İçeriğe git

D 600 İÇİN 28 300 VR ? YARDIM

Recommended Posts

D7000 mi alsam yoksa d600 mü beklesem derken d600 almaya karar verdim.Ama lenns konusunda kararsız kaldım.

manzara çekmeyi seviyorum 18 55 le yeterince çektiğimi düşünüyorum d600 ü 28 300 ile denedim çok hoşuma gitti.

lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D7000 mi alsam yoksa d600 mü beklesem derken d600 almaya karar verdim.Ama lenns konusunda kararsız kaldım.

manzara çekmeyi seviyorum 18 55 le yeterince çektiğimi düşünüyorum d600 ü 28 300 ile denedim çok hoşuma gitti.

lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sıtkı Bey, Merhaba;

Zoom Lenslerde mantık şu olmalı

OPTİK ZOOM EŞİTTİR EN UZUN ODAK BÖLü EN KISA ODAK SONUç 2.5 VEYA MAX 4 OLMALI. Sizin 28-300 için bu oran 300/28=10,7 Yani keskinlik ve kontrast konularında kayıplar yaşayacaksınız.

18-55 mm küçük sensÖrlü yani DX kameralar için geliştirilmiş bir lens olduğu için D600' de DX modunda yani optik çarpanlı olarak çalışacaktır ve kameranızın çÖzünürlüğünden de Ödün vereceksiniz.

Tavsiye basit

Nikon 14-24 mm f2.8

Nikon 24-70 mm f2.8

Nikon 70-200 mm f2.8

Bunlar olmadı mı? o zaman şimdilik D600'ün kit lensiyle veya denediğiniz 28-300 mm ile yola devam. İlerde durumunuzu düzelltikçe lense yatırım yapın. GÖvdeler gelip geçici lensler ise kalıcıdır. Bir lens, size iyi kullanmanız durumunda en az 10 yıl (Ben 20 yıl kullanabilirim) size hizmet eder. bir gÖvde ise reklamların ve yüksek megapixellerin de etkisiyle en fazla 5 yıl.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıtkı Bey, Merhaba;

OPTİK ZOOM EŞİTTİR EN UZUN ODAK BÖLÜ EN KISA ODAK SONUç 2.5 VEYA MAX 4 OLMALI. Sizin 28-300 için bu oran 300/28=10,7 Yani keskinlik ve kontrast konularında kayıplar yaşayacaksınız.

18-55 mm kÜçÜk sensÖrlÜ yani DX kameralar için geliştirilmiş bir lens olduğu için D600' de DX modunda yani optik çarpanlı olarak çalışacaktır ve kameranızın çÖzÜnÜrlÜğÜnden de ÖdÜn vereceksiniz.

Tavsiye basit

Nikon 14-24 mm f2.8

Nikon 24-70 mm f2.8

Nikon 70-200 mm f2.8

Bunlar olmadı mı? o zaman şimdilik D600'Ün kit lensiyle veya denediğiniz 28-300 mm ile yola devam. İlerde durumunuzu dÜzelltikçe lense yatırım yapın. GÖvdeler gelip geçici lensler ise kalıcıdır. Bir lens, size iyi kullanmanız durumunda en az 10 yıl (Ben 20 yıl kullanabilirim) size hizmet eder. bir gÖvde ise reklamların ve yÜksek megapixellerin de etkisiyle en fazla 5 yıl.

Selamlar,

Aynen altına imzamı atarım. Olay bu kadar basit.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıtkı Bey, Merhaba;

OPTİK ZOOM EŞİTTİR EN UZUN ODAK BÖLÜ EN KISA ODAK SONUç 2.5 VEYA MAX 4 OLMALI. Sizin 28-300 için bu oran 300/28=10,7 Yani keskinlik ve kontrast konularında kayıplar yaşayacaksınız.

