İçeriğe git

İç mekan protokol için lens çok önemli

Recommended Posts

İç mekan protokol Fotoğrafları çekerken ışık ve netlik problemi yaşıyorum. D7100 ana gövdeme en uygun lens önerisi olan bu konuda bana yardımcı olabilecek biri var mı?

24–70mm f/2.8 lens sizce uygun mu? Ya da en uygunu ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DX makinede 24-70mm iç mekan için açı olarak dar kalır bence. FX makinede bile yetmeyebilir. FF makinede 28mm kullanıyorum bazen yetmiyor.

24mm den hatta 20mm den aşağısı işinize yarar. Bütçenize göre aşağıdaki iki lensten birini tavsiye ederim.

Nikon AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

Tokina AT-X 12-24 AF PRO DX Nikon

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emin bey çok teşekkür ederim. Şöyle bir oda düşünelim. Oda kahverengi ve sarı ışık yoğunluklu, bu fotoğraftaki gibi aydınlık değil. Ve o koltuklarda oturan herkesin yüzünü net çekmek için ne yapmalıyım?

1E37428A-3043-4BFB-B6E4-EACF54F1F4FF.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Emin İpek yazdı:

DX makinede 24-70mm iç mekan için açı olarak dar kalır bence. FX makinede bile yetmeyebilir. FF makinede 28mm kullanıyorum bazen yetmiyor.

24mm den hatta 20mm den aşağısı işinize yarar. Bütçenize göre aşağıdaki iki lensten birini tavsiye ederim.

Nikon AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

Tokina AT-X 12-24 AF PRO DX Nikon

18-140 vr f 3,5 lensimiz var. İstediğimiz sonuçları alamıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emin bey çok teşekkür ederim. Şöyle bir oda düşünelim. Oda kahverengi ve sarı ışık yoğunluklu, bu fotoğraftaki gibi aydınlık değil. Ve o koltuklarda oturan herkesin yüzünü net çekmek için ne yapmalıyım?
1E37428A-3043-4BFB-B6E4-EACF54F1F4FF.jpeg.6f2f110b7c43c684f4760b0e6e9ca9ba.jpeg
Yusuf bey, benim nacizane tavsiyem, öncelikle alan derinligine ihtiyaciniz var, bunun icin genis aci lens ve kısık diyafram kullanmalısınız. 24-70mm lens bu acidan cok kullanisli olmaz. Zaten su an mevcut lensinizi de muhtemelen en geniş açıda kullanıyorsunuzdur bu mekanda ve ancak yeterli oluyordur ya da olmuyordur. Yeterli ışık yoksa, iso yu otomatiğe alın. Jpeg yerine raw cekin, sonradan ince ayar yapabilirsiniz. Netleme yaparken ortaya hedef alın ya da cok noktalı focus secin. Netleme kısmını bir sekilde halledersiniz ama bence geniş açı ve kısık diyafram önceliğiniz olmalı alan derinliği için. Umarım yardımcı olmuşumdur. Kolay gelsin!
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yine alan derinliği için mümkün olduğunca geriye gitmelisiniz. gerekirse sonradan fotoğrafı kırparsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Emin İpek yazdı:

Yine alan derinliği için mümkün olduğunca geriye gitmelisiniz. gerekirse sonradan fotoğrafı kırparsınız.

Yukarıda belirtmiş olduğunuz objektif çeşidi hala geçerli mi? 

Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tokina 11-16 f2,8 işinizi görür sanırım.

Birde fotoğrafları raw formatında çekerseniz sonradan birçok konuda telafi imkanınız olur.

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, ÖNER BÜYÜKYILDIZ yazdı:

Tokina 11-16 f2,8 işinizi görür sanırım.

Birde fotoğrafları raw formatında çekerseniz sonradan birçok konuda telafi imkanınız olur.

Kolay gelsin

Çok teşekkür ederim. Peki dış mekan da bu objektif bizi zorlar mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@yusuf ışık

Çekim tarzınızı göz önüne alırsak, dış mekanda bu objektifi kullanmak sizi çok zorlar.

Protokol ortamında çoğu zaman çekeceğiniz kişiye yaklaşamazsınız. Bu lensle de uzaktan ana konuyu ön plana almanız mümkün değil.

Bu bakımdan 18-140 lens dış mekanda daha kullanışlı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Turgay Seven yazdı:

@yusuf ışık

Çekim tarzınızı göz önüne alırsak, dış mekanda bu objektifi kullanmak sizi çok zorlar.

