyolar buıda ustune basıp duruo :D

Allah'ın manyağı o ya :D

Merhaba, Gökhan;

Evet Fuat'ın başına çok kötÜ şeyler geldi ve bende bu konuda kendimi biraz suçlu hissediyorum. Amacım, ona yardım etmekti. İncelediğim ve öncelikle sensördeki yağ lekesine baktığım bir kameraydı. Ayrıca tÜm fonksiyonlarını da kontrol ettim. Kameranın dış görÜntÜsÜnde ve çalışmasında herhangi bir sorun yoktu. Servis sorgusu yapmak hiç aklıma bile gelmedi. Resul desen zaten bilgisayardan ve internetten zerre anlamaz.

Evet D7000 suya, neme ve toza karşı izoleli bir kamera ama Üzerine dökÜlecek sıvıları içeri geçirmeyecek kadar da izolasyon yok. Sadece D7000' de değil, bildiğim kadarıyla diğer tÜm kameralarda Üzerine sıvı dökÜlmesi durumunda sıvıyı mutlak surette bir miktar da olsa içeri geçireceklerdir. Kameranın sınıfına göre belki çok az sıvı girebilir o kadar. Cihazın sahibi kamerayı D600 alacağım için satmak istiyorum diye girdi dÜkkana, bende oradaydım. Fuat'ın ifadesine göre sanırım şekerli bir sıvı dökÜlmÜş. çÜnkÜ flaşını açınca elime yapış yapış birşey bulaştı demişti.

öneri ve uyarın için çok teşekkÜr ederim. Cihazı bende sorgulattım ama orada kameranın söklÜp de bakıldığına dair bir ifade yok. Yani nasıl bakıldığını bilmiyoruz. Sadece sıvı temas etmiş, 1.450 TL masrafı var denmiş.

Resul söktÜrÜp baktıracak, sıvı teması nerelere kadar ulaşmış diye. Eğer hasar bÜyÜkse ve risk varsa zaten almam.

TeşekkÜrler,

D7000 eşdeğeri K5

Bizim arkadaşlar bi gusul abdesti aldırmışlardı makineyi ilk aldıklarında :D

Şimdi D7000 alınca ben vaftiz edemicem mi makineyi :D :D

Şaka bir yana bu cihazların su geçirmeme muhabbeti su içindeki basınça alakalıdır.

En azından bizim Pentax lar böyleydi o sebepten yağmurda vs kimse korumazdı makinesini.

Ben geçen sene Rize de dağa çıkmıştım ve muhteşem bir sağnak yağışın altında fotoğraf çektim benim makine ile ve hava da 10C nin altındaydı. Evet yazın dağlar 10C nin altına inebiliyor bizim oralarda :D

Her ne kadar yağmur sebebiyle göz gözÜ görmediğinden 1 tane adam akıllı kare çekemesede makine fazlası ile gereğini yapmıştı.

Birde şimdi aklıma geldi.

Fuat'ın makine da şekerli su var ise yapış yapış ise abi siz nasıl fark etmediniz bu olayı ilk geldiğinde :S

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Allah'ın manyağı o ya :D

D7000 eşdeğeri K5

Bizim arkadaşlar bi gusul abdesti aldırmışlardı makineyi ilk aldıklarında :D

Şimdi D7000 alınca ben vaftiz edemicem mi makineyi :D :D

Şaka bir yana bu cihazların su geçirmeme muhabbeti su içindeki basınça alakalıdır.

En azından bizim Pentax lar böyleydi o sebepten yağmurda vs kimse korumazdı makinesini.

Ben geçen sene Rize de dağa çıkmıştım ve muhteşem bir sağnak yağışın altında fotoğraf çektim benim makine ile ve hava da 10C nin altındaydı. Evet yazın dağlar 10C nin altına inebiliyor bizim oralarda :D

Her ne kadar yağmur sebebiyle göz gözÜ görmediğinden 1 tane adam akıllı kare çekemesede makine fazlası ile gereğini yapmıştı.

Birde şimdi aklıma geldi.

Fuat'ın makine da şekerli su var ise yapış yapış ise abi siz nasıl fark etmediniz bu olayı ilk geldiğinde :S

Kamera ilk geldiğinde, dış görÜnÜşÜnde sıvı dökÜlmesi olayının izleri yoktu. DökÜlen sıvı Fuat'ın ifadesine göre flaş kısmındaymış ve ne ben nede Resul flaşı açıp bakmadık bile. Resulle konsantre olduğumuz tek olay D7000' de klasik sorun sensör yağlanması konusuydu. Birde 2.el kamera alırken yapılan rutin kontrol; Kameranın fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığına bakmaktı. Gerek sensörde gerekse fonksiyonlarda hiçbir problem göremedik ve Resul kamerayı 1.750 TL ödeyerek sahibinden alarak satmak Üzere vitrine koydu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında flaşı kısmınıda kontrol etmek lazım çünkü flaş patlarken çok fazla ısı yayıyor ve bir çok amatör kullanıcı eline önüne koyup aa burdan ısı geliyor ya diyerekten 2-3 patlattıktan sonra flaşı yakabiliyorlar.

Neyse sağlık olsun. Olsan Fuat kardeşimize oldu.

Birşey soracağım Nikon da kullanılabilecek uygun fiyatlı TTL flaş varmıdır ?

Mesela bende Yongnuo YN-560 flaş var ancak TTL olmadığından tabiki çok sıkıntı yaşıyorum.

Bi TTL flaş alasım var ama orta ayar bir lens fiyatına satıyorlar onuda :wacko:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Aslında flaşı kısmınıda kontrol etmek lazım çünkü flaş patlarken çok fazla ısı yayıyor ve bir çok amatör kullanıcı eline önüne koyup aa burdan ısı geliyor ya diyerekten 2-3 patlattıktan sonra flaşı yakabiliyorlar.

Neyse sağlık olsun. Olsan Fuat kardeşimize oldu.

Birşey soracağım Nikon da kullanılabilecek uygun fiyatlı TTL flaş varmıdır ?

Mesela bende Yongnuo YN-560 flaş var ancak TTL olmadığından tabiki çok sıkıntı yaşıyorum.

Bi TTL flaş alasım var ama orta ayar bir lens fiyatına satıyorlar onuda :wacko:

Evet lazımdı ama dedim ya; Benim tek baktığım yer sensördeki yağ idi ve onu da göremeyince tamamdır dedim.

Flaş konusunda uzman Mehmet hocamızdır. Kendisi bu sorunuza cevap verecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.