18-55 mm kÜçÜk sensÖrlÜ yani DX kameralar için geliştirilmiş bir lens olduğu için D600' de DX modunda yani optik çarpanlı olarak çalışacaktır ve kameranızın çÖzÜnÜrlÜğÜnden de ÖdÜn vereceksiniz.

Tavsiye basit

Nikon 14-24 mm f2.8

Nikon 24-70 mm f2.8

Nikon 70-200 mm f2.8

Bunlar olmadı mı? o zaman şimdilik D600'Ün kit lensiyle veya denediğiniz 28-300 mm ile yola devam. İlerde durumunuzu dÜzelltikçe lense yatırım yapın. GÖvdeler gelip geçici lensler ise kalıcıdır. Bir lens, size iyi kullanmanız durumunda en az 10 yıl (Ben 20 yıl kullanabilirim) size hizmet eder. bir gÖvde ise reklamların ve yÜksek megapixellerin de etkisiyle en fazla 5 yıl.

Selamlar,

Tavsiyeniz için çok teşekkÜr ederim benim için gerçekten aydınlayıcı oldu....

D600 almak istememdeki sebeb ucuz fx format bir makine olması,

malum bÜtçe itibariyle şindilik tek lens alabilecek olmam beni kararsız kılıyor.

Daha ziyade manzara çekmeyi seviyor olmam ve bady+lens(yut dışından almak) için 3000-3500 dolar arası para ayıdığım dÜşÜnÜrsek

sizce çeyizim olacak olan lenslerden hangisini Öncelikle almalıyım?

Şimdiden sabırla benim gibi acemi bir fotoğrafçıya vereceginiz cevaplar için teşekkÜr ederim.

Sıtkı Noyan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tavsiyeniz için çok teşekkÜr ederim benim için gerçekten aydınlayıcı oldu....

D600 almak istememdeki sebeb ucuz fx format bir makine olması,

malum bÜtçe itibariyle şindilik tek lens alabilecek olmam beni kararsız kılıyor.

Daha ziyade manzara çekmeyi seviyor olmam ve bady+lens(yut dışından almak) için 3000-3500 dolar arası para ayıdığım dÜşÜnÜrsek

sizce çeyizim olacak olan lenslerden hangisini Öncelikle almalıyım?

Şimdiden sabırla benim gibi acemi bir fotoğrafçıya vereceginiz cevaplar için teşekkÜr ederim.

Sıtkı Noyan

Sıtkı Bey, Merhaba;

Cevap vermek ve siz yeni başlayan arkadaşlara yardım etmek benim için bir zevktir. Yeter ki, Öğrenmek isteyin yÜzlerce kez anlatabilirim.

Sorunuza aslında yukarıda bir cevap vermiştim. Şu an için yeni başladığınızı dÜşÜnerek D600'Ün kit lensiyle başlayın ve kalan paranızı biriktirerek yukarıda saydığım Nikon marka lensleri yada eğer gÜnÜz yetmeyecekse Sigma, Tamron ve Tokina gibi markaların muadil lenslerine bakabilirsiniz. Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit Bey ,merhaba

Kafamdaki soru işaretleri bÜyÜk ölçÜde kayboldu.Bu forumda okuduğum bir çok şey aslında fotoğraf sanatına yeni başlayan acemi amatörlerin

dÜşÜndÜğÜ önermelerin ne kadar yanlış olduğunu öğrendim.(Kit lens kötÜdÜr! gibi)D3000 kullanıyorum 18-55 vr kit lensi var,ve ben aslında bu lensin bile hakkını verememişim.

Umarım bundan sonra alacağım ekipmanın hakkını veririm.

Sizleri ilgi ile takip ediyorum.

tekrar teşekkÜr ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit Bey ,merhaba

Kafamdaki soru işaretleri bÜyÜk ölçÜde kayboldu.Bu forumda okuduğum bir çok şey aslında fotoğraf sanatına yeni başlayan acemi amatörlerin

dÜşÜndÜğÜ önermelerin ne kadar yanlış olduğunu öğrendim.(Kit lens kötÜdÜr! gibi)D3000 kullanıyorum 18-55 vr kit lensi var,ve ben aslında bu lensin bile hakkını verememişim.