Protokol ortamında çoğu zaman çekeceğiniz kişiye yaklaşamazsınız. Bu lensle de uzaktan ana konuyu ön plana almanız mümkün değil.

Bu bakımdan 18-140 lens dış mekanda daha kullanışlı olur.

Peki hem iç hem dış mekanda önerebileceğiniz bir objektif var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu durumda size tavsiyem mevcut lensinizle yola devam edip, raw fotoğraf çekmeniz. Işık ile ilgili sıkıntıları raw üzerinden büyük oranda düzeltme imkanınız olacak. Açı ile ilgili ise ilerleyen zamanlarda duruma göre karar verirsiniz.

Diyafram öncelikli mod kullanın, iso'yu iç mekanda çekim yaparken biraz yüksek tutun, böylece enstantene hızınız oldukça düşecek ve titreşimden kaynaklı netlik sorununuz azalacaktır. Düşük ışık, yada az pozlama, beyaz dengesindeki uyumsuzluklar nedeniyle oluşan renk bozulmalarını ise photoshop kullanarak kolayca düzeltirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

42 dakika önce, yusuf ışık yazdı:

Peki hem iç hem dış mekanda önerebileceğiniz bir objektif var mı?

D7200 kullanırken Nikon 18-140 ve Sigma 17-50 f/2.8 lensim vardı. Bir süre sonra 18-140'ı sattım.

Sigma her bakımdan 18-140'dan üstün bir lens. f/2.8 olması da iç mekanda çok işinize yarayacaktır.

Benim tavsiyem Sigma 17-50. Hem içeride hem de dış mekanda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, yusuf ışık yazdı:

Yukarıda belirtmiş olduğunuz objektif çeşidi hala geçerli mi? 

Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim 

Lensleri araştırmanız gerek. Kullandığım deneyimlediğim lensler değil. Fiyat olarak da değerlendirmeniz gerek. Nikon bayağı pahalı, Tokina neredeyse beşte biri fiyatına ve performansı da çok kötü görünmüyor. Benim fikrim, 12-24mm hem içerde hem dışarda işinizi görür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-140 vr f 3,5 lensimiz var. İstediğimiz sonuçları alamıyorum

Çekimleri nasıl yaptığınızı da anlatırsanız daha fazla yardımcı olan çıkacaktır. Otomatik ayarda çekim yapıp kontrolü makineye bırakıyorsanız, sorun yaşamanız olası. Öyle bir durumda mevcut lensinizi kullanmaya devam edin, alan derinliği, pozlama ve raw çekim-işleme konularında kendinizi geliştirin derim.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Emin İpek yazdı:

Çekimleri nasıl yaptığınızı da anlatırsanız daha fazla yardımcı olan çıkacaktır. Otomatik ayarda çekim yapıp kontrolü makineye bırakıyorsanız, sorun yaşamanız olası. Öyle bir durumda mevcut lensinizi kullanmaya devam edin, alan derinliği, pozlama ve raw çekim-işleme konularında kendinizi geliştirin derim.

iç mekan fotoğraflarım bunlar? %95 bu şekilde çekiliyor.

diyafram: 4.5

ens 100

kalvin 3230

iso:oto

bu şekilde kullanıyorum ama istediğim fotoğraf kalitesini alamıyorum

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@yusuf ışık bey,

Öncelikle bu gibi fotoğraflarda (siz karedeki herkesi net olsun istediğinizden) her kareyi aynı diyafram ile çekmeyin. Yani, örneğin en son fotoğraftaki gibi duvar dibine sıralanmış insanlar için bu diyafram değeri kullanılabilir ama, birinci ve ikinci fotoğraf için biraz daha kısık diyafram tercih edin, f/7.1 veya f/8 gibi.

Tabi bu ışık koşullarında bu kez enstantane hızı sizi elde çekimde zorlayacaktır. Yukarıdaki fotoğraflar için f/4.5 diyaframda Enstantane 1/100sn ise, f/7.1 diyaframda 1/40sn'ye düşecektir. Bu da, eğer iyi bir VR destekli objektifiniz yoksa elde çekim için doğru bir hız değildir. Hatta 1/100sn bile yerine göre net fotoğraf beklentilerinizi karşılamayabilecektir.

