İçeriğe git

uzatma tüpleri

Recommended Posts

selamlar...ben uzatma tüpleri hakkında bir iki şey merak ediyorum.. mesela af olmayan tüplerde tüpü taktıktan sonra diyafram ayarı nasıl oluyor acaba ? yada af almak daha mı mantıklı ? sonuçta tüp takılı iken makina ile arasında herhangi bir elektronik bağlantı yok ...ve hangi modlarda kullanabiliriz bu tüpü...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

elektronik almazsan netlemeyide diyaframıda kend,in yapmak zorunda kalırsın ayrıntılı bilgiler aşağıdabulabilirsin.

http://www.bascek.co...sil-kullanilir/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilmem özet geçeyim o zaman elektrik aksamı olmayan bir tüp alırsan diyaframı ayarlaman için analog makinelerde çalışan objektife ihtiyacın var mesela urun_155.jpg

1455_Micro-NIKKOR-105mm-f-2.8_front.png

bu tür objektifler kullanman gerek hem af yi hem de diyaframı objektiften ayarlayabiliyorsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzatma tüpleri iki farklı şekilde üretiliyorlar: Elektronik ve manuel. Elektronik olanlar lens üzerindeki bağlantı noktalarını gövdeye aktaran bir yapıya sahip. Manuel olanlarda ise bu tür bağlantı aktarıcıları bulunmuyor.

Ne fark eder?

Elektronik olanlarda diyaframı makina üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Lense göre farklılıklar göstermekle birlikte bazı gövdelerde fokus göstergesi de çalışabiliyor.

Manuel olanlarda ise bu imkanlar yok. Eğer G tipi bir lense sahipseniz bu türdeki makro tüpleri işe yaramıyor. Zülfü Mehmet çiftçi'nin de söylediği gibi mecburen üzerinde diyafram halkası bulunan tipteki lensleri kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Uzatma tüplerinin çalışma mantığı sensöre düşen görüntünün boyutunu büyütme üzerine dayanıyor. Makinaların üzerinde şu şekile benzer bir şekil görürsünüz: Ø Bu şeklin bulunduğu nokta makinanızın sensörünün olduğu düzlemdir. Bu düzlem ile objenizin arasındaki mesafe sensör ile objenin arasındaki mesafe demektir. Lensinizi bu düzlemden yani sensörden ne kadar uzaklaştırırsanız o kadar büyütme elde edersiniz demektir; lens sensörden uzaklaştıkça ışık miktarı da azalır. Bundan dolayı bu mesafeyi belli bir sınırda tutmakta fayda vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon için elektronik körük varmı acaba?

Böyle bişey gören oldumu?

önceden körük kullanıyordum ama elektronik falan hak getire elbette full manuel dir.

AF si çalışmasada en azından diyafram falan okuyabilsek bile iyidi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elektronik bağlantı noktalarına sahip körük ben görmedim. Ancak teknik olarak imkansız bir şey değil. Sonuçta aynı sistem kullanılıp flex yani esnek kablolar yardımıyla bu iş başarılabilir. Hatta maharetli arkadaşlar normal bir körüğü alıp ön ve arka bağlantı noktalarını günümüzün kontak noktalı tüpleriyle değiştirebilirler. Sonrasında yapılması gereken bu tüpler arasında kontak noktalarından esnek kablolar vasıtasıyla gerekli bağlantıyı yapmak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makro konusunda deneyiminiz yok ise manuel bir tüp ile çekim yapmak sizi zorlayacaktır bir süre sonra kullanmamak üzere bir köşeye koyma olasılığınız yüksek. Şuda bir gerçek ki her türlü manuel ayar sizin gelişmenizde çok büyük etken olacaktır, belli bir süre sonra herşey bir reflekse dönüşecek buda fotoğraf çekmeyi daha zevkli hale getirecek. Kanımca manuel alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fatih hocam bende manuel e kendimi alıştırmak istiyorum zaman bol herşeyi de elektronikleştirmek istemiyorum zaten bir iki güne bir tüp edinecem... memet hocam çok sağolun bende 18 55 kit lens var onu ters bağlamak istemiyorum peki diyafram ayarını nasıl yapacaz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elektronik bağlantı noktalarına sahip körük ben görmedim. Ancak teknik olarak imkansız bir şey değil. Sonuçta aynı sistem kullanılıp flex yani esnek kablolar yardımıyla bu iş başarılabilir. Hatta maharetli arkadaşlar normal bir körüğü alıp ön ve arka bağlantı noktalarını günümüzün kontak noktalı tüpleriyle değiştirebilirler. Sonrasında yapılması gereken bu tüpler arasında kontak noktalarından esnek kablolar vasıtasıyla gerekli bağlantıyı yapmak.

Elektronik körük bende hiç görmedim de belki dedim Nikon da Canonda vardır.

Biz Pentax'da pek ekipman görmediğimiz için körük bulmak bile zordu.

Elektronik körük iş yapardı aslında zaten söylediğiniz gibi bir tane flexible kabloya ve soketlerdeki pinlere bakıyor yani.

önceden makroyu, 18-55 in önüne manuel 50mm lens takarak yapardım.

Netleme alanı çok dar olduğundan zor oluyordu birde o zamanlar focus stacking bilmediğimden bir performans alamazdım.

Sonra Sigma 105mm alınca herşeyi Fatih Mecit üstadın dediği gibi herşeyi köşeye bıraktım.

Şimdide AF li uzatma tüpü mü alsam? Yoksa 60mm micro falanmı alsam kararsızım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Makronun zahmetli zor bir o kadarda büyüleyici bir dünyası vardır.