Umarım bundan sonra alacağım ekipmanın hakkını veririm.

Sizleri ilgi ile takip ediyorum.

tekrar teşekkÜr ederim.

Sıtkı Bey, Merhaba;

Kit lensler, hakkını verebilen için mÜkemmel lenslerdir. Nikon için konuşursak; Birçok kişi tarafından beğebilmeyen 18-55 kit lensin, kötÜ olduğunu, bana göre kimse teknik kriterler göstererek ispatlayamaz. çÜnkÜ kötÜ bir lens değil ve diğer lenslerle çekilip de bu lensle çekilemeyecek bir kare yok. Belki de okumuşsunuzdur ama ben yine de linkini paylaşacağım. Nikon Nikkor 18-55 mm VR lensle çektiğim bazı karelerin bulunduğu konunun linki aşağıdadır.

http://www.nikonturk.com/konu/906-nikon-nikkor-18-55-mm-f35-56-kit-git-lens/

D600' Ün kit lensinin de teknik incelemelerini tam olarak incelememiş olsam da onun da fiyatına göre gayet iyi iş çıkaracağını dÜşÜnÜyorum.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Para kıyıp Nikon D600 alıyorsun objektif olarak 18-55 düşünüyorsun :) bence makinayı da alma

makina utancından fotoğraf bile çekemez

Sayın Cawresanim cevabınıza teşekkür ederim.

Ama galiba ben doğru anlatamadım yaklasık 4 yıldır d3000 üzerindeki 18-55 vr kit lensi ile fotoğraf çekiyorum ve henüz yolun başındayım.

FX Format bir makine olan D600 almayı düşünüyorum ve bununla kullaacagım (fiyat kalite )en uygun lens için yardım istemiştim 18-55 lensi d600 ile kulanmayı düşünmedim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıtkı Bey konu biraz eskimiş belki bişeyler almışsınızdır ancak.

FX alıp bütçe darlığından kalitesiz lens kullanacaksanız hiç FX e geçmeyin daha iyi. DX fazlası ile iş görür.

Zaten manzara fotoğrafları için FX elbet iyi ama DX ile da gönül rahatlığı ile manzara fotoğrafı çekilirki siz 4 sene D3000 + 18-55 ile yapmışsınız bunu.

D300s - D7000 tarzı bir model ve paranız yetiyorsa kesinlikle 24-70 gibi bir lens alın.

Bende kısa bir süre kullanma fırsatı buldum bu lensi tek kelime ile şahane.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıtkı Bey konu biraz eskimiş belki bişeyler almışsınızdır ancak.

FX alıp bütçe darlığından kalitesiz lens kullanacaksanız hiç FX e geçmeyin daha iyi. DX fazlası ile iş görür.

Zaten manzara fotoğrafları için FX elbet iyi ama DX ile da gönül rahatlığı ile manzara fotoğrafı çekilirki siz 4 sene D3000 + 18-55 ile yapmışsınız bunu.

D300s - D7000 tarzı bir model ve paranız yetiyorsa kesinlikle 24-70 gibi bir lens alın.

Bende kısa bir süre kullanma fırsatı buldum bu lensi tek kelime ile şahane.

Gökan bey merhaba

D7000 çok güzel bir kamera zaten ben d7000 d600 arasında çok kaldım fx birmakine olması sebebiyle d600 ü almaya kesin karar verdim.Lens olarak geniş aralıklı bir lens alıp daha sonra 24 70 gibi lensler için para biriktimeyi düşünüyorum

Bu arada Amerikadan gelecek arkadaşıma d600+28-300 şiparişini verdim 3100 dolar civarına malolacak gibi duruyor 10 gün sonra kavuşuyorum kısmet olursa.

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.