İçeriğe git

D7000 'de Bu Kötü Olmuş

Gökhan YAZICI

Recommended Posts

Düşük fiyatlı G serilerinin giriş seviyesi kullanıcılarına satabilmek için en ucuz şartlarda üretiliyor olması ihtimali var. Onlar için fokus motoru önemli, bu kategoridekilerin CA'nın ne manaya geldiğinden henüz haberleri olmayabilir.

Ben değil AF-D, hala AF olanlarını tercih ediyorum. Bu sitedeki incelemeler bazen çok isabetli bazen ise böyle bizi şaşırtıyor. Ben biraz fazla büyük konuşup 1,8 olanlara yaklaşmıyorum. Gücüm yeterse 1,4 olanı, yetmezse hiç almamayı tercih ediyorum. Ayrıca, ileride 50-150 mm ya da 70-200 mm alma niyetin varsa 85 mm'ye odaklanmak para ziyanı olur, çünkü bu lens ile genelde portre çekersin ve para kazanmıyorsan sabit odaktan dolayı zorlanırsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düşük fiyatlı G serilerinin giriş seviyesi kullanıcılarına satabilmek için en ucuz şartlarda üretiliyor olması ihtimali var. Onlar için fokus motoru önemli, bu kategoridekilerin CA'nın ne manaya geldiğinden henüz haberleri olmayabilir.

Ben değil AF-D, hala AF olanlarını tercih ediyorum. Bu sitedeki incelemeler bazen çok isabetli bazen ise böyle bizi şaşırtıyor. Ben biraz fazla büyük konuşup 1,8 olanlara yaklaşmıyorum. Gücüm yeterse 1,4 olanı, yetmezse hiç almamayı tercih ediyorum. Ayrıca, ileride 50-150 mm ya da 70-200 mm alma niyetin varsa 85 mm'ye odaklanmak para ziyanı olur, çünkü bu lens ile genelde portre çekersin ve para kazanmıyorsan sabit odaktan dolayı zorlanırsın.

Eğer hızlı AF ye ihtiyaç yoksa gerçekten fokus motoru tam amatörlerin gözünü boyama amacı.

Bende amatörüm ama hızlı AF beni cezbetmiyor benim için o bir ekstra çok iytiyaç duymuyorum.

Ancak çektiğim fotoğrafın net, keskin olmadı benim için en önemli konu.

Bu konuda 2 lens de neredeyse aynı.

CA konusunda 2 tık, düşük diyaframda kenarlarda kararma olayında ise 1 tık ilerde AF-D serisi.

85 F1.8G mutlaka alacağım diyordum ama vaz geçtim D bana yeterde artar. Varsın kenarlarda net olmasın en azından CA sız temiz fotoğraflarım var derim.

Zaten 85 F1.8 gibi bir lens ile amaç düşük diyaframda bol bokeh li fotoğraf çekmek değilmidir? Kenarlardaki keskinliği ne yapayım...

Bugün hayyama gideceğim pek ümidim yok ama uygun fiyatlı bir 85mm bulursam alacağım.

Eğer 85mm alırsam muhtemelen 60mm micro da alacağım.

Eğer 85 bulamazsam nikor 105 micro alacağım.

önümüz kış pek dışarı çıkmam ben soğukta fotoğraf için ekmek almaya bile üşenirim :D

O sebepten zoom olayını biraz beklemeyi düşünüyorum.

Zaten gözüme hoş gelen sadece 1400TL ye sigma 70-200 var şimdilik. En iyisi biraz beklemek.

Kışın harcamalar yükseliyor gerçi ama en minimumda tutup, 3-5 köşeye atıp yaza iyi bişey almak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan,