Kullandığımız objektiflerin herbirinin kendilerine özgü, en keskin oldukları bir diyafram değeri ve odak uzaklığı vardır. Elinizdeki objektifin bu değerlerini kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Ben sizin yerinize olsam önce bunu tespit eder, arkasından kameramı "A" moduna alıp belirlediğim en keskin diyafram değerine ayarlarım ve enstantane değeri en az 1/125sn olacak şekilde ISO'yu arttırıp denemeler yaparım. Çoklu AF noktası yerine Tek nokta AF kullanırım ve makamda oturan kişinin yüzüne netlerim. 

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Sebahattin Demir yazdı:

@yusuf ışık bey,

Öncelikle bu gibi fotoğraflarda (siz karedeki herkesi net olsun istediğinizden) her kareyi aynı diyafram ile çekmeyin. Yani, örneğin en son fotoğraftaki gibi duvar dibine sıralanmış insanlar için bu diyafram değeri kullanılabilir ama, birinci ve ikinci fotoğraf için biraz daha kısık diyafram tercih edin, f/7.1 veya f/8 gibi.

Tabi bu ışık koşullarında bu kez enstantane hızı sizi elde çekimde zorlayacaktır. Yukarıdaki fotoğraflar için f/4.5 diyaframda Enstantane 1/100sn ise, f/7.1 diyaframda 1/40sn'ye düşecektir. Bu da, eğer iyi bir VR destekli objektifiniz yoksa elde çekim için doğru bir hız değildir. Hatta 1/100sn bile yerine göre net fotoğraf beklentilerinizi karşılamayabilecektir.

Kullandığımız objektiflerin herbirinin kendilerine özgü, en keskin oldukları bir diyafram değeri ve odak uzaklığı vardır. Elinizdeki objektifin bu değerlerini kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Ben sizin yerinize olsam önce bunu tespit eder, arkasından kameramı "A" moduna alıp belirlediğim en keskin diyafram değerine ayarlarım ve enstantane değeri en az 1/125sn olacak şekilde ISO'yu arttırıp denemeler yaparım. Çoklu AF noktası yerine Tek nokta AF kullanırım ve makamda oturan kişinin yüzüne netlerim. 

Saygılar. 

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden ötürü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@yusuf ışık bey,

İlave olarak şunu da belirtmek gerek;

İlk olarak objektif alternatiflerine bakmak yerine, TTL destekli bir harici flaş almak ve tavandan veya yan duvarlardan sektirmeli olacak şekilde çekimler yapmak, şu andakinden çok daha kaliteli sonuçlara götürür sizi.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Sebahattin Demir yazdı:

@yusuf ışık bey,

İlave olarak şunu da belirtmek gerek;

İlk olarak objektif alternatiflerine bakmak yerine, TTL destekli bir harici flaş almak ve tavandan veya yan duvarlardan sektirmeli olacak şekilde çekimler yapmak, şu andakinden çok daha kaliteli sonuçlara götürür sizi.

Saygılar.

SB-800 VAR TTL yerine RPT tercih ediyorum.flaşh önünde de dağıtıcı var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
10 dakika önce, yusuf ışık yazdı:

SB-800 VAR TTL yerine RPT tercih ediyorum.flaşh önünde de dağıtıcı var

Soru 1: Neden RPT? Stroboskopik çekimler yapmıyorsunuz ki.

Soru 2: Madem  flaşınız var, neden enstantaneyi 1/100sn ayarlıyorsunuz, en azından 1/200sn yapmıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Sebahattin Demir yazdı:

Soru 1: Neden RPT? Stroboskopik çekimler yapmıyorsunuz ki.

Soru 2: Madem  flaşınız var, neden enstantaneyi 1/100sn ayarlıyorsunuz, en azından 1/200sn yapmıyorsunuz?

TTL/BL de flash bazen patlamıyor. 1/3 flash kayıp oranımız oluyor. üst üste sık fotoğraf çekmek zorunluluğumuz olduğu için her seferinde rpt  ile sonuç alabiliyoruz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Mesela sizin örneğinizde;
Diyafram f/4.5
Enstantane 1/100s
İSO 100 iken
SB-800 flaşınızda RPT modunda Frekans ve patlama sayısı ayarını nasıl yapıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29 dakika önce, Sebahattin Demir yazdı:

Mesela sizin örneğinizde;
Diyafram f/4.5
Enstantane 1/100s
İSO 100 iken
SB-800 flaşınızda RPT modunda Frekans ve patlama sayısı ayarını nasıl yapıyorsunuz?

İso otomatik olduğu için bakmıyorum 

rpt de 1/32 oran ile dağıtıcı başlık kullanıyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.