Büyük büyütme oranlarına çıktığınızda mm lik görüntülerde koskoca bir dünyanın varlığını göreceksiniz.

Bu minik dünyayı görüntülemekte başlangıçta sabır ve bilgi devamındada ekipman ile sağlanır.

Seçtiğiniz konu çok renkli ve zevklidir sabrınız varsa.

Şimdiden kolay gelsin.

Nikon için körük bulunur. Ekte fotoğrafını yüklüyorum. Her hangi bir elektronik iletişim olmadığı için işlemi elle yapmak zorundasınız.

Eğer 50 mm 1,8 D lensiniz varsa körük veya ucuz uzatma tüpleri ile çok kolay bir kullanım sunar.

Lensi takıp ( körük veya tüpe ) diyafram kilidini açıp istediğiniz diyafram değerine bileziği çevirerek ayarlayıp elle netleme yapıp kullanırsınız.( 50 mm 1,8D buna izin verir )

Gelelim elinizde başka bir lens var;

Makineyi ( M ) manual moda alıp;

Lensin arka tarafında bulunan ( ekli fotoğrafta kırmızı ile işaretli ) diyafram pimini kontrol edeceğiz. Bunun için gözle istediğiniz aralıkta ( en açık veya kapalı diyafram size bağlı ) kullanmak için küçük bir kağıt parçası veya bir kibrit çöpünü bu pimi hareket ettirip araya sıkıştırıyorsunuz yine körük veya uzatma tüpüne takıp çekime başlıyorsunuz. Diyafram sürekli ayarladığınız değerde açık kalıyor. Netlemeyide elle yapıyorsunuz. Elektronik olarak iletişim olmadığı için makine üzerindeki ekranda diyafram değerini göremezsiniz.

Uzatmaları kullanırken netlik noktanızın çok dar olduğunu objeye çok fazla yaklaşmanız gerektiğini unutmayın. ( seçtiğiniz odak uzaklığına göre )

Kolay gelsin

post-2342-0-80710600-1354781046_thumb.jp

post-2342-0-96350300-1354781047_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makro konusunda bilgi birikimim var.

GKHN6507.jpgbocek.jpg

Ancak ben olayın kolayına kaçıp 1:1 makro yapanlardanım.

Uzatma körük vs ile uğraşıp bit kadar alanı netledikten sonra ne anlamı var diyordum ama sonradan işte focus stacking ile olayı kavradım ama o zaman pek yoğunlaşamadım bu olaya.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Merhaba,

Makronun zahmetli zor bir o kadarda büyüleyici bir dünyası vardır.

Büyük büyütme oranlarına çıktığınızda mm lik gÖrüntülerde koskoca bir dünyanın varlığını gÖreceksiniz.

Bu minik dünyayı gÖrüntülemekte başlangıçta sabır ve bilgi devamındada ekipman ile sağlanır.

Seçtiğiniz konu çok renkli ve zevklidir sabrınız varsa.

Şimdiden kolay gelsin.

Nikon için kÖrük bulunur. Ekte fotoğrafını yüklüyorum. Her hangi bir elektronik iletişim olmadığı için işlemi elle yapmak zorundasınız.

Eğer 50 mm 1,8 D lensiniz varsa kÖrük veya ucuz uzatma tüpleri ile çok kolay bir kullanım sunar.

Lensi takıp ( kÖrük veya tüpe ) diyafram kilidini açıp istediğiniz diyafram değerine bileziği çevirerek ayarlayıp elle netleme yapıp kullanırsınız.( 50 mm 1,8D buna izin verir )

Gelelim elinizde başka bir lens var;

Makineyi ( M ) manual moda alıp;

Lensin arka tarafında bulunan ( ekli fotoğrafta kırmızı ile işaretli ) diyafram pimini kontrol edeceğiz. Bunun için gÖzle istediğiniz aralıkta ( en açık veya kapalı diyafram size bağlı ) kullanmak için küçük bir kağıt parçası veya bir kibrit çÖpünü bu pimi hareket ettirip araya sıkıştırıyorsunuz yine kÖrük veya uzatma tüpüne takıp çekime başlıyorsunuz. Diyafram sürekli ayarladığınız değerde açık kalıyor. Netlemeyide elle yapıyorsunuz. Elektronik olarak iletişim olmadığı için makine üzerindeki ekranda diyafram değerini gÖremezsiniz.

Uzatmaları kullanırken netlik noktanızın çok dar olduğunu objeye çok fazla yaklaşmanız gerektiğini unutmayın. ( seçtiğiniz odak uzaklığına gÖre )

Kolay gelsin

Sayın hocam merhabalar...Sizce manuel tüp ile manuel lens almak mı daha mantıklı yoksa 18-55mm lens ile kullanmak üzere autofocus yapabilen bir tüp almak mı daha mantıklı?Sonuçlar ne olur, maddi getirisi ya da gÖtürüsü ne olur?Tecrübelerinizi rica ediyorum.Saygılar...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

AF özellikli bir tüp almanızı tavsiye ederim. Ben iki tipide kullandım. Manuel olan ile çekim yapabilmek oldukça sıkıntılı. Enbaşta çekim yapacağınız nesneyi göremiyorsunuz. ( Diyafram bileziği olan lenslerde görünebiliyor ) . Piyasada satılan ucuz model manuel olanlar gövdeye oturması ve lensin takılması sıkıntı yaratabiliyor. Bir iki denemeden sonra makinaya zarar verebileceğiniz düşündüğümden dolayı bir daha takmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.