Ben artık senin lens seçimlerini anlayamıyorum. Sonuçta bütçe belli ve tek atış şansımız var, ıskalama lüksümüz yok. O halde hem 85 mm hem 60 mm makroyu ben anlayamıyorum. Sigma 70-200 gibi bir lens alıncaksa bütün bunlara ne gerek var? Sigma 70-200 ikinci elde 350-500 euro civarı zaten. Ayrıca 60 mm ile böceklerin dibine girip bi dakka hiç bişii yapmıycam sadece fotoğrafını çekicem bekler misin diyemezsin. Bari Nikkor 85 mm makroya bak da odak noktası olarak hem makro hem portre yaparsın diycem şimdi ama o bile benim kafama yatmadı :) 105 mm makronun yenisi zaten 800 euro, bunun toplamda 4 versiyonu var! İlk versiyonu bile ikinci elde 300 eurodan aşağı bulunmuyor. özetle, benim kafam karmakarışık oldu senin seçimlerinden, alım satım yapacaksan o başka tabii.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu dışı birşey söylemek istiyorum sayın arkadaşlar.. Ancak mesajlara baktıgım zaman konun başlıgı olsun konunun içeriginde farklı konulara dönmüş ve biraz uzamış gibi farklı sorunlarınıza farklı konular açabilirsiniz.. Bu kadar mesajda veya kalabalık konularda diğer üyeler zorluk çekiyor..

Diyeceğim sorunlarınızı başka konulara taşımanız olacaktır..

Teşekkürler sevgiler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan,

Ben artık senin lens seçimlerini anlayamıyorum. Sonuçta bütçe belli ve tek atış şansımız var, ıskalama lüksümüz yok. O halde hem 85 mm hem 60 mm makroyu ben anlayamıyorum. Sigma 70-200 gibi bir lens alıncaksa bütün bunlara ne gerek var? Sigma 70-200 ikinci elde 350-500 euro civarı zaten. Ayrıca 60 mm ile böceklerin dibine girip bi dakka hiç bişii yapmıycam sadece fotoğrafını çekicem bekler misin diyemezsin. Bari Nikkor 85 mm makroya bak da odak noktası olarak hem makro hem portre yaparsın diycem şimdi ama o bile benim kafama yatmadı :) 105 mm makronun yenisi zaten 800 euro, bunun toplamda 4 versiyonu var! İlk versiyonu bile ikinci elde 300 eurodan aşağı bulunmuyor. özetle, benim kafam karmakarışık oldu senin seçimlerinden, alım satım yapacaksan o başka tabii.

Mehmet abi sıkıntı şu;

Benim ve bir çok Türkiye'de yaşayan insanın malesef avrupada yaşıyanlar kadar çok seçeneğimiz yok. Ve fiyatlarda o kadar uygun değil.

Senin ortalama 600€ dediğin lensi burada 1900TL ye ilan açıp, satılırsa satılır, satılmazsa canım sağolsun diyor adamlar :)

Şimdi senin önünde kocaman bir alanda çeşit çeşit lens var bir mevzu olduğunda hemen şu lensi önerebilirim diyorsun.

Ancak benim için o çeşit o kadar bol değil. Birisi sorduğunda direk kafamda sahibinden.com daki ilanları canlandırıyorum. 85mm var satılık, 60mm var, 40mm var 105mm var, sigma 70-200 var vs...

Kriterleri belirliyorum, parayı ortaya koyuyorum, yapmak istediğim işi ortaya koyuyorum.

Param eşdeğirinde ve "şuan piyasada bulunan" en iyi ikili 85mm + 60 micro

Pentax da sigma 105mm makro kullanıyordum.

İlk arkadaşın 50mm ini aldım süper geldi, aşık oldum.

Sonra benim 105 i aldım canlı hayvanların fotoğrafının 100mm ver üzeri ile çekilebileceğini keşvedince aşağısını asla kullanmam dedim kendimce.

Ancak şimdi şartlar değişti :)

Bulunabililr ve maddi kriterler 60mm al diyor.

60mm alınca 85mm alacak bütçe de kalıyor.

Ancak bir kere alıyorum ben bunu diyip direk 105mm micro yu almak, 85mm işinide 105mm ile görmek akıl mantıken daha ağır basıyor.

Tele zoom olayını ise tamami ile yaza erteledim. Alıp haftalarca kullanmayacağım bir lense şuan para vermek pek mantıklı değil.

Ki 105mm de bir basketbol müsabakasında fazlası ile işimi görecek bir lens zaten.

Kemal hocam merhaba.

Sende haklısın ama bence kullanıcılar için böylesi çok daha iyi.

D7000 hakkında bilgi toplayan biri 1 konu içinde herşeyi bulabiliyor.

Keşke her konu böyle uzasa gitse